Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: schimbarea matcilor

Mesajde paul » 30 Aug 2012, 19:43

Am si eu 2 familii fara regina . Le-am pus la fiecare cate o rama cu ... ceva oua , fara larve pentru a-si trage botci de salvare. La una a tras botci , la cealalta ... nu ! Este posibil ca la cea care nu a tras botci sa aiba regina neimperecheata ? Pentru linistea mea am decupat 2 botci de la familia "tragatoare"si le-am plantat la familia "netragatoare" . Trantori mai au ambele familii ,ba am mai vazut cate 1,2 si la cele care au regina . Botcile sunt deja capacite ! Sper sa se fecundeze in 2 saptamani !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: schimbarea matcilor

Mesajde cristi_vidican » 30 Aug 2012, 20:54

@Paul,
La cel la care nu si-a tras botci, aproape sigur este regina. Am patit asa ceva si eu anul acesta, cand n-am mai vazut deloc oua, nici larve. Am bagat rama cu oua si am revenit peste 7 zile. Surpriza fost sa gasesc matca, care intre timp se apucase de ouat. Era si marcata, deci nu era din schimbare sau mai stiu eu ce.
Daca aceste 2 familii stau mai prost cu populatia, parerea mea e ca ar trebui unificate, altfel intra slabe in iarna.
Sper ca in anii ce vin sa te inveti sa-ti tii la rezerva 2-3 matci pana tarziu in toamna, ca de multe ori apar surprize.
Ca sa vezi sigur daca este regina, scuturi toata populatia peste o gratie hanneman. Sau mai poti scututra toata populatia afara pe o folie, pui gratie hanneman la urdinis si vei vedea daca are sau nu matca.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: schimbarea matcilor

Mesajde kamy » 31 Aug 2012, 16:48

daca ai 2 intr-o lada despartiti de diafragma ai sanse mari sa nu traga botci chiar daca nu au matca si nu se nici besmeticesc,de imperecheat mi s-a imperecheat si-n octombrie o matca.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: schimbarea matcilor

Mesajde paul » 31 Aug 2012, 21:08

kamy scrie:daca ai 2 intr-o lada despartiti de diafragma ai sanse mari sa nu traga botci chiar daca nu au matca si nu se nici besmeticesc,de imperecheat mi s-a imperecheat si-n octombrie o matca.

Si eu care ma gandeam ca imi trimiti 2 regine fecundate ! :lol: Sau sa astept luna ... octombrie ??? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: schimbarea matcilor

Mesajde kamy » 11 Sep 2012, 19:39

paule te scarchina chelea?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: schimbarea matcilor

Mesajde paul » 11 Sep 2012, 19:43

kamy scrie:paule te scarchina chelea?

Putin cate putin ... :lol: :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: schimbarea matcilor

Mesajde Bambucha » 24 Sep 2012, 09:07

Mai jos aveti "o metoda originala" de schimbare a matcilor!

marian sima scrie:...s-a pus mosuletul la coltul pavilionului si a inceput sa scrijeleasca usor cu unghia si cu degetul pe peretele stupului la urdinis scotea un sunet repetat dupa citeva minute cine crezi ca a iesit la urdinis insusi matca ,albina nu a fost deranjata deloc stupi erau in cules la tei,a trecut la a doua cutie calm si cu degetul iar a inceput acel scrijelit pe peretele stupului dupa citeva minute a iesit matca .Propietarul vagonului a recunoscut ca a pierdut pariul ,eu din acel moment am stat cu frica ca i-mi dispar matcile ,mi-a explicat batrinelul ca imita zgomotul unei alte matci si de aceia matca vine la urdinis .
...pentru asta trebuie sa intelegi albina la maxim si sa te faci parte cu albina,am incercat si eu de sute de ori dar nu am reusit decit sa ma aleg cu intepaturi.


Trebuie doar sa ne "facem parte cu albina"!
Mie imi e si frica sa ma mai duc la stupi, nici nu mai stiu ce sa-mi iau mai intai, undita sau pusca ?

marian sima scrie:Da e prea greu sa intelegi ca mai mult conteaza pozitia soarelui pe cer decit ora ,dar ce este asa greu sa probezi?
Mai devreme eu am dat un exemplu ca am probat si in acest moment cea ce eu am spus.A fost mijlocul zilei matca a fost in mijlocul cuibului.
:lol:


Probatul de acasa nu se probeaza cu probatul din targ!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: schimbarea matcilor

Mesajde iulyan_milo » 25 Sep 2012, 21:49

Poate sa fie vreo problema la acceptarea matcilor, in perioada asta, direct, fara cusca, vreau sa schimb de la cativa stupi.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: schimbarea matcilor

Mesajde lucky5strike » 26 Sep 2012, 00:51

La ora asta se pot face unificari.

Sau daca vrem neaparat schimbare de matca, pentru sanse sporite, pe langa indepartarea matcii batrane, lipsim familia de rama cu oua si larve, f. probabil doar una singura la ora asta.

Apoi venim cu colivia capac.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori