Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

schimbarea matcilor

Mesajde GEKKY007 » 22 Iun 2012, 19:09

In ce perioade ale sezonului recomandati a se schimba matcile mai vechi din stupina si ce semne tre sa dea o matca care sa ne indice ca trebuie schimbata.
Cat a-ti folosit cel mai mult o matca la randament acceptabil?
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: schimbarea matcilor

Mesajde gh.pana » 23 Iun 2012, 14:42

Daca apicultura pe care o desfasori este hoby si prin urmare ai timp si interes cognitiv exclusiv,
urmareste-i evolutia 3 ani atat sub aspect fizic cat si al pontei. Va fi o experienta cu foarte multe invataminte.
gh.pana
 
Mesaje: 78
Membru din: 15 Oct 2011, 20:06

Re: schimbarea matcilor

Mesajde jonny_it » 23 Iun 2012, 19:18

GEKKY007 scrie:In ce perioade ale sezonului recomandati a se schimba matcile mai vechi din stupina si ce semne tre sa dea o matca care sa ne indice ca trebuie schimbata.
Cat a-ti folosit cel mai mult o matca la randament acceptabil?


Indiferent de cate familii ai daca vrei sa produci miere o matca nu trebuie tinuta mai mult de 2 ani. Unii(ca mine si ca altii) le schimba anual, cu unele exceptii.
O matca mai batrana de 2 ani chiar daca tine ponta la un nivel ridicat este mult mai predispusa sa intre in frigurile roitului. De asemenea toamna are nevoie de o stimulare mult mai atenta pentru a forma albine suficiente pentru iarna, deci mai multa bataie de cap.

Cel mai simplu e sa formezi vara nuclee care le unesti cu familiile de baza dupa ce matcile din ele au capacit prima serie de puiet.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: schimbarea matcilor

Mesajde teinegru64 » 23 Iun 2012, 22:56

De cand faci inseminare ??Am matci...si mai au si altii de la mine....care in anul cinci dau productie nu ...selectie.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: schimbarea matcilor

Mesajde mary77 » 01 Iul 2012, 12:48

Nu stiu dacav e tarziu sa fac cateva matci de rezerva . Am luat dintrun stup pe care vreau sal imultesc o rama cu oua iar din altul care nu prea imi place o rama cu miere si albina de pe doua rame le-am pus intro roinita ieri ,azi cind m-am uitat luase 6 botci de salvare in crestere. Intrebarea care este:pot introduce ramele inapoi in acea familie pentru a termina scoaterea matcilor fara ca acele albine sa nu distruga botcile ? Nu fac nici o miscare fara a asculta parerile voastre(pana acum nu am provocat niciodata schimbare de matci)
mary77
 

Re: schimbarea matcilor

Mesajde jonny_it » 01 Iul 2012, 14:25

teinegru64 scrie:De cand faci inseminare ??Am matci...si mai au si altii de la mine....care in anul cinci dau productie nu ...selectie.


Nu prea am inteles ce vreti sa spuneti :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: schimbarea matcilor

Mesajde stroe » 01 Iul 2012, 20:12

GEKKY007 scrie:In ce perioade ale sezonului recomandati a se schimba matcile mai vechi din stupina si ce semne tre sa dea o matca care sa ne indice ca trebuie schimbata.
Cat a-ti folosit cel mai mult o matca la randament acceptabil?

In cules pentru o buna acceptare sau in august pentru un bun inceput primavara . Daca nu le schimbi acum la floarea soarelui ti-a ramas iulie august.
Matcile batrane se vad foarte bine dupa ramele de puiet. Trantori, ponta neuniforma, evita ramele noi , se misca mai greu, etc.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: schimbarea matcilor

Mesajde mary77 » 04 Iul 2012, 17:21

mary77 scrie:Nu stiu dacav e tarziu sa fac cateva matci de rezerva . Am luat dintrun stup pe care vreau sal imultesc o rama cu oua iar din altul care nu prea imi place o rama cu miere si albina de pe doua rame le-am pus intro roinita ieri ,azi cind m-am uitat luase 6 botci de salvare in crestere. Intrebarea care este:pot introduce ramele inapoi in acea familie pentru a termina scoaterea matcilor fara ca acele albine sa nu distruga botcile ? Nu fac nici o miscare fara a asculta parerile voastre(pana acum nu am provocat niciodata schimbare de matci)

Ce sa mai am asteptat ceva de la voi si nimic asa ca am bagat rama cu botcile luate in crestere in stupul de unde luasam albinele , dupa 3 zile vad ca le creste cu succes , din 6 am lasat 4 , problema e alta ,mam chinuit sa scot eu matci si cind colo azi am controlat o familie facuta in mai cu o matca destul de uzata ,la ultimul control blocau cuibul nevroind sa urce miere sus in cat mam gandit sal controlez mai devreme, erea o schimbare in culesul albinelor ,surpriza, pe ultima rama de magazie o botca, pare de schimbare linistita ,dar pe penultima 3 botci luate in crestere dar de roire pe care leam rupt ,nu inteleg de ce de roire pentru ca in cat ereau 6 rame goale in care nu au vrut o picatura de miere sa bage, si deja au crescut si 4 faguri leam spart cuibul cu 2 faguri si 2 rama crescute goale . Botca o voi recolta simbata sa fac un roi.
mary77
 

Re: schimbarea matcilor

Mesajde balu » 05 Iul 2012, 22:10

4 botci prea putine pt roire, parerea mea
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: schimbarea matcilor

Mesajde mary77 » 06 Iul 2012, 16:23

balu scrie:4 botci prea putine pt roire, parerea mea

Atat au avut timp si oua ca restul erea blocat , erea pe o rama doar crescuta pe care a si ouato ,botcile nu aveau larvele mai mult de 3 zile pentru ca sambata doar le verificasem si nimic. Sper sa le scot di friguri , maine le las in fundul gol(le axtrag ce au).
mary77
 

Re: schimbarea matcilor

Mesajde macko2001 » 23 Iul 2012, 08:37

am o familie , la care am vazut matca, are cateva punte de puiet capacit, dar nici oua, nici piuet larvar nu exista. ce pot face in cazul acesta? este nevoie sa fortez schimbarea linistita, prin taierea unui piciorus sau a unei aripi a matcii?
La un alt roi, care a ramas fara matca si nu mai prea are albina tinara am introdus o botca pe care a fost roasa. ce pot face in cazul acesta?
Rog parerea Dvs.
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: schimbarea matcilor

Mesajde aliuta2000 » 23 Iul 2012, 16:56

macko2001 scrie:am o familie , la care am vazut matca, are cateva punte de puiet capacit, dar nici oua, nici piuet larvar nu exista. ce pot face in cazul acesta? este nevoie sa fortez schimbarea linistita, prin taierea unui piciorus sau a unei aripi a matcii?
La un alt roi, care a ramas fara matca si nu mai prea are albina tinara am introdus o botca pe care a fost roasa. ce pot face in cazul acesta?
Rog parerea Dvs.

la timpul asta cred ca un pictardiva fortarea de mutilare a matcii existente atat ca timp cat si ca risc ... pentru ca din ce zici tu ca nu are oua de 1-2-3-4 zile cu ce crezi ca se va realiza schimbul linistit ????
daca e baba si vrei sa o schimbi mai bine incearca si cumpara una bucata matca dar va fi mai greu acceptata seceta asta si nu au cules decat putin sunt elementele principale care duc la acceptarea grea a unei matci de acum incolo.... dar nu e imposibila .
daca vrei sa schimbi matca grabeste-te ca e timpul bun ca noua stapana sa inceapa sa puna pe acolo puiet
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: schimbarea matcilor

Mesajde mary77 » 24 Iul 2012, 19:07

Pana la urma am facut 3 roiuri ,unul cu 2 botci, altul cu 3 si altul cu 1,au eclozat cu succes dar nu s-a inperecheat decat una care a inceput sa oua,am unificat cu unul din celalalte roiuri .Din cele 3 matci neinperechiate aceasta a fost cea mai mica celalalte ereau mari cat cele inperechiate.
mary77
 

Re: schimbarea matcilor

Mesajde catalin_valenii » 28 Iul 2012, 11:30

Am si eu o intrebare pentru cine face asa cum as dori eu daca face cineva bineinteles. Ieri am transvazat larve ptr o noua serie de matci cu care sa inlocuiesc ce matci au mai ramas neschimbate anul acesta. Or sa fie productive daca sunt obtinute in aceasta perioada? Din ce am citit am vazut ca unele persoane recomanda schimbarea matcilor in august si vreau sa incerc si eu sa vad daca are vreo influenta asupra dezvoltari familiei atat in toamna cat si in primavara.
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: schimbarea matcilor

Mesajde un OM » 28 Iul 2012, 21:14

Atat timp cat ai trantori si temperaturi ralativ caldute nu ai problema cu fecundarea matcilor. Iar o matca fecundata, este o matca fecundata.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: schimbarea matcilor

Mesajde Ozzy » 31 Iul 2012, 01:34

Vreau sa schimb o matca batrana
Care ar fi pasii pe care trebuie sa-i urmez ?
Ozzy
 
Mesaje: 13
Membru din: 26 Oct 2011, 14:19
Localitate: Drajna de Jos/ Prahova

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori