Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: schimbarea matcilor

Mesajde aliuta2000 » 31 Iul 2012, 08:41

Ozzy scrie:Vreau sa schimb o matca batrana
Care ar fi pasii pe care trebuie sa-i urmez ?

O schimbi !!!! cum ..... prin metodele deja scrise de oameni pe forum si prin carti ,... ca rezumat :"Cum se schimba o matca "
bafta
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: schimbarea matcilor

Mesajde albinateob » 01 Aug 2012, 07:19

Schimbarea matcii se face destul de simplu: cauti matca batrana si in locul ei pui cusca cu noua matca, in centrul cuibului, de preferat in a doua parte a zilei si fara albina insotitoare
daruind vei dobandi
http://teostupina.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
albinateob
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Feb 2011, 11:01
Localitate: Pitesti, jud. Arges

Re: schimbarea matcilor

Mesajde 65crs » 01 Aug 2012, 10:52

Nu trebuie orfanizata familia macar o ora doua nu zic zile ???
Avatar utilizator
65crs
 
Mesaje: 28
Membru din: 06 Noi 2011, 13:58
Localitate: Husi-Vaslui

Re: schimbarea matcilor

Mesajde aliuta2000 » 01 Aug 2012, 12:01

65crs scrie:Nu trebuie orfanizata familia macar o ora doua nu zic zile ???

nu ...
lucrarea se poate face si altfel
se prinde matca veche si se baga in cusca si se lasa 24-48 ore in cusca
dupa 2 zile se scaote cusca se suceste gatul la matca veche , se baga matca noua in aceeasi cusca in aceeasi pozitie si se lasa 48 ore sdupa care se pune capacel de fagure ca sa il roada albinele
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: schimbarea matcilor

Mesajde albinateob » 01 Aug 2012, 17:33

65crs scrie:Nu trebuie orfanizata familia macar o ora doua nu zic zile ???

Nu trebuie neaparat dar, in situatia in care ai de schimbat mai multe matci, pentru optimizarea operatiunilor de schimbare ar fi de dorit sa cauti mai intai matcile, sa le izolezi in custi deasupra ramelor, dupa care nu-ti ramane decat sa inlocuiesti custile. Variante exista desigur si fiecare isi alege pe cea care i se pare cea mai potrivita...
Important!
Nu uita sa rupi sigiliul custii pentru ca albinele sa poata avea acces total la serbet in vederea elibearii matcii
daruind vei dobandi
http://teostupina.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
albinateob
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Feb 2011, 11:01
Localitate: Pitesti, jud. Arges

Re: schimbarea matcilor

Mesajde amadeusmbi » 02 Aug 2012, 05:01

http://forum.stuparitul.com/viewtopic.p ... =16#p45663
Simplu si rapid. Dl. Guist n-are timp de bibileala.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: schimbarea matcilor

Mesajde Apicotef » 04 Aug 2012, 23:30

Mătcile tinere au instinctul de roire foarte scăzut...deci în primul an al mătcii teoretic nu trebuie sa aveti probleme cu frigurile dacă aplicați corect cunoștințele apicole. Chiar și în anul 2 de viață al mătcii, asigurarea spațiului pt.ouat si rezerve, (nici prea larg totuși deoarece pot crea senzatia de "necorespunzator"), temp. coresp. precum si echilibrul coloniei, ar trebui sa le tina in cutie. Dupa doi ani schimbati domnilor matcile...daca nu aveti de unde se gasesc de cumparat...Succes !
Apicotef
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iul 2012, 21:03

Re: schimbarea matcilor

Mesajde iulyan_milo » 27 Aug 2012, 22:06

In perioada asta sunt foarte putini kiar deloc trantori, ce sanse mai sunt pentru imperekerea matcilor, vreau sa le schimb pe cele batrane dar o sa iasa la imperecheat dupa 1 septembrie. SUn compromise?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: schimbarea matcilor

Mesajde lucky5strike » 27 Aug 2012, 23:35

Nu atat compromise, cat faptul ca pierederile la imperechere vor fi, cel mai probabil, foarte mari.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: schimbarea matcilor

Mesajde un OM » 28 Aug 2012, 17:16

Mai ales daca ai in apropiere niste pasarele dragalase, cu pene multicolore.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: schimbarea matcilor

Mesajde macko2001 » 29 Aug 2012, 08:08

am vazut intr-un stup o botca de schimbare linistita. oare ce se va intampla, pt. ca noua matca nu mai are cu ce sa se imperecheze , matca batrana daca va fi omorata , va ramane stupul fara matca? matca barana va fi omorata numai dupa imperecherea celei noi, sau dupa eclozionarea celei noi?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: schimbarea matcilor

Mesajde cobi » 29 Aug 2012, 09:26

macko2001 scrie:am vazut intr-un stup o botca de schimbare linistita. oare ce se va intampla, pt. ca noua matca nu mai are cu ce sa se imperecheze , matca batrana daca va fi omorata , va ramane stupul fara matca? matca barana va fi omorata numai dupa imperecherea celei noi, sau dupa eclozionarea celei noi?

Lasa familia de albine in pace ca stiu ele ce stiu; doar este de schimbare linistita.Timpul e frumos iar trantori mai sunt prin stupina... de o partida (vorba lui nea pupemea) :lol:
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: schimbarea matcilor

Mesajde macko2001 » 29 Aug 2012, 09:29

multumesc Cobi. Totul depinde de calitatea partidei :roll:
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: schimbarea matcilor

Mesajde Mircea77 » 29 Aug 2012, 10:01

Depinde foarte mult de ceea ce exista in zona. Ca sa te mai linistesc un pic: la verificarea facuta duminica am descoperit ca unul din roii de anul asta inca mai avea trantori multi, spre deosebire de ceilalti sau familiile de baza care nu mai au picior de trantor.
Deci nu dispera caci sanse de imperechere mai sunt. Mici dar nu imposibile.
Ca sa nu mai spun ca mi-am adus aminte de cele scrise si de altii pe alte topicuri: chiar daca matca nu apuca sa se imperecheze, important este ca ea sa fie prezenta in stup. Daca nu va da randament in primavara (imperecherea tarzie) o vei putea schimba in cu totul alte conditii decat ceea ce poti face acum.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: schimbarea matcilor

Mesajde iulyan_milo » 30 Aug 2012, 11:16

O metoda eficienta de primire a matcilor sau botcilor daca poate cineva sa afiseze, ma dispera cand le vad gem pe saracele matcutze. Am incercat mai multe metode, orfanizare, prin sustragerea puietului, anestezziere, tinute in cusca mai multa vreme.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: schimbarea matcilor

Mesajde cristi_vidican » 30 Aug 2012, 11:50

@iulyan_milo
Cand nu merge nimic, eu recomand sa iei cutia stupului cu pricina si pui in loc un roi (poate cel mai slab) si scuturi albina stupului cu pricina in fata stupului pe o folie. Pui o scandura de la albina scuturata la urdinisul stupului nou. Dai sirop, ca sa le dai de lucru.
Prin aceasta metoda protejezi matca cu albina ei, albina va intra intr-o casa noua, care alt miros si deci vine ca intrus. Inainte sa cuturi albina, dai cu mult fum, ca sa ia miere in gusa.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori