Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

GHICI!

Mesajde MIHAI BALS » 02 Iul 2012, 00:53

fiindca subiectul are originea in aceasta sectiune,VA RECOMAND sa NU m-ai cumparati MATCI decat daca costa cel putin 20 de EURO.
pe celelalte le puteti face si voi.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: GHICI!

Mesajde MIHAI BALS » 02 Iul 2012, 00:59

MIHAI BALS scrie:fiindca subiectul are originea in aceasta sectiune,VA RECOMAND sa NU m-ai cumparati MATCI decat daca costa cel putin 20 de EURO.
pe celelalte le puteti face si voi.

prin orice metoda!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: GHICI!

Mesajde balasbebe » 02 Iul 2012, 06:27

Da am vazut la un amic ca a cumparat 20 de matci virgine.A dat pe ele un pret destul de piperat. Din ele s-au imperecheat doar jumatate, restul ori s-au pierdut ori au fost atacate de albine. Am asistat la toate lucrarile, si greseli nu s-au facut. Sa nu mai zic ca au ajuns lesinate in colivii. Daca cele imperecheate mai au o sansa sa fie viabile, aceste virgine, nu vor avea un viitor stralucit.
Pe viitor ganditi de doua ori. Nu zic sa va faceti matci, dar nici pe virgine sa nu dati prea multi bani. Cu atat mai mult pe botci.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: GHICI!

Mesajde Bambucha » 02 Iul 2012, 08:02

MIHAI BALS scrie:VA RECOMAND sa NU m-ai cumparati MATCI decat daca costa cel putin 20 de EURO.


Pai cum asa pur si simplu? :)
Fara nici o istorioara, fara nici o hartiuta, fara nimic? Si pepenii de Grecia costa 3 lei/kg si tot n-au nici un gust.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: GHICI!

Mesajde aliuta2000 » 02 Iul 2012, 08:31

hai sa ne luminam un pic poate ca nu"pepenii sunt de vina "
Ce si cum ....
una metoda este cea de salvare , dar din cauza prolificității scazute e de evitat , ca daca asta era buna .... nu mai producea nimeni maci .

Consider ca varainta cu botci e mai fiabila decat matci neimperecheate , asta daca botcile sunt viabile .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: GHICI!

Mesajde claudia_0218 » 02 Iul 2012, 19:46

eu n-as cumpara matci decat ca sa evit riscul de consangvinizare. asta mi se pare un motiv destul de bun.
"Te poți împodobi cu penele altuia, dar nu poți zbura cu ele". Lucian Blaga
Avatar utilizator
claudia_0218
 
Mesaje: 76
Membru din: 26 Iun 2012, 01:58
Localitate: Constanta

Re: GHICI!

Mesajde aliuta2000 » 02 Iul 2012, 19:52

claudia_0218 scrie:eu n-as cumpara matci decat ca sa evit riscul de consangvinizare. asta mi se pare un motiv destul de bun.

pentru a evita sigur consangvinizarea cel mai util e sa aduci un roi gata format din alta stupina din alta zona pentru ca aceea va avea cu siguranta alt sange , pentru e e foarte posibil ca matca cea noua sa fie acceptata partial si sa fie schimbata linistit foarte rapid de la acceptare , si trantorii vor fi tot cei din zona deci doar foarte putin evitarea consangvinizarii, dar e un motiv bun acesta de a cumapa matci
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: GHICI!

Mesajde claudia_0218 » 02 Iul 2012, 20:29

aliuta2000 scrie:pentru a evita sigur consangvinizarea cel mai util e sa aduci un roi gata format din alta stupina din alta zona pentru ca aceea va avea cu siguranta alt sange

eu am adus stupii din locatia de unde i-am luat si pana unde ii am acum, intr-o ora. in ora asta mi-au murit in primul stup, cel mai slabut, cam 100 de albine. si de la celalalt stup vreo 20. si mi s-a rupt sufletul din cauza lor cat s-au chinuit. cand le-am deschis urdinisul au iesit ca o bomba (asa s-a auzit) si au inceput sa ventileze ca la nebuni netrecandu-le prin cap sa-si piarda timpul sa sara la noi si sa ne intepe. eu le-am luat cum mi s-au dat, bazandu-ma pe experienta stuparului. la ladoaiele alea mari si primitive nu stiu cum nu m-am asteptat la asa ceva. eu ma intreb cum as putea sa iau roi de la o distanta mult mai mare, cand la 70 km distanta s-a intamplat asa ceva?
"Te poți împodobi cu penele altuia, dar nu poți zbura cu ele". Lucian Blaga
Avatar utilizator
claudia_0218
 
Mesaje: 76
Membru din: 26 Iun 2012, 01:58
Localitate: Constanta

Re: GHICI!

Mesajde aliuta2000 » 02 Iul 2012, 20:46

pe caldurile acestea e crima sa inchizi urdinisul , dar uneori trebuie .. acum si-au revenit si compenseaza pierderea
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: GHICI!

Mesajde jenica67 » 02 Iul 2012, 21:31

claudia_0218, problema a fost lazile tale. Data viitoare foloseste lazi cu fund AV. Eventual daca le aduci in masina, sa dai drumul putin la clima. Daca le aduci in remorca le ventileaza destul curentul. Pentru transport, poti sa prepari putin capacele sa pui eventual 2 baghete pe doua laturi opuse, pe celalalte 2 sa poate circula aerul, bineinteles cu sita peste stup sa nu iese albinele.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: GHICI!

Mesajde claudia_0218 » 02 Iul 2012, 22:46

aliuta2000 scrie:pe caldurile acestea e crima sa inchizi urdinisul , dar uneori trebuie .. acum si-au revenit si compenseaza pierderea

nu prea compenseaza. nu ne plac stupii astia neam! adica lazile... eu nu stiu de ce ne-am lasat convinsi sa-i luam cu tot cu lazi si n-am folosit alte lazi cum ne placeau noua. sotul meu s-a apucat sa faca deja alte lazi ca e foarte priceput. inca imi pare rau de albinutele alea ce chinuite au fost...
Ultima oară modificat de claudia_0218 pe 02 Iul 2012, 22:57, modificat 1 dată în total.
"Te poți împodobi cu penele altuia, dar nu poți zbura cu ele". Lucian Blaga
Avatar utilizator
claudia_0218
 
Mesaje: 76
Membru din: 26 Iun 2012, 01:58
Localitate: Constanta

Re: GHICI!

Mesajde claudia_0218 » 02 Iul 2012, 22:55

jenica67 scrie:claudia_0218, problema a fost lazile tale. Data viitoare foloseste lazi cu fund AV. Eventual daca le aduci in masina, sa dai drumul putin la clima. Daca le aduci in remorca le ventileaza destul curentul. Pentru transport, poti sa prepari putin capacele sa pui eventual 2 baghete pe doua laturi opuse, pe celalalte 2 sa poate circula aerul, bineinteles cu sita peste stup sa nu iese albinele.

multumesc domnu' jenica. data viitoare, daca va mai fi, asa vom face. n-am folosit aerul conditionat ca ne-a fost teama sa nu le racim ca la noi la constanta sunt niste calduri infernale chiar si seara. initial am vrut sa cumparam cutiile din alta parte si alt model (ME) dar cel de la care am luat albinele ne-a facut capul calendar ca incepatorii mai bine lucreaza cu orizontali ca ai lui, ca fundul AV nu e bun etc.. el numai cu stupi din astia orizontali tip cosciuge lucra. eh, asta e...
"Te poți împodobi cu penele altuia, dar nu poți zbura cu ele". Lucian Blaga
Avatar utilizator
claudia_0218
 
Mesaje: 76
Membru din: 26 Iun 2012, 01:58
Localitate: Constanta

Re: GHICI!

Mesajde aliuta2000 » 03 Iul 2012, 08:33

claudia_0218 scrie:
jenica67 scrie:claudia_0218, problema a fost lazile tale. Data viitoare foloseste lazi cu fund AV. Eventual daca le aduci in masina, sa dai drumul putin la clima. Daca le aduci in remorca le ventileaza destul curentul. Pentru transport, poti sa prepari putin capacele sa pui eventual 2 baghete pe doua laturi opuse, pe celalalte 2 sa poate circula aerul, bineinteles cu sita peste stup sa nu iese albinele.

multumesc domnu' jenica. data viitoare, daca va mai fi, asa vom face. n-am folosit aerul conditionat ca ne-a fost teama sa nu le racim ca la noi la constanta sunt niste calduri infernale chiar si seara. initial am vrut sa cumparam cutiile din alta parte si alt model (ME) dar cel de la care am luat albinele ne-a facut capul calendar ca incepatorii mai bine lucreaza cu orizontali ca ai lui, ca fundul AV nu e bun etc.. el numai cu stupi din astia orizontali tip cosciuge lucra. eh, asta e...

sper sa nu suparam moderatori si initiatorul topicului .
mai ai rabdare cu trecerea pe alt tip de cutie decat ai tu acum . din poze reiese ca ai dadant 1/1 . capata un pic de experienta cu acestea si apoi treci pe ME , pentru ca trecerea nu se face ca mutarea unor rame dintr-o cuite in alta avand alte dimensiuni la rame !!!

pentru initiator asteptam detalii sa vedem ce si cum ca sa putem lua si noi decizie cu matcile !!
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: GHICI!

Mesajde Crysty » 03 Iul 2012, 17:14

aliuta2000 scrie:eu ma intreb cum as putea sa iau roi de la o distanta mult mai mare, cand la 70 km distanta s-a intamplat asa ceva?


@aliuta2000
ai un link mai jos cu un subiect deschis de mine (cum transport 20 de roi 270 de km). ai colo raspunsuri si modul cum i-am carat eu.

http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=10&t=2118
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: GHICI!

Mesajde aliuta2000 » 03 Iul 2012, 20:23

Crysty scrie:
aliuta2000 scrie:eu ma intreb cum as putea sa iau roi de la o distanta mult mai mare, cand la 70 km distanta s-a intamplat asa ceva?


@aliuta2000
ai un link mai jos cu un subiect deschis de mine (cum transport 20 de roi 270 de km). ai colo raspunsuri si modul cum i-am carat eu.

http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=10&t=2118

nu eu m-am intrebat la transport pe distanta . nu am unde sa transport atata distanta

cat de cat am invatat cam cum ar trebui eu doar am citat si poate am citat prost , pentru ca sunt multe metode sa lasi suficienta ventilatie la stupi fara sa creezi probleme .
Oricum acum este recomandat transport doar pe timpul noptii !!!!
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori