Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cutia nicot

Mesajde delux111 » 24 Aug 2012, 15:54

Si eu as fi vrut mura-n gura la acest subiect .Am cumparat o cutie Nicot si la prima folosire am obtinut 3 matci ... :o . Am scotocit forumul , dar tot nu m-am dumirit ...
Daca se gaseste un binefacator sa ne spuna si noua de-a fir a par cum trebuie facut , as ramane recunoscator .
Multumesc anticipat .
Avatar utilizator
delux111
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2011, 14:20
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde Dila Daniel » 24 Aug 2012, 18:03

pe aici te-ai uitat?
viewtopic.php?f=5&t=130&p=1488&hilit=jentel#p1488
http://stuparitul.3xforum.ro/post/5353/ ... oua_larve/

daca da,si nu ai inteles,atunci trebuie sa rogi un coleg sa iti arate...
daca nu,cauta mai insistent ca vei mai gasi si alte discutii referitoare la acea cutie impropriu zis Nicot.
Nicot este doar una din firmele ce o fabrica...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Cutia nicot

Mesajde delux111 » 28 Aug 2012, 16:32

Am incercat sa sintetizez activitatea de crestere matci , dupa cum se vede mai jos. Va rog sa-mi spuneti daca am gresit undeva si sa ma corectati . Multumesc.

- ziua 0 – bag cutia la curatat , stropita cu sirop – 24 ore ;
- ziua 1 – izolez matca in cutia Nicot . Dupa 12-24 ore o eliberez ;
- ziua 2 – Eliberez matca din cutie si las cutia in continuare in stup ;
- ziua 4 – scot cutia, scot potirasele cu larve , le pun pe rama portbotci si introduc rama portbotci in starter (stup puternic, orfanizat cu 4 ore inainte, fara puiet larvar) ;
- ziua 7 – scot rama portbotci din starter si o introduc in finisor (stup puternic cu matca) . Atentie la rama sa fie cu gratie hanemann ;
- ziua 14 – pun bigudiuri pe botci si le introduc in nuclee de imperechere sau in roii nou-formati .

- ziua 15 - nimfa inmoaie cu saliva capacelul botcii.
- ziua 16 - nimfa roade si eclozioneaza .
- ziua 17-19 - se hraneste si se maturizeaza.
- ziua 20-21 - efectueaza zboruri de recunoastere.
- ziua 22-25 - face zboruri de imperechere.
- ziua 26-27 - e hranita cu laptisor , in vederea inceperii ovulatiei.
- ziua 28-31 - incepe depunerea de oua.
Avatar utilizator
delux111
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2011, 14:20
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde un OM » 28 Aug 2012, 17:14

Unii transforma ziua 0 in cateva zile, saptamani sau chiar luni.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 02 Sep 2012, 22:55

Si eliberarea matcii cum se face ? prin scoaterea grilei hanneman sau prin scoaterea dopului din spate?
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 03 Sep 2012, 18:20

Nu mai conteaza daca tot a zis ca o elibereaza. Cu cat mai repede cu ata mai bine pentru stup.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cutia nicot

Mesajde jimm » 03 Sep 2012, 21:10

Cine foloseste sau a folosit cutia Nikot?
Eu sunt cam dezamagit de rezultate.
Putine larve luate in lucru dupa introducerea in starter!Am transvazat in potirasele de platic cu rezultate mult mai bune.
Trebuie sa ai timp sa scoti trusa la fix daca nu la revedere 3 zile! Pentru mine pretul este mare si nu se justifica, poate pentru cine creste matci "industrial" e o treaba buna.
Am auzite de la un crescator de zeci de ani ca prefera Jenter! Nikotul are "goluri" intre potirase (locuri in care matca nu poate depune) aceasta necontinuitate in ouat fiind uneori considerate de catre albine ca defect a matcii!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Cutia nicot

Mesajde panshe85 » 04 Sep 2012, 12:30

parerea mea e ca nu merita, e pierdere de bani si timp (timp=bani)....o lanteta cu 15 lei si o lanterna ''de miner'' e de ajuns...
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Cutia nicot

Mesajde trantor » 28 Feb 2013, 22:59

Am citit in mai multe locuri despre culegerea potiraselor cu larve in ziua 4 respectiv dupa 72 de ore.
As merge pe varianta cu 72 de ore, dar asta inseamna 3 zile?????
Ce se intampla daca rama goala cu nicot-ul inserat sta in stup dupa diafragma cu mult timp inainte , adica atunci cand inca mai ai diafragma?
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Cutia nicot

Mesajde un OM » 01 Mar 2013, 00:18

Dupa diafragma, in perioadele reci, este problema cu condensul. A nu se uita un amanunt: celulele din cutia Nicot ar trebui crescute mai intai intr-o margine de puiet sau in magazie. Abia dupa cresterea celulelor ne gandim la momentul arestarii matcii.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cutia nicot

Mesajde trantor » 01 Mar 2013, 10:51

Vorbim de curatare sau de crestere!?
Celulele sunt deja Formate, peretii laterali ai hexagonului si capacelul detasabil care formeaza fundul celulei.
Ce sa mai construiasca? Mai depune vreun strat de ceara?
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 01 Mar 2013, 11:22

jimm scrie:Cine foloseste sau a folosit cutia Nikot?
Eu sunt cam dezamagit de rezultate.
Putine larve luate in lucru dupa introducerea in starter!Am transvazat in potirasele de platic cu rezultate mult mai bune.
Trebuie sa ai timp sa scoti trusa la fix daca nu la revedere 3 zile! Pentru mine pretul este mare si nu se justifica, poate pentru cine creste matci "industrial" e o treaba buna.
Am auzite de la un crescator de zeci de ani ca prefera Jenter! Nikotul are "goluri" intre potirase (locuri in care matca nu poate depune) aceasta necontinuitate in ouat fiind uneori considerate de catre albine ca defect a matcii!

Anul trecut a fost un industrias francez la Cluj. L-am intrebat de "cutiile minune", si raspunsul lui a fost neasteptat: pierdere de timp in special pentru o matca valoroasa.
Cine a ghicit cutia, nu pot decat sa-l felicit, sa o foloseasca sanatos daca mai traieste, sau urmasii lui. El da doar unele avantaje, dar cele rele le vom gasi noi.

Cine vrea sa se convinga nu are decat. Cred ca am dat 7-800 de lei pe idei, ca nu le pot numi decat eventual jucarii. Cei care le prezinta sunt doar comercianti de jucarii.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cutia nicot

Mesajde horia_ch » 01 Mar 2013, 11:44

A fost concepută pentru utilizarea în producerea lăptişorului de matcă, unde, probabil, creşte randamentul unei persoane, nemaitrebuind ca aceasta să se ocupe de toată tevatura cu transvazarea a mii de larve de o anumită vârstă.
Cei care cresc mătci "au percutat" la idee şi au preluat-o. Unii. Ajută, mai ales dacă îţi tremură mâna şi n-ai faguri de stricat.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Cutia nicot

Mesajde aparul » 01 Mar 2013, 12:15

poate fii buna pentr un incepator/hobbist.
Pentru un apicultor care este ros de cunoastere,se pune si probeaza cu mina(picking,lanteta,pana de gisca,s.a.m.d.),eventual te ajuti de o lanterna care se ataseaza pe cap
aparul
 

Re: Cutia nicot

Mesajde trantor » 02 Mar 2013, 12:23

-Buna ziua bade Gheorghe.
-Trei boboci de rata au fost.

Daca nebunului i-a casunat pe nicot de ce-i raspundeti pe langa subiect?
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 02 Mar 2013, 12:37

Cunosc un crescator de matci care a insistat si a reusit. El este multumit.
Conteaza si zona si perioada de folosire.

Daca scoatem din calcul nepriceperea stuparului, ramane ceea cu blocarea matci, din ouat.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron