Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 24 Mai 2017, 20:58

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Am lasta balta Nicot si am izolat matca pe un fagure cu gratie Haneman. A ouat a doua zi......o intrebare eacum: daca a ouat, pot sa o scot ? Transvazarea o fac in a patra zi.


Da. Scoate regina si in a 4-a zi transvazezi. ;)

Multam fain.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 24 Mai 2017, 21:03

leonardus scrie:Multam fain.


Sau, se poate si mai simplu, dar iti spun dupa ce incerci sa transvazezi, ca dupa aia nu mai incerci si nu inveti :lol:
Fac cu dedicatie un experiment pentru tine. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 24 Mai 2017, 23:03

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Multam fain.


Sau, se poate si mai simplu, dar iti spun dupa ce incerci sa transvazezi, ca dupa aia nu mai incerci si nu inveti :lol:
Fac cu dedicatie un experiment pentru tine. :)

Da, banuiesc eu ce. Probabil o 'smecherie' fara transvazare. Dar consider ca e esential sa transvazezi. Chestia nasoala e ca sunt cam chior....o sa-mi iau niste ochelari mai tari doar pentru operatia asta. De aia ma bazam pe Nicot.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 24 Mai 2017, 23:07

leonardus scrie:Da, banuiesc eu ce. Probabil o 'smecherie' fara transvazare. Dar consider ca e esential sa transvazezi. Chestia nasoala e ca sunt cam chior....o sa-mi iau niste ochelari mai tari doar pentru operatia asta. De aia ma bazam pe Nicot.


Surpriza! :lol: Sambata fac poze, am uitat ca maine este sarbatoare.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 26 Mai 2017, 18:01

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Da, banuiesc eu ce. Probabil o 'smecherie' fara transvazare. Dar consider ca e esential sa transvazezi. Chestia nasoala e ca sunt cam chior....o sa-mi iau niste ochelari mai tari doar pentru operatia asta. De aia ma bazam pe Nicot.


Surpriza! :lol: Sambata fac poze, am uitat ca maine este sarbatoare.

Azi am facut intaia transvazare. Trebuie sa fie si o alta cale mai usoara si sigura de a creste matci. Probleme intampinate:
1. Nu am gasit rame cu puiet capacit fara puiet larvar pe langa........chiar daca am cautat in 20 de stupi.....se pare ca matcile au ouat in ultimele 2-3 zile de cand am facut o revizie in vederea tranvazarii. Plus ca ma mai si grabea vremea care e teribila: cand iese soarele, cand ploua cu galeata...cum sa stai cu stupul deschis sa verifici rama dupa rama ?! Intr-un tarziu am gasit una singura si am bagat-o pe ea, nu inainte de a introduce si alte rame + periat albinele de pe rame cu puiet larvar.
2. lanteta chinezeasca, aia rosie, e o porcarie de nota 10, ....cu felicitari. Nu poti scoate corect larva ca varful la lanteta, ala din lamela de plastic, se indoaie si larva ramane pe peretele celulei; trebuie sa insisti ca sa o extragi si de multe ori pierzi pozitia in care a stat. La fel, la asezare, tragaciul e rahat. Din 10 incercari de 8 ori nu impinge larva, pentru ca plasticul care iese trece pe sub ea......Plus ca nu impinge pana la capat si trebuie sa aranjezi larva din prea multe miscari. Nici nu colecteaza laptisorul cum trebuie. Mie personal nu-mi place.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2017, 18:31

leonardus scrie:1. Nu am gasit rame cu puiet capacit fara puiet larvar pe langa........chiar daca am cautat in 20 de stupi....


De ce iti trebuie puiet capacit? :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde un OM » 26 Mai 2017, 18:56

Pentru transvazare trebuie larve cu varsta de 12-36 ore. Pentru a avea o relatie pentru o larva mai tanara faci comparatia intre o larva in care se vede laptisorul mai alburiu-laptos si o larva care are laptisorul transparent. O alegi pe cea cu laptisorul transparent. Eu prefer lantetele de inox. Mai ales cele home-made.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 26 Mai 2017, 18:59

jonny_it scrie:
leonardus scrie:1. Nu am gasit rame cu puiet capacit fara puiet larvar pe langa........chiar daca am cautat in 20 de stupi....


De ce iti trebuie puiet capacit? :?

In toate tutorialele youtube asa zice.....ca sa ai albina doica.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde un OM » 26 Mai 2017, 19:10

Pentru orfan? Si daca are ceva larvar, care este problema? Mai asepti 2-4 zile pana dispare larvarul, rupu botcile de salvare si transvazezi!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2017, 19:17

leonardus scrie:In toate tutorialele youtube asa zice.....ca sa ai albina doica.


Tu zici acum de starter. :)

As incepe sa iti explic aici dar dureaza prea mult. Da-mi mesaj cu numarul de telefon si luni dimineata in drum catre munca iti spun cum sa faci.

Daca vrei. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde csaa » 26 Mai 2017, 19:19

Sau, cu 7 zile inainte de trasvazare, izolati cu gratie doua-trei rame in magazie.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Cutia nicot

Mesajde un OM » 26 Mai 2017, 19:27

Doar gratia intre corpul cu familia matcii batrane si magazia cu cateva rame de puiet si miere nu este suficient in unele cazuri, trebuie si folie, sau alt dispozitiv de obturare temporar intre corp si magazie, eventual un urdinis superior, iar corpul rotit la 180 grade ca toata culegatoarea sa migreze la urdinisul superior.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cutia nicot

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2017, 19:54

un OM scrie:Doar gratia intre corpul cu familia matcii batrane si magazia cu cateva rame de puiet si miere nu este suficient in unele cazuri, trebuie si folie, sau alt dispozitiv de obturare temporar intre corp si magazie, eventual un urdinis superior, iar corpul rotit la 180 grade ca toata culegatoarea sa migreze la urdinisul superior.


Pai lasi ramele cu puiet acolo pana nu mai sunt larve pe ele si apoi bagi folie/corp de stup/etc. ;)

Ce va place sa complicati lucrurile :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutia nicot

Mesajde un OM » 26 Mai 2017, 20:00

Oare la fel de multa albina ai pe acele 3-5 rame cu albina orfana in magazia cu urdinis superior doar cu gratie si folie sau dispozitiv obturator, sau pe aceleasi 3-5 rame cu gratie, folie, dar cu corpul intors la 180 grade?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 26 Mai 2017, 21:05

un OM scrie:Pentru orfan? Si daca are ceva larvar, care este problema? Mai asepti 2-4 zile pana dispare larvarul, rupu botcile de salvare si transvazezi!

da, dar apicultura nu e ceva standard. E OK daca poti avea la indemana stupina; asa o aveam eu, dar am mutat-o la 30 km. In oras nu faceau nicio treaba. Iar ca sa ma duc in fiecare zi 30 km nu se merita.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia nicot

Mesajde leonardus » 26 Mai 2017, 21:06

csaa scrie:Sau, cu 7 zile inainte de trasvazare, izolati cu gratie doua-trei rame in magazie.

Exclus. Am doar orizontali.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori