Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cutia nicot

Mesajde mitti22 » 04 Mar 2013, 21:09

domnule balasbebe eu cred ca se merita sa investesti in cutia nicot. aceleasi intrebari mi-am pus si eu,, oare se merita investitia?'' am facut apoi un calcul cat e o matca pe piata ,cate trebuie sa cumpar pe fiecare an apoi m-am hotarat sa cumpar cutiuta anul trecut am folosit-o pentru prima data si am fost multumit(pentru inceput).anul acesta sper sa fie mult mai bine.
Un om liber este acela care poate sa spuna ''nu''.Cel ce este constrans sa faca ceva, fara a putea sa spuna ''nu,, primeste statutul de sclav.
mitti22
 
Mesaje: 20
Membru din: 06 Noi 2011, 20:05
Localitate: craiova

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 05 Mar 2013, 18:54

O sa astept sa se mai incalzeasca putin, o sa incerc si o sa comunic ce am obtinut.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 05 Mar 2013, 19:07

Pe mine m-a convins anul trecut Eric Lelong. Daca el a zis ce a zis eu trebuie sa-l cred pe cuvant.

Normal ca nu o sa abandonez, dar pe prim plan o sa fie cresterea matcilor din botci de roire, fara sa fac comert cu ele.

Daca vor fi in continuare postari cu lucruri interesante le voi citi, voi ma raspunde cateodata daca stiu, si eventual o sa incerc sa gandesc pozitiv.
Da, suporturile si tot ce se vinde din set este deosebit de usor de folosit. Doar cu cutia nu sunt multumit. Daca in trei sezoane nu mi-a reusit eu ce sa zic? In 2010 a fost un an ploios, iar urmatorii doi ani au fost secetosi. Daca era un sezon normal poate scoteam cateva serii. Poate ar trebui sa cumpar inca 2-3 cutii, ca de restul nu duc lipsa si sunt convins ca din 4 matci una tot va oua. Dar oare va merita efortul? Pe mine un drum ma costa 40 de lei sa fac o vizita. Daca drumul pana la stupina nu ar fi asa de greu ar fi altceva. Am si a doua stupina la 9 km, dar aici este sub Meses, si clima nu este prielnica, si bate vantul permanent, iar culesul lipseste in tot sezonul activ cresterii matcilor.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cutia nicot

Mesajde trantor » 05 Mar 2013, 21:57

Unde voi gresi?

La terminarea salcamului MER pe 4 corpuri 1/2, matca buna din 2011 ( nu am din 2010).
0 - 24 ore : cutia nicot pusa in rama, stropita cu sirop de miere bagata in cuib;
0 : 1 rame cu puiet larvar si o rama cu pastura mutate in catul 4 cu albina acoperitoare cu tot, bagat matca in cutie in mijlocul cuibului;
0 + 2 ore: verificat, daca sunt oua pentru o o singura rama portbotci eliberat matca pus rama la marginea cuibului si inca una goala care a mai fost ouata in mijlocul cuibului, grila hannemann deasupra cuibului;
0+64 ore: pus folie intre corpul 3 si 4;
0+70 ore: mutat rama portbotci in corpul 4 intre rama cu puiet larvar si capacit si rama cu pastura, stimulat, scuturat albina tanara in catul 4;
0+ 1 zi : scos folia dintre corpul 3 si 4, stimulat;
0+11 zile: pus bigudiuri peste eventualele botci capacite, mutate in nuclee de imperechere;
0+16 zile: dus nucleele la 25 Km in linie dreapta la un coleg apicultor.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 07 Mar 2013, 08:15

Credeai ca iti va raspunde cineva? Eu as fi raspuns daca aveam reusita,dar avand invedere ca nu eu nu pot da indicatii...
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde trantor » 07 Mar 2013, 10:22

Da, ma asteptam sa fiu tras de urechi zdravan si mi-ar fi convenit, ... dar din pacate nu mai poti sterge ce scrii la repezeala.
N-am vrut sa reinventez roata ci pur si simplu vreau ca matca sa fie luata in crestere din faza de ou cu o picatura de laptisor pusa cu o ora , doua inainte de iesire larva si tot odata neintroducerea in celula de alte scule mai mult sau mai putin septice ... si de aici toata zbaterea.
Daca a deranjat rog pe unul din moderatori sa stearga ultimele 3 postari si sa continuam cu nicotul.


Octav88, in privinta indicatiilor, uneori poti invata mai multe de la cei ce nu stiu totul decat de la cei ce stiu.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Cutia nicot

Mesajde vladut71 » 07 Mar 2013, 12:13

Salut sunt nou pe forum. As ruga pe cei care au mai lucrat cu cutia nicot sa-mi zica si mie cu amanuntu cum se foloseste . Am cumparat si eu una si nare instructiuni, mam uitat pe internet dar nu am gasit mare lucru. Astept un raspuns util. Va multumesc
vladut71
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mar 2013, 11:48

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 07 Mar 2013, 12:36

La fel astept si eu cu interes sa apara Eric Lelong, sa ne spuna ca a reusit cu acel Nicot. Poate cu modelul lui Dragos. Pana atunci mergem cu spatula, sau cu botci de necesitate, sau de roire.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 07 Mar 2013, 22:02

Nu era o ironie la adresa incepatorilor(din care fac si eu parte in cresterea intensiva de matci ), ci la aceia ce au reusit si tin secretul pentru ei.... Domnule trantor esti liber din partea mea sa postezi ce crezi dumneata de cuviinta, doar ca la cate intrebari am pus eu si... ce am obtinut nu merita sa te mai obosesti asta vroiam sa spun. Dumneata nu vezi ca intrebi ceva punctual si se raspunde pe langa subiect...
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde stelica » 07 Mar 2013, 23:40

Am folosit cutia Nicot anul trecut pentru prima data .Am facut o investitie de 400 lei .Am construit un stup triplu (model de la firmaTeclemProd)pe care la-am populat cu musca si am inceput hranirile de stimulare inca de la inceputul luni martie pentru ca la-am folosit atit ca starter cit si ca finisor La sfirsitul luni Aprilie am introdus cutia la fabricat de regine astfel;
-am introdus rama portbotci in starter(finisor) pentru a se obisnui albinele cu ea
-am introdus cutia nicot in stupul care a dat productia adica foarte bun (stiiti conditiile pe care nu le mai enumar)unde o las pentru a se obisnui albinele cu ea.(rama portbotci are hranitor si acolo pun papica)
Ziua 1 Am introdus matca in cutie
Ziua 2 Dupa 24 ore verific daca matca a depus oua. Daca a depus eliberez matca (daca nu o mai tin 24 ore)
Ziua 4 Ridic cutia si populez rama portbotci cu larve de 1 zi.
Ziua 6 Verific cite botci a luat in crestere
Ziua 11 Pun bigudiurile pe botci.
Ziua 16 Iau bigudiu cu regina si o introduc in roiu format anterior cu 3-4 ore.
Din 30 de botci au luat in crestere de prima data 27 aceasta a fost inainte de salcim Atunci cind au venit caldurile toride in luna iunie si iulie din 30 au luat in crestere 5.
Pentru a sti cum sa folositi stupul triplu cautati pe siteul celor de la TeclemProd .Va doresc succes( nu e greu frica e mare)
stelica
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Mar 2011, 00:15
Localitate: Beius

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2013, 08:05

Din 30 de bucati iesite 5 ce randament poate sa fie, si atunci cat ar trebui sa fie o matca. Dar zi cate au ramas din cele 5 pana in toamna.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cutia nicot

Mesajde kamy » 08 Mar 2013, 09:28

mitti22 scrie:domnule balasbebe eu cred ca se merita sa investesti in cutia nicot. aceleasi intrebari mi-am pus si eu,, oare se merita investitia?'' am facut apoi un calcul cat e o matca pe piata ,cate trebuie sa cumpar pe fiecare an apoi m-am hotarat sa cumpar cutiuta anul trecut am folosit-o pentru prima data si am fost multumit(pentru inceput).anul acesta sper sa fie mult mai bine.

Miti sa nu intelegi ca am dor de urzici dar nu obtineai rezultate mai bune daca cumparai o pila un ciocan si o bucata de sarma sau o spita,sau un ac de dantela din care sa faci o lanteta de transvazat?
Mai devreme ori mau tarziu tot acolo o sa ajungi,io as sari peste ,,clasa pregatitoare,,!
Da,face fiecare cum crede ca e mai bine pentru el!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 08 Mar 2013, 13:31

Din ce spune domnul Stelica productia a fost influentata foarte mult de conditiile meteo nefavorabile. Mai detaliati va rog un pic in lunile toride ati incercat sa stimulati? a fost lipsa de cules /a fost cules?
Stimularea la stupul donator a fost facuta de la inceputul lui martie.. .a continuat pana la introducerea cutiei nicot? a continuat si dupa(adica cat a fost matca inchisa)?
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2013, 15:13

Povesteam cu unul care a facut avere din laptisor de matca. Este foarte importanta ceara folosita, si modul de lucru. Nu este asa de simplu.

Poate noi ar trebui sa folosim faguri de plastic sa obisnuim matca sa depuna pe faguri pulverizati cu ceara. Avem pasi de facut, si ar trebui sa ne dam silinta, inainte de a spune ca o metoda simpla este si eficienta.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Cutia nicot

Mesajde mitti22 » 08 Mar 2013, 20:46

Domnul kamy(in primul rand am tot respectul pentru dumneavoastra) va spun ca din punctul meu de vedere este mult mai comoda cutia nicot.de ce? in primul rand urmaresti exact varsta larvei iar in al doilea rand nu exista riscul de a rani larva asa cum se poate intampla la tranzvazare,indiferent cu ce instrumente se face ea .personal am incercat ambele metode atat tranzvazarea simpla cat si nicotul.la tranzvazare parca prea imi tremura mana,trebuie mare atentie ,sa nu stai in soare etc.inca o data va zic ca asta e parerea mea.va salut cu respect.
Un om liber este acela care poate sa spuna ''nu''.Cel ce este constrans sa faca ceva, fara a putea sa spuna ''nu,, primeste statutul de sclav.
mitti22
 
Mesaje: 20
Membru din: 06 Noi 2011, 20:05
Localitate: craiova

Re: Cutia nicot

Mesajde stelica » 08 Mar 2013, 21:11

Stimularea la stupul donator am inceput cu 5 zile inainte de introducerea cutiei nicot cu 2oo gr sirop dimineata si 200gr seara.La 1litru de sirop am adaugat 150 gr lapte degresat(adica am luat smintina de pe el)Am continuat stimularea pina cind am scos cutia nicot si am introdus larvele in starter.Important este sa stimulezi incepind din martie stupul triplu. Practic in stupul triplu sunt 2 famili care trebuie sa fie ful de albina.In centrul lazi se va face starterul(finisor) din ambele familii .Daca nu ai un stup triplu pot face acelas lucru cu un stup orizontal.Cresterea matcilor se face in prezenta reginei care este izolata cu o gratie haneman.
Coditiile meteo au o influenta foarte mare asupra cresteri matcilor.Albina simte ,stie ce are de facut,daca in natura nu este apoape nimic de cules poti sa o stimulez ca nu scoti regine.Asta vara la peste 40 grade au fost stimulate si din cele 5 regine am mai ramas cu 2 (3 au disparut nu le-am mai gasit in nucleu) Lucrez cu mininucleu(jumatate din rama1/2)si cu nulcleu QUATRUNGHI.
Matca o tin in cutia Nicot 24 ore apoi o eliberez .Daca nu a ouat o mai tin 24 ore.
stelica
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Mar 2011, 00:15
Localitate: Beius

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori