Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 13 Mai 2013, 21:44

Si rezultatul final?...
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde delorin I » 14 Mai 2013, 13:08

Cum arata Jenter? NU de alta dar peste tot am gasit doar Nicot! Si pe undeva de aici scrie ca diferentele sunt nesemnificative...Sa fi fost cele 2 cutii vazute de mine una Jenter si una Nicot doar eticheta identica?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Cutia nicot

Mesajde talex » 14 Mai 2013, 19:36

eu totusi sunt optimist si voi mai incerca :), intr-o saptamana ma intorc acasa cu stupii si o sa mai pun o data regina in cutie. la mine regina a semanat, dar nu le-a luat in crestere. daca le va lua in crestere, cutia isi face datoria, mai departe cu starterul e alta poveste. pentru celelalte nereusite nu i se mai poate reprosa nimic nicotului.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Cutia nicot

Mesajde delorin I » 14 Mai 2013, 19:46

Multumesc domnule Sima! Evident- printre negustori aceasta cutie este vanduta drept Nicot! Am vazut-o la un magazin din Rm Valcea aproximativ la360 RON complet echipata, pe cand cea fara dotari costa 140 Ron si era putin altfel! De aici deosebirea remarcata dar de mine! !
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Cutia nicot

Mesajde yokoz777 » 16 Mai 2013, 10:11

Haideti va rugam cei ce au bagat cutia in ultima perioada sa ne povesteasca cum au procedat si ce rezultate au,eventual cateva secrete.Am si eu o astfel de cutie si vreau sa o introduc in stup dar momentan sunt la cules la salcam..sa bag cutia acum sau dupa ce termin cu salcamul?spor la caturi pline cu miere!
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Cutia nicot

Mesajde almasel » 16 Mai 2013, 20:17

janese scrie:am si eu doua nicoturi
nu e simplu cu ele si le-am abandonat!
problema se pune asa:
1. ce a gandit cel ce a inventat-o?
2. sa il verific daca e valabila metoda,daca se verifica.
3. ma avantajeaza inventia,metoda lui ?

metoda este interesanta....,mai ramane problema daca ne avantajeaza au ba!!!


In stilul caracteristic, Janese iti da cu tifla de nu te vezi (spune clar "le-am abandonat).
Poate si de asta, eu ardelean de la munte m-am mutat in Banat, aproape de vecinul Janese.
Nu ne cunoastem, doar ca din partea mea se bucura de toata stima vecinu' Janese, doar in urma postarilor sale!
Revenind, va spun asa: puneti mana pe lanzeta acusica ca se termina salcamu' si ii vremea matcilor. Iar cei care au scos o serie- doua pana acum... spor la treaba in continuare!
In ceea ce ma priveste pe mine, raman tot la lanzeta; cand s-o toci asta, mi-oi cumpara alta, iar de nu am bani, imi fac una-doua dintr-o sarma sau un cui!
:lol:
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Cutia nicot

Mesajde 7Rame » 17 Mai 2013, 18:30

primul an, dupa 3 incercari. Timp pierdut garla, alearga intre pastoral la salcam si vatra de la primul salcam, dupa ceas...agenda etc.
Concluzii la Nicot:
Matca bondar, te sperii de ea, pe la 10 mai avea 8R full jos, 2 capete jos 30% ouate si vreo 2 sus cam tot 30% ouate. La mine o consider printre cele mai bune familii, poate chiar cea mai buna.
Daca tii matca in cuti 72 ore, ai sansa sa vezi si ceva laptisor de matca pe fundul potiraselor, dar clar mai putin ca de regula la larvele de aceiasi varsta.
Daca nu o tii, si o eliberezi imediat dupa ce oua, in fam starter nu se ppune laptisor in ele, le curata si...cam asta e tot!
Bun..din cele cu ceva laptisor, din cca 15 potirase, au luat in crestere cam 7, la ultima vizita, apoi am transfiormat in finisor cu gratie si matca sus, si maine trb sa vad ce se mai intampla.
Eu zic asa: e clar ca matca oua, deci ori punem laptisor manual peste aceste oua si apoi...in starter cu ele, ori mai buna metoda este cu lanteta.
Avantajul cutiei este evident pt cei carora le tremura mana, sau nu vad prea bine si le este greu cu lanteta.
Peste toate, sincer, cred ca prefer niste botci de roire, din acelea "cat casa", de la 2-4 stupi fortati in acest sens, decat sa mai fac experimente si sa treaca luna mai ...
sau, pt norocosi, linistite, natural, sau fortate.
Eu nu fac sa vand, avand mari probleme cu reginele in acest sezon am zis ca..poate! Insa, la mijloc trebuie sa fie un alt "schepsiss", sasu daca acesta nu este, inseamna ca matcile sunt oricum de rahat, doar laudate ca sunt asa si pe dincolo, samd
Nu spun asta din cauza ca eu nu reusesc, ca vulpea care nu ajunge la struguri si zice ca sunt acri...respect pe cei care fac, si au timp pt asta,insa, aceste sunt concluziile mele.
Deci ori transvazare cu lanteta, ori matca in cutie 72 ore, ori ou si apoi manual cu sernga, laptisor de matca. Sau...iau catul de pe vreo 3, le scot 4R puiet si le bag cu miere, sin in 3 sapt culeg reginele, urmarind si numarand exact botcile roase in cap. Stiu, cele de roire transmit acest instinct, dar eu zic asa: sa-mi umple ele catul de 10R 1/1 in toi de salcam 1...si sa zboare daca mai au cu ce (aripi taiate).
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Cutia nicot

Mesajde Nicolaus » 17 Mai 2013, 19:18

Poate sa descrie cineva daca si cum curata piesele folosite la cutia Jenter si Niicot?
Nicolaus
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Feb 2011, 22:42
Localitate: Orsova

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 17 Mai 2013, 21:37

7Rame scrie:primul an, dupa 3 incercari. Timp pierdut garla, alearga intre pastoral la salcam si vatra de la primul salcam, dupa ceas...agenda etc.
Concluzii la Nicot:
Matca bondar, te sperii de ea, pe la 10 mai avea 8R full jos, 2 capete jos 30% ouate si vreo 2 sus cam tot 30% ouate. La mine o consider printre cele mai bune familii, poate chiar cea mai buna.
Daca tii matca in cuti 72 ore, ai sansa sa vezi si ceva laptisor de matca pe fundul potiraselor, dar clar mai putin ca de regula la larvele de aceiasi varsta.
Daca nu o tii, si o eliberezi imediat dupa ce oua, in fam starter nu se ppune laptisor in ele, le curata si...cam asta e tot!
Bun..din cele cu ceva laptisor, din cca 15 potirase, au luat in crestere cam 7, la ultima vizita, apoi am transfiormat in finisor cu gratie si matca sus, si maine trb sa vad ce se mai intampla.
Eu zic asa: e clar ca matca oua, deci ori punem laptisor manual peste aceste oua si apoi...in starter cu ele, ori mai buna metoda este cu lanteta.
Avantajul cutiei este evident pt cei carora le tremura mana, sau nu vad prea bine si le este greu cu lanteta.
Peste toate, sincer, cred ca prefer niste botci de roire, din acelea "cat casa", de la 2-4 stupi fortati in acest sens, decat sa mai fac experimente si sa treaca luna mai ...
sau, pt norocosi, linistite, natural, sau fortate.
Eu nu fac sa vand, avand mari probleme cu reginele in acest sezon am zis ca..poate! Insa, la mijloc trebuie sa fie un alt "schepsiss", sasu daca acesta nu este, inseamna ca matcile sunt oricum de rahat, doar laudate ca sunt asa si pe dincolo, samd
Nu spun asta din cauza ca eu nu reusesc, ca vulpea care nu ajunge la struguri si zice ca sunt acri...respect pe cei care fac, si au timp pt asta,insa, aceste sunt concluziile mele.
Deci ori transvazare cu lanteta, ori matca in cutie 72 ore, ori ou si apoi manual cu sernga, laptisor de matca. Sau...iau catul de pe vreo 3, le scot 4R puiet si le bag cu miere, sin in 3 sapt culeg reginele, urmarind si numarand exact botcile roase in cap. Stiu, cele de roire transmit acest instinct, dar eu zic asa: sa-mi umple ele catul de 10R 1/1 in toi de salcam 1...si sa zboare daca mai au cu ce (aripi taiate).

Partial adevarat... deci daca tii mai mult de 24 de ore nu 72... apar deja potirase cu 2 oua in dansele. Ok am incercat si altfel vin la 24 de ore nu sunt insamantate chiar toate full potirasele si eliberez matca... a 2 zi sunt uscate si curatate minutzios de albine. Totusi sunt foarte multi cu care am vorbit din alte tari si care sunt deschisi sa vorbeasca... si le merge de duduie cu aceasta cutie nicot.. scot si vand cu sutele regine... probabil insa este un anumit mic si neinsemnat amanunt care pare subinteles, dar inca eu nu stiu care este acela.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde yokoz777 » 17 Mai 2013, 23:23

Foarte buna informatia,bravo!iaca de colo punin,de colo putin asa acumulam experienta si facem treaba.eu am sa bag cutia luni si am sa tin matca 48 de ore nu 72 ca sa nu am surprize cu mai multe oua..apoi sa vedem ce o iesi.mai este cineva mai doctor in cutia nicot sa ne dea cateva sfaturi,eventual secrete cum procedeaza?
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Cutia nicot

Mesajde valentin » 18 Mai 2013, 05:32

am incercat si eu cutia nicot .si la mine sa intimplat acelas lucru,tranzvazarea este cea mai rentabila .cistigi timp,cu nicotu mai greu.ca sa nu mai dispara oole din potirase dupa ce eliberati regina bagatile direct in startar.cine face regine de vinzare starteaza nu le face cu nicot ;)
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Cutia nicot

Mesajde Condurache Bogdan Constantin » 18 Mai 2013, 16:06

Cutia Nicot, am cumparat-o de la Targul Apicol de la Iasi si am dat 200 lei, complet echipata ;)
Eu am pus acum 2 zile cutia Nicot, ieri am introdus matca in cutie si azi am fost sa o eliberez si sa vad ce a facut. Cutia este plina cu oua. Acum sa vad daca le iau in crestere.
Toate in aceasta lume, sunt relative!
Avatar utilizator
Condurache Bogdan Constantin
 
Mesaje: 52
Membru din: 16 Oct 2011, 13:21
Localitate: Todiresti, Vaslui

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 18 Mai 2013, 22:40

Da si eu cred ca renunt la nicot ... nu ai o baza pe el.. adica nu poti zice scot 30 pentru ca depinzi de f multi factori
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 18 Mai 2013, 22:41

yokoz777 scrie:Foarte buna informatia,bravo!iaca de colo punin,de colo putin asa acumulam experienta si facem treaba.eu am sa bag cutia luni si am sa tin matca 48 de ore nu 72 ca sa nu am surprize cu mai multe oua..apoi sa vedem ce o iesi.mai este cineva mai doctor in cutia nicot sa ne dea cateva sfaturi,eventual secrete cum procedeaza?

Asta o observai si tu nu este nici o informatie cheie... acelea singur le vei descoperi... nimeni nu le va spune.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 18 Mai 2013, 22:44

Oricum crestere din matci prin metoda naturala este sfanta si fara bataie de cap. Ba mai mult am foarte multe surprize placute de la cele crescute prin roire... am si cateva scoase cu nicot sa vedem ce a iesit sunt imperecheate acum la treaba!!!
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 18 Mai 2013, 22:45

yokoz777 scrie:Foarte buna informatia,bravo!iaca de colo punin,de colo putin asa acumulam experienta si facem treaba.eu am sa bag cutia luni si am sa tin matca 48 de ore nu 72 ca sa nu am surprize cu mai multe oua..apoi sa vedem ce o iesi.mai este cineva mai doctor in cutia nicot sa ne dea cateva sfaturi,eventual secrete cum procedeaza?

NU trebuie sa fi dr ce am zis eu observai si singur.... secretele insa nimeni nu le va pune pe tava sigur, nici eu nu le am descoperit pe toate (inca).
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori