Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Este bine ceea ce vreau sa fac?

Mesajde bclaudiu » 12 Aug 2012, 19:22

Salut din nou,
Un stup a pus botci de schimbare linistita, au omorat regina veche....a trecut ceva timp, am vazut botcile roase dar nici urma de regina....si acum am vazut din nou ca sunt in jur de 6 botci. Avand in vedere timpul destul de inaintat, vreau sa cumpar regina fecundata sa o introduc in stup si sa stric toate botcile care sunt in momentul de fata . Este ok ? Daca da ...va rog sa-mi spuneti care ar fi cea mai buna metoda de introducere.

A 2-a situatie, o rama cu 2 botci din primul stup, a fost pusa in alt stup(aici incercam sa fac regina pentru stupul nr 2 care are regina fff slaba). A iesit regina....dupa ceva timp nu am mai vazut-o(era seara cand m-am uitat) si am mai adus o rama cu albine din stupul cu regina slaba. Cand m-am uitat zilele trecute pe zi, nu mai era neam de regina si surpriza...pe rama noua crescuta o botcuta. Si aici vreau sa fac la fel ..sa stric botca sa pun regina fecundata.

Sfaturi va rog mult !
bclaudiu
 
Mesaje: 28
Membru din: 16 Iun 2012, 09:22
Localitate: Bucuresti

Re: Este bine ceea ce vreau sa fac?

Mesajde balasbebe » 12 Aug 2012, 19:39

Daca apar oua, trebuie vazut de la ce sunt. Daca apar de la albine ouatoare, nu au nici o sansa sa primeasca o regina.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Este bine ceea ce vreau sa fac?

Mesajde bclaudiu » 12 Aug 2012, 20:08

Oua nu am vazut, doar botcile noi
bclaudiu
 
Mesaje: 28
Membru din: 16 Iun 2012, 09:22
Localitate: Bucuresti

Re: Este bine ceea ce vreau sa fac?

Mesajde balasbebe » 12 Aug 2012, 20:11

Botci din senin nu pot sa apara. Cauta o lupa, sau ceva sa vezi mai intai ce-i pe acolo.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Este bine ceea ce vreau sa fac?

Mesajde bclaudiu » 12 Aug 2012, 20:20

Si in situatia cu albine ouatoare?
bclaudiu
 
Mesaje: 28
Membru din: 16 Iun 2012, 09:22
Localitate: Bucuresti

Re: Este bine ceea ce vreau sa fac?

Mesajde balasbebe » 12 Aug 2012, 20:24

Prima data trebuie scuturate albinele la o distanta de minim 200 de metri. Este creat un topic, sa nu mai repet ceea ce s-a scris. Cauta ce inseamna o familie bezmetica.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Este bine ceea ce vreau sa fac?

Mesajde bclaudiu » 12 Aug 2012, 20:29

Citim
bclaudiu
 
Mesaje: 28
Membru din: 16 Iun 2012, 09:22
Localitate: Bucuresti


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori