Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

botci de schimbare linistita

Mesajde dumy academy » 22 Sep 2012, 21:32

salutare la unul din stupi mei am gasit botci capacite de schimbare linistita matca a disparut din stup ....cum sa procedez pentru ca numai sunt trantori si numai e timp nici de imperechere
dumy academy
 
Mesaje: 83
Membru din: 10 Feb 2012, 00:12

Re: botci de schimbare linistita

Mesajde nae » 22 Sep 2012, 21:47

Mai probabil sunt de salvare , dar conteaza mai putin ; raspunsul il stii (nu sunt trantori/e tarziu ), probabil nu esti hotarat cum sa-l unifici :
-unit cu unul mai slab (cu ziar/ceapa/tuica /),
-il imparti ,dupa diafragma -seara ,la doi ,
-afumat ,sa-si incarce gusa, scuturat -se imparte stanga-dreapta sau la vecinul de aceeasi culoare ...
.........
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: botci de schimbare linistita

Mesajde dumy academy » 22 Sep 2012, 23:17

nu sunt de salvare pt k nu i a omorat nimenea matca deoarece eu nu am umblat la acest stup de 3 saptamani daca erau de salvare ieseau de mult timp in 3 saptamani
sunt de curand botcile si sunt aproape capacite
dumy academy
 
Mesaje: 83
Membru din: 10 Feb 2012, 00:12

Re: botci de schimbare linistita

Mesajde Mishu05 » 23 Sep 2012, 01:25

matcile mai mor si singure sau din alte cauze decat apicultorul..
eu as zice ca mai sunt trantori pe o raza de 3-5km de stupina ta si urmeaza 8-10 zile calde in care se pot imperechea fara probleme. tine-te bine cu cateva kg de sirop pe langa el pentru ca dupa ce se va imperechea o sa depuna si ea o palma doua de puiet si cand iese prin octombrie va manca..( asta daca vrei sa faci experimentul).
cata albina e in stup, pe cate rame e acum, mai are puiet?
cate botci din astea de schimbare linistita ai? apropo, la schimbarea linistita albinele asteapta pana iese si se imperecheaza matca tanara. mai mult, de multe ori ambele matci sunt in stup si ponteaza
si situatia se mentine pana in primavara cand matca batrana este eliminata .
Deci, daca vrei sa risti un pic lasa-le sa iasa . Daca in 10 zile de la eclozionare nu o vezi grasa si imperecheata unifica fara regrete.
Parcca nea janese zicea odata ca matca imperecheata tarziu ( acum) chiar daca nu oua in toamna in primavara incepe ponta normal. Ai ocazia sa verifici chestiunea.:)
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: botci de schimbare linistita

Mesajde genutzu » 23 Sep 2012, 10:03

Iata cum procedez eu cu familiile de albine la care in lina august gasesc botci de schimbare linistita. Simplu!. Prind matca batrana si o omor deoarece la mai bine de jumatate din cazuri am observat ca joanghina cea batrana cu 2 zile inainte de eclozionarea botcii de schimbare linistita io trage la coaste tinerei matcute inca in botca si ramane sa mai guverneze ilegitim inca un an sau crapa in iarna respectiva . Daca o elimini tu sansele de a avea o matca tanara cresc foarte mult ramanand doar riscul pierderii la imperechere !
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: botci de schimbare linistita

Mesajde paul » 23 Sep 2012, 13:57

genutzu scrie:Iata cum procedez eu cu familiile de albine la care in lina august gasesc botci de schimbare linistita. Simplu!. Prind matca batrana si o omor deoarece la mai bine de jumatate din cazuri am observat ca joanghina cea batrana cu 2 zile inainte de eclozionarea botcii de schimbare linistita io trage la coaste tinerei matcute inca in botca si ramane sa mai guverneze ilegitim inca un an sau crapa in iarna respectiva . Daca o elimini tu sansele de a avea o matca tanara cresc foarte mult ramanand doar riscul pierderii la imperechere !

Genutzu ... da' ca sa nu risti nimic , nu-i mai sexy sa ridici "joanghina" cu rama pe care se afla , eventual inca una cu miere , faci un nucleu si daca tinerica nu moare in extaz si se intoarce "rezolvata" abia atunci sa ghilotinezi "ilegitima" ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: botci de schimbare linistita

Mesajde nae » 24 Sep 2012, 17:05

dumy academy scrie:salutare la unul din stupi mei am gasit botci capacite de schimbare linistita matca a disparut din stup ....cum sa procedez pentru ca numai sunt trantori si numai e timp nici de imperechere

''Prietenul ''cu 800 de stupi /cuti(daca e tamplar ) ce zice ?
:oops: :oops: :oops:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori