Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Mircea_63 » 01 Noi 2012, 23:08

LUCIAN AVRAM scrie:care matca imi da rezultate cat de cat bune ..............................pe aia o cumpar ..................si gata

Cum faci sa obtii rezultatele inainte de a o cumpara :?:
Ultima oară modificat de Mircea_63 pe 01 Noi 2012, 23:09, modificat 1 dată în total.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Noi 2012, 23:09

Ruben scrie:@Lucian Avram: Unde-i pretenu Bals? :roll:


la parnaie ...............................a fluierat in biserica :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 01 Noi 2012, 23:12

LUCIAN AVRAM scrie:
Ruben scrie:@Lucian Avram: Unde-i pretenu Bals? :roll:


la parnaie ...............................a fluierat in biserica :lol:

:lol: :lol: :lol: (Scuze colegilor care nu l-or auzit aseara, pe Bals, de...offtopic)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Bambucha » 01 Noi 2012, 23:14

Nu degeaba la austriac la munte norma minima este 7 km radius!! Prin LEGE.
Cine ma impiedica pe mine sa ma asez langa stupina de elita de la Moara Vlasiei, Poieni... :?:

Pana nu apare deci, instrumentul legal, ne raman doar sperantele la vrabia din mana noastra! Cam atat!
Ultima oară modificat de Bambucha pe 01 Noi 2012, 23:15, modificat 1 dată în total.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Noi 2012, 23:15

[Ioan Guist"].Daca ai 500 pe o locatie, cat de cat mai ferit, mai singur pe raza de 5 km, sansele sa fecundezi controlat este mare.[/quote]

...nene Pupe, daca nu te superi, as reduce ;) procentul de la ,,shanse mari'' la medii, din cauza urmatoarelor cauze:
...in urma cu catziva ani, eram de cart in padure la tei, shi neavand ce face, am inceput sa marchez la trantori sa vad unde ajung shi fu..cii mei!!!

daca vrei sa ma crezi, am gasit f..taci de ai mei la totzi stupii pe care i-am gasit pe o raza de cel putzin 6 km, iar un prieten de al meu, a gasit fu..taci,la el in stupina, care era statzionatra, la .......................15 km distantza de locul unde am marcat eu fu..talaii!!!!!!!!!!!!

..no, ce spui, au dreptare ashtia cand spun ca pe o raza de 25 km, predomina o linie cat se poate de omogena :?: au ba?

shi nu poate fi vobra de consangvinizare daca socotim acele batalioane de spermatozoizi, care stau cu capul sus, pe nushtiu cate randuri si din nushtiu catzi tatzi, shi incerci sa faci un calcul matematic cu mai multe necunoscute, se poate sa ne dea variante cu f. multe zerouri in coada :D

.....pt imperechere controlata tre cel putzin 10 km dupa parerea mea, sau aduci tot arealul la un numitor comun.... :D

...vobra lu nenea tei, e...grele in zilele ashtea

Liviu , ma rog , livas , e adevarat ce spui tu , dar pupe zice ca sansele sunt MARI , corect ???????????
fiecare incearca sa se descurce cum poate si sa obtina din urma stupilor ce-o iesi si cat o iesi , si pentru asta se fac eforturi mari ..........
ce mai face prietenul nostru ? e bine ? intrebam de stupina , ca el oricum bine nu se mai face ........ :lol:
Ultima oară modificat de LUCIAN AVRAM pe 01 Noi 2012, 23:17, modificat 1 dată în total.
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Noi 2012, 23:16

Bambucha scrie:Nu degeaba la austriac la munte norma minima este 7 km radius!! Prin LEGE.
Cine ma impiedica pe mine sa ma asez langa stupina de elita de la Moara Vlasiei, Poieni... :?:

Pana nu apare deci, instrumentul legal, ne raman doar sperantele la vrabia din mana noastra! Cam atat!


corect si bine spus
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Noi 2012, 23:22

Mircea_63 scrie:
LUCIAN AVRAM scrie:care matca imi da rezultate cat de cat bune ..............................pe aia o cumpar ..................si gata

Cum faci sa obtii rezultatele inainte de a o cumpara :?:


hai mai Mircea , eu te stiu baiat dezghetat , e simplu , in primul an cumpar cateva , dupa asta daca rezultatele sunt bune , cumpar toata productia pe care o face acel stupar , cu o mica diferenta , ridic matcile personal eu sau un om de-al meu , si gata , daca am luat teapa , injuraturile si bataia in anul urmator

vezi ca e simplu ...... :D :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Noi 2012, 23:23

hai sa va mai zic ceva , eu am matci platite IN AVANS , pe urmatorii 2 ( doi ) ani , de ce oare ????????????????????????????? :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Bambucha » 01 Noi 2012, 23:23

Luciane stai asa, ca dupa ce apare legea, mai trebuie si implementarea...controlul...sanctiunea... ca romanul nostru e dibaci la toate si are mintea agera :lol:
Mai curge ceva apa pe Dunare.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 01 Noi 2012, 23:24

Apai, dragilor, instrumentele legale si Romania...baba si boxu. Si daca ar fi lege, ce mare branza ar fi? La noi functioneaza constitutia bacsisului... :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 01 Noi 2012, 23:24

Bambucha scrie:Luciane stai asa, ca dupa ce apare legea, mai trebuie si implementarea...controlul...sanctiunea... ca romanul nostru e dibaci la toate si are mintea agera :lol:
Mai curge ceva apa pe Dunare.

No ashe. :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Noi 2012, 23:25

Bambucha scrie:Luciane stai asa, ca dupa ce apare legea, mai trebuie si implementarea...controlul...sanctiunea... ca romanul nostru e dibaci la toate si are mintea agera :lol:
Mai curge ceva apa pe Dunare.


Dunarea , la tine ca esti mai aproape , la mine Prutul :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Noi 2012, 23:26

Ruben scrie:Apai, dragilor, instrumentele legale si Romania...baba si boxu. Si daca ar fi lege, ce mare branza ar fi? La noi functioneaza constitutia bacsisului... :D


si functioneaza al dracului de bine :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Mircea_63 » 01 Noi 2012, 23:26

Ma intreb: oare ideea asta de a urca musai la munte...nu are o scapare?

Sunt zone de campie cu lipsa localitati sau albine pe o raza de 10 km. Lipsa padure! Foarte probabil ca si fara albina. Unde-i padure sunt si scorburi si albine (salbatice?-libere!)
Zone unde n-au ce culege si nu le prieste, dar numai bune de dus niscaiva stupi la nunta. Masa si beutura din partea gazdei! :?:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde livas » 01 Noi 2012, 23:27

Liviu , ma rog , livas , e adevarat ce spui tu , dar pupe zice ca sansele sunt MARI , corect ???????????
fiecare incearca sa se descurce cum poate si sa obtina din urma stupilor ce-o iesi si cat o iesi ,

a..... ca reushesti sa scotzi la vanzare un individ bun, sau crezi ca este bun, este de zilele noastre ,nu :?: :?:
ARIA PROTEJATA, este locul celor care vor sa faca ceva, protejata prin lege binentzeles, ca altfel nu vom face decat replici al acelui areal in care suntem prinshi, stand acasa!!!!!!!!

...cand pleci in pastoral, cre ca intram in malacsor!!!!!!!!! :D :D
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Noi 2012, 23:29

Mircea_63 scrie:Ma intreb: oare ideea asta de a urca musai la munte...nu are o scapare?

Sunt zone de campie cu lipsa localitati sau albine pe o raza de 10 km. Lipsa padure! Foarte probabil ca si fara albina. Unde-i padure sunt si scorburi si albine (salbatice?-libere!)
Zone unde n-au ce culege si nu le prieste, dar numai bune de dus niscaiva stupi la nunta. Masa si beutura din partea gazdei! :?:

e bine ce zici , dar , ca exista si un dar , acel stupar , multiplicator , din ce traieste in acest timp ??????????
intreb si eu ....................ca ...............
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori