Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 26 Oct 2012, 19:33

"Prin imperecherea repetata cu cei 10-12 trantori se acumuleaza o cantitate enorma de spermatozoizi, care intra pachete, pachete in vezica spermatica in ordinea imperecherilor. Ei se aliniaza acolo cu cozile asezate paralel si cu capetele in sus spre palnia de iesire a vezicei spermatice. Aranjarea lor se infaptuieste in 18-20 de ore"-C. Hristea, "Stuparitul nou", ed. 1976, pag. 139.

"Matcile imperechindu-se multiplu si amestecul de sperma implicit duc la coexistenta mai multor patrilinii. Ca urmare, compozitia genetica a populatiei de lucratoare se modifica in cursul vietii coloniei." -Manualul apicultorului, 1986, pag. 30.

"Datorita acestui fenomen, urmasii acelorasi parinti...nu sunt identici.

Apicultorul poate urmari consecintele poliandriei observand modul in care dupa eclozionarea unor albine cu un anumit aspect, brusc(moment marcat de epuizarea spermatozoizilor proveniti de al un trantore), apar albine diferite(de pilda culoarea modificata)- idem, pag. 123.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde cantemir » 26 Oct 2012, 19:58

Ruben scrie: urmasii acelorasi parinti...nu sunt identici.

Daca scoateti asta din fraza, s-ar putea sa fiu de acord si eu: primul din cei trei urmasi neidentici ai parintilor mei!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 26 Oct 2012, 20:02

cantemir scrie:
Ruben scrie: urmasii acelorasi parinti...nu sunt identici.

Daca scoateti asta din fraza, s-ar putea sa fiu de acord si eu: primul din cei trei urmasi neidentici ai parintilor mei!


Ok, o scot :D . A gresit autorul in exprimarea ideii. Voia sa spuna de fapt ca sunt urmasii aceleasi mame dar a altor tati. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Mircea_63 » 26 Oct 2012, 20:28

Ruben, eu eram aproape convins ca in spermoteca se amesteca spermatozoizii, dar...n-am ce zice. Oarecum imi pare nepotrivita treaba asta, deoarece in caz de boala, doar diversitatea salveaza specia, iar natura (D-zeu, daca vrei) face lucrurile cum trebuie.

Buuun, daca lucrurile stau asa, atunci inseamna ca o tura de matci duce la un set de matci surori dupa mama si tata. De stiut! E vorba de cosangvinizare in cadrul aceleiasi stupine, iar aceasta e mai pronuntata decat credeam.

Alt aspect este acceptarea unei matci straine... Am citit ca albinele simt, se cunosc intre ele cele care sunt frati dupa mama sau frati dupa amandoi parintii si stiu (recunosc) albinele din stup care nu sunt frati cu ele, chiar daca le accepta. Cum s-a stabilit asta ...nu stiu, dar am retinut informatia.
Se pune problema favorizarii furtisagului in cazul in care in stup avem albine din mai multe linii, eventual ajutate cu puiet, intarite. Mecanismul ar fi o crestere a tolerantei fata de straini!
La fel, acceptarea matcii...unele sunt mai tolerante, altele sunt extremiste :lol: Oare n-ar fi si asta o explicatie? Cele care sunt in stup, toate surori de mama si tata, sunt mai suspicioase :?:
Iar cele care prind un amestec de serii diferite sunt mai tolerante?

Ar fi interesanta observatia (din experienta) daca acceptarea matcii este mai usoara in stupii care au primit ceva ajutoare din alti stupi, fie rame, fie din unificari.

Ruben!!! Era mai bun un titlu mai general al topicului. Sunt atatea lucruri interesante de discutat...si vom aluneca in off topic.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde cantemir » 26 Oct 2012, 20:32

Hristea vrea sa spuna ca fiecare ou in parte e fecundat de cate un spermatozoid? Nu cred!
Oare cum poate matca sa mentina in viata atatea zeci (sute) de mii de celule, ce nici macar nu-i apartin? Ar fi un efort mult prea mare pentru organismul ei.
E ceva mult mai subtil!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 26 Oct 2012, 20:46

Mircea_63 scrie: Buuun, daca lucrurile stau asa, atunci inseamna ca o tura de matci duce la un set de matci surori dupa mama si tata. De stiut! E vorba de cosangvinizare in cadrul aceleiasi stupine, iar aceasta e mai pronuntata decat credeam.


Nu inteleg ce vrei sa spui. Cosangvinizare obtii daca faci regine la anul din aceeasi linie ca si anul acesta.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 26 Oct 2012, 20:48

cantemir scrie:Hristea vrea sa spuna ca fiecare ou in parte e fecundat de cate un spermatozoid? Nu cred!
Oare cum poate matca sa mentina in viata atatea zeci (sute) de mii de celule, ce nici macar nu-i apartin? Ar fi un efort mult prea mare pentru organismul ei.
E ceva mult mai subtil!


Pai zine si noua, cantemir, nu ne fierbe. :)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Mircea_63 » 26 Oct 2012, 20:56

Cantemire, sunt atatea lucruri subtile in stup...Uite: imparteala pe bresle. Unele sacagite, altele paznici, sanitari, cerese-inginerese, ventilatoare etc
Ma intreb: cum de se duc dupa apa numai unele si nu pleaca toate dupa apa? De unde stiu ele care ce sarcina are de indeplinit? Nu mai multe, nu mai putine...

As fi curios ce se intampla daca as lichida sacagitele -de exemplu. Ramane stupul fara apa? Sigur nu. De unde stiu care sa le ia locul si mai ales cate??
Paznicii? Eu nu ma impac deloc cu intepaturile. UNA disperata vroia neaparat sa ma intepe. Din mii si zeci de mii cate erau in stup, numai uneia i se pusese pata pe mine, dar nu renunta nicicum. La un moment dat am plesnit-o intre palme si am putut lucra in liniste. De ce numai aia era asa razboinica?

Fiecare ou fecundat de un spermatozoid? Da matca drumul unui spermatozoid singur?
Ar trebui sa ma apuc de citit cu mai multa aplecare spre astea, dar pot sa-mi dau cu presupusul pe linie logica. Ar parea mai logic sa dea drumul la mai multi spermatozoizi, pentru-ca acestia sa concureze. Oare matca tanara are spermoteca plina si da drumul la mai multi, iar cea mai varstnica incepe sa faca "economie"?

La albine e ca in matematica. Se dau cateva axiome, iar restul se dezvolta prin logica. Cunosti bine viata albinei? Restul poate fi dedus, desi solutiile date deja de alti sunt mai la indemana.

Numai ca axiomele astea trebuiesc citite, daca le-au gasit altii deja -prin cercetare performanta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Mircea_63 » 26 Oct 2012, 20:59

Ruben scrie:
Mircea_63 scrie: Buuun, daca lucrurile stau asa, atunci inseamna ca o tura de matci duce la un set de matci surori dupa mama si tata. De stiut! E vorba de cosangvinizare in cadrul aceleiasi stupine, iar aceasta e mai pronuntata decat credeam.


Nu inteleg ce vrei sa spui. Cosangvinizare obtii daca faci regine la anul din aceeasi linie ca si anul acesta.


Pai daca fac 20 de matci...astea sunt surori si dupa tata si dupa mama. Altceva sa fie ficele mamei, dar cu tati diferiti ! Asta ar mai explica si dece sunt asa diferite intre ele, dar fiind surori dupa ambii parinti, cosangvinizarea e mai pronuntata!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde jenica67 » 26 Oct 2012, 21:09

Cosangvinizarea se simptedupa 20 de generatii - Tehnologie_apicola_-_M.Bura,S.Patruica pag 255.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 26 Oct 2012, 21:15

Mircea, poti sa faci 20 de matci surori. Nu se numeste cosangvinizare. :) Poate ca ai vrut altceva si io ma leg doar de termen, dar m-am incalcit aici. :x
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Mircea_63 » 26 Oct 2012, 21:27

Am folosit eu impropriu termenul de cosangvinizare. (Desi eu nu il vad impropriu, dar ea este luata in serios doar dupa 20 de generatii, cand situatia e ...degenerata)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde augustin » 26 Oct 2012, 21:28

Am intalnit urmatoarea situatie: botca de Maldarasti, carpatina (regretatul Petru Moraru nu avea obiceiul sa spuna prostii). Bagat in roi, Petru Moraru avut dreptate.
Imperechere, ouat, eclozionare, albina de mai mare dragul: harnica, mandra, blanda si multa. Minune. Vine luna septembrie. Deschidem stupul. Cu fatza asta :) .
Apoi, dintr-o dara :shock: , apoi asa :o . Numai albine galbene! Si rele... ca am facut asa :arrow:
"Mai tata", zic eu, "asta nu seamana cu ce stiam".
Ma ia tata mai deoparte, ma ajuta sa-mi scot acele, facem fum si... ne bagam.
Se uita tata, scoate expresia lui caracteristica (chmm,chmm) si zice "Asta e, o scoate la anu ceva mai bun".
Seara, la o Timisoreana, mi-a dat citatul din Hristea. Dar, cu un amendament: spermatozoizii nu sunt chiar "la pachet". "Fruntile si cozile se mai amesteca".
De la Gica adunate...
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde cantemir » 26 Oct 2012, 21:42

O caprioara poate amana fecundarea (sau dezvoltarea celulei-ou), de la data montei pana cand considera ca la nastere, iedul va avea conditiile optime de dezvoltare. Vanatorii pot confirma.
Intre caprioara si matca e o diferenta. Celulele insa, sunt cam la fel de mari! Plus ca la caprioara e vorba doar de un singur ovul,pe cand la matca se dezvolta zilnic, unul dupa altul-mii. O paralela: mamifere-insecte merge pana la o limita, dupa care nici macar matematica nu mai functioneaza.
Teoria spermatecii- cartusiera de spermatozoizi nu o vad viabila.
Pote doar: spermateca- biblioteca de ADN...
De aici incepe genetica!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 26 Oct 2012, 21:48

cantemir scrie:Pote doar: spermateca- biblioteca de ADN...
De aici incepe genetica!


Continua.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde cantemir » 26 Oct 2012, 21:55

Ruben scrie:
Continua.

Predau stafeta doctorului!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori