Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde CristiTm » 28 Noi 2012, 22:46

-bagi o rama claditoare (construita cu un an inainte ) intr-o FAMILIE (o GALEATA de albina )in mijlocul cuibului _ sa zicem 01.02 (faci matale calculul cand ies baietii/cand devin abti sa stii sa te apuci de transvazat- scazi timpul de crestere/maturare al tinerei M )__ teoretic la ora aceea vecinii nu au trantori si tot teoretic (frig/curenti/ploi)fecundarea va fii reusita .

nu e teoretic anul asta in primavara am vazut-o practic pe cineva care a crescut trantori in 3-4 famili si la maturitate cu matcile in nuclee poua a plouat non stop 30 de zile :|
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde trantor » 29 Noi 2012, 09:54

Ploua sau nu ploua, nae a venit cu o idee si iti spun sincer ca am fost socat de simplitatea ei si a faptului ca nu m-am gandit la ea. Vin-o cu o alta idee, eventual o solutie pentru anul ala cu ploaie non stop.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde florinapi » 29 Noi 2012, 10:10

Mai bine ca nu te-ai gandit,pentru ca ideea este proasta.Daca ploua in continu,eu zic sa le pui ori pereline,ori sa le dai umbrele,teoretic ar merge.
Acuma serios,daca nu pot sa iasa la inperecheat timp de o luna de zile,sau chiar si mai putin,acea serie de matci este compromisa.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde trantor » 29 Noi 2012, 12:03

M-am uitat pe o arhiva meteo din zona Timisoara ( n-am gasit Lugoj). In Martie 2012 au fost mai multe zile fara precipitatii decat cu, iar in perioada 17 - 23 Martie au fost temperaturi nocturne > 7 grade , temperaturi diurne > 15 grade, chiar si 25 intr-o marti 20 martie cu briza usoara 1 - 2 m/s.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde octav79 » 29 Noi 2012, 13:06

Uite aici si pentru Lugoj
http://www.accuweather.com/en/ro/lugoj/ ... =3/01/2012 si cam seamana cu ce ai zis.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde nae » 29 Noi 2012, 19:36

florinapi scrie:Mai bine ca nu te-ai gandit,pentru ca ideea este proasta.Daca ploua in continu,eu zic sa le pui ori pereline,ori sa le dai umbrele,teoretic ar merge.
Acuma serios,daca nu pot sa iasa la inperecheat timp de o luna de zile,sau chiar si mai putin,acea serie de matci este compromisa.

De drobul de sare ati auzit ?
Ideea nu-i a mea (sigur ),nu sunt mintos ,ea e buna dac-o citesti cum trebuie ; pe acest topic se discuta imperecherea matcilor IN PLOAIE ?(sigur la munte /insula nu ploua ), sau calitatea trantorilor . :shock:
Daca ploua nu se imperecheaza , daca e seceta nu le ia in crestere , ''daca ramuri bat in geam ''...


Nea Florine , matale ce propui ?, macar teoretic .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde kamy » 30 Noi 2012, 08:04

jony,cred ca ar merge sa faci apiturism pe inseminare,adica sa vina omu la tine si sa-si aleaga singuri trantorii,la cat sant de obsedati de control in selectie?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde trantor » 30 Noi 2012, 10:39

Si de unde ar stii ca sunt ai lui?
Ar trebui marcati inca de la eclozare, ca sa fie sigur.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Mulgerea artificiala a trantorilor!?

Mesajde nae » 30 Noi 2012, 23:06

nae scrie:Nu trebuie sa urci la Babe poti sa intri in mijlocul unei ferme cu teren arabil multumitor/fara paduri langa , dupa rapita_____ pana la coriandru /FS iti FACI de cap .
In traba asta NIMIC nu este garantat dar se poate incerca .

Citesc pe forumul vechi (pe nou sunt mai mult contre ) si .. surpriza :
-Jonny_it _ ''mergi in Baragan in mijlocul unui lan de grau ,consistent, ... ''pt imperecherea matcilor ; omul gandea asa inainte sa am eu stupi ;) nu l-am plagiat ... , deci n-am inventat nimic .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori