Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 03 Ian 2013, 10:28

Danielus perfecto di acordo,dintre randurile tale pare sa fie un hibrid la care nu-i contest rezultatele da nici italia nu e romania,soiul nostru chiar daca e considerat narod e adaptata,am povestit cu unii altii de blonda italiana si spuneau unii cunoscatori ca daca scutiri magazia jos raman sa faca plaja o juma de zi,si toot nu pleaca toate inapoi in stup!am incercat si hibrizi,am aruncat bani destui pe apa sambetei,banuiesc ca hibrizii de care povestesti au costat ceva gologani.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde Dila Daniel » 03 Ian 2013, 10:33

Kamy,prima parte adresata mie am inteles-o.Adica"nu esti pregatit".Este ok.Dar aceasta "premeditare" a paginei tale personale,imi arata ca "ti la eticheta!"Asta am vrut sa zic.
A doua parte...aia cu poza...mi se pare "un umor"slab.(Este o exprimare indulgenta).Paginile personale,pot fi fara poze "cu chipul"stuparului.
Nu este vorba de vre-o ordonantza...pui stramb problema.Nu este vorba nici de infatisare....ci de credibilitate ca expozant.
Raman la parerea mea,si cred in ea.Indiferent ce zici...etichetele te intereseaza.Si nu este rau! :D

Hai ca nu mai scriu pe tema asta(defapt nici nu vreau o discutie.A fost asa...o reactie spontana),ca ma fac vinovat de alunecarea discutiei spre alte teme...in off topic. :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde valter » 03 Ian 2013, 11:18

kamy scrie:Unchiu valter,facui 20 de startere in 20 de lazi cu cate 2 matici,in lazi de polistiren,matcile au ramas pe cate 3 rame iar starteru pe 6,periodic schimb de rame in nucllee sau startere dupa caz,fiind un an roicios,contradictia mi se pare doar la matale,da oricum nu conteaza sa ai un an nou fericit cu implinirea tuturor dorintelor la multi ani si la foarte multi bani!
Semneaza nepotu kamy!


Lumineaza-ne si pe noi.
Ce procedeu folosesti pentru startare?
Ce capacitate au lazile?Unde si cum sunt dispuse gratiile despartitoare?De ce douazeci de startere simultan? La cate botci te astepti pe fiecare starter in parte? Daca m-ai ai detalii...noi om fi bucurosi...detalii fara floricele , ca eu nu stiu ceti printre randuri :roll: .

ps. Daca e secreta tehnologia, nu o divulga, tine-o pentru tine.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde jenica67 » 03 Ian 2013, 12:13

kamy matca ta aia care o lauzi ca ai facut atata miere si nu ai reusit sa mai ii reproduci caracterele, a fost un hibrid, rezultata dintr-o intamplare fericita. Dar faptul ca ai avut o singura matca, inseamna ca caracterele nu au fost stabile, si nu trebuie sa o iei ca regula, ci ca o exceptie. Deci trebuie sa mai selectionezi pana obtii o linie, cu caractere stabile. Oricum daca te joci si transvazezi si de la cele mai bune si de la cele mai slabe, rezultatul va fi tot mai indepartat. Oricum pentru selectie, partea grea este sa evaluezi cat mai detaliat, fiecare matca de prasila. Asta este parerea mea ca teorie, ca nu am ajuns in stadiu, de a face selectie in stupina mea.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 03 Ian 2013, 12:21

Unchi valter oare de ce am io impresiunea ca mata vrei ca io sa scot limba de-un cot ca matale sa mi-o innozi p-orma sa-mi dai in cap cu ea?da hai sa ne dam pe derdelusu circumstantiilor bunelor intentii si sa povestesc:-::
Am facut 20 de startere in 20 de lazi pe 12 rame cu diafragme etanse urdinisuri separate,am lasat matca pecate 3 rame si in mijloc starteru de 5 rame cu o rama portbotci cu capacitate de 4 leturi portbotci de cate 16 bucati fiecare,2 leturi la fasonat 2 la transvazat,a doua zi crestere in rama cu haneman,cate 1 let pe familie cu matca deci crestere in prezenta matcii!
Avantaje:lazile de polistiren suporta bine diferentele de temperatura,poti incepe cresterea cat de devreme te lasa timpul si CEL DE SUS.nu ocupa spatiu prea intins,cu ramele plus din compartimentele cu matci pe cate 3 rame(2 in fiecare lada)poti face nuclee sau pt improspatarea septelului din startere.
Dezavantaj daca nu e vopsita lada si cu fata spre soare e cam incalzita si de razele care intra pe urdinis,albinele iesind pe peretele lazii sau pom dupacaz!
Ar fi totusi mai potrivita o lada de 20 rame util 18 plus 2 diafragme,ar fi un spatiu mai generos!
Numarull de botci transvazate 640,acceptate du0a cum ti-e norocu,intre 10-90%.am atins ambele performante!
De ce atat de multe nuclee,ca sa poti ajunge rapid la numere mari chiar daca sealiniaza toate la start multe abandoneaza pe parcurs,ba se depopuleaza si merg la compartimentu cu matca,ba maimuti si matca cu rama de puiet si credeti-ma rezultatul da tot cu minus.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 03 Ian 2013, 12:26

Jenica in aceea reme hibrizii erau un soi de bentlei.
Niciodata n-am transvazat dintr-o familie fara sa o testez cel putin 2 sezoane,
.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde valter » 03 Ian 2013, 16:48

[quote="kamy"]Unchi valter ...ambele performante!
Eu te rog politicos sa fii modest...atat si nimic mai mult.

ps. Pinochio mi-e bun amic...si frate de nasos.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde danielus71 » 03 Ian 2013, 19:43

Danielus perfecto di acordo,dintre randurile tale pare sa fie un hibrid la care nu-i contest rezultatele da nici italia nu e romania,soiul nostru chiar daca e considerat narod e adaptata,am povestit cu unii altii de blonda italiana si spuneau unii cunoscatori ca daca scutiri magazia jos raman sa faca plaja o juma de zi,si toot nu pleaca toate inapoi in stup!am incercat si hibrizi,am aruncat bani destui pe apa sambetei,banuiesc ca hibrizii de care povestesti au costat ceva gologani.


Hai sa-ti raspund pe rind :eu, prin hibrid inteleg incrucisarea a 2 rase. eu am vb de albine gri-negre( carnica pura), si de un apicultor venit din ,,Nordul extrem al Italiei",acolo unde ligustica e asa de rara! si, da ai dreptate o regina ,,MAMA" costa in jur de180-240 euro, in ce priveste ligustica pura o gasesti dar trebuie sa mergi la antipozi ca s-o cumperi:lol:
danielus71
 

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde Daniel Popovici » 04 Ian 2013, 01:15

kamy scrie:... am avut una bucata matca in 2003 care mi-a donat de buna voie si nesilita de nimeni afara de centrifuga,la tei si flaorea soarelui unasutacincizecikilemiere,cu specificatia ca nu era mai diareica la puiet decat suratele,asta insemnand ca senascuse aspirator de albina...


... Riscul meseriei !
Putea sa fie cu albine hoate si tot pe acolo era- inca fenomenul era ceva mai pervers - nu aveai ocazia sa compari puietul cu populatia adulta si nici nu dadea risc de friguri.


Apropos de albine hoate - am transvazat dintr-o matca super (doar cam agresiva) vreo 2 ani si intr-o toamna am constatat ca albinele ei sunt primele la furat oriunde "pica ceva" siii ...
ca-n cazul matale...
N-A TRANSMIS CARACTERUL - adica a dat niste fiice super, da SUPER - SUPER si fara tendinte de furtisag.

Observ ca de multe ori pe forum se discuta despre exceptii si despre anomalii (2% din cazuri) la nesfarsit. Uita unii un subiect, vin imediat altii cu altul. Uneori sunt curiozitati, dar majoritatea sunt atat de rare ca nici nu conteaza. Pentru ce sa pierdem ore ca sa ne minunam si sa despicam/disecam fire inutile in 4-8-n'spe ???
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde Ioan Guist » 04 Ian 2013, 01:33

Daniel Popovici scrie:Observ ca de multe ori pe forum se discuta despre exceptii si despre anomalii (2% din cazuri) la nesfarsit. Uita unii un subiect, vin imediat altii cu altul. Uneori sunt curiozitati, dar majoritatea sunt atat de rare ca nici nu conteaza. Pentru ce sa pierdem ore ca sa ne minunam si sa despicam/disecam fire inutile in 4-8-n'spe ???



Corect.Dani ai pus punctul pe i.
Si pe langa cele mentionate de tine, pierdere de timp si batutul pasului pe loc mai apare o "bucurie" .Lupta intre ...cele mai roz extreme.Adica ...cine are cel mai lung fir de iarba din curtea gainilor.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde nellu.ar » 04 Ian 2013, 02:51

este normal tot ce se scrie acum cand e iarna si stam la gura sobei........povesti.....
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 08:14

Da domnilor de acord,ffiecare s-a confruntat cu anumite exceptii,marii crescatori ai de-au lasat si gramezi de carti dupe dansii lasa putin cortina trasa,ma interesa cu valoare didactica care s-a jucat dincolo. De cortina si eventuale rezultate.
Iar daca pe forum incap pasarelele oricui,ale mele ce au de nu-ncap sint cumva ciori?
Nu era hoata,era foarte blanda,la vagon cu fata intreaga la soare in caz de furtisag sar vecinele,toamna trecuta am gasit com0artimente de 6 rame desfintate din cauza pierderii matcii se vedea dupa botci si pline cu miere da era un furtisag care incepea in 15 minute dupa ce deschideai o lada.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori