Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soiuri

Mesajde kamy » 24 Noi 2012, 18:09

am o propunere mai indecenta,si anume care sant avantajele si dezavantajele diferitelor soiuri de matci care v-au trecut prin stupi,care cu parerea care cu paru,si propun si un esperiment transvazati colo pin luna mai de la cea mai cea familie din stupina,dar va rog cresteti in conditii bune ambele loturi si de la cea mai proasta matca din stupina,lasati selectia naturala sa-si faca treaba in privinta tatalui cum stie ea mai bine,si comparati rezultatele v-o 2 ani dupa!care credeti ca o sa fie deferentele?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde Daniel Popovici » 20 Dec 2012, 03:26

Rezultat:
in conditii naturale cele roitoare fac pui (multi si neproductivi)
cele neroitoare (de care avem nevoie) stau discrete si produc miere, iar dupa 2 ani ramai fara ele - fiica unica se imperecheaza cu "maidanezii" de la plebea roitoare
Daca vrei comparatii, compara ce are Ruben si se tot vaita de ele cu cea are Pupemea.
Diferenta - cativa ani buni de testare atenta si de triere (de care romanasii nostri n-au chef nici cei mici de la "talpa", nici cei cocotati sus in posturi cu nume pompoase, ca toti vor totul "repede")
La inceput ti se pare ca muti apa cu ciurul si iti vine sa te iei cu mainile de cap, dar dupa un timp nu-ti mai pare rau - pe cuvant!
am descris fenomenul:
viewtopic.php?f=15&t=3096&start=32
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 20 Dec 2012, 09:18

multam fain de raspuns,da ma incearca o intrebare si nu la misto,ai incercat cele doua contraste ca sa te poti pronunta asupra rezultatelor?hai vchiar daca nu e din experienta care crezi ca ar fi rezultatul pe cele 2 sarje pe criterii diametral opuse?iar cu matcile e ca si cu femeile.... doar 30% dintre barbati spun ca femeile sant rele de gura,restul de 70 n-au curaj s-o recunoasca!(sa ma scuze d-nele)
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde nellu.ar » 21 Dec 2012, 00:49

kami,propunerea ta nu este deloc indecenta,doar ca are un singur rezultat si anume : uniformizarea ! intr-o mare de familii de albine neselectionate nu poti sa ai decat cateva recordiste.daca introduci "sange nou si nobil" vei avea rezultate pe timp scurt.daca doresti rezultate pe timp lung ai doua variante : introduci "sange nou"periodic sau TOTI apicultorii din zona ta vor selectiona an de an doar pe familii recordiste !!!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde Daniel Popovici » 26 Dec 2012, 04:10

kamy scrie:.. ai incercat cele doua contraste ca sa te poti pronunta asupra rezultatelor?...

de vreo 7-8 ani tot asta fac. Pe cuvant!

aici am povestit pe indelete:
viewtopic.php?f=15&t=3096&p=97361#p97361
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde balasbebe » 26 Dec 2012, 08:38

Albinele din stupinele pe care le detin sunt cumparate prin 1977. In 1986, dupa o infestatie cu varroa, au murit aproape toate. Am mai cumparat 18 familii din judetul Mures, si cateva din Salaj, in 1999 cand m-am apucat si eu mai serios de stuparit. In iarna 1999-2000 am reusit sa le decimam. Ori nu s-au tratat ori,..... ori,.... cert este ca au ramas doar cateva slabe si vai de capul lor. Am cumparat inca 4 roi sa am ceva albine. De atunci din astea le-am inmultit si am ajuns si la 250 de familii. Da erau roitoare, imi convenea situatia.
Ce se intampla cu familiile roitoare? Primavara au o dezvoltare puternica, puiet mult si cu ele se poate face foarte mult polen. Daca prind salcam scot miere, daca nu stau prin pomi. Eu ce matci am in stupina nu le-as schimba asa usor. Sunt multumit de ele, am populatie in lazi si nu roiesc doar de dragul de a se urca in pomi.
Sa nu uit am adus 6 regine de la un crescator de matci din zona, dar nu le-am folosit, pentru a trage fice. M-am multumit doar cu acei trantori, si atat.
Pe fiecare vatra sunt sute de stupi, din care matcile mele se imperecheaza cu trantorii lor. Cred ca este suficient pentru un stuparit asa cum il practic eu. NU fac pastoral, fac doar polen, si ceva miere daca este. Mai scot propolis, mai un 141, si stau bine merci.
Nu cumpar matci chiar daca acestea se deconteaza, sau ar fi gratis.
O familie este roitoare din vina stuparului. Scrie si in carte cum sa prevenim roitul. Nu ajunge sa fie doar din familii roitoare, sa fie de elita. Si Wagner spune despre matcile lui ca sunt slab roitoare, nu spune ca alea nu roiesc.
Da-i de munca la o familie si sa vezi ca nu mai roieste. Scoate periodic fagurii cu puiet capacit, si ajuta familiile mai slabe. Asigura spatiu cat mai mult si vei obtine si rezultate.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde mihaistupar » 26 Dec 2012, 12:08

corect, d-le balasbebe!
puntul pe i.
roieste pt ca e performanta si oua... oua..., si nu mai incape. Bine punctat!
Chiar va respect si pentru asta!
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 27 Dec 2012, 09:23

Vorba unui contaran de-al meu care-si luase de nevasta o profesoara ,,si noi ne certam da ne certam ca intelectualii,,
Ei acu sa nu credeti ca apicultorii nu au fixurile si fobiile lor,io vorbesc de ograda me,sa nu ia nimeni camasa pe el daca nu I se potrijeste!
in 98 cand ziceam si io ca tot romanu c-am tras lozu cu pavilionu achizitionat de 78 familii orizontale de 20 de rame in pat cald si modificat pe 4 randuri la 104.cu toate ca am scos atunci undeva intre 4 si 5 tone de miere pentru mine a fost o experienta neplacuta,ceea ce m-a facut sa-l si vand in decembrie acelasi an.
Matcile roitoare,a fost drobul care mi-a cazut in cap urat de tot in anul acela,la 4 randuri se populeaza mai cu seama randu 1 de la baza de depopulare beneficiind din plin randul 2 si 3.
Am mai povestiit ca-n anul acela am plecat in pastoral cu 101 si m-am intors cu 65 dupa ce am epuizat toate matcile din nuclee.
E acu sa revenim la matcile noastre,intruna din ocaziile cand m-am intalnit cu balas pe care il respect si il salut si cu aceasta ocazie,s-a cam incins discutia la granita cu cearta si fiecare o sustineam pe al lui,el avertizandu-ma ,,ti-am spus ca-s incapatanat,, io i-am raspuns ca doar magaru ma depaseste la incapatanare,am pus capac in momentu in care a spus ,,nu ma intereseaza pastoralu,, si io am raspuns ,,nu ma intereseaza (deocamdata) polenu! Si omu mi-a explicat in continuare pt.polenisti matca roitoare e mina de aur pe cand la plimbaretii cu vagon aceeasi matca e neam cu falimentu.
Pt pastoral,e ideala matca stabila care-ti cam tine lada burdusita de musca tot anu,care ar cam fi buckfastu,dar dezavantaje depopulare dupa directia vantului,la schimbari de clima sau in unii ani te chisca de ti vine sa le dai foc,la ultima afirmatie o dovada ar fi gainile situate undeva la 10 metri in spatele stupilor si facute arici de catre albine la salcam 3 si unul bun!
In 2002 sau 2003 am luat de la un pretin din curtici ghita ilies vre-o 20 de blonde de banat.familii foarte bune le-am scos pretu la salcam s-au umflat in lazi pe 20 24 de rame,dar pe fs,au fost sub naroadele mele care au atins varfu undeva la tei!
Anu trecut criza de rame m-a facut sa bag 2 matci pe 6+6 si am avut rezultate foarte bune in plus pot sa spun ca am plecat de la fs cu familii mai bune decat am ajuns anu asta inainte de inflorit,dar fiindca am pacatuit anu trecut si am folosit botci de roire,anu asta am platit pretu pierzand peste 30 de roi dupa si in timpul salcamului! Anu asta daca traiam doar din stuparit eram sef la tomberoane!
Dezavantaje la 2 matci in lada,albine peste tot ca-n semnatura lu altstupar,primul rand sa-l extragi e pura aventura,cand incepi sa scuturi ramele e plina lada plina podeaua plin in fata lazii si fara cizme manusi si combinizon din tabla zincata te lipsesti de miere.
Tot anu trecut am inceput sa extrag si la prima lada am luat vo 50 de intepaturi,am lasat lada deschisa si am fugit in 23 august sa iau manusi ca-mi venea sa le dau foc.nu o sa ma credeti da eram mai fericit la randul 3 pe scara de zugrav la 2,10 metri de podea.
Daca faceti gresala si-n lada cu 2 matci extrageti si cuibu,fiind exces de albina ramaneti fara o gramada de matci,un 10%
gauresc diafragma si se unifica.la 2 matci in lada odata pierduta o matca sanse foarte mici de a se imperechea alta in compartimentu lipsa.
Una peste alta tot la 2 matci in lada raman dar prefer decat 2 de rasa intepatoare 2 mai neroade nonem dar tinere din transvazare sa evitam pe cat se poate roirea,pentru ca in primul an nu prea are ganduri de duca dar pentru asta ai nevoie de crescatorie de matci si de un an oleaca mai diferit decat cel pe care tomna il terminam.
Idealu e pentru pastoral sa ai tot timpu lada plina de musca,interventii putine sau deloc in cuib,sa n-ai alta grija decat sa le asiguri pasunea si sa le iei smantana.pentru pierderile de matci exista creta colorata cu care sa faci un 0 in cazul meu,daca nu ai alta pe jos de schimb(cu lada cu tot)dupa terminarea extrasului te ocupi de ,,schimbatul,,zerourilor de pe lazi!pentru ca dupa salcam ai timp de interventii ,iar la floarea soarelui o viata ai si-o mare in apropiere!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde nellu.ar » 28 Dec 2012, 00:03

m
Multumesc kami,am ras cu pofta de povestea ta. avem un prieten comun,ghita ilies,care nu mai este apicultor...a trecut de partea cealalta...adica a procesatorilor!!! Dar in suflet a ramas apicultor,de cate ori ne intalnim nu reusim sa terminam povestile,niciodata! Parerea mea e (fara suparare !!!) ca tie iti lipseste un model de stuparit de urmat,ai o vasta experienta pe care o risipesti experimentand continuu pe diferite modele de lazi si pavilioane. iti permiti asta deoarece nu traiesti din apicultura,cred ca ai gandi altfel cand singurul venit ar fi : apicultura!!! sa nu te zbarlesti la mine,te rog...
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 28 Dec 2012, 07:09

Stai frate linistit ca nu ma zbarlesc nici la mine desi ar trebui de multe ori pe zi!ghita iliescu e din nou apicultor,dar chiar daca n-ar fi iti spun io cum e,chiar neavand albine cand vezi salcamu inflorit sii simti mirosu te trec fiorii mai ceva ca la prima intalnire,ti-o spune unul care a fost de vo 2 ori of!a doua oara cand am intrat in paradisu pierdut trebuia sa ma duc la o intalnire,dimineata la 6 am adus albinele si la 7 am inceput sa extrag,nu-ti povestesc ce stare euforica aveam chit ca eram colector de venin!dar prefer pastoralu carca ma cam lasa si atunci schimbu unu si trei fiind ocupat ramane liber pavilionu si lada verticala!un ajutor de nadejde pentru carca e lisaadaptata la pavilion!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde csaa » 28 Dec 2012, 15:38

An nou mai fericit decat 2012 sa ai @kamy. Sunt informatii noi pentru stupul pe care vreau sa-l folosesc. Multam!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde jonny_it » 28 Dec 2012, 15:48

Daniel Popovici scrie:Rezultat:
in conditii naturale cele roitoare fac pui (multi si neproductivi)
cele neroitoare (de care avem nevoie) stau discrete si produc miere, iar dupa 2 ani ramai fara ele - fiica unica se imperecheaza cu "maidanezii" de la plebea roitoare
Daca vrei comparatii, compara ce are Ruben si se tot vaita de ele cu cea are Pupemea.
Diferenta - cativa ani buni de testare atenta si de triere (de care romanasii nostri n-au chef nici cei mici de la "talpa", nici cei cocotati sus in posturi cu nume pompoase, ca toti vor totul "repede")
La inceput ti se pare ca muti apa cu ciurul si iti vine sa te iei cu mainile de cap, dar dupa un timp nu-ti mai pare rau - pe cuvant!
am descris fenomenul:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.p ... 6&start=32


Si totusi in natura exista un echilibru. Adica: cele roitoare o sa se inmulteasca mai repede dar foarte probabil ca sunt si cele mai expuse in perioada de iarna deoarece o sa intre cu mai putina albina.
Aceasta selectie dispare cand apare omul si le infofoleste sau adauga albine de la o familie la alta ...

@kamy - selectia nu se face cu 1-2 generatii de matci.

Inainte de a selecta familiile neroitoare fata de cele roitoare trebuie vazut putin ce contribuie la declansarea fenomenului de roire.
Personal am primit "mostenire" familii care sunt anecbalice, adica matcile se schimba anual sau la 2 ani(sunt si exceptii) dar am avut pe langa casa si matci de la apicultori care toata ziua stateau prin pomi. Fara prea mare efort(spatiu + schimbarea matcilor) si s-au linistit; ba chiar as putea spune ca uneori sunt mai productive decat albinele primite de la bunicul meu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 29 Dec 2012, 22:09

joni,subscriu dar intre 89-2005 au fost cam multe generatii de natci am si scris ca la un moment dat din 100-120 aveam din gresala un singur sau niciun roi pe an,anul trecut am folosit io botci de roire cu toate ca stiam ce ma asteapta si anu asta nu am avut stupii langa casa si-n plus i-am suprapopulat ca sa fac 20 de startere turbo pe care le-am si facut da s-au cam priponit in pom!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde valter » 29 Dec 2012, 22:23

kamy scrie:joni,subscriu dar intre 89-2005 au fost cam multe generatii de natci am si scris ca la un moment dat din 100-120 aveam din gresala un singur sau niciun roi pe an,anul trecut am folosit io botci de roire cu toate ca stiam ce ma asteapta si anu asta nu am avut stupii langa casa si-n plus i-am suprapopulat ca sa fac 20 de startere turbo pe care le-am si facut da s-au cam priponit in pom!


kami draga, ia pe bucati fiecare propozitie ce-ai scris , analizeaza-o din punct de vedere tehnic si vezi ca te contrazici inutil;
astfel starterele (numeric chiar f putine :lol: ) nu au cum sa roiasca si asta deoarece:
-ele nu au matci, eventual cresc botci;
-acestea in timp se depopuleaza si nu au cum sa se umfle pe parcursul cresterii.

PS.Aburica si putina ceata.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde Daniel Popovici » 29 Dec 2012, 23:05

Orice populatie salbatica sau lipsita de testari (si trieri) are un amalgam de gene bune si rele - ghiveci. Nu prea exista populatie salbatica fara gene bune, dar nici indivizi care sa aiba o multitudine de gene bune asociate intre ele.
Cand prinzi un individ (maca) cu o calitate (sau o suma de calitati - mai rar la inceput), - la inmultire cu el/ea.
Cum tragi toamna linie si ai "rebuturi", adica indivizi cu colectie de gene proaste - la gunoi cu ei/ele.

Si astfel, incet-incet scoti din populatie genele proaste si creezi conditiile ca genele bune sa se asocieze intre ele in genomul unor indivizi.
Incet-incet apar indivizi cu mai multe calitati decat cei din generatiile stra-bunicilor lor.

Daca perseverezi, in caeva generatii obtii ameliorare prin selectie - adica indivizi /matci care detin in codul lor genetic o reunire a mai multe gene bune ale populatiei initiale, gene care la inceput erau sporadice, izolate, pierdute intr-un "ghiveci" sau o mare de gene bune si rele la un loc.

Rezultatele apar dupa mai multe generatii.
Daca cea ce vrei sa elimini are instinct de inmultire puternic si conditii sa o faca (familiile roitoare in cazul nostru), anuleaza la nivel de populatie mare parte din munca de selectie.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: matci bune,matci proaste,pareri pro si contra despre soi

Mesajde kamy » 30 Dec 2012, 06:57

Unchiu valter,facui 20 de startere in 20 de lazi cu cate 2 matici,in lazi de polistiren,matcile au ramas pe cate 3 rame iar starteru pe 6,periodic schimb de rame in nucllee sau startere dupa caz,fiind un an roicios,contradictia mi se pare doar la matale,da oricum nu conteaza sa ai un an nou fericit cu implinirea tuturor dorintelor la multi ani si la foarte multi bani!
Semneaza nepotu kamy!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron