Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2019, 15:40

cucubau scrie:În privința selecției prin sistemul decimal pot afirma fără să greșesc că este o poveste frumoasă spusă cu multă măiestrie.
În conformitate cu această poveste, selectia materialului biologic pentru multiplicare se realizează pe durata a doi ani și constituie maxim 10% din materialul creat și supus selecției.
Oare la noi cei ce pretind că produc material biologic pentru multiplicare prin violare instrumentală tot așa procedează? Sau tot ce a fost creat este comercializat ?
L-aș ruga pe "nickialomita" să ne lumineze!


Prin inseminare se pot face mai multe combinatii in acelasi timp, este avantajul cel mai important.
Totusi cine cumpara o regina inseminata si o pune intr-o familie sau roi si asteapta sa o compare cu alte regine imperecheate natural face o greseala. Regina respectiva nu o sa ponteze ca o regina imperecheata natural. Sunt si exceptii dar sunt rare. Insa fiicele pot fi comparate ... dar conteaza cu ce se imperecheaza.
La inceput eu le-am omorat sau distrus prin anestezia facuta incorect. Dar oricat de atent ai face totul sigur apar si greseli si regine cu probleme, tocmai de aceea sunt tinute in nuclee(nuclee ... defapt roi pe 2-4 rame) mai mult timp.
Reginele inseminate se testeaza in special prin testarea fiicelor.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 02 Feb 2019, 20:33

Nu vreau să par răutăcios, dar sistemul de selecție decimal presupune o muncă enormă care nu se poate justifica niciodată. Un calcul simplu ; pentru o singură matcă selectată pentru reproducție sunt necesare încă nouă mătci inseminate artificial. Pentru verificarea fiecărei regine în parte sunt necesare câte 10 regine trase din regina respectivă , dar la care fecundarea se realizează natural.
Un simplu calcul și se poate vedea că pentru fiecare matcă selectionată pentru mulltiplicare sunt necesare alte 9 (nouă) mătci fecundate instrumental, și alte 100 (una sută) de mătci fecundate natural introduce în familii de producție pentru verificare.
Cine are curaj să rupă pisica ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kiloz » 02 Feb 2019, 22:35

4×8 buc în textare!
Chiar, nu vrem sa sarim calul.
Mai bine ramanem la realitate.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde daffid mihailov » 03 Feb 2019, 05:09

De la cati trantori colectezi sperma? Si ce doze ai? De unde stii cand sa te opresti? Stim ca doar 5% din sperma ajunge in spermatica. Cu un lucru sunt de acord, regineleminseminate artificial nu se baga in productie. Sunt pentru fice. Si nu sunt cele mai bune, dar pot sa aduca un plus de diversitate. Dar daca abuzezi, devine contraproductiv. Reduci bazinul genetic. Atentie!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde daffid mihailov » 03 Feb 2019, 05:22

Dupa ultimele studii se pare ca albinele chiar fac o selectie a botcilor de salvare, lasandu-le pe cele mai tinere. Asta nu inseamna ca sunt cele mai bune. Spun ca daca ai putin noroc poti avea regine atent selectionate :D asa cum se lauda multi crescatori.

Un ultima vreme dam vina pe regine pentru performantele noastre slabe. Le tinem cu dintii la gard, ii stoarcem de miere, le dam turte si cozonaci, i plangem apoi ca reginele nu isi fac treaba.

Si apoi cu tranzvazarea. Cate ore pretioase se pierd pana se iau in crestere larvele? Cati din cei care selectioneaza se asigura ca pun larva intr-o celula plina cu laptisor? sa nu mai vorbim de miile e imperecheri si serii de imperecheri cu trantori. Sa fim sinceri. Aia care fac selectie nu au 300 de familii in curte, ca altfel ar face miere. Si atunci? Cele mai bune regine mi-au iesit innpastoral.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde daffid mihailov » 04 Feb 2019, 18:00

Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 08 Feb 2019, 19:24

daffid mihailov scrie:Si apoi cu tranzvazarea. Cate ore pretioase se pierd pana se iau in crestere larvele? Cati din cei care selectioneaza se asigura ca pun larva intr-o celula plina cu laptisor?


Asa trebuie facut...?!? :o :shock:
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 08 Feb 2019, 19:40, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 08 Feb 2019, 19:39

Nu e musai să fie plină cu lăptișor la tranzvazare,.....dar e musai să rămână lăptișor uscat..... la ecluzionare !
Nu e obligatorie dubla transvazare, se poate folosi cu succes și tranzvazarea umedă ( se amestecă 2 părți de lăptișor cu 1 parte apă plată și se......) ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde florin trintoru » 10 Feb 2019, 20:56

Salut după 4 ani de apicultura și selecție regine doar una este pe placul meu ,anul acesta am comandat iar 2 regine de proba , trebuie sa populez un autopavilion de 36 de stupi si voi incepe doar cu cea care este pe placul meu voi transvaza anul acesta din linia mea restul le voi da deoparte vreau sa merg doar pe acea linie ,
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 08 Apr 2019, 14:35

florin trintoru scrie:Salut după 4 ani de apicultura și selecție regine doar una este pe placul meu ,anul acesta am comandat iar 2 regine de proba , trebuie sa populez un autopavilion de 36 de stupi si voi incepe doar cu cea care este pe placul meu voi transvaza anul acesta din linia mea restul le voi da deoparte vreau sa merg doar pe acea linie ,


Asta e cea mai tare chestie din cresterea matcilor!
Selectia o faci in 5 minute... ameliorarea e cea cu cantec!
Ameliorarea unor insusiri dureaza intre 6 si 10 ani!
Sa ai o "linie" dupa 3 sezoane de crestere... e tare, dom'le!!! :lol:

P.S. Nu te poti pune cu "placul omului"...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 08 Apr 2019, 15:37

ignatov andrei scrie:Ameliorarea unor insusiri dureaza intre 6 si 10 ani!
Sa ai o "linie" dupa 3 sezoane de crestere... e tare, dom'le!!! :lol:


Asta este ca bancul cu doctorul?! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron