Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 07 Mar 2013, 00:28

Vreau sa va spun ca am o matca, stupul nr. 46,careia nu-i cunosc varsta de ani de zile si e foarte buna. Anul trecut la 15 sept. nu mai avea o celula de puiet in tot stupul si am crezut ca in sfarsit a obosit.Chiar am trecut-o in caiet REGINA-BABA! Acum are 4 rame de puiet si nu-mi vine sa cred!
Stiu! O sa spuneti ca poate e schimbata de mult, mai ales ca e nemarcata, dar ceva imi spune ca e tot ea, mare si neagra.
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stuparu 70 » 07 Mar 2013, 19:15

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Vreau sa va spun ca am o matca, stupul nr. 46,careia nu-i cunosc varsta de ani de zile si e foarte buna. Anul trecut la 15 sept. nu mai avea o celula de puiet in tot stupul si am crezut ca in sfarsit a obosit.Chiar am trecut-o in caiet REGINA-BABA! Acum are 4 rame de puiet si nu-mi vine sa cred!
Stiu! O sa spuneti ca poate e schimbata de mult, mai ales ca e nemarcata, dar ceva imi spune ca e tot ea, mare si neagra.

NICI NOI NU CREDEM......
stuparu 70
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Feb 2012, 21:25

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde balasbebe » 07 Mar 2013, 19:43

O singura data pe o matca a prins-o 5 ani. Era marcata cu rosu, dupa 5 ani a prins-o din nou culoarea. Nu mai avea aripi decat niste cioturi, nu mai avea putere, mereu puneam si faguri capaciti cu puiet. Ea baga doar puiet de trantori. Stiam de valoarea ei si voiam sa scot macar ceva pentru imperecheat.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde serb » 07 Mar 2013, 19:51

Da , si eu am facut acelasi lucru la inceput, cu primii mei stupi, asteptam sa schimbe linistit matcile, dintre cei putini care nu roiau, dar cred ca o matca epuizata, asa cum o descrieti, nu mai da regine recordiste.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 07 Mar 2013, 20:12

Va mai provoc cu o intrebare:
-De unde provin diferentele de culori la matci atunci cand albinele sunt din aceeasi rasa?
Va multumesc!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 07 Mar 2013, 20:15

poate sint de vina trintorii? :D
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 07 Mar 2013, 20:20

Si ei de aceeasi rasa dor n-or fi .....cameleoni!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 07 Mar 2013, 20:32

Ar fii multe de povestit in legatura cu mostenirea genetica,dar e o materie la care nu ma prea pricep
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Crysty » 07 Mar 2013, 20:43

kamy scrie:Pentru incepatorii care vor sa faca cresterea matcilor pentru ei,rog sa urmareasca filmele lui marinlm64 e cel mai tare din parcare efectiv aseara cand am inceput sa-i urmaresc pagina personala am ramas prins pana la capat.
Cinste lui.


pune un link te rog, nu il gasesc.
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mircea_63 » 07 Mar 2013, 20:59

Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde balasbebe » 07 Mar 2013, 21:24

serb scrie:Da , si eu am facut acelasi lucru la inceput, cu primii mei stupi, asteptam sa schimbe linistit matcile, dintre cei putini care nu roiau, dar cred ca o matca epuizata, asa cum o descrieti, nu mai da regine recordiste.

Trantorii iesiti din regine recordiste sunt valorosi.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 07 Mar 2013, 21:53

Cica cei mai buni provin din stupii bezmetici,parerea mulltor stupari.
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde serb » 08 Mar 2013, 00:07

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Va mai provoc cu o intrebare:
-De unde provin diferentele de culori la matci atunci cand albinele sunt din aceeasi rasa?
Va multumesc!


va pun atunci si eu o intrebare : de ce din parinti (ambii ) cu ochi caprui, pot iesi copii cu ochi albastri?
raspuns : pentru ca in natura, si inclusiv la oameni exista starea de heterozigot, in care o gena este dominanta, iar una este recesiva . Cand avem una sau ambele gene dominante avem caracterul dominant, in schimb, pentru caracterul recesiv avem nevoie de ambele gene recesive. In exemplul de sus cu ochii, caracterul dominant este culoarea caprui a ochilor, iar cel recesiv este culoarea albastra, iar in cazul in care parintii sunt heterozigoti avem o probabilitate de 25% ca urmasii sa aiba ochi albastri. Astfel, avem gene dormante in perechea de cromozomi, care nu se exprima decat din cand in cand in generatii, iar noi ne intrebam, de ce caractere valoroase,( care puteau fi recesive), nu le mai gasim la fiice, desi s-au imperecheat cu trantori din aceeasi familie.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 08 Mar 2013, 10:05

Deci avem regine blonde ,brunete si roscate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 08 Mar 2013, 22:07

Totusi inclin sa cred ca si zona sau clima,poate si cultura, de ce nu pot influienta culoare matcii.De regula in zona mea ies matcile de o culoare negru-lucios,iar cand ies in pastoral la fl, soarelui sunt galbene din oua de la cele negre.
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mircea_63 » 08 Mar 2013, 22:31

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Totusi inclin sa cred ca si zona sau clima, poate si cultura, de ce nu pot influienta culoare matcii....


Si la cei cu o cultura mai modesta, spre ce culoare tind matcile?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori