Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 10 Iun 2017, 08:39

Nu stiu ce temperaturi au fost in oltenia dar la noi in muntenia a fost foarte cald,exceptie ieri.duminica trebuie sa imi iasa si mie o serie.ieri ar fi avut 14 zile si cand ma duc sa folosesc botcile una era deja iesita.imposibil sa fi tranzvazat asa mare,ar fi insemnat ca larva la tranzvazare sa aiba 3 zile (6 de la depunerea oului)...o fi fost putin mai mare si cred ca a vaforizat caldura sa iasa mai repede...teoretic ar trebui ca astazi sa imi iasa si restul.
P.s.stupul a fost suprapopulat,pe langa zilele cu 30 de grade...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 12 Iun 2017, 07:50

octavianpopescu scrie:Nu stiu ce temperaturi au fost in oltenia dar la noi in muntenia a fost foarte cald,exceptie ieri.duminica trebuie sa imi iasa si mie o serie.ieri ar fi avut 14 zile si cand ma duc sa folosesc botcile una era deja iesita.imposibil sa fi tranzvazat asa mare,ar fi insemnat ca larva la tranzvazare sa aiba 3 zile (6 de la depunerea oului)...o fi fost putin mai mare si cred ca a vaforizat caldura sa iasa mai repede...teoretic ar trebui ca astazi sa imi iasa si restul.
P.s.stupul a fost suprapopulat,pe langa zilele cu 30 de grade...


Eclozionarile "mai devreme" sau "mai tarziu" se gasesc doar in viziunea unor indivizi (unii din ei au scris si carti...)
Nu esti in stare, octaviane, sa tragi concluzii ca "asa si pe dincolo"...
Sunt larve de 2-3 zile de juri ca nu au mai mult de 20 ore, mai ales cand sunt subnutrite (neglijate)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Balian » 03 Sep 2017, 09:41

Am mai pus această întrebare şi în alte locuri inclusiv DM a dat o părere.
Din 2011 cumpăr mătci de la o fermă de multiplicare. În primul an am
reuşit să primesc la sfârşitul lui iunie după perioada de roire. După care
în fiecare an am comandat să primesc imediat după stoarcere de salcâm.
Prima şarjă cea din sfârşitul lui iunie era excepţional de bun din punct de
vedere al tendinţei de roire. După care ani la rând am primit mătci cam
roitoare.Întrebarea:
Influenţează oare perioada de creştere în cazul de faţă mătci crescute
în perioada de roire tendinţa de roire a familiilor rezultate?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2017, 16:32

Balian scrie:Am mai pus această întrebare şi în alte locuri inclusiv DM a dat o părere.
Din 2011 cumpăr mătci de la o fermă de multiplicare. În primul an am
reuşit să primesc la sfârşitul lui iunie după perioada de roire. După care
în fiecare an am comandat să primesc imediat după stoarcere de salcâm.
Prima şarjă cea din sfârşitul lui iunie era excepţional de bun din punct de
vedere al tendinţei de roire. După care ani la rând am primit mătci cam
roitoare.Întrebarea:
Influenţează oare perioada de creştere în cazul de faţă mătci crescute
în perioada de roire tendinţa de roire a familiilor rezultate?

Dan Mărgărit ar zice că nu.
Cristian Bratu ar zice că da.
Că familia crescătoare va reuși să imprime viitoarei regine din însușirile ei.

Aici e mult de stat și observat. Și mai ales de notat.
Am crescut regine anul acesta în tot felul de stupi, tocmai că să urmăresc acest fenomen la anu.
Baiu e că între timp, notările s-au evaporat pe capace și nu mai știu nimic.
Reluăm la anu.
Și peste 2-3 ani vom vedea cât de cât.

P.S. Un crescător de la noi va zice: regina mea la mine e neroitoare, la tine poate fi roitoare. Așa că, oricum o întorci, tot roitoare e.
Un om care avea o livată mergea la fitosanitare și cumpăra soluție de stropit. Soluția nu-și făcea efectul, iar omul mergea nemulțumit înapoi. Era întrebat, când ai da? Păi, după ploaie! Vezi, trebuia să dai înainte de ploaie. Dacă zicea invers, răspunsul era invers. Cam așa e și cu reginele
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 03 Sep 2017, 16:59

Parerea mea e ca roirea tine de genetica,iat genetica nu poate fi influentata de familia doica...familia doica in functie de puterea ei de a creste viitoare regine poate duce genetica la maximul ei potential sau nu...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Balian » 03 Sep 2017, 17:10

La primăvară încerc să formez roiuri cât mai repede. Imediat când trântorii
devin maturi, deci în prima jumătate lunii aprilie. Urmez strict să nu aibă
puiet mai mult cît trebuie. Din ramele cu puiet formez roiuri tari, care să
devine productive la salcâm. Le duc în altă locație să nu se depopuleze.
Pun la ele botci de la crescători de BK. Nu mai las ramele cu puiet ca înainte
peste gratie în magazie că se suprapopulează și rezultatul va fi tot roire.
Hm, grea e meseria asta de stupar. Dar îmi place! :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde feederman » 04 Sep 2017, 08:48

octavianpopescu scrie:Doresc sa schimb sambata niste matci batrane cu altele tinere imperecheate in micronuclee.stupii sunt la salcam 3,micronucleele acasa.
daca le ridic dimineata pe cele tinere mai este nevoie si de albine insotitoare?este vorba de maxim 6 ore de stat in colivie[/quote ]

Conform experientei mele, bazata pe esecuri, regina nu poate trai singura mai mult de doua ore. In scopul retinerii lor pentru o durata mai mare decat 30 de minute, in afara familiei, este obligatorie asigurarea unei companii de minim 6 albine. Cu cat sunt mai multe albine insotitoare, cu atat durata conservarii este si ea mai mare.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 04 Sep 2017, 11:00

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:Am mai pus această întrebare şi în alte locuri inclusiv DM a dat o părere.
Din 2011 cumpăr mătci de la o fermă de multiplicare. În primul an am
reuşit să primesc la sfârşitul lui iunie după perioada de roire. După care
în fiecare an am comandat să primesc imediat după stoarcere de salcâm.
Prima şarjă cea din sfârşitul lui iunie era excepţional de bun din punct de
vedere al tendinţei de roire. După care ani la rând am primit mătci cam
roitoare.Întrebarea:
Influenţează oare perioada de creştere în cazul de faţă mătci crescute
în perioada de roire tendinţa de roire a familiilor rezultate?

Dan Mărgărit ar zice că nu.
Cristian Bratu ar zice că da.
Că familia crescătoare va reuși să imprime viitoarei regine din însușirile ei.


Cristian Bratu mai are de invatat multe...
Incearca ceva metode, iar pentru asta are respectul meu, dar sta un pic mai rau cu concluziile!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde State » 04 Sep 2017, 11:09

feederman scrie:Conform experientei mele, bazata pe esecuri, regina nu poate trai singura mai mult de doua ore


Te referi la mătci împerecheate?
Că virginele trăiesc bine-merci, chiar o zi și o noapte. Tot din experienta proprie zic. Mă uitam cu tata la ele și îmi zicea: "Astea până mâine sunt moarte, e păcat de ele". N-a fost așa, ba chiar am fixat una care lingea șerbetul.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde feederman » 04 Sep 2017, 12:22

State scrie:
feederman scrie:Conform experientei mele, bazata pe esecuri, regina nu poate trai singura mai mult de doua ore


Te referi la mătci împerecheate?
Că virginele trăiesc bine-merci, chiar o zi și o noapte. Tot din experienta proprie zic. Mă uitam cu tata la ele și îmi zicea: "Astea până mâine sunt moarte, e păcat de ele". N-a fost așa, ba chiar am fixat una care lingea șerbetul.

Intr-adevar ma refer la cele imperecheate.
C Bratu nu este chiar naiv. Tot conform experientei personale, pot spune ca am ajuns la aceeasi concluzie. Lumea apicola mai are si alte coordonate.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 04 Sep 2017, 13:43

Conform experientei mele si matcile imperecheata traiesc singure mai mult de cateva ore.. acum nu stiu in ce stare or mai fi dupa cateva ore dar de trait sigur traiesc...
Am doi baietei micuti si le-am dat si lor doua reginute in cusculite sa se joace cu ele (regine imperecheate de care vroiam sa scap).au trait vreo zi-doua(nu mai stiu exact) si dupa vine un cumnat pe la mine,tot apicultor,de vreo 10 ani(intre timp aia a lu ala mic (~ 2 ani) era saraca...,mi-a fost mie mila de ea).era asa incantat de alea 2 matci ca le-a luat "jucariile" la baieti,sa le bage el in stupi...astia mici le-a dat cand a vazut omu asa incantat :))))
Deci traiesc si mai multe zile singure dar cat de viabile mai sunt?!aici era problema
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde pvc » 04 Sep 2017, 13:48

feederman scrie:
State scrie:
feederman scrie:Conform experientei mele, bazata pe esecuri, regina nu poate trai singura mai mult de doua ore


Te referi la mătci împerecheate?
Că virginele trăiesc bine-merci, chiar o zi și o noapte. Tot din experienta proprie zic. Mă uitam cu tata la ele și îmi zicea: "Astea până mâine sunt moarte, e păcat de ele". N-a fost așa, ba chiar am fixat una care lingea șerbetul.

Intr-adevar ma refer la cele imperecheate.
C Bratu nu este chiar naiv. Tot conform experientei personale, pot spune ca am ajuns la aceeasi concluzie. Lumea apicola mai are si alte coordonate.

Cristi Bratu chiar nu este naiv. Dar el totusi este un crescator de matci! Si cand are omul cele mai multe matci de vanzare si cerere mai mica?
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 05 Sep 2017, 04:49

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:Am mai pus această întrebare şi în alte locuri inclusiv DM a dat o părere.
Din 2011 cumpăr mătci de la o fermă de multiplicare. În primul an am
reuşit să primesc la sfârşitul lui iunie după perioada de roire. După care
în fiecare an am comandat să primesc imediat după stoarcere de salcâm.
Prima şarjă cea din sfârşitul lui iunie era excepţional de bun din punct de
vedere al tendinţei de roire. După care ani la rând am primit mătci cam
roitoare.Întrebarea:
Influenţează oare perioada de creştere în cazul de faţă mătci crescute
în perioada de roire tendinţa de roire a familiilor rezultate?

Dan Mărgărit ar zice că nu.
Cristian Bratu ar zice că da.
Că familia crescătoare va reuși să imprime viitoarei regine din însușirile ei.

Aici e mult de stat și observat. Și mai ales de notat.
Am crescut regine anul acesta în tot felul de stupi, tocmai că să urmăresc acest fenomen la anu.
Baiu e că între timp, notările s-au evaporat pe capace și nu mai știu nimic.
Reluăm la anu.
Și peste 2-3 ani vom vedea cât de cât.

P.S. Un crescător de la noi va zice: regina mea la mine e neroitoare, la tine poate fi roitoare. Așa că, oricum o întorci, tot roitoare e.
Un om care avea o livată mergea la fitosanitare și cumpăra soluție de stropit. Soluția nu-și făcea efectul, iar omul mergea nemulțumit înapoi. Era întrebat, când ai da? Păi, după ploaie! Vezi, trebuia să dai înainte de ploaie. Dacă zicea invers, răspunsul era invers. Cam așa e și cu reginele


viewtopic.php?f=5&t=3159&start=208

Pentru "badea claudian":
- m-am referit la incapatanare!
Termenul "caracter", cand vorbim de cresterea matcilor, se refera la puritatea individului numit MATCA, adica: forma capului, a picioarelor, a spermatecii etc., deci sa evitam obtinerea acelor "intermediari" d.p.d.v. al castei.
Termenul "insusire", se refera la mostenirea genetica. HRANA si forma de administrare a hranei NU INFLUENTEAZA insusirile, caracterele DA! Deci, daca noi vom creste matci, in botci obtinute prin transvazare, cu material cu anumite INSUSIRI, in familii (doici) la care am indus artificial faza de "friguri", sau daca doica a ajuns in mod natural in faza de "friguri", sub nicio forma nu vom avea matci cu insusiri de ROITOARE! Daca vom creste matci, introducand botcile in familii unde predomina INSUSIREA de anecbalie, sau metoda de crestere este axata pe aceasta INSUSIRE, sa fie clar ca MATCILE obtinute nu vor avea aceste INSUSIRI daca materialul selectat nu le avea!


Poate ca domnul Cristian Bratu a spus ceva in acest fel (pe la cursurile la care s-a participat), dar s-a inteles gresit de catre participanti.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Balian » 05 Sep 2017, 08:19

Bun. Să spunem că cam excludem influența starterului și doicii în insușirea de roire a mătcii viitoare.
Rămâne moștenirea genetică de unde s-a transvazat. Care sunt sau care este acel crescător în țară
care vinde cu relativ mare pondere mătci cu însuțire neroitoare. Dacă spuneți că toți mă las de
meserie, voi încedca în politică. :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 05 Sep 2017, 08:39

Balian scrie:Bun. Să spunem că cam excludem influența starterului și doicii în insușirea de roire a mătcii viitoare.
Rămâne moștenirea genetică de unde s-a transvazat. Care sunt sau care este acel crescător în țară
care vinde cu relativ mare pondere mătci cu însuțire neroitoare. Dacă spuneți că toți mă las de
meserie, voi încedca în politică. :lol: :lol:


Incearca unde vrei, oricum esti la inceput!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Balian » 05 Sep 2017, 08:49

Bine ar fi!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori