Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde pvc » 06 Sep 2017, 21:43

yulian scrie:Cine sa faca matci in afara de maria sa...ca toti is prosti, incompetenti, nedocumentati. Bratu - mai are, Adi - Alt Stupar - prost, I. G - idem...toti care au avut o remarca cu privire la nulitatea absoluta...au intrat in balacareli cu acest individ. Ia punga de popcorn si spor la cumparaturi.
Matci cu microclimat perfect, stupi perfecti, albine perfecte nu se produc decat intr-un singur loc...la selectia selectiilor, apicultorul alfa ;)


Ti-am zis ca ardeleanul are ceva cu gainile si cosciugele!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde pvc » 06 Sep 2017, 21:44

cristian bh scrie:
pvc scrie: nu cred ca sunt multi pe acest forum care-l detesta mai mult ca mine pe acest Jignatov (cum bine i-ai zis). Dar hai sa lasam forumul in pace. Cand il prindem in ofsaid ii dam scurt la gioale. Sa nu o mai tinem langa. Nu am vreo treaba cu Moldova, dar nu cred ca este cazul sa generalizezi problemele de mansarda ale individului. Din ce stiu eu el are 2 eunuci care-l venereaza. Unu-i moldovean (are un nume de balarie, scaiete sau tei, nu mai stiu exact) iar altui ardelean (parca asta-i necrofag, din ce imi aduc aminte vb mereu de cosciuge si gaini). Eu am incheiat discutia cu ei. Chiar daca ei or sa inceapa sa urle si sa se dea cu fundul de pamant precum catelele in calduri. P-ala ardelean il mai inteleg sa ia apararea unuia care zice ca suntem un popor de rahat (o fi ungur), dar pe Curnegru nu-l inteleg.

Mai,era cat pe ce sa-mi scape numarul asta(penibilisvulgariscretinis),.. :lol: .acuma daca tii musai sa te faci de-o cicoare cu lapte, io nu intru in tomberon la tine.
Nu intru des pe aici, ca de obicei se discutau lucruri serioase care nu privesc chiar pe oricine,..da na,...cand vine circul pe ulita,...pacat sa nu iei bilet,...
Acuma,..totusi,.lamureste lumea..tu vinzi matci sau cumperi? :?
LE,
Parca ti-am mai zis ca din ce se vede ,te pricepi mai bine la gaini decat la albine,da e treaba ta.


Nu vand matci si nici albine.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cristian bh » 06 Sep 2017, 22:32

yulian scrie:Cine sa faca matci in afara de maria sa...ca toti is prosti, incompetenti, nedocumentati. Bratu - mai are, Adi - Alt Stupar - prost, I. G - idem...toti care au avut o remarca cu privire la nulitatea absoluta...au intrat in balacareli cu acest individ. Ia punga de popcorn si spor la cumparaturi.
Matci cu microclimat perfect, stupi perfecti, albine perfecte nu se produc decat intr-un singur loc...la selectia selectiilor, apicultorul alfa ;)

Problema ta, care-i?
Afar' de auzite(manele).
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cristian bh » 06 Sep 2017, 22:44

pvc scrie:
Ti-am zis ca ardeleanul are ceva cu gainile si cosciugele!

Cam asta incerci sa faci,sa tunzi oua rusesti. :lol:
Are nepotul tamarei(roman d*al nost)niste oua,....mai aproape de tine,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde teinegru64 » 07 Sep 2017, 00:44

Macar un leatz...
Fişiere ataşate
Prun 299.jpg
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 07 Sep 2017, 09:58

Să intri în sufletul unui Român e o artă . Să rămâi, e o capodoperă ! :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde State » 07 Sep 2017, 15:45

Yulius, ești mult prea mic sa faci comparații între unul și altul. Daca erai băiet deștept stăteai parcat, cum ți-a zis și PVC ,dar nu, tu sari mai rău ca un purice.
Spuneai că poze ai pus doar dincolo, că "ie" oamenii mai civilizați. Ia-ți la citit postările și o sa vezi că nu ești mai breaz. Ranchiunos, tare-n clanța și cam atât. După expresia feței as spune că ai și darul contrazicerii veșnice dar nu zic...
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde teinegru64 » 07 Sep 2017, 17:15

Uite si un fluturas...tip prof Ursu .
Fişiere ataşate
Prun 521.jpg
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde teinegru64 » 07 Sep 2017, 17:56

Bunka.
Fişiere ataşate
Prun 536.jpg
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde teinegru64 » 07 Sep 2017, 18:07

Si una ....ca sunt moldovean.
Fişiere ataşate
Prun 005.jpg
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yulian » 07 Sep 2017, 21:38

State scrie:După expresia feței as spune că ai și darul contrazicerii veșnice dar nu zic...

Ma bucur ca te intereseaza persoana mea...macar am o fata...hac ;)
In ceea ce priveste...mare, mic...bunul simt primeaza. Nu am sustinut niciun moment ca as fi un exemplu viu in viata, dar cei pe care i-am enumerat chiar sunt meseriasi si la fel de jigniti de acest individ. Daca vrei, poti sa recitesti - in caz ca si tu esti fan Jignatov - de la ce a inceput totul...macar am 7 ani de acasa. A, da...ca exista misto- ul, asta este. Cine nu rezista, clacheaza..halate, halate, medicamente, medicamente :lol:
Ranchiunos, chiar nu sunt..dar asta nici nu inseamna ca raman dator cuiva ;)
P.S. la o descriere ca a ta, Jignatov iti zicea direct "esti un bou", da' eu nu zic :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde State » 07 Sep 2017, 22:02

Bo$$ulică, pe mine nu mă interesează de nimeni. Cu atât mai mult de tine..pentru mine ești fix un șiret de la papuci.
Mă interesează că pe un topic tematic, umpleți pagini cu refulări. Și miștourile au hazul și locul lor. De tine nu s-au prins, sunt bancuri seci.
Ia-l pe Tei, pvc și pe cine mai vrei tu și mergeți mai jos la cafenea sa va spargeți oua in cap. Pozele le pui dincolo și aici doar mâzgălești pereții cu creta, nu ? Poate se îndură vreun moderator sa bage mopul.
Ca o paranteză. Intre tine și "Jignatov", aleg să-l citesc pe el. Nu l-am cunoscut personal, nu am cumpărat matci de la el, nu mi-e ruda. Diferența este că omul a scris și vorbit despre apicultură. La fel de bine citesc cu plăcere și ce scrie Alt stupar, Pupemea și alții. Nu mă afectează în niciun fel faptul că între ei au existat neînțelegeri. E fix problema lor. Aceleași chestii nu le putem spune și despre tine. Tu zdrăngăni țambalul in baie pentru discuțiile altora. Ok, rupe-i coardele dar NU aici. Mă înțelegi bosulică?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Bambucha » 07 Sep 2017, 22:07

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:Am mai pus această întrebare şi în alte locuri inclusiv DM a dat o părere.
Din 2011 cumpăr mătci de la o fermă de multiplicare. În primul an am
reuşit să primesc la sfârşitul lui iunie după perioada de roire. După care
în fiecare an am comandat să primesc imediat după stoarcere de salcâm.
Prima şarjă cea din sfârşitul lui iunie era excepţional de bun din punct de
vedere al tendinţei de roire. După care ani la rând am primit mătci cam
roitoare.Întrebarea:
Influenţează oare perioada de creştere în cazul de faţă mătci crescute
în perioada de roire tendinţa de roire a familiilor rezultate?

Dan Mărgărit ar zice că nu.
Cristian Bratu ar zice că da.
Că familia crescătoare va reuși să imprime viitoarei regine din însușirile ei.

Aici e mult de stat și observat. Și mai ales de notat.


Orice om care aprofundeaza macar niste notiuni elementare de epigenetica va fi de acord cu Bratu. Pacat ca se da cu batul in balta fara macar sa...
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 07:06

Bambucha scrie:Orice om care aprofundeaza macar niste notiuni elementare de epigenetica va fi de acord cu Bratu. Pacat ca se da cu batul in balta fara macar sa...


EPIGENETIC= mai tanar decat rocile.

Exista si termenul "mai batran decat rocile".
Si despre carnea la gratar se spune ca aduce modificari genetice la oameni.
De zeci de mii de ani, descoprind focul, am devenit mai frumosi si mai destepti. Ce se va intampla peste mii de ani datorita consumului de "caini fierbinti" si cartofi congelati... ramane sa vada altii.

Rasele si soiurile (care, d.p.d v. epigenetic) tot hibrizi pot fi denumite, au o anumita stabilitate genetica. In timp... sigur hrana aduce modificari.
16 zile... e cam prea "epigenetic"...
Hibrizii vin cu modificari si efecte vizibile intr-o perioada de timp foarte scurt. De aici si anumite concluzii "prea rapide"...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Bambucha » 08 Sep 2017, 08:17

Oare de ce 2 gemeni (care au practic aceeasi schema de gene, acelasi ADN) dezvolta functie de mediu (alimentatie, stres, poluare ...) caracteristici si chiar insusiri distincte? Cum adica, au genele capabilitatea sa transforme (adapteze) informatia chiar in cursul vietii unui individ?

O fi Epigenetic "mai tanar decat rocile", dar ce a insemnat genetica pentru omenire pana mai spre zilele noastre? Nu cumva SF!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 08:30

Bambucha scrie:Oare de ce 2 gemeni (care au practic aceeasi schema de gene, acelasi ADN) dezvolta functie de mediu (alimentatie, stres, poluare ...) caracteristici si chiar insusiri distincte? Cum adica, au genele capabilitatea sa transforme (adapteze) informatia chiar in cursul vietii unui individ?

O fi Epigenetic "mai tanar decat rocile", dar ce a insemnat genetica pentru omenire pana mai spre zilele noastre? Nu cumva SF!


Era vorba de 16 zile...

La gemeni, avand aceeasi schema de gene, observam ca unul seamana cu mama, iar celalt seamana cu altcineva (vorba aia: l-am cunoscut pe strabunicul lor... are aceleasi gesturi).
Adica e vorba de gene dominante, dar din aceeasi schema genetica.
Sa afirmi ca in 16 zile, datorita hranei, se modifica schema genetica... e prea de tot!

Chestia cu "cainele urias", care apoi a devenit doar un catelus...
Nu putem da vina pe hrana cand apar unele gene dominante. Aparitia lor inseamna ca acele gene exista, ca se manifesta, dar nu, asa dintr-odata, datorita hranei.

La ce mai folosim termenul de selectie...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori