Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 14 Mar 2013, 08:33

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Pt. ca tot am multe carente intr-ale stuparitului si chiar nu ma supar absolut deloc(asa va mai ispitesc ,tragandu-va de limba), atunci cand la roire naturala ies mai multe matci, pleaca rand pe rand(chiar si mai multe odata, ca sunt nef.) , pana se alege praful de stup; de ce la cele de salvare nu se intampla la fel si se omoara intre ele(de fapt albina face acest lucru si o alege pe cea pe care o vor)??
Iar alta parere:
-la roire cand matcile canta in stup, cred ca acelea care "macane"(isi striga rivalele la lupta) sunt cele mai viguroase si merita oprite.De asemenea matca mai canta si atunci cand e gata sa iasa la imperecheat. Nu?
Sanatate!



la prima intrebare:de obicei matcile roiesc pina la solstitiul de vara ,dupa aia mult mai rar,chiar daca in august mai gasesti cite un roi cu un pumn de albine
la a doua:cinta cele care ies primele pentru a-si gasii rivalele,si a le omori.cu cintatul la imperecheat ,nu stiu.
ptr a oprii roitul,trebuiesc facute vizite nu mai lungi de 7-8 zile.
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 11:38

aparule..mai exista si roiri mult mai tarzii sau mai devreme..le-as spune roiri "dirijate" sau "fortate" constient ..si mai cred ca pot fi uneori din nepricepere sau chiar neglijenta stuparului.. ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 14 Mar 2013, 14:22

eu,matci din alea "tîrzii nu le-as tine nici 'puscat, si alea nu-s roiuri, îs mîtzuci. :lol:
in roirile alea „dirijate” intram pe un tarim ptr stiutori,care de multe ori incurca ,decit descurca ;) .
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mircea_63 » 14 Mar 2013, 14:59

aparul scrie:Pt. ca tot am multe carente intr-ale stuparitului si chiar nu ma supar absolut deloc(asa va mai ispitesc ,tragandu-va de limba), atunci cand la roire naturala ies mai multe matci, pleaca rand pe rand(chiar si mai multe odata, ca sunt nef.) , pana se alege praful de stup; de ce la cele de salvare nu se intampla la fel si se omoara intre ele(de fapt albina face acest lucru si o alege pe cea pe care o vor)??
Iar alta parere:
-la roire cand matcile canta in stup, cred ca acelea care "macane"(isi striga rivalele la lupta) sunt cele mai viguroase si merita oprite.De asemenea matca mai canta si atunci cand e gata sa iasa la imperecheat. Nu?
Sanatate!


Gabriel, la intrebarea ta
La roire naturala ies mai multe matci, pleaca rand pe rand, pana se alege praful de stup; de ce la cele de salvare nu se intampla la fel si se omoara intre ele??
raspunsul este simplu.

La roirea naturala este declansat instinctul de roire. Odata intrate in friguri, roiesc. Daca instinctul asta genetic este pronuntat, roiesc pana la epuizare.

La cele de salvare, nu este declansat acest instinct, ele sunt orfane si isi doresc o matca si nu o noua casa cu un nou areal de cules. Daca eclozeaza doua botci, matcile se bat pana una invinge, iar albinele asista. Probabil fac galerie, dar nu pleaca de acasa.

In ce priveste alesul matcilor din stadiul de botca... o fi, dar oare o poti ghici botca ce canta mai tare? ca presupun ca sunt mai multe botci acolo. Punem doua si cea mai tare e de presupus ca e si cea mai buna. Daca in schimb folosim nuclee de imperechere, vedem rezultatul concretizat in ponta si avem un criteriu mai sigur de alegere.

Cum lucram cu viul, nu e totul chiar matematica exacta ci mai degraba probabilistica, astfel ca putem spune ca asa se desfasoara lucrurile de regula, dar ici colo apar si exceptii care confirma regula.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 14 Mar 2013, 18:31

mircea ai mai intilnit o familie orfana in perioada roitului?
Se duuuuce toata,cum zici pina la epuizare
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 18:44

cind roieste o familie,aproape intotdeauna roieste MATCA BATRINA,exceptiile,sint cind nu poate fiind ranita sau cu aripile taiate.
Aparu, mi cer scuze, dar esti un pic confuz! Ce sa inteleaga un incepator, daca matca batrana nu poate, pleaca alta in locul ei...?!? Mataca cu defecte este inlocuita, nu cred ca acea familie intra in friguri! Te rog nu te supara!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 19:04

aparul scrie:eu,matci din alea "tîrzii nu le-as tine nici 'puscat, si alea nu-s roiuri, îs mîtzuci. :lol:
in roirile alea „dirijate” intram pe un tarim ptr stiutori,care de multe ori incurca ,decit descurca ;) .


"eu,matci din alea "tîrzii nu le-as tine nici 'puscat, si alea nu-s roiuri, îs mîtzuci."
n-am spus ca tin matcile "alea" ..dar la roiuri tin oricum..pentru ca eu nu tin roiuri si prima mea grija este egalizarea ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 19:09

Andrei..nu toate matcile defecte sunt inlocuite si cele care sunt ..de regula se intampla spre sfarsitul sezonului..
sunt situatii cand o matca fara aripa intra in friguri si datorita neputintei de a zbura ,o gasim la cativa metri de stup impreuna cu roiul ei..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 19:15

Fara cuvinte!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 19:24

fii mai direct te rog..??
sunt foarte multi "stupari" care considera schilodirea matcilor o varianta de lupta impotriva roirii.. :oops:
am fost chemat sa le ridic roii din fata stupilor si m-am crucit sa vad matca cu aripa taiata.. chiar in scopul de a nu roi...
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 20:08

Familiile acelor stupari, ERAU in frigurile roitului, cand si-au schilodit matcile sa NU PLECE, nu sa iasa din friguri! In mod natural, daca matca are un defect, referitor la posibilitatea efectuarii zborului, acea familie NU INTRA in friguri! Eu stiu de ce i-am pus intrebarea lui aparu!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 20:22

sper sa nu deranjeze intrebarea mea ,ca nu asta-i intentia ...
sunt convins ca odata ai experimentat taiatul aripii sau scurtarea piciorului in scopul schimbarii linistite..si sunt convins ca ai intalnit si cazuri cand acea matca ponta in dusmanie ,iar albina refuza schimbarea ..
puietul in exces,cantitatea multa de miere ,lipsa spatiului ,temperatura crescuta ..stii bine bine unde duc..
insist sa spun ca DA ..uneori prefera roirea in locul schimbarii linistite..iar roii pot fi gasiti in fata stupului..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 20:33

Daca e asa, am mai bagat ceva la "cutia cu cunostinte"! Multam!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 14 Mar 2013, 20:43

Daca ati fii lucrat ;) la 800 de familii sau macar la jumatate ,atunci ati fii stiut ca taiatul aripiilor la regine e una ,,practis” foarte raspindita in fermele profesioniste din occident.
Asa ca nu sint confuz ,din contra ,chiar daca nu ma exprim in mod academic,eu cred ca incepatorii prefere sa le spun din experienta decit din carti,nu ca tu ai face-o. ;)
nu ma supar ,dar chiar pleaca alta,si dac vre dezvolt,dar nu acum ptr ca scriu de pe mobil+ de la serviciu :o
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 20:56

ignatov andrei scrie:Daca e asa, am mai bagat ceva la "cutia cu cunostinte"! Multam!


vorbesc din experienta..!! cu multa placere si respect ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 14 Mar 2013, 22:04

Si totusi.... dece roiesc atunci cand au spatiu suficient? E legat de genetica lor sa inteleg?
Stiu ca matcile batrane(adica de la 3 ani in sus) o roiesc, dar cele in al doilea an de ce ? ca asa este esenta lor?
Apreciez foarte mult informatia cu taierea unei aripi la regina pt. a controla roirea, toata stima!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori