Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 23 Mai 2018, 22:00

5rame scrie:
jonny_it scrie:Daca nu gresesc lucrati pe ME. Ati avea acelasi procent de intrare in friguri si daca ati lucra pe dadant, cat 1/2 ?


Pe ME cu putina atentie nu roieste nici unul.. aproape nici unul :)
Dupa am trecut pe BK si a fost si o perioada de crestere a numarului de familii, le-am roit eu, deci nu prea pot compara.
As zice ca la ME este putin mai usor sa le tii in frau, manopera mai putina, dar repet, nu am comparat cativa ani la rand cele 2 tipuri de stupi si sa am in acelasi timp carpatina in ei. Si oricum carpatina mea nu era foarte roitoare. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 23 Mai 2018, 22:33

La ME nu roiesc pentru ca "albinele pot sta in picioare in cuib" in schimb la rama dadant ii aproape cat trebuie ,daca ar fi orizontal.

La dadant pe 10 rame eu vad volumul cuibului ca fiind un "defect" care favorizeaza roirea , si trebuie improvizat. sau poate daca lucram cu "varfuri" devine un avantaj...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 23 Mai 2018, 22:47

5rame scrie:
ignatov andrei scrie:Traducere:
- "cuib strans" inseamna sa tii ramele stranse, lipite bine, nu rame putine si aglomeratie ca la nebuni.
Daca unii (ca si in cazul "doica iese la cules") au inteles gresit si au transmis (inca mai transmit) idei gresite...

In caz de frig, sau vreme proasta, albina sa poata acoperi puietul nu si toate ramele cu hrana, ca doar nu suntem in iarna;
Nu astepta sa iasa albinele la urdinis, da-le din timp, posibilitatea sa se plimbe prin lada.
Nu scutura si nici nu muta lada unde familia a intrat in friguri.
Etc. etc. etc.
Adica, mai departe nu prea scrie in carte...


Domnul Ignatov,

Va rog, sa ne vorbiti inca o data, poate intelegem mai bine, de rama stupului si rolul pe care il joaca ea in stup.
Multumesc,
Rama stupului reprezinta "frigiderul" ,e prima de la perete (polen, pastura, miere) fa o "pomana" si nu o extrage ca majoritatea apicultorilor .

ce oameni(eu nu) .... cand ii auzi . " pe prima de la perete sigur are" si o baga la centrifuga :lol: ... dupaia sa alege prafu . familia intra in "cod portocaliu"
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 24 Mai 2018, 07:32

yuonyuon scrie:cu alte cuvinte cand vezi ca iti sta albina la urdinis(cum se lauda uni pe net ca au "barbi") e ca si cum ti -ar sta angajatii la o bere in timpul programului. nui nimic de lauda. e ridicol.

Un stup cu barbă nu înseamnă neapărat că și roiește. De regulă stupii foarte roitori nu fac bărbii.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 24 Mai 2018, 08:41

[quote="yuonyuon"Rama stupului reprezinta "frigiderul" ,e prima de la perete (polen, pastura, miere) fa o "pomana" si nu o extrage ca majoritatea apicultorilor .

ce oameni(eu nu) .... cand ii auzi . " pe prima de la perete sigur are" si o baga la centrifuga :lol: ... dupaia sa alege prafu . familia intra in "cod portocaliu"[/quote]

Nu am lucrat asa pana acum, dar ma gandesc ca, rama stupului( a rama plina cu miere care se baga in primavara) joaca rol si de spatiu de manevra pentru albine pentru a impiedica roitul.

In primavara, in masura in care capatam experienta, sa lucram cat mai eficient si putin in familie, trebuie sa tinem cuibul cat mai compact ( ramele cu puiet ), dar in acelasi timp, familia nu trebuie sa se simta inghesuita.

Daca am avea:
1. rama cu miere
2. rama cu miere, pastura si putin puiet
N. rame cu puiet
+. rama de acopurire, miere, pastura

La doua rame pe centru de puiet topim cu furculita coronitele de miere, apoi la fiecare vizita in centru bagam o rama cu coronita mica de puiet si o rama goala pentru ouat langa ultima rama cu puiet.
Cand da prunul, papadia pe langa dezvoltare cuib, mai putem da o rama goala, dupa rama de miere, sa dam si mai mult spatiu de manevra si sa nu faca pe ramele cu puiet coronite.

Pentru mine, asta este tema de gandit pentru primavara viitoare.

Domnul Ignatov,

Rama stupului o puneti langa perete in dreapta, sau langa diafragma in stanga?

Multumesc,
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 24 Mai 2018, 11:33

5rame scrie:Domnul Ignatov,

Rama stupului o puneti langa perete in dreapta, sau langa diafragma in stanga?

Multumesc,


Dapa intrebari, iti dai seama de auditoriu!
Cand spun ca n-ai inteles... intelege ca N-AI INTELES...
Cum dracu' s-o pun langa diafragma, daca acea rama nu se misca, adicatelea... la ea nu se umbla...?!?
Si ce treaba are stanga cu dreapta...?!?

Mai fratilor, nu cautati metode, ca imbatraniti cautand... :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 24 Mai 2018, 11:57

Domnul Ignatov,

E greu de inteles ca nu s-a inteles, dar nici siguranta intelegerii nu o am, asa ca va cred ca nu am inteles :)

Dar daca nu va suparati, as vrea sa va mai intreb :)

Stand in spatele stupului.
Rama stupului o aveti in dreapta, langa perete. Nu se misca.
Langa ea avem rama cu miere si pastura, poate putin puiet.
Cand largiti cuibul, rama goala o puneti pe pozitia trei, numarand din dreapta?

Am 32 de ani, am timp de cautat metode :) Important e sa inteleg si de ce...

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 24 Mai 2018, 12:07

cornelioandanciu scrie:Domnule Ignatov, l-ati bagat pe om in ceata. Daca i-ati fi spus DE CE n-a inteles, i-ati fi facut un mare bine. Eu, cand aveam albine pe orizontal, puneam acea rama fie in stanga, fie in dreapta diafragmei, depinde de situatie. :D
Va las pe dumneavoastra , Domnule Ignatov, sa-i spuneti acestui domn sa puna mana pe o carte de apicultura cat mai urgent, daca are albine si nu vrea sa le omoare, atat pe ale dumnealui, cat si pe ale vecinilor. De dumneavoastra sunt sigur ca va asculta.


Domnule, mai e ceva ce nu am inteles, si va intreb pe dumneavoastra DE CE?

ignatov andrei a scris:

" Nu scutura si nici nu muta lada unde familia a intrat in friguri. "

Am stat si m-am gandit DE CE? tot dansul a spus pe undeva ca samanta de roit infloreste repede in stupina.
M-am gandit ca se imprastie albina cu ganduri de pom si la alti stupi si perturba lucrurile si acolo, dar nu ma multumeste ideea. Tot dansul parca spunea ca daca da de botci desfiinteaza familia, deci tot se imprastie albina.

Daca stiti, va rog sa imi raspundeti.
Daca am gresit cu ceva va rog sa ma scuzati.

De citit am mai citit cate o carte, o revista, sau prezenta la curs ACA.
Dar si intrebarile pe forum sunt bune.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 24 Mai 2018, 12:52

cornelioandanciu scrie:
5rame scrie:
cornelioandanciu scrie:Domnule Ignatov, l-ati bagat pe om in ceata. Daca i-ati fi spus DE CE n-a inteles, i-ati fi facut un mare bine. Eu, cand aveam albine pe orizontal, puneam acea rama fie in stanga, fie in dreapta diafragmei, depinde de situatie. :D
Va las pe dumneavoastra , Domnule Ignatov, sa-i spuneti acestui domn sa puna mana pe o carte de apicultura cat mai urgent, daca are albine si nu vrea sa le omoare, atat pe ale dumnealui, cat si pe ale vecinilor. De dumneavoastra sunt sigur ca va asculta.


Domnule, mai e ceva ce nu am inteles, si va intreb pe dumneavoastra DE CE?

ignatov andrei a scris:

" Nu scutura si nici nu muta lada unde familia a intrat in friguri. "

Am stat si m-am gandit DE CE? tot dansul a spus pe undeva ca samanta de roit infloreste repede in stupina.
M-am gandit ca se imprastie albina cu ganduri de pom si la alti stupi si perturba lucrurile si acolo, dar nu ma multumeste ideea. Tot dansul parca spunea ca daca da de botci desfiinteaza familia, deci tot se imprastie albina.

Daca stiti, va rog sa imi raspundeti.
Daca am gresit cu ceva va rog sa ma scuzati.

De citit am mai citit cate o carte, o revista, sau prezenta la curs ACA.
Dar si intrebarile pe forum sunt bune.

Multumesc!

Sa nu va suparati pe mine, dar credeti-ma, mai bine ca si cartile de apicultura nu va poate lamuri nimeni.
Ceea ce a spus domnul Ignatov , face parte din strategia de a zapaci albinele deja intrate in frigurile roitului, iar cele care inca nu au intrat, pot fi stapanite cum a spus Jonny it, dandu-le de lucru. Dar pentru asta trebuie timp. Dupa ce au intrat in friguri, nu mai pot fi stapanite decat bulversandu-le activitatea, se incepe prin intensificarea aerisirii, le bagi seara sirop, putin, toate acestea pentru asigurarea coeziunii, iar daca le scuturi in acelasi loc, nu este nici o problema pentru ele, c a o iau de la inceput ca ele cunosc bine locul, iar daca le scuturi in alta parte, ele nu mai recunosc locul,astfel le dai de lucru, probabil de asta domnul Ignatov recomanda treaba asta. Daca le scuturi intr-o alta lada in stupina, oricum albina zburatoare revine la vechiul loc. Eu nu am scuturat niciodata familii intrate in friguri,dar am mutat rame in alti stupi.Am slabit astfel familia roitoare.
Cine zice ca el detine cheia stapanirii roirii, nu zice bine, ca sa zic asa, fara sa jignesc pe nimeni.


Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!
Totodata, va rog sa ma scuzati pentru modul in care v-am intrebat.
Cat despre carti si reviste, aveti perfecta dreptate, sper doar ca la o urmatoare citire sa inteleg mai multe.

Multumesc inca o data!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 24 Mai 2018, 13:17

5rame scrie: Tot dansul parca spunea ca daca da de botci desfiinteaza familia, deci tot se imprastie albina.


Am spus, EU, undeva, ca mut lada...?!?
Am spus, EU, undeva, ca scutur albina...?!?

Chestiile astea se practica in situatii normale, nu cu familiile in friguri!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde irina » 24 Mai 2018, 13:29

ignatov andrei scrie:Nu scutura si nici nu muta lada unde familia a intrat in friguri.

Risc si intreb: de ce nu? ;)
Multumesc
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 24 Mai 2018, 13:42

ignatov andrei scrie:
5rame scrie: Tot dansul parca spunea ca daca da de botci desfiinteaza familia, deci tot se imprastie albina.


Am spus, EU, undeva, ca mut lada...?!?
Am spus, EU, undeva, ca scutur albina...?!?

Chestiile astea se practica in situatii normale, nu cu familiile in friguri!



Imi cer scuze, daca am informat gresit!!!!
Multumesc mult ca ati intervenit si m-ati corectat!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 24 Mai 2018, 16:54

irina scrie:
ignatov andrei scrie:Nu scutura si nici nu muta lada unde familia a intrat in friguri.

Risc si intreb: de ce nu? ;)
Multumesc


Raspuns corect si suficient!

5rame scrie:M-am gandit ca se imprastie albina cu ganduri de pom si la alti stupi si perturba lucrurile si acolo,
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 24 Mai 2018, 17:01

5rame scrie:[quote="yuonyuon"Rama stupului reprezinta "frigiderul" ,e prima de la perete (polen, pastura, miere) fa o "pomana" si nu o extrage ca majoritatea apicultorilor .

ce oameni(eu nu) .... cand ii auzi . " pe prima de la perete sigur are" si o baga la centrifuga :lol: ... dupaia sa alege prafu . familia intra in "cod portocaliu"


Nu am lucrat asa pana acum, dar ma gandesc ca, rama stupului( a rama plina cu miere care se baga in primavara) joaca rol si de spatiu de manevra pentru albine pentru a impiedica roitul.

In primavara, in masura in care capatam experienta, sa lucram cat mai eficient si putin in familie, trebuie sa tinem cuibul cat mai compact ( ramele cu puiet ), dar in acelasi timp, familia nu trebuie sa se simta inghesuita.

Daca am avea:
1. rama cu miere
2. rama cu miere, pastura si putin puiet
N. rame cu puiet
+. rama de acopurire, miere, pastura

La doua rame pe centru de puiet topim cu furculita coronitele de miere, apoi la fiecare vizita in centru bagam o rama cu coronita mica de puiet si o rama goala pentru ouat langa ultima rama cu puiet.
Cand da prunul, papadia pe langa dezvoltare cuib, mai putem da o rama goala, dupa rama de miere, sa dam si mai mult spatiu de manevra si sa nu faca pe ramele cu puiet coronite.

Pentru mine, asta este tema de gandit pentru primavara viitoare.

Domnul Ignatov,

Rama stupului o puneti langa perete in dreapta, sau langa diafragma in stanga?

Multumesc,[/quote]
Spartul cuibului si lipsa ramei cu pastura in primavara = dezvoltare ratata. metodele tale nu is bune, deschide alt topic.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 24 Mai 2018, 17:20

Multe noțiuni teoretice nu-și au acoperire 100% în practică. Dacă așa zisă ramă a stupului, numită unerori și ramă de aur, rămâne nemișcată pe aceeași poziție, oare cum se procedează pentru a fi schimbată în momentul în care devine neagră ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 24 Mai 2018, 17:30

cornelioandanciu scrie:Sa nu va suparati pe mine, dar credeti-ma, mai bine ca si cartile de apicultura nu va poate lamuri nimeni.


Sau munca la stupi, practica, experienta ...

cornelioandanciu scrie: Ceea ce a spus domnul Ignatov , face parte din strategia de a zapaci albinele deja intrate in frigurile roitului, iar cele care inca nu au intrat, pot fi stapanite cum a spus Jonny it, dandu-le de lucru. Dar pentru asta trebuie timp.


Timp, da, trebuie, totusi este nevoie de mai putin timp sa previi decat sa corectezi problema.
Astazi am pregatit niste familii pentru transport, cateva erau mai slabe, dar am gasit si unele cu 4-5 rame cu puiet capacit gata sa iasa + altele cu larvar, acolo am pus catul, chiar daca nu ocupau foarte bine cele 12 rame. Asa stiu ca in 1 saptamana familia respectiva are loc suficient. Daca avea 8 rame cu puiet dar doar 2 cu puiet capacit nu puneam catul.
Un exemplu, cum fac eu. Daca nu as fi cu un pas inaintea lor sigur ar mai roi si pe la mine.
Asa nu trebuie sa merg in fiecare saptamana la ele, poate nici la 2 saptamani.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori