Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mihaii » 21 Mai 2018, 18:25

jonny_it scrie:
Mihaii scrie:Pai as mai avea nevoie de a 2a magazie peste ei, care piste nu se umple cum trebe de albină, dar ar fi destulă. Matca mai multe oua de atâta nu are unde sa bage, atâta timp cât spațiu nu este. După cum am spus, urca și în magazie.
https://imgur.com/a/plBWIN0


Sigur nu ai si niste coronite cu miere pe acolo?
La 10 rame cu puiet, chiar si nu 100% pline ar cam trebui sa ai mai multe caturi ocupate cu albine.
Ce tip de stup folosesti, ceva nu este clar :)

Am și coronițe, este logic, coronițe de 2-3 degete, plus ca în unele rame mai am și păstura. Folosesc dadant pe 10 rame cu magazie 1/2. Ce înseamnă la tine cât plin cu albine? Nu îmi place sa le țin răsfirate, strânse cât se poate.
Eu pentru a pierde timpul făcând ceva plăcut, și cu puțin profit, ma simt foarte bine asa și sunt destul de mulțumit.
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2018, 18:36

kiloz scrie:La mine ploua de le rupe, si matcile ar trebui sa iasa la împerechiat.
Si la cele discutate:
-Da matcile în serii mari prin ce procedeu sunt crescute?
Daca nu ma însel sa mai discutat treaba asta. Se profita de instinctul familiei orfane de a creste botci. Nu cumva sunt si alea de salvare -"fortata si intrun fel controlata"- .
Tot asa poti controla si asanumitele botci de salvare "obisnuite",numai larva din botca trebuie aleasa sa fie de virsta corespunzatoare.


La Iasi ne rugam sa ploua de 1 luna .. si nimic. La munte a plouat bine, in 1-2 saptamani incepe cu adevarat culesul de la faneata.

Legat de botci, da, si cresterea controlata este tot un fel de "salvare", doar ca stii exact varsta larvei din care provine regina si nu apar indivizi intermediari(regina/albina) apoi in finisor cresterea este facuta in prezenta reginei, deci un fel de roire. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2018, 18:38

Mihaii scrie:Am și coronițe, este logic, coronițe de 2-3 degete, plus ca în unele rame mai am și păstura. Folosesc dadant pe 10 rame cu magazie 1/2. Ce înseamnă la tine cât plin cu albine? Nu îmi place sa le țin răsfirate, strânse cât se poate.
Eu pentru a pierde timpul făcând ceva plăcut, și cu puțin profit, ma simt foarte bine asa și sunt destul de mulțumit.


Coronita, pastura .. deci nu sunt 10 rame cu puiet. Am familii care au echivalentul a 7 rame cu puiet si sunt la al 2-lea cat plin cu albine.
(Folosesc dadant pe 12 rame si caturi pe 12 in care las 10 - 12 rame).

Plin cu albine = rama ocupata de albine, nu una ici una la 10 cm :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 21 Mai 2018, 21:30

Intre 2 regine crescute si împerecheate corespunzător, de aceiasi rasa, nu ar trebui sa fie o diferenta mai mare de 20%.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 22 Mai 2018, 01:06

jonny_it scrie:
Mihaii scrie:Am și coronițe, este logic, coronițe de 2-3 degete, plus ca în unele rame mai am și păstura. Folosesc dadant pe 10 rame cu magazie 1/2. Ce înseamnă la tine cât plin cu albine? Nu îmi place sa le țin răsfirate, strânse cât se poate.
Eu pentru a pierde timpul făcând ceva plăcut, și cu puțin profit, ma simt foarte bine asa și sunt destul de mulțumit.


Coronita, pastura .. deci nu sunt 10 rame cu puiet. Am familii care au echivalentul a 7 rame cu puiet si sunt la al 2-lea cat plin cu albine.
(Folosesc dadant pe 12 rame si caturi pe 12 in care las 10 - 12 rame).

Plin cu albine = rama ocupata de albine, nu una ici una la 10 cm :lol:
da , am intrat cu 7 rame puiet(5 capacit"tabla") in salcam , si am iesit tot cu 7 rame dar 20 albina.
Acum poti sa te intinzi cu "tarlalele" de puiet (tinand cont ca anu trecut acuma incepea salamul)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 23 Mai 2018, 09:49

5rame scrie:Intre 2 regine crescute si împerecheate corespunzător, de aceiasi rasa, nu ar trebui sa fie o diferenta mai mare de 20%.


20% la ce...?!?
Daca te referi la puiet... atunci e COLOSALA!

80 dm2 fata de 64 dm2...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 23 Mai 2018, 11:26

ignatov andrei scrie:
5rame scrie:Intre 2 regine crescute si împerecheate corespunzător, de aceiasi rasa, nu ar trebui sa fie o diferenta mai mare de 20%.


20% la ce...?!?
Daca te referi la puiet... atunci e COLOSALA!

80 dm2 fata de 64 dm2...


... la toate caracteristicile, inclusiv instinctul de roire.

Diferenta care renteaza doar pentru cei care vor sa faca peste 80 kg pe stup.
In rest orice regina crescuta bine si pastrata intr-o familie activa poate face minuni.

Vorbind de puiet... cu cat o familie e mai mare cu atat se pastreaza mai greu in stare activa. Asta nu inseamna ca nu ne dorim familii puternice.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 23 Mai 2018, 13:38

ignatov andrei scrie:
20% la ce...?!?
Daca te referi la puiet... atunci e COLOSALA!

80 dm2 fata de 64 dm2...


Cel putin 10 kg de miere la salcam, cam aceasta este diferenta :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 23 Mai 2018, 13:45

5rame scrie:Vorbind de puiet... cu cat o familie e mai mare cu atat se pastreaza mai greu in stare activa. Asta nu inseamna ca nu ne dorim familii puternice.


In primul meu an de apicultura mi-au roit aproape toate familiile. Bunicul meu avea mult mai multe familii, mai puternice si nici un roi iesit. Atunci mi-am pus niste semne de intrebare, am studiat problema si in urmatorii 3 ani nu am avut mai mult de 2-5% familii care sa intre in frigurile roitului. 5% in situatii foarte nefavorabile.
De prin 2003 si pana anul acesta nu cred ca mi-au iesit in total mai mult de 10 roi. Deci 0,0?? procent de intrare in friguri.
O familie puternica daca are ocupatie si spatiu nu roieste. Conteaza si regina, dar nu atat de mult cat credem noi.
Nu mai scot puiet din familii pentru a diminua riscul de intrare in friguri de prin 2002 :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cristi82 » 23 Mai 2018, 14:09

jonny_it scrie:
5rame scrie:Vorbind de puiet... cu cat o familie e mai mare cu atat se pastreaza mai greu in stare activa. Asta nu inseamna ca nu ne dorim familii puternice.


In primul meu an de apicultura mi-au roit aproape toate familiile. Bunicul meu avea mult mai multe familii, mai puternice si nici un roi iesit. Atunci mi-am pus niste semne de intrebare, am studiat problema si in urmatorii 3 ani nu am avut mai mult de 2-5% familii care sa intre in frigurile roitului. 5% in situatii foarte nefavorabile.
De prin 2003 si pana anul acesta nu cred ca mi-au iesit in total mai mult de 10 roi. Deci 0,0?? procent de intrare in friguri.
O familie puternica daca are ocupatie si spatiu nu roieste. Conteaza si regina, dar nu atat de mult cat credem noi.
Nu mai scot puiet din familii pentru a diminua riscul de intrare in friguri de prin 2002 :lol:


Si care ar fi solutia la care ai ajuns sa nu intre familiile de albine in frigurii roirii, multumesc
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 23 Mai 2018, 14:14

cristi82 scrie:Si care ar fi solutia la care ai ajuns sa nu intre familiile de albine in frigurii roirii, multumesc


Le dai de munca tot timpul. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 23 Mai 2018, 15:29

jonny_it scrie:
In primul meu an de apicultura mi-au roit aproape toate familiile. Bunicul meu avea mult mai multe familii, mai puternice si nici un roi iesit. Atunci mi-am pus niste semne de intrebare, am studiat problema si in urmatorii 3 ani nu am avut mai mult de 2-5% familii care sa intre in frigurile roitului. 5% in situatii foarte nefavorabile.
De prin 2003 si pana anul acesta nu cred ca mi-au iesit in total mai mult de 10 roi. Deci 0,0?? procent de intrare in friguri.
O familie puternica daca are ocupatie si spatiu nu roieste. Conteaza si regina, dar nu atat de mult cat credem noi.
Nu mai scot puiet din familii pentru a diminua riscul de intrare in friguri de prin 2002 :lol:


Daca nu gresesc lucrati pe ME. Ati avea acelasi procent de intrare in friguri si daca ati lucra pe dadant, cat 1/2 ?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 23 Mai 2018, 15:38

cristi82 scrie:
Si care ar fi solutia la care ai ajuns sa nu intre familiile de albine in frigurii roirii, multumesc


Traducere:
- "cuib strans" inseamna sa tii ramele stranse, lipite bine, nu rame putine si aglomeratie ca la nebuni.
Daca unii (ca si in cazul "doica iese la cules") au inteles gresit si au transmis (inca mai transmit) idei gresite...

In caz de frig, sau vreme proasta, albina sa poata acoperi puietul nu si toate ramele cu hrana, ca doar nu suntem in iarna;
Nu astepta sa iasa albinele la urdinis, da-le din timp, posibilitatea sa se plimbe prin lada.
Nu scutura si nici nu muta lada unde familia a intrat in friguri.
Etc. etc. etc.
Adica, mai departe nu prea scrie in carte...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 23 Mai 2018, 16:07

ignatov andrei scrie:Traducere:
- "cuib strans" inseamna sa tii ramele stranse, lipite bine, nu rame putine si aglomeratie ca la nebuni.
Daca unii (ca si in cazul "doica iese la cules") au inteles gresit si au transmis (inca mai transmit) idei gresite...

In caz de frig, sau vreme proasta, albina sa poata acoperi puietul nu si toate ramele cu hrana, ca doar nu suntem in iarna;
Nu astepta sa iasa albinele la urdinis, da-le din timp, posibilitatea sa se plimbe prin lada.
Nu scutura si nici nu muta lada unde familia a intrat in friguri.
Etc. etc. etc.
Adica, mai departe nu prea scrie in carte...


Domnul Ignatov,

Va rog, sa ne vorbiti inca o data, poate intelegem mai bine, de rama stupului si rolul pe care il joaca ea in stup.
Multumesc,
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 23 Mai 2018, 18:21

cu alte cuvinte cand vezi ca iti sta albina la urdinis(cum se lauda uni pe net ca au "barbi") e ca si cum ti -ar sta angajatii la o bere in timpul programului. nui nimic de lauda. e ridicol.

edit :dupaia pun poze cum se suie "ei" cu scara si prind roi .... fascinant....:)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 23 Mai 2018, 18:40

Frigurile astea se pot compara cu o bala cronica . cel mai bun remediu este prevenirea , la inceput apar cateva simptome dupa care se agraveaza treptat si se declanseaza cresterea de botci de roire. DAR de ce sa se ajunga la "spital" cand se poate evita prin anumite lucrati care nu numai ca va evita roitu ba din contra sun chiar necesare pentru dezvoltare si valorificari de culesuri.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori