Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde balu » 23 Feb 2013, 21:00

Simplu. Dupa salcim am divizat citiva stupi cu botci de roire mature pe 3-4 rame, dupa imperechere am vrut sa-i intaresc cu rame cu albime si puiet din familii nedivizate. De lene n-am introdus matca in colivie, macar pt citeva ore, asa ca o albina introdusa, mai desteapta i-o infige la ,,straina" :lol: . Uneori e bine, e suficient ca matca sa nu fie pe rama linga cea nou introdusa, alteori apar si necazuri. Lenea, pt ca o matca intr-un roi slabut e usor de gasit :( (intr-o perioada cind matci sau boti se gasesc usor)
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 23 Feb 2013, 22:08

balu scrie:Simplu. Dupa salcim am divizat citiva stupi cu botci de roire mature pe 3-4 rame, dupa imperechere am vrut sa-i intaresc cu rame cu albime si puiet din familii nedivizate. De lene n-am introdus matca in colivie, macar pt citeva ore, asa ca o albina introdusa, mai desteapta i-o infige la ,,straina" :lol: . Uneori e bine, e suficient ca matca sa nu fie pe rama linga cea nou introdusa, alteori apar si necazuri. Lenea, pt ca o matca intr-un roi slabut e usor de gasit :( (intr-o perioada cind matci sau boti se gasesc usor)

Asta nu se refera la cresterea matcilor!
Niciodata sa nu mai iei o rama dintr-un stup si s-o amplasezi langa ramele roiului! Indiferent de intensitatea zborului si a orei la care faci manevra, pe acea rama vei avea si culegatoare! PERICOL! Rama se amplaseaza fara prea mult zgomot, langa peretele opus. Daca spui ca ai 4 rame, distanta va fi de 5 rame, pana la rama pusa (daca ai stupi pe 10 rame). Culegatoarele de pe rama pusa vor cauta urdinisul si vor zbura la vechea locatie (familie). Pe rama va ramane doar albina doica. Dupa 3-4 ore, poti lipi rama de celelalte rame. Daca pleci de la stupina si vii mai tarziu, cauta sa pui o rama cu mai putin puiet, pentru a avea cine sa-l incalzeasca. Chiar si albine din roi se vor deplasa pe acea rama si o vor incalzi! Daca spatiul nu permite o asa distanta, scutura si scoate o rama fara puiet din roi, lasa-l sa se linisteasca, apoi amplasezi rama, pe care vrei s-o dai, langa peretele opus. Dar practica ne arata ca un roi se ajuta prima data cu albina, apoi, cand are cine incalzi puietul, se ajuta numai cu puiet capacit, proaspat de eclozionare, fara albine. Daca sunt nelamuriri....
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mircea_63 » 23 Feb 2013, 22:21

ignatov andrei scrie: Dar practica ne arata ca un roi se ajuta prima data cu albina, apoi, cand are cine incalzi puietul, se ajuta numai cu puiet capacit, proaspat de eclozionare, fara albine. Daca sunt nelamuriri....


Cum procedezi ca sa-l ajuti cu albina?

Am citit despre schimbarea locurilor intre stupi. Daca asta e metoda...ma intreb daca albina culegatoare ce va intra in stup, poate sau nu sa fie un pericol pentru matca.
Stiu ca e metoda raspandita, totusi...e cazul sa ne facem griji pentru matca?

Ca metoda gandita personal si neaplicata, as pune rama sau rame cu puiet si as peria albina intr-o cutie intermediara. Dupa vre-un ceas, culegatoarea a plecat...ramane sa le "parfumez" pe amandoua si sa le introduc in cel cate trebuie ajutat.

Tu cum procedezi?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kamy » 23 Feb 2013, 22:21

Mai e o smecherie pe care o aplic uneori primavara,se scot rame cu puiet capacit si se schimba ramele in familia slaba,fara albina dar cu grija sa fie albina acoperitoare suficienta,se face egalizarea fara riscuri.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 23 Feb 2013, 22:37

Mircea_63 scrie:
ignatov andrei scrie: Dar practica ne arata ca un roi se ajuta prima data cu albina, apoi, cand are cine incalzi puietul, se ajuta numai cu puiet capacit, proaspat de eclozionare, fara albine. Daca sunt nelamuriri....


Cum procedezi ca sa-l ajuti cu albina?

Am citit despre schimbarea locurilor intre stupi. Daca asta e metoda...ma intreb daca albina culegatoare ce va intra in stup, poate sau nu sa fie un pericol pentru matca.
Stiu ca e metoda raspandita, totusi...e cazul sa ne facem griji pentru matca?

Ca metoda gandita personal si neaplicata, as pune rama sau rame cu puiet si as peria albina intr-o cutie intermediara. Dupa vre-un ceas, culegatoarea a plecat...ramane sa le "parfumez" pe amandoua si sa le introduc in cel cate trebuie ajutat.

Tu cum procedezi?

Simplu! Sa spunem ca am 5 roi (nu eu ci un apicultor incepator). Am nevoie de 5 rame de albina. Intr-o lada goala, pun 5 faguri cu miere si o rama cu foarte putin puiet si albina de pe ea. Scutur albina doica de la alti stupi. Nicio albina nu va avea pretentii ca este stapana in acea "casa"! Cand inceteaza zborul la urdinisul respectivei lazi, scot ramele cu albina, dar numai cele cu miere, si le amplasez la roi langa peretele opus. Daca distanta e de 1-2 rame, foarte repede vom vedea ca se formeaza "lanturile" de albine, deci OK! Daca distanta e mai mare, albinele de pe rama vor pleca catre ramele roiului (rama cu miere nu mai prezinta interes pentru ele). Nelamuriri...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mircea_63 » 23 Feb 2013, 22:39

Kamy."Smecheria" asta am facut-o si eu anul trecut, ba chiar am luat rama bine acoperita si am ajutat roii, totul parfumat cu rachie diluata si puturoasa.
Insa Andrei pomeneste de riscul de a fi atacata matca! N-am patit-o, dar nici nu vreau sa o patesc.

LE Andrei, vad ca seamana cu metoda ce mi-o imaginam, dar de ce sa fie ramele numai cu miere? Ce problema ar fi daca au puiet?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 23 Feb 2013, 22:45

kamy scrie:Mai e o smecherie pe care o aplic uneori primavara,se scot rame cu puiet capacit si se schimba ramele in familia slaba,fara albina dar cu grija sa fie albina acoperitoare suficienta,se face egalizarea fara riscuri.

Foarte corect, Kamy! Roiul avand matca tanara, proaspat imperecheata, normal ca si puietul este tanar! Se scoate puietul tanar si se da la o familie puternica, iar de la cea puternica se ia puiet capacit, proaspat de eclozionat si se da roiului!
Mircea, daca ramele au puiet, albinele nu pleaca de pe rama (nu de putine ori, gasim matca pe rama pusa oand acolo, daca bineinteles venim doar in weekend). Interesul nostru este sa intarim roiul, deci in jurul matcii, iar in cazul in care avem numai miere, albinele doici se duc acolo unde isi gasesc vocatia! Eu rachiul il beau.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde paul » 23 Feb 2013, 22:51

Eu nu inteleg de vreti sa va complicati !
La o revizie sumara ne putem da seama daca roiul sau familia slaba are albine suficiente sa acopere o rama cu puiet . Daca are , luam de la o familie puternica o rama cu puiet gata de eclozionare, scuturam si periem TOATA ALBINA si o introducem in cuibul familiei pe care vrem s-o ajutam FARA NICI UN RISC ! Eventual , in contrapartida dam la schimb familiei puternice o rama cu oua sau puiet larvar tot asa PERIATA ! Si-i OK ...
Nah ca Andrei Ignatov a fost mai iute de tastatura ... :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 23 Feb 2013, 22:52

Andrei, cunosc un apicultor profesionist ,care în fiecare an cumpàrà 500 regine proaspàt împerecheate(din acel an),le face acceptare dupà care ,ín fiecare zi îsi viziteazà stupinele de unde scoate rame cu puiet ,pe care îl foloseste în aceeasi zi sà-si întàreascà cele 500 regine.
În momentul care ajunge la 10 rame cu puiet in fiecare casa ,le duce la salcim 1-2-3-4-s.a.m.d.
E un tip de apicultura si acesta,pe care nu-l impartasesc,dar te asigur ca dinsul face miere.
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mircea_63 » 23 Feb 2013, 22:55

Si matcile alea imperechiate le cumpara inainte de salcam? :o
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 23 Feb 2013, 22:59

aparul scrie:Andrei, cunosc un apicultor profesionist ,care în fiecare an cumpàrà 500 regine proaspàt împerecheate(din acel an),le face acceptare dupà care ,ín fiecare zi îsi viziteazà stupinele de unde scoate rame cu puiet ,pe care îl foloseste în aceeasi zi sà-si întàreascà cele 500 regine.
În momentul care ajunge la 10 rame cu puiet in fiecare casa ,le duce la salcim 1-2-3-4-s.a.m.d.
E un tip de apicultura si acesta,pe care nu-l impartasesc,dar te asigur ca dinsul face miere.

Sa inteleg ca "tipul tau" face rost de matci prin aprilie si are familii puternice in luna martie, de la care tot cara rame cu puiet?!? Daca m-ai vedea pe mine cum fac unificari, sau cum dezvolt roii, ti-ai face cruce ca boierii valahi, pe la anii 1800 si ceva, cand au vazut prima data girafe! Eu explic unor incepatori.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde giovanni » 23 Feb 2013, 23:01

aparul scrie:Andrei, cunosc un apicultor profesionist ,care în fiecare an cumpàrà 500 regine proaspàt împerecheate(din acel an),le face acceptare dupà care ,ín fiecare zi îsi viziteazà stupinele de unde scoate rame cu puiet ,pe care îl foloseste în aceeasi zi sà-si întàreascà cele 500 regine.
În momentul care ajunge la 10 rame cu puiet in fiecare casa ,le duce la salcim 1-2-3-4-s.a.m.d.
E un tip de apicultura si acesta,pe care nu-l impartasesc,dar te asigur ca dinsul face miere.


Poate imi scapa mie ceva, cand cumpara Reg din acelas an, cand intareste nucleii ,cand prinde Sc ? din cate stiu la noi nu se produc 500 de Reg cu 2-3 saptamani inainte de Sc. si nici perioada asta nu i de ajuns ptr a pregatii nuclei, chiar daca sunt facuti pe 6 rame.
Ultima oară modificat de giovanni pe 24 Feb 2013, 00:07, modificat 1 dată în total.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde aparul » 23 Feb 2013, 23:03

da Noua Zelanda ,Sudul Italiei si de pe unde apicultura e putin mai avansata ca anotimp
aparul
 

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 23 Feb 2013, 23:06

Felicitari, Paul. Dar mai sunt si cazuri cand trebuie sa dam numai albina, adica nu are cine sa dea "startul"!
Aparul, ai spus ca "tipul tau" "isi viziteaza stupinele". Are stupine in NZ si Italia, sau face pastoral din NZ in Italia, sau esti un pic neserios...?!?
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 24 Feb 2013, 00:20, modificat de 2 ori în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde giovanni » 24 Feb 2013, 00:01

ignatov andrei scrie:Giovanni, nu-i vorba de contrazicere! Ai dreptate, dar numai in cazul in care se formeaza nuclee cu matci eclozionate. Eu lucrez numai cu botci. Recoltez matcile de pe oua! Da, e destul de neplacut daca intarzii, iar matcile eclozioneaza mai repede! Totusi, eu nu pastrez matcile care eclozioneaza mai repede. Merg "mosnegeste". Scrie 16 zile, pai 16 sa fie! Daca mi-as organiza stupina pentru crestere si valorificare.... Eu cresc doar pentru mine, dar mai dau cate o caciula de botci si pe la necajiti!

Formarea primelor nuclee este mult mai bine sa fie facuta cu Reg. eclozionata , este mai avantajos.
Recoltez in anumite cazuri intre 200-500 de botci care 48 ore musai sa stea in bigudiu,din atea raman 430-470, depinde cat de bine stiu sa ma roage.
CEL MAI CORECT introducerea se face in faza eclozionata deoarece obligatoriu inainte de imperechere sa se faca controlul la pielea goala , fara chilotei sa i dau si nota la mers, sa nu fie intr o fasna cum bine zici si tu,ALTFEL avem a ocupa 30-70 de spatii de imperechere aiurea care fac numai consum !
ECLOZIONAREA imi pare rau ca insist ,eu lucrez cu calendarul si in cei 2 ani precedenti au eclozionat unele serii in ziua 15 -15 si jumatate datorita temperaturilor, deci ziua 10-11(4+10 s au + 11=14 s au= 15) eu le dau cu capacul in cap si te asigur ca sunt foarte prolifice, nu pot sa ti pun poze cu rame ca sunt amenintat de regulile forumului , dar pe unde mai vezi prin postarile mele ,te asigur ca am intre 6-7 din alea inaite de salcam pe stationar /fiecare familie , depinde cum a fost introdus la iernare si pe 7-9 la fanete majoritatea din familile culegatoare,daca nu crezi fa mi o vizita si te convingi, iar tratamentele , chiar cu antibiotic nu ezit sa le fac, cei care cred ca se produc Reg. fara sa trateze aia nu fac decat sa distruga ce au realizat altii bine intentionati, aceste tratamente se fac in toata lumea inclusiv UE, numai ca nu este la indemana oricui sa cunoasca si lucrurile astea , acesta este adevaratul motiv pentru care unii imping stupii de la spate si ei saracii tot inapoi fac pasul.
In concluzie a introduce un material valoros in unul purtator de virusi nu mai poti avea pretentii de a rupe cantarul ! De 2 ani majoritatea din cei care merg la fl. soarelui constata cate 2-3 pumni de albina moarta jos in fata urdinisului si depopulare masiva in stupi , ce-o fii oare , MATCA- I de vina?
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde giovanni » 24 Feb 2013, 00:17

ignatov andrei scrie:Felicitari, Paul. Dar mai sunt si cazuri cand trebuie sa dam numai albina, adica nu are cine sa dea "startul"!
Ai spus ca "tipul tau" "isi viziteaza stupinele". Are stupine in NZ si Italia, sau face pastoral din NZ in Italia, sau esti un pic neserios...?!?

Ar putea importa dupa 5-10 aprilie din sudul Italiei dar nu a si recomanda la nimeni si nici in cazul asta nu poate realiza proiectul , facand roi, poate alta metoda mai perspicace pe care nu i a explicat o mai in detaliu, POATE intentionat a pus intrebarea sa vada cine inghite , se practica la vremurile astea !
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori