Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 05 Sep 2017, 10:31

Balian scrie:Bine ar fi!


Adica... nu prea esti la inceput!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Balian » 05 Sep 2017, 11:27

ignatov andrei scrie:Adica... nu prea esti la inceput!!!

Nu nici la capitolul stupărit nici la vârstă. De aceea tot întreb, că nu mă simt între acei care cred
că cu vârstă și stie foarte mult. De la oricine pot învăța. Cred că dacă nu mă stăduiesc cam pot
să pierd firul realității de zi.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 05 Sep 2017, 13:27

cristi_vidican scrie:Dan Mărgărit ar zice că nu.
Cristian Bratu ar zice că da.
Că familia crescătoare va reuși să imprime viitoarei regine din însușirile ei.


Folosesc starteri si uneori finisori cu carpatina, BK-ul crescut in ei ar trebui sa aiba unele insusiri de la carpatina daca ar fi asa. Nu prea le are.
Totusi sa ne gandim ca prin hrana + etc albinele "modifica" larva si iese regina sau albina. :D Discutabila putin toata treaba.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 05 Sep 2017, 15:03

De ce discutabila?eu stiam ca e clara...ca nu se stie exact acel "ingredient secret" din hrana ce da o directie larvei spre genul feminin complet dezvoltat e altceva,dar si ca compozitie difera hrana celor doua caste

L.E. hai ca m-am zapacit,am inteles care treaba e discutabila....intotdeauna va fi cineva care sa sustina ca se poate influenta..
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 05 Sep 2017, 15:51

octavianpopescu scrie:De ce discutabila?eu stiam ca e clara...ca nu se stie exact acel "ingredient secret" din hrana ce da o directie larvei spre genul feminin complet dezvoltat e altceva,dar si ca compozitie difera hrana celor doua caste

L.E. hai ca m-am zapacit,am inteles care treaba e discutabila....intotdeauna va fi cineva care sa sustina ca se poate influenta..


Incredientul "secret" este stiut. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 05 Sep 2017, 16:58

octavianpopescu scrie:De ce discutabila?eu stiam ca e clara...ca nu se stie exact acel "ingredient secret" din hrana ce da o directie larvei spre genul feminin complet dezvoltat e altceva,dar si ca compozitie difera hrana celor doua caste

L.E. hai ca m-am zapacit,am inteles care treaba e discutabila....intotdeauna va fi cineva care sa sustina ca se poate influenta..

.... Se ştie de nevoia fiinţelor vii....... de aminoacizi esenţiali şi care sunt aceştia în funcţie de specie,......proporţiile.......polen de calitate din mai multe surse florale este obligatoriu de a fi administrat în hrana doicilor, cu excepţia sfârşitului lunii aprilie şi luna mai când în majoritatea zonelor ........ este din abundenţă. Mătci face oricine, însă, mătci de calitate......puţini ! Secretele nu mai sunt secrete ......,poate, doar pentru cei ce nu vor să le citească...! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 06 Sep 2017, 09:45

In cresterea matcilor sunt doua lucruri de care trebuie tinut cont;
- materialul genetic;
- microclimatul in jurul botcilor.

Hrana administrata de catre albine poate duce la aparitia unor matci cu caractere diferite (indivizi intermediari).
In momentul in care se asigura si microclimatul optim (aici sta acel asa zis secret), normal ca se vor obtine matci cu caractere perfecte.
Abia atunci, cand stapanim tehnica de crestere, vom cauta si materialul genetic cu insusiri deosebite.

Degeaba "tragem" din matci cu insusiri garantate, daca nu stapanim tehnica de crestere, adica acele "mici chichite" care fac diferenta...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Balian » 06 Sep 2017, 10:03

ignatov andrei scrie:Degeaba "tragem" din matci cu insusiri garantate, daca nu stapanim tehnica de crestere, adica acele "mici chichite" care fac diferenta...

Corect. Și până ce reușești să stăpânești tehnica încerci să cumperi de la cine stăpânește.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 06 Sep 2017, 10:20

M-ati inteles gresit.cand ma refeream la "ingredientul secret" spuneam de aceea "substanta" din laptisorul de matca la care face referire si ruttner in cartea sa.laptisorul de matca fata de celalalt este diferit in privinta rapoartelor substantelor dar mai are ceva in plus...despre acel ceva spuneam eu ca ar fi secret,in sensul ca inca nu s-a descoperit ce este.la asta ma refeream...daca gresesc va rog sa ma corectati,posibil sa imi mai scape cate ceva.
ca asa sunt multe "secrete" si "chichite" in cresterea matcilor si nu numai.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 06 Sep 2017, 10:24

Nea Andrei,nu vreti sa ne vorbiti putin despre acel microclimat?!sau daca ati mai spus pe undeva sa ma trimiteti si pe mine pe acolo...
Stiu (parca tot de la dvs) doar ca ar trebuii sa fie langa puiet de aceeasi varsta.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yulian » 06 Sep 2017, 12:06

ignatov andrei scrie:In momentul in care se asigura si microclimatul optim (aici sta acel asa zis secret), normal ca se vor obtine matci cu caractere perfecte.

:lol: :lol: :lol: roitoare sau...neroitoare LOL
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde teinegru64 » 06 Sep 2017, 12:11

Si mai zboara un bou in curte .Nu a noastra.Ca, noi avem cirezi cu iepe.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yulian » 06 Sep 2017, 12:12

C'asai in Moldova...ce sa-i faci? N-ai ce-i face :lol: :lol:
Vad ca va intelegeti bine voi acolo...parca sunteti frati, de la Stefan cel mare (si sfant??? :lol: )...toti ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2017, 12:56

yulian scrie:C'asai in Moldova...ce sa-i faci? N-ai ce-i face :lol: :lol:
Vad ca va intelegeti bine voi acolo...parca sunteti frati, de la Stefan cel mare (si sfant??? :lol: )...toti ;)


Multa minte ai ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yulian » 06 Sep 2017, 12:58

jonny_it scrie:Multa minte ai ...

Si eu, tot asa ma incurajez :D
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2017, 13:05

yulian scrie:
jonny_it scrie:Multa minte ai ...

Si eu, tot asa ma incurajez :D


Dar degeaba :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori