Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde paul » 26 Apr 2018, 22:45

Doar ... intreb .
Vi s-o intamplat ca dupa ce orfanizati o familie ( pentru starter) si mutati regina cu cateva rame cu albina si puiet in alta lada, in alt loc din stupina ( directie opusa) sa va treziti cu regina inapoi in familia pe care o stiati orfana ?
Va asigur ca regina a fost sigur mutata, fac precizarea pentru ca sa nu speculati !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 27 Apr 2018, 15:15

paul scrie:Doar ... intreb .
Vi s-o intamplat ca dupa ce orfanizati o familie ( pentru starter) si mutati regina cu cateva rame cu albina si puiet in alta lada, in alt loc din stupina ( directie opusa) sa va treziti cu regina inapoi in familia pe care o stiati orfana ?
Va asigur ca regina a fost sigur mutata, fac precizarea pentru ca sa nu speculati !


S-a teleportat regina? :lol: :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Closcutz » 27 Apr 2018, 15:45

Este posibil sa fi fost o familie cu doua matci( fenomenul de anecbalie). Eu am gasit in mai multi ani doua regine care convituiau in cadrul aceleeasi familii. In primul an de apicultura vroiam sa fac un roi artificial si am descoperit cu multa uimire a doua regina. Anul trecut m-am oferit voluntar pentru un studiu in care trebuia sa colectez albine cu varroa pe ele si sa le introduc vii in alcool etilic in niste eprubete. De obicei varroa gaseam pe albinele tinere. Cautand albine cu acarieni am dat rama cu matca la o parte ca pe rama urmatoare sa pot cauta mai fara griji. Cand surpriza... a doua regina; era doar un roi pe 4 rame.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 27 Apr 2018, 15:52

A inceput cineva sa creasca regine? :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Closcutz » 27 Apr 2018, 16:15

Daca ar fi situatia expusa de mine ar trebui sa fie regina si in "starter" si in cutia unde s-a mutat matca . Daca exista o singura regina inseamna ca ai incurcat ramele si regina a ramas bine-mersi in "starter".
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde paul » 27 Apr 2018, 19:28

Regina era marcata !
Am mutat-o SIGUR !!! Eram impreuna cu prietenul meu si am avut grija amandoi, ba ne-am si asigurat ca transferul a fost facut in conditii de maxima siguranta ( deh ... prima experienta )! ;)
Roiul pe care l-am facut cu aceasta regina l-am gasit depopulat, puiet neacoperit si regina ... ioc !
Nici starterul si nici roiul nu aveau trase botci !
Stiu ca teoretic se poate, practic nu s-a prea realizat ... teleportarea . :? Sper ca nu mai are cine sa se teleporteze (am bagat dalta in gatul reginei ). O sa vad marti.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde paul » 13 Mai 2018, 10:01

Sa revin putin pe subiect.
Am reusit intr-un final sa orfanizez, regina pe care eu am inghesuit-o cu dalta a mai ouat sporadic vreo cateva zile (greu de ucis ;) )si apoi s-a dus la loc cu verdeata (cred). Am startat, din vreo 56 de larve mi-au luat in crestere vreo 51, asta s-a intamplat la rapita. Dupa ce am mutat la salcam, cand m-am dus sa pun bigudiuri pe botci am gasit mai mult de 10 botci roase si cu faguras crescute pe ele. O fi fost din cauza transportului, sa fi murit larvele din celule ? Precizez ca le-am transportat pe canapeaua vehiculului tragator si nu pe platforma laolalta cu celelalte familii.
Alta, dupa calculele mele ieri ar fi trebuit sa inceapa sa eclozeze reginele si nu dadeau niciun semn. Taind o botca am constatat ca nimfa era alba la culoare si nu prea mi s-a parut ca misca. Posibil sa fi murit si astea ? Daca da, de ce n-au ros albinele celulele ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 14 Mai 2018, 21:43

paul scrie:Alta, dupa calculele mele ieri ar fi trebuit sa inceapa sa eclozeze reginele si nu dadeau niciun semn. Taind o botca am constatat ca nimfa era alba la culoare si nu prea mi s-a parut ca misca. Posibil sa fi murit si astea ? Daca da, de ce n-au ros albinele celulele ?

Eclozarea are loc de regulă după împlinirea a 15 zile de viață sau 11 zile din momentul transvazarii dacă și numai dacă temperatura este de 34 grade. În situația in care temperatura este mai mică eclozarea are loc dsupă 16-17 18 chiar și 20 zile de viață. În momentul în care ati montat bigudiurile ați împiedicat albinele să intre în contact cu botcile, fapt ce a făcut ca temperatura botcilor să fie mai mică de 34 grade.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde paul » 14 Mai 2018, 22:01

Ca sa fiu sincer, niste ameteli tot am facut ... :oops:
In primul rand, am transvazat vreo trei zile la rand, ca doar 51 luate in crestere din 56 n-aveau cum sa-mi iasa din prima, mai ales ca era prima data-n viata cand tineam in mana un picking . Acum nu stiu ce botca am taiat, din ziua 1 transvazata sau din ziua 3. ;)
Sambata am format nucleele si am dat botcile. Vad peste vreo cateva zile cand ma duc la ele daca a eclozat vreo regina. Nu m-ar mira daca n-as gasi ... ;)
La faza cu bigudiurile m-am tot gandit si eu. Daca inainte de a le pune, albinele stateau ciucure pe botci, dupa ce le-am pus abia mai bazaiau vreo 4-5 pe bigudiu . ;)
Nu-i nimic. Invatam. O luam de la capat ... :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 14 Mai 2018, 23:04

au murit de foame in botci? Starteru tre sa fie toba de albina cu tenta de roire .

daca ai avut si cules . loialitaea fata de regina sia spus cuvantu (asta ar fi varianta nr 2)
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 15 Mai 2018, 08:32

yuonyuon scrie:au murit de foame in botci? Starteru tre sa fie toba de albina cu tenta de roire .

Din momentul în care au fost căpăcite, botcile au nevoie doar de căldură.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 15 Mai 2018, 09:20

temperatura ar fi ultima grija . laptisor de matca trebuie sa fie din abundenta asta e tot ce conteaza. cum facem asta ?
-starteru echilibrat "cu detoate" si doici active.
-finisoru cu tenta de roire,stup puternic
-se mai face o smecherie "inflorirea" botcilor la 2 zile dupa ce le bagi in finisor.
si sa nu fie cules abundent.

te vro catva ani ma "prostesc" cu matcile . dupa multe esecuri cam astea is parerile mele de care trebuie tinut cont.

intrebare, de ce mai pui bigudiurile? nucleii orcum sunt facuti inainte. acceptarea botcilor e mult mai mare decat sa pui matca nefecundata in cutie.

nucleii cum iai facut?
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 15 Mai 2018, 10:36

yuonyuon scrie:temperatura ar fi ultima grija . laptisor de matca trebuie sa fie din abundenta asta e tot ce conteaza. cum facem asta ?
-starteru echilibrat "cu detoate" si doici active.
-finisoru cu tenta de roire,stup puternic
-se mai face o smecherie "inflorirea" botcilor la 2 zile dupa ce le bagi in finisor.
si sa nu fie cules abundent.

te vro catva ani ma "prostesc" cu matcile . dupa multe esecuri cam astea is parerile mele de care trebuie tinut cont.

intrebare, de ce mai pui bigudiurile? nucleii orcum sunt facuti inainte. acceptarea botcilor e mult mai mare decat sa pui matca nefecundata in cutie.

nucleii cum iai facut?


Ce inseamna "inflorirea" botcilor?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde paul » 15 Mai 2018, 20:37

yuonyuon scrie:
nucleii cum iai facut?

Nucleii ... hm, alta ameteala . ;)
Corp cu 4 compartimente, fiecare compartiment cu urdinis pe fiecare latura a corpului, in fiecare compartiment intra o rama de cat de 1/2 fracturata in 3. Am decupat din fagurii pe care voiam sa-i topesc portiunile cu celule de albina ( fara celule de trantori) si le-am introdus fortat ( le-am decupat putin mai mari) in cadrele ramelor.
Materialul biologic l-am recoltat de pe ramele care aveau mult puiet larvar (am scuturat albinele intr-o galeata de la miere, le-am udat cu apa cu un pasaitor dintr-ala cu care se stropesc plantele si apoi le-am luat cu cana si le-am pus in compartimente) dupa care am dat botcile. Peste, am pus cate o punguta cu sirop, cam 250 ml. Am emotii si cu siropul ala daca l-au putut lua din punguta ... ;)
Vad eu maine (daca nu ploua) care-i situatia . ;)
Am uitat sa spun, cutiile le-am facut din OSB, de fapt este impropriu spus ... le-am facut , prietenul meu este responsabil cu ... tehnicul ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 15 Mai 2018, 21:44

paul scrie: Peste, am pus cate o punguta cu sirop, cam 250 ml. Am emotii si cu siropul ala daca l-au putut lua din punguta ... ;)


Eu la nuclee le dau apifonda, sau turte asemanatoare. Doar dupa ce duc nucleele de la subsol pe vatra si stau 1-2 zile le dau sirop.
Daca le dai de la inceput si nu este cules risti un furtisag de toata frumusetea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 16 Mai 2018, 01:12

5rame scrie:
yuonyuon scrie:...


Ce inseamna "inflorirea" botcilor?


https://www.youtube.com/watch?v=mzPLoBzZ-xA la minutu 3. un video face cat o mie de cuvinte (deale mele) :))) ideia e ca eu faceam treaba asta doua zi(ziua a 5 a) dupa ce le bagam in finisor dar se pare ca mam complicat dar cu rezultate pe masura , matcile ies mai mari
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori