Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde balasbebe » 07 Mar 2013, 21:24

serb scrie:Da , si eu am facut acelasi lucru la inceput, cu primii mei stupi, asteptam sa schimbe linistit matcile, dintre cei putini care nu roiau, dar cred ca o matca epuizata, asa cum o descrieti, nu mai da regine recordiste.

Trantorii iesiti din regine recordiste sunt valorosi.
balasbebe

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 07 Mar 2013, 21:53

Cica cei mai buni provin din stupii bezmetici,parerea mulltor stupari.
stoenescu gheorghe-gabriel

Mesajde serb » 08 Mar 2013, 00:07

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Va mai provoc cu o intrebare:
-De unde provin diferentele de culori la matci atunci cand albinele sunt din aceeasi rasa?
Va multumesc!

va pun atunci si eu o intrebare : de ce din parinti (ambii ) cu ochi caprui, pot iesi copii cu ochi albastri?
raspuns : pentru ca in natura, si inclusiv la oameni exista starea de heterozigot, in care o gena este dominanta, iar una este recesiva . Cand avem una sau ambele gene dominante avem caracterul dominant, in schimb, pentru caracterul recesiv avem nevoie de ambele gene recesive. In exemplul de sus cu ochii, caracterul dominant este culoarea caprui a ochilor, iar cel recesiv este culoarea albastra, iar in cazul in care parintii sunt heterozigoti avem o probabilitate de 25% ca urmasii sa aiba ochi albastri. Astfel, avem gene dormante in perechea de cromozomi, care nu se exprima decat din cand in cand in generatii, iar noi ne intrebam, de ce caractere valoroase,( care puteau fi recesive), nu le mai gasim la fiice, desi s-au imperecheat cu trantori din aceeasi familie.
serb

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 08 Mar 2013, 10:05

Deci avem regine blonde ,brunete si roscate!

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 08 Mar 2013, 22:07

Totusi inclin sa cred ca si zona sau clima,poate si cultura, de ce nu pot influienta culoare matcii.De regula in zona mea ies matcile de o culoare negru-lucios,iar cand ies in pastoral la fl, soarelui sunt galbene din oua de la cele negre.

Mesajde Mircea_63 » 08 Mar 2013, 22:31

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Totusi inclin sa cred ca si zona sau clima, poate si cultura, de ce nu pot influienta culoare matcii....

Si la cei cu o cultura mai modesta, spre ce culoare tind matcile?
Abraham Lincoln. Imperial.
Mircea_63

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 08 Mar 2013, 22:34

Culoarea culturii sau a lanurilor de cultura(agricola)! Probabil!

Mesajde alt stupar » 08 Mar 2013, 23:16

Mircea_63 scrie:
stoenescu gheorghe-gabriel scrie:

Si la cei cu o cultura mai modesta, spre ce culoare tind matcile?

ei si tu Mircea... pai la asa cultura - asa recolta ( de matci, specific clar... sa nu trec in offtopic :D )
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde LUCIAN AVRAM » 08 Mar 2013, 23:17

:lol: :lol: :lol:
LUCIAN AVRAM

Mesajde balasbebe » 09 Mar 2013, 22:37

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Totusi inclin sa cred ca si zona sau clima,poate si cultura, de ce nu pot influienta culoare matcii.De regula in zona mea ies matcile de o culoare negru-lucios,iar cand ies in pastoral la fl, soarelui sunt galbene din oua de la cele negre.

Poate sa fie coloarea si de la trantori din anul in care a fost imperecheata mama reginei.
balasbebe

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 09 Mar 2013, 23:24

Bine ca nu le imperechem la Pasti!!!!

Mesajde cornelioandanciu » 10 Mar 2013, 09:51

Domnul Virgil Dobrota a spus in cartea sa ca matcile la eclozionare au culoare diferita in functie de varsta pe care o au la eclozionare.Aceasta varsta poate sa depinda de temperatura din interiorul stupului, cu cat ies mai repede, cu atata sint mai deschise la culoare, cu cat ies mai tarziu sint mai inchise la culoare.Tot dumnealui zicea ca unele matci din botci de roire ies mai tarziu din cauza ca le este frica sa nu fie omorate , acesta au o culoare inchisa.
cornelioandanciu

Mesajde vasea57 » 11 Mar 2013, 20:46

buna seara vin si eu cu o problema la care nu-i gasesc raspuns (il loc sa ma gandesc cum sa fac sa imi inmultesc nr de famili ca doar sunt incepator)
daca matca oua in botcile construite de albine -la o schimbare linistia-oua fecundate si in celulele de trantor oua nefecundate . cum face ea matca deosebirea adica cred eu ca celulele de trantor -ca marime- botcile sunt mai mari
un raspuns desi nici eu nu il cred ar fi pozitia in timpul pontei verticala la botci si orizontala la trantori dar nu ma multumeste deci mai caut dar pana gasesc distrativa pe seama mea si dati-mi un raspuns va rog
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
vasea57

Mesajde stelica » 11 Mar 2013, 20:56

Vreau sa inserez un mesaj si imi spune ca extensia doc nu se poate
Cum transform un fisier PDF sau numai citeva pagini in jpeg care e permis
stelica

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 12 Mar 2013, 07:49

vasea57 scrie:buna seara vin si eu cu o problema la care nu-i gasesc raspuns (il loc sa ma gandesc cum sa fac sa imi inmultesc nr de famili ca doar sunt incepator)
daca matca oua in botcile construite de albine -la o schimbare linistia-oua fecundate si in celulele de trantor oua nefecundate . cum face ea matca deosebirea adica cred eu ca celulele de trantor -ca marime- botcile sunt mai mari
un raspuns desi nici eu nu il cred ar fi pozitia in timpul pontei verticala la botci si orizontala la trantori dar nu ma multumeste deci mai caut dar pana gasesc distrativa pe seama mea si dati-mi un raspuns va rog

Va salut! Iata parerea mea;
-Matca nu oua in botci crescute de albine.
-Albinele construiesc botcile in jurul oului sau larvei alese tot de ele.
-De cele mai multe ori marimea botcii este data de modul cum a fost hranita acea larva-cantitatea de laptisor si pastura pusa in acea celula.
-Nu intotdeauna din botcile mari ies reginele la fel,iar marimea acesteia de multe ori nu demonstreaza prolificitatea ei, sunt unele(tinere de regula), mai mici si mai iuti, care alearga mai repede pe rama cautand celula de depus.
Sanatate!

Mesajde kamy » 12 Mar 2013, 09:20

vasea 57 daca tat ne-ai imbiat sa ne dicstram pe marginea intrebarii tale apoi hai vbs-o facem:io zic,matca ca un mester bun are metru la ea,cum dealtfel il au toate albinele dimensiunea celulelor sant aceleasi de fo cateva mii de ani,sau poate sistemu de masurare e in coti da mai sigur in picioare ca de-alea au de le prisosesc!mai departe ca la masura pentru oua celula mica ou fecundat butonul rosu,celula mare butonul negru ou nefecundat,cum le deosebeste matca celulele,incerc cu o intrebare poti sa deosebesti fara metru o femeie inalta de una scunda?
matcile depun oua in celulele facute speisal de albine in cazul roirii cand ramane fara matca atunci albinele construiesc botca in jurul oului,larvei dupe caz.
kamy

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR