Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde thomas » 02 Iun 2014, 07:21

Da, e posibil, in nucleu n-au fos decat aprox 2 rame de albina, plus ca e foarte rece si afara mai ales noaptea. Dar o matca care intazie sa eclozeze astfel, mai este viabila?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Doru89 » 02 Iun 2014, 07:33

thomas scrie:Da, e posibil, in nucleu n-au fos decat aprox 2 rame de albina, plus ca e foarte rece si afara mai ales noaptea. Dar o matca care intazie sa eclozeze astfel, mai este viabila?

Salut,am o matca care o intarziat sa eclozeze azi o sa verific roiul ala sa vad daca o inceput sa oua,ultima data cand am vazuto era destula grasa :lol: ,o sa revin cu info dupa ora 15:00 ish desprea ea,cred e adevarat cu faza cu numarul de albine ea a iesit dintr-o botca mare o iesit cu cam 3-4 zile mai tarziu decat celelate,deobicei la un nucleu de inperechere trebuie albina multa daca e vreme ca in anul asta vreme aiurea tare :( .
Doru89

Mesajde thomas » 02 Iun 2014, 11:59

Si cat a intarziat eclozarea, 3 zile? Oricum, daca pana la urma eclozeaza si mai e si prolifica, atunci e ok. Eu pe asta care a depasit cu 1,5 zile data eclozarii am urmarit-o de la inceput si avea destula albina in jurul ei. Dar cum ai zis, cu umiditatea si temperaturile scazute din exteriorul stupului, chiar e nevoie de multa albina in nuclee sau roi.
thomas

Mesajde Doru89 » 02 Iun 2014, 17:46

Update pentru thomas am verificat acel roi matca e uriasa fata de celelatele o ouat 2 rame deja cred ca so fecundat mai tarziu deacum vineri mai verfic sa mai pun ceva foita si sa vad cum se comporta,ea o intarziat cam max 6 zile ori au facut botca mai tarziu dar cred ca roiul o stat in stup cu fund antivaroa cred si acest aspect o influentat acum am mutat roiul in orizontal si le place ehe :D.
Doru89

Mesajde thomas » 02 Iun 2014, 20:39

inseamna ca ai avut un noroc colosal. vreo explicatie biologica exista totusi. Ideea e, ca ceea ce-am citit prin carti, spune ca botcile care intarzie mai mult de 2-3 zile la eclozionare sunt compromise. Ori lipsa de mancare, ori sunt racite. Ideea e ca daca mai fac vreo tura de transvazare, si mai am intarzieri, nu e de speriat, fiindca-i din cauza vremii/temperaturii. Mai mult, o sa le las sa eclozeze in colonia crescatoare, care e mult mai puternica decat roii sau nucleele. Singura teama ar fi, ca avand atatea botci eclozate, sa nu plece stapana familiei respective prin copaci.. :)
thomas

Mesajde Doru89 » 02 Iun 2014, 20:53

Tocmai asta sa intamplat cu roiul asta eu am crezut ca e numai botca mare dar se pare au facut si alte botci ascunse alungite din celule de trantori si mam trezit cu un roi mic 3 rame de la el in copac si foarte agresiv o venit si jandarmi din cauza lui pana la urma lam luat era in varf pe o crenguta subtire deci lectie verifica si reverifica dupa botci "ascunse" si pe rama de mancare din capat asa mio roit un stup ca nu am verificat acea rama :(
Doru89

Mesajde ignatov andrei » 02 Iun 2014, 23:59

Doru89 scrie: dar se pare au facut si alte botci ascunse alungite din celule de trantori

Se construiesc botci, de preferinta, printre celulele de trantori...(acolo, in zona "crescaturilor")!!!!!!!!!!
"De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului." Nicolae Iorga.
ignatov andrei

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR