Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde aliuta2000 » 27 Mai 2013, 09:00

kamy scrie: si fara clondire la arbitri ca o sa vada gemene!

triplete , sau cvadruple ... daca sunt si biciclete la jumate ...
natura e mare si stie ea ce face si cum face . Albinele sunt cele care ingrijesc botcile si fac diferente .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 27 Mai 2013, 09:21

Felicitari Aliuta! Ai pus punctul pe "i"! Daca pe o rama (in stup) sunt mai multe botci, lucratoarele decid "momentul", sau fac diferenta. Doar in nuclee sau roi, unde altoim botcile (in mod corect, cu spatiu sufcient pentru acces al lucratoarelor) obtinute din crestere, matcile pot ecloziona aproximativ in acelasi timp (cu mici diferente)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde dicu.ion57 » 27 Mai 2013, 19:23

dicu.ion57 scrie:
ignatov andrei scrie:
dicu.ion57 scrie:Domnule Delorin incerc cu modestele mele cunostinte sa va dau un raspuns cit mai apropiat de adevar ,referitor la "Recunoasterea virstei botcilor" care este un subiect foarte interesant ,si contronversat.Virsta apropiata a botcilor nu o poate sti cu exactitate,decit apicultorul care creste matci folosind cutia Nicot sau Jenter ,care are controlul exact asupra larvelor .Aceste doua cutii ,sint larg folosite de apicultori amatori dar si profesionisti care vor sa creasca matci de buna calitate si sa stie exact virsta materialului biologic.Prin celelalte metode de crestere :Taierea in arc a fagurelui cu oua sau prin transvazare nu se poate aprecia cu exactitate virsta botci mature


Cu scuzele de rigoare, "cunostintele" d-voastra nu sunt chiar "modeste", daca sustineti cu tarie ...ceea ce sustineti!
Va intreb, totusi, cum reusesc cei din statiunile ICDA, sau crescatorii cu experienta, care folosesc "metode invechite" de crestere sa stie "la ora si minut" cand eclozioneaza matcile?!?

Domnule Ignatov Andrei ma bucur ,ca avem ce discuta pe marginea acestui subiect care de la inceput am spus ca este un subiect sensibil si controversat.Am spus CIT MAI APROAPE DE ADEVAR si nu exact cind eclozeza o regina.Indiferent cine creste reginele ,ca stie exact ora si minutul cind eclozeaza este total neadevarat.Teoretic totul ar fi posibil numai ca asa cum foarte bine spune un coleg apicultor reg depune oua pe parcursul a mai multor ore,si de aici intervine decalajul de eclozare si din start pica ORA SI MINUTUL de care dv spuneti ca ICDA si alti apreciaza cu exactitate cind eclozeaza regina.Indiferent cit am da credibilitate unor apicultori cu foarte multa experienta in cresterea matcilor ,in viitor o sa probati cu propria experienta ca lucrurile nu stau chiar asa si ca reginele eclozeaza la ore diferite la diferenta chiar de o zi sau doua.Daca am putea selecta si transvaza oua de aceiasi virsta depuse la interval de citeva minute iar in stup ar fi toate conditiile teoretice dar si PRACTICE am putea vorbi de-o apropiere de eclozare,si atunci decalata pentru ca nu toate larvele sint luate in crestere in acelasi moment.Trbuie sa facem diferenta de luare in crestere a larvelor de regina in comparatie cu larva de albina lucratoare,desi au aceiasi virsta larvele de regina au parte de ingrijire speciala si nu toate sint luate in crestere in acelasi moment ca sa eclozeze in acelasi timp .Teoretic putem discuta foarte mult dar domnule ANDREI practica o sa va demonstreze cu totul altceva.Nu vreau sa dau dovada de lipsa de respect fata de alti apicultori care probabil au expermentat mai multe metode ,si au avut succes dar eu nu am reusit niciodata sa obtin eclozarea reg in acelasi timp.Eu va urez succes,in activitatea apicola.

Domnule Ignatov pareti un apicultor cu multa experienta ,si din ce am citit pe forum am inceput activitatea de apicultor cam in aceiasi perioada si bine inteles ca dea lungul anilor ,am expermentat si eu mai toate metodele de crestere a matcilor ,si mam oprit la una care ma sadisfacut mai mult ,si anume la transvazarea larvelor.Nu contrazic nimic din ce spuneti ,numai ca eu personal nu am reusit niciodata sa obtin eclozarea matcilor ,nu zic la aceiasi ora dar nici in aceiasi zi.Cunosc destul de bine virsta larvelor ,dar vedeti dumneavoastra poate interveni alti factori care nu tine de virsta larvei ,care poate intirzia eclozarea.In primul rind factori climatici ,intervalul de timp care se scurge intre o larva si alta pe care le iau in crestere doicile,cantitatea de laptisor cu,care este alimentata o larva fata de alta larva,pentru ca este imposibil ca sa ia in crestere instantaneu toate larvele odata , si sa fie hranite de aceleasi doici ,in acelasi timp toate larvele.Eu nu detin metoda prin care dumneavoastra obtineti eclozarea in acelasi timp a reginelor ,dar daca dumneavoastra o aveti eu cu toata sinceritatea va felicit,ca eu nu am ajuns la performanta dv. desi am crescut mii de matci.Sint pe forum multi apicultori incepatori care care doresc sa invete de la noi tainele acestei meserii ,iar eu doresc sa le dau informatia corecta,caci oricum cu timpul capata si ei experienta si o sa vada care este realitatea indiferent de ce le spunem noi acuma.Nu ma consider ca stapinesc toate chichitele apiculturi dar cred ca pot intretine o discutie profesionala cu apicultorii care vor o discutie serioasa si cu argumente din practica ,care sa sustina afirmatiile din discutiile respective.Ma surprins placut propunerea unui coleg apicultor sa participam la un concurs cu botcile.Eu din start pierd,ca poate sint mai realist in cea ce priveste acest subiect.ORICUM DOMNULE iGNATOV imi face placere discutia cu dv.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde dicu.ion57 » 27 Mai 2013, 20:04

[quote="Mircea_63"]Vad ca apare aici afirmatia ca temperatura influenteaza momentul eclozarii. Asa zic si cartile, insa am o nedumerire si multam cui ma lamureste si anume: stupii mei sunt termostatati, adica au aceeasi temperatura constanta, cel putin in jurul puietului si al botcilor. Stupii vostrii nu sunt cu termostat? :shock:[/quot
Domnule Mircea 63 va inteleg nedumerirea daca ati pus intrebarea serios.Ati vazut dv ca atunci cind stupul intra in frigurile roitului albinele cresc foarte multe botci chiar si pe ramele marginase si cauta sa le capaceasca pe toate.In zonele de munte si nu numai,vremea se poate raci brusc cu scaderi mari de temperatura,atunci majoritatea albinelor se stringe pe faguri din mijloc ,iar faguri marginasi ramine mai putin acoperiti cu albina si nu mai poate asigura temperatura optima .oalta gresala care se face si am facuto si eu la inceputul meseriei ,se altoieste botcile pe ultima rama ca sa poata fi verificte mai usor cind eclozeaza.Orice incepator este foarte curios si nerabdator si comite greseli dar singur trebuie sa si le ierte si so ia de la inceput.Daca dv aveti termostate...........se schimba treaba dar ramine sa constatati dv.Eu in loc de termastat am stupi puternici si se isi rezolva singuri treaba dar am si eu grije sa pun botca in mijlocul cuibului.Succes domnule Mircea.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde dicu.ion57 » 27 Mai 2013, 20:33

Florin Dobre scrie:Frumos.
Deci vi s-a impus rabdarea prin fisa postului.

Cand nu ai pe nimeni sa te traga de maneca, esti in stare sa bagi capul si in botca, sa vezi daca are tot ce-i trebuie. :)

Domnule Florin Dobre aveti mare dreptate ca esti in stare de multe la inceput.Eu eram in stare sa sa tin botca si in gura sa vad mai repede reg,dar cu timpul se tempereza omul.Nu este bine sa se umble des in stup dar ma vad pe mine la inceput ,acuma mi se pare haios ce faceam atunci dar fiti sigur ca toti fac asa la inceput .Succes
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde proapis13 » 27 Mai 2013, 21:29

Ioan Guist scrie:uite un...subiect , un motiv de concurs.

Se alege o ora si o zi anume.Toata lumea vine cu o botca.La cine eclozeaza mai aproape de ora si ziua cu pricina, bea cafele gratis.


Vad ca nu se baga nimeni
Supralicitez eu; daca vine un coleg cu 2 botci din acelasi stup si de varste apropiate
imi da mie pe cea care crede el ca v-a ecloza a doua si ii garantez ca acea v-a ecloza prima :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Mircea_63 » 27 Mai 2013, 23:03

Domnu Dicu, va salut cu respect pentru experienta d-vs. Termostatul la care ma refeream ironic se refera la capacitatea albinelor de a pastra o temperatura constanta in stup. Crescatorii de matci (nu e cazul meu) folosesc pentru cresterea matcilor, stupi foarte bine populati, adica familii puternice. Am convingerea ca pe leatul ramei crescatoare, acestea reusesc sa pastreze temperatura constanta si oricum, aceeasi pentru toate botcile.

Practic, n-am habar daca eclozeaza una mai repede si alta mai tarziu, literatura de specialitate zice ca da, iar acest lucru ar fi consecinta diferentelor de temperatura. In acelasi stup cred ca au toate aceeasi temperatura.
Stiu ca in mod voit albinele pot intarzia eclozarea unei matci, insa tot pe celebra rama port botci se pun bigudiuri de protectie peste botci, iar acest lucru cred ca le "taie" motivatia de a pune frana vreunei matci pe cale de eclozare.

Experienta limitata ma impiedica sa ma amestec mai mult in discutie, insa imi doresc foaarte mult ca experienta sa fie -cand se poate-insotita si de argumentatii, explicatii. D-vs ati explicat diferentele de temperatura in diferite locuri de pe rama. Va multumesc! Presupun ca cel care creste matci, foloseste rama port botci.

La urma urmei, discutia a deviat. Intrebarea initiala era despre cum ne dam seama de varsta botcii, dupa aspectul ei exterior, dar recunosc ca discutia este interesanta si captivanta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Florin Dobre » 27 Mai 2013, 23:33

dicu.ion57 scrie:Domnule Florin Dobre aveti mare dreptate ca esti in stare de multe la inceput.Eu eram in stare sa sa tin botca si in gura sa vad mai repede reg,dar cu timpul se tempereza omul.Nu este bine sa se umble des in stup dar ma vad pe mine la inceput ,acuma mi se pare haios ce faceam atunci dar fiti sigur ca toti fac asa la inceput .Succes


De la an la an incerc sa ma temperez, sa le deranjez cat mai rar si numai pentru interventii musai. Pe masura ce se acumuleaza experienta, lucrurile se limpezesc si interventiile inutile dispar.
Acum cativa ani nea Pupe a zis o treaba pe forumul vechi: "Exista in Ro. un curent care spune ca un stupar este cel ce se ingrijeste de albina.Iar prin asta se intelege ca acesta, are grije ca nici-o albina sa nu moara prin acident, inec, strivire,infometare,frig,orfanizare etc.
Si din aceasta politica rezulta o atentie maxima pe albina la singular si nu pe albina ca individ, deci familie.
Dar cel ce vrea sa faca un pas inainte va diseca,jupuii,rupe... albina si va trece "prin foc si spada" familia pentru a intelege ce se poate intelege.Apoi va fi capabil sa dea si sa ofere ce trebuie la momentul potrivit unei familii de albine.
Din aceasta rezulta un individ ce lucreaza in armonie cu albina.
Care intai si intai da tot ce poate si ...apoi ia tot ce poate.

Nu astept sa fiu aprobat dar sper sa fiu inteles."

Sunt chestiuni esentiale peste care la inceput treci usor, nu le dai importanta....lasa ca merge si asa. Apoi te lovesti de efecte si apare acel gust amar al esecului. Important este daca treci peste si rezolvi problema pentru viitor. Majoritatea dau vina pe albine sau pe altii si renunta. Io-s mai incapatanat ashea.

Oricum...fiecare moment are farmecul lui: prima cutie, prima familie, prima intepatura, primul roi luat de pe craca, primul borcanel cu miere, etc.
Apoi descoperi pastoralul...fascinant. Incepi sa te interesezi de potentialul melifer al zonelor prin care treci sau de care auzi. Viata ti se transforma, ochii iti fug dupa fiecare lan sau padure...descoperi lucruri pe langa care treceai fara sa le vezi. Ai contact cu alti apicultori. Descoperi lucruri noi. Constati cat de inapoiat esti. Domeniul e vast.

Cand esti singurel e greu dar satisfactiile sunt mult amplificate. Cand ai poteca batatorita, deja e reteta.
Am avut cateva esecuri pe care mi le asum 100%. Sunt convins ca voi mai da rateuri. Dar incerc sa nu comit aceeasi greseala de 2 ori.

Spunea un tip intr-un filmulet al profului online o chestie: "albina nu ramane datoare". Depinde cum a interpretat fiecare treaba asta. Tipul se referea probabil la bani. Toti urmarim sa scoatem profit din albina. Inafara banilor care pot veni sau nu din activitatea asta, sunt lucruri care dau satisfactii mult mai mari.
In contrapondere, nea Marin(Lelea Marin) a spus cu totul altceva, facand referire la aceia care isi zic ca au descoperit gasca cu ouale de aur: "cand ai un capital mare de bani si n-ai stiinta, investeste-l in stupi, ca mai iute ai sa-l pierzi".

Eu inca am emotii cand deschid fiecare stup si sper ca sentimentul asta sa nu dispara ca urmare a rutinei. Si nu sunt deloc vreun sentimental. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 28 Mai 2013, 00:09

proapis13 scrie:Vad ca nu se baga nimeni
Supralicitez eu; daca vine un coleg cu 2 botci din acelasi stup si de varste apropiate
imi da mie pe cea care crede el ca v-a ecloza a doua si ii garantez ca acea v-a ecloza prima :!:
salve :D


Colegule, drag si scump, de sut (uri), Guist a lansat o idee, care, de fapt, explica si atitudinea sa fata de calitatea matcilor de la "crescatorii autohtoni", cu "carpatina"! Guist, in postarile sale - asa am inteles eu - chiar vrea ca un nucleu de apicultori inimosi sa fie "constrans" prin concursuri (nu neaparat cu ora si minutul cand eclozioneaza), de aici sa iasa "ceva" care sa se poata lupta cu SERIOZITATEA celor din Vest! Guist este convins ca exista capacitatea si stiinta - dar nu exista seriozitatea - din partea celor din "Romanica", astfel incat, cei care "doar produc" si nu "selecteaza", sa aiba de unde sa-si achizitioneze materialul biologic care sa-i satisfaca! A "starnit un pic praful" (Guist), depinde de ceilalti apicultori si de "factorii de decizie", daca se va reusi o "concentrare de idei si fapte" (chiar prin concursuri), astfel incat sa putem deveni (devina) - tot ai nostri, bineanteles - COMPETITIVI! Pai TU, JANESSE, VALTER, ALTII si EU, suntem doar niste picaturi incolore intr-o mare tulbure-(el)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde kamy » 28 Mai 2013, 07:02

Mircea io am lucrat cu magazia pe post de incubator si pot sa spun ca pe vreme rece oricat ar fi de populat un stup albinele stau pe puiet si nu e acelasi lucru cu incubatorul e totusi o diferenta de temperatura care influenteaza eclozionarea,vara pe canicula parca sant mai grabite nitel de aceea nu e de neglijat clocitoarea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 28 Mai 2013, 13:07

Din experienta - si nu din carti caci acolo am citit si eu, ce loc este cel mai recomadat pentru a amplasa botca- stiu, am citit mijlocul stupului, dar sa punem botca intre coronitele cu miere sau sa o coboram mai jos daca tot discutam de temperatura?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde alt stupar » 28 Mai 2013, 14:23

delorine, esti om cu scoala ( si nu putina ! )... ce faci, incerci sa rescrii tehnologia cresterii matcilor sau ce ... :?:
pai nu se specifica cat se poate de clar ca botca (rama portbotci dupa caz) va fi amplasata in stupul finisor intre doua rame cu puiet necapacit ( urmate de o parte si de cealalta de cate o rama cu pastura si miere) tocmai pentru a atrage albine tinere in numar suficient pentru hranire / pastrare microclimat ideal in zona botcilor???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 28 Mai 2013, 18:02

Asa am facut pana acum! Dar avand in vedere discutiile despre temperatura de aici, se naste logic intrebarea daca in mijlocul cuibului nu ar fi mai potrivit decat in partea de sus ...tot intre rame! Dar daca stam stramb si gandim drept botcile de roire sunt in josul ramei, cele de schimbare linistita in centru...deci si caldura variaza..
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde dicu.ion57 » 28 Mai 2013, 20:49

Mircea_63 scrie:Domnu Dicu, va salut cu respect pentru experienta d-vs. Termostatul la care ma refeream ironic se refera la capacitatea albinelor de a pastra o temperatura constanta in stup. Crescatorii de matci (nu e cazul meu) folosesc pentru cresterea matcilor, stupi foarte bine populati, adica familii puternice. Am convingerea ca pe leatul ramei crescatoare, acestea reusesc sa pastreze temperatura constanta si oricum, aceeasi pentru toate botcile.

Practic, n-am habar daca eclozeaza una mai repede si alta mai tarziu, literatura de specialitate zice ca da, iar acest lucru ar fi consecinta diferentelor de temperatura. In acelasi stup cred ca au toate aceeasi temperatura.
Stiu ca in mod voit albinele pot intarzia eclozarea unei matci, insa tot pe celebra rama port botci se pun bigudiuri de protectie peste botci, iar acest lucru cred ca le "taie" motivatia de a pune frana vreunei matci pe cale de eclozare.

Experienta limitata ma impiedica sa ma amestec mai mult in discutie, insa imi doresc foaarte mult ca experienta sa fie -cand se poate-insotita si de argumentatii, explicatii. D-vs ati explicat diferentele de temperatura in diferite locuri de pe rama. Va multumesc! Presupun ca cel care creste matci, foloseste rama port botci.

La urma urmei, discutia a deviat. Intrebarea initiala era despre cum ne dam seama de varsta botcii, dupa aspectul ei exterior, dar recunosc ca discutia este interesanta si captivanta.

Domnule Mircea sa nu credeti ca nu am inteles ironia din rindurile dv dar am incercat sa intru in joc fara sa alte intentii ci numai aceia de a discuta civilizat,si a spune si eu din experienta mea.Intradevar crescatori de matci ,foloseste rama portbotci si o amplaseaza in mijlocul cuibului unde caldura este optima.Eu cind bag botcile in stup sau in nucleele de imperechere ,le pun in partea de sus a ramei ca ati vazut si dv ca albinele au tendinta de a se uurca in sus ,iar caldura din stup din pacate tot in sus se duce ca se respecta acelasi principiu ca si la o casa caldura se duce in tavan iar la stup in podisor.Referitor la bigudiuri acestea se pune peste botci cu scopul de a proteja toate botcile ,in cazul cind apicultorul din deferite motive nu poate sa fie in stupina pentru a planta botcile,ca daca se intimpla sa iasa una mai devreme le omoara pe toate celelalte,la care si albinele o ajuta pe prima reg .Poate ati observat si la stupina dv botcire roase intro parte ,aceasta treaba o face albinele.Va puteti da seama ce pierdere are crescatorul daca nu protejeaza botcile.Si eu folosesc aceste bigudiuri ca sa fiu sigur ca nu eclozeaza vreuna mai devreme ,si mia stricat toata munca.Caut sa va mai spun inca odata ,ca virsta unei botci dupa aspectul exterior se poate face cu aproximatie si niciodata cu exactitate de minute sau ore.Atit se poate aprecia ca se apropie de eclozare cind virful botci se coloreaza in maro inchis si devine mai poros,dar poate sa treaca si doua trei zile pina eclozeaza in rest sint speculatii si pareri diferite .
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Mircea_63 » 28 Mai 2013, 21:24

Va multumesc pentru implicare! Eu unul nu sustin ca poate fi cunoscuta cu asemenea exactitate ora eclozarii matcii, dar nici nu o contrazic. Recunosc ca este un subiect la care asemenea precizie ma depaseste.

Urmaresc discutiile si incerc sa inteleg. Mi-se pare normal sa intervin sau sa intreb cand ceva nu este limpede, cum era si povestea asta cu temperatura. Treaba cu micile ironii sunt la modul general, nu vizeaza o persoana anume si are rol de filtru, deoarece lipsa simtului umorului este apanajul unui anumit tip de oameni. E bine sa stii cat de cat cu cine ai de-a face la celalalt capat al tastaturii. Altfel...discut cat pot de civilizat, ca doar n-am coborat chiar ieri alaltaieri din pom. ;)

Ori am stiut si am uitat, ori n-am stiut niciodata, dar e de tinut minte informatia ca botcile roase lateral sunt opera albinelor. In ce privesc speculatiile...aveti dreptate, sunt frecvente si incerc sa discern. As avea si posibilitatea sa le invat cand fac cate o boacana, dar parca e mai bine sa invat fara prea multe boacane.

Multumesc si va doresc mult spor si multa implicare.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde proapis13 » 28 Mai 2013, 21:38

Mircea_63 scrie: Ori am stiut si am uitat, ori n-am stiut niciodata, dar e de tinut minte informatia ca botcile roase lateral sunt opera albinelor. .

Ai ceva interesant aici
viewtopic.php?f=11&t=2326&hilit=botci+roase+lateral#p62114
Poti vedea botci din care a eclozionat regina si botci roase in lateral dupa ...macel
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator