Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde thomas » 02 Iun 2014, 11:59

Si cat a intarziat eclozarea, 3 zile? Oricum, daca pana la urma eclozeaza si mai e si prolifica, atunci e ok. Eu pe asta care a depasit cu 1,5 zile data eclozarii am urmarit-o de la inceput si avea destula albina in jurul ei. Dar cum ai zis, cu umiditatea si temperaturile scazute din exteriorul stupului, chiar e nevoie de multa albina in nuclee sau roi.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Doru89 » 02 Iun 2014, 17:46

Update pentru thomas am verificat acel roi matca e uriasa fata de celelatele o ouat 2 rame deja cred ca so fecundat mai tarziu deacum vineri mai verfic sa mai pun ceva foita si sa vad cum se comporta,ea o intarziat cam max 6 zile ori au facut botca mai tarziu dar cred ca roiul o stat in stup cu fund antivaroa cred si acest aspect o influentat acum am mutat roiul in orizontal si le place ehe :D.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde thomas » 02 Iun 2014, 20:39

inseamna ca ai avut un noroc colosal. vreo explicatie biologica exista totusi. Ideea e, ca ceea ce-am citit prin carti, spune ca botcile care intarzie mai mult de 2-3 zile la eclozionare sunt compromise. Ori lipsa de mancare, ori sunt racite. Ideea e ca daca mai fac vreo tura de transvazare, si mai am intarzieri, nu e de speriat, fiindca-i din cauza vremii/temperaturii. Mai mult, o sa le las sa eclozeze in colonia crescatoare, care e mult mai puternica decat roii sau nucleele. Singura teama ar fi, ca avand atatea botci eclozate, sa nu plece stapana familiei respective prin copaci.. :)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde Doru89 » 02 Iun 2014, 20:53

Tocmai asta sa intamplat cu roiul asta eu am crezut ca e numai botca mare dar se pare au facut si alte botci ascunse alungite din celule de trantori si mam trezit cu un roi mic 3 rame de la el in copac si foarte agresiv o venit si jandarmi din cauza lui pana la urma lam luat era in varf pe o crenguta subtire deci lectie verifica si reverifica dupa botci "ascunse" si pe rama de mancare din capat asa mio roit un stup ca nu am verificat acea rama :(
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde ignatov andrei » 02 Iun 2014, 23:59

Doru89 scrie: dar se pare au facut si alte botci ascunse alungite din celule de trantori


Se construiesc botci, de preferinta, printre celulele de trantori...(acolo, in zona "crescaturilor")!!!!!!!!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori