Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 27 Dec 2012, 10:51

Salut! Va propun sa facem aici o discute insotita de imagini, pentru ca exista astfel de imagini, cu evolutia botcilor inainte de eclozare! Acest lucru nu doar ne va familiariza pe incepatori cu notiuni de biologie a albinei, dar ne va putea si folositoare in momentul in care evaluam varsta unei botci si luam decizia finala,in priviinta alegerii momentului utilizarii ei! Chiar daca lucrurile se simpifica la transvazare unde exista un calendar fix, consider ca a bine sa avem si astfel de date! Cu cat mai diverse si mai multe fotografiile, cu atat vom stapani mai bine informatia! Chiar daca e un proiect poate prea scolastic, sper sa nu avem probleme legate de dreturile de autor, daca vom amplasa sub aceste imagini numele autorului si locul de unde provine respectiva imagine!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 27 Dec 2012, 10:54

Am identificat aceasta prima imagine.
Sursa este site-ul
http://www.google.ro/imgres?q=bee+queen ... ,s:0,i:348
Fişiere ataşate
bee%20life-cycle-of-bee.gif
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 27 Dec 2012, 10:55

Din pacate nu este insotita si de un comentariu pe zile....dar exista si alte fotografii in alte manuale!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 27 Dec 2012, 10:59

O alta imagine, relativ asemanatoare cu prima! Cineva care stapaneste aceste faze de evolutie pe numar de zile interval...este rugat sa comenteze inainte sa postam si alte imaginI!
Fişiere ataşate
honeybee%20larva.jpg
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 27 Dec 2012, 11:00

Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 27 Dec 2012, 11:04

Aici o imagine despre evolutia larvara din primele zile!
Sursa
http://www.google.ro/imgres?q=bee+queen ... s:400,i:70
Fişiere ataşate
fig1_2.jpg
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde genutzu » 27 Dec 2012, 13:26

delorin te referi la botcile matcilor care numai ele sunt numite botci sau si la celulele de puiet capacite asa cum rezulta fin schite/fotografii?
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde jenica67 » 27 Dec 2012, 14:46

Asta este ce-a mai elocventa diagrama cu dezvoltarea matcilor :
Fişiere ataşate
__calendar_crester-matci_resize.JPG
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde jenica67 » 27 Dec 2012, 14:48

Si o poza in lanseta :
Fişiere ataşate
_larva transvazata.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 27 Dec 2012, 16:44

Genutzu ai dreptate...si eu am realizat..ca de fapt pozele nu sunt de regine.....evolutia este doar identica doar pana la un punct....capacirea la botci se face in afara cadrului fagurelui cand deja dimensiunile sunt mult mai mari! Nu sunt insa acasa sa incarc o fotografie relevanta! Jenica excelenta poza...nu am mai vazut-o!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde danielus71 » 27 Dec 2012, 21:17

larva aia are si trompa,saraca. o sa iasa un elefant. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
danielus71
 

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde jenica67 » 27 Dec 2012, 21:37

Daca face miere pe masura marimii, mai conteaza ?? :lol:
PS : Oricum la cat au baut azi particpantii la forum, este de inteles si cred ca nu se supara nimeni, daca mai fac si aprecieri sub influenta celor mentionate. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 21 Mai 2013, 15:17

Cum va comportati cu botcile? Respectati strict calendarul din fotografia pusa de Jenica? Eu am gasit la un control vineri primele 2 botci de schimbare linistita. Pe una nu am manevrat-o corect si am pierdut-o! Pe cealalta am pus-o intr-un bigudiu caruia i-am pus capacel de ceara si miere! Nu am putut sa-i apreciez varsta dar capacelul era deja destul de tuguiat si nu mai era plat! La controlul de duminica inca nu iesise! Dar cele 2 rame cu puiet capacit si 2 cu miere cu care am format un roi avea cescute de botci! Sa mai risc o interventie maine sau poimaine? Din fotografia lui jenica ar rezulta ca nu ar mai trebui deranjata! Eu ma gandeam ca inainte sa iasa la imperechere sa o marchez, desi acum am emotii cu acele botci din care una chiar prezenta o larva culcata si incovoiata, adusa probabil de albine dintr-un ou mai proaspat necapacit si nevazut de mine!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde 65crs » 23 Mai 2013, 18:03

Albinele nu muta larve.Ori le iau in crestere ori le scot afara si curata celula.
Avatar utilizator
65crs
 
Mesaje: 28
Membru din: 06 Noi 2011, 13:58
Localitate: Husi-Vaslui

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde delorin I » 23 Mai 2013, 18:39

Eu am format un roi din 2 rame de puiet capacit si 2 rame cu miere. NU erau larve sau cel putin eu nu le am vazut! E drept ca poate sa fie si asta o expresie a luptelor dintre matca si albine. Albinele umplu orice spatiu gol cu miere iar matca cu larve! E drept ar fi putut fi o larva sau un ou pe care nu l-am zarit si sa fi construit cescuta peste ea. Pe de alta parte am tot auzit de oua mutate de albine din cutia Nicot nu se stie unde...o fi fost o forma de curatenie. Cert e ca botca mea capacita si ascutita nici ieri nu a eclozat...adimitand ca avea 9 zile cand a luat-o desi dupa forma parea sa aiba mai mult, astazi a fost ziua cu numarul 16....Din pacate a plouat(sau din fericire) si controlul nu a putut avea loc!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Recunoasterea varstei botcilor!

Mesajde dicu.ion57 » 23 Mai 2013, 21:15

delorin I scrie:Salut! Va propun sa facem aici o discute insotita de imagini, pentru ca exista astfel de imagini, cu evolutia botcilor inainte de eclozare! Acest lucru nu doar ne va familiariza pe incepatori cu notiuni de biologie a albinei, dar ne va putea si folositoare in momentul in care evaluam varsta unei botci si luam decizia finala,in priviinta alegerii momentului utilizarii ei! Chiar daca lucrurile se simpifica la transvazare unde exista un calendar fix, consider ca a bine sa avem si astfel de date! Cu cat mai diverse si mai multe fotografiile, cu atat vom stapani mai bine informatia! Chiar daca e un proiect poate prea scolastic, sper sa nu avem probleme legate de dreturile de autor, daca vom amplasa sub aceste imagini numele autorului si locul de unde provine respectiva imagine!

Domnule Delorin incerc cu modestele mele cunostinte sa va dau un raspuns cit mai apropiat de adevar ,referitor la "Recunoasterea virstei botcilor" care este un subiect foarte interesant ,si contronversat.Virsta apropiata a botcilor nu o poate sti cu exactitate,decit apicultorul care creste matci folosind cutia Nicot sau Jenter ,care are controlul exact asupra larvelor .Aceste doua cutii ,sint larg folosite de apicultori amatori dar si profesionisti care vor sa creasca matci de buna calitate si sa stie exact virsta materialului biologic.Prin celelalte metode de crestere :Taierea in arc a fagurelui cu oua sau prin transvazare nu se poate aprecia cu exactitate virsta botci mature pentru in ultimile doua cazuri putem sa transvazam si larve mai batrine ,sau la taierea in arc albinele ia in crestere si larve mai batrine ,si in final putem fi dusi in eroare.Botca se dezvolta normal daca in stup este temperatura optima 34-35 degrade.Daca starterul unde crestem matcile este slab,la variatii de tempertura nu poate asigura caldura necesara ,si atunci durata de eclozare intirzie ,si din nou sintem in impas cu aprecierea virstei ,desi noi am notat in caietul de notite toti pasi facuti.DE asemenea nu se poate aprecia virsta unei botci capacite.Eu la botcile mature gata de eclozare ma ghidez dupa o regula simpla ,dar acesta depinde de experienta apicultorului si cit de mult lucreaza la cresterea matcilor.Eu imi dau seama ca regina este gata de eclozare cind capul botci isi schimba culoarea in maro inchis,si devine mai poroasa.Atunci noi batrini spunem ca botca este coapta,si in mazim 2-3 zile reg eclozeaza.Crestere matcilor este o munca,care implica rabdare,cunostinte aprofundate a biologiei albinelor dar cel mai important este dragoste si pasiunea pentru albine
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori