Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde trintorache » 04 Ian 2013, 13:51

adrian acelasi lucru il cred si eu "nu cred ca stiu ca in stup se afla o matca virgina".Cei care cunosc problema reginelor opteaza ptr,varianta aceasta.
In momentul cand iese afara nu e vorba de nici un feromon si nici de ochi mari ai trintorului o gasesc .Nu e vorba de nici o gasire reginele virgine merg drept la ei in zonele de adumare a trintorilor.Aceste zone de adunare a trintorilor trintorilor o vineaza facind un roi de ei care seamana cu o cometa, dar culmea , trintori nu sint atrasi de virgina cind aceasta nu se afla in zona de concentrare a lor.
Zonele de adunare persista de la un an la altul chiar daca regina nu este prezenta. .O zona de adunare este situate la o inaltine cuprinsa intre 30-200m si o latime intre 15-40 m.
Noi le stim pe toate dar nu pe de rost.
Suport si comentarii si promit sa nu mai abordez subiecte neserioase.
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde alt stupar » 04 Ian 2013, 22:07

trintorache scrie:Zonele de adunare persista de la un an la altul chiar daca regina nu este prezenta. .O zona de adunare este situate la o inaltine cuprinsa intre 30-200m si o latime intre 15-40 m.

Nu chiar...
aproape in fiecare an se intampla pe la inceput de iunie sa prind cate-o zi de "zbenguiala" de aia nebuna, vizibila chiar la marginea stupinei.
Un adevarat spectacol, crede-ma !
Acum vezi alaiul intr-o parte, in doua secunde apare alt alai in alta parte dar cu siguranta inaltimea este sub 30 de metri.
Cat despre persistenta "zonei de adunare"... urmatoarele zile liniste absoluta.

Vedeti ca pe forumul vechi a postat un lipovean de-al meu, Radomires, un filmulet sau ceva fotografii facute chiar de el cu o nunta de-asta.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde Mishu05 » 05 Ian 2013, 02:15

In 2010 la salcam 2 Valcea am avut cateva zile "nebune" in care aproximativ toata lumea roia..:))
Vorba vine..am avut si 7-8 roi prinsi/zi. Nebunie si zbenguiala totala..intr-un stup lucram ( divizam) altu tura motoarele la maxim ( ieseau albinele , roiau) asa ca grabeam lucrul la stup cu ochii dupa roi sa vad unde se duce. In general se ducea aproape la 10-20m.
In acele zile am vazut de nenumarate ori regine care se imperecheau la inaltimi de 10-12-15m se vedea foarte clar suita de trantori care o urmareau precum si miscarile rapide in zig-zag ale ansablului. Probabil am vazut atat de multe pentru ca fiind multe-multe regine tinere gata de imperechere incidenta evenimentului deasupra stupinei a crescut. Cert e ca nu apuca ele sa zboare prea departe cand pe un loc sunt sute de stupi. Noi aveam aproape 200, la 300m mai la deal era un nene cu 400 si pe o raza de 1km probabil erau peste 2000 de stupi. Asa ca unde sa fuga saracele..:)
Ramane totusi intrebarea initiala a colegului: simt trantorii din stup reginele tinere? Eu cred ca nu le simt. Cred ca ele isi fac simtita prezenta prin feromoni emisi in aer strict in timpul zborului de imperechere, asta ii atrage pe trantori sa o urmareasca. Daca ar simti-o in stup ar iesi circ si multa consangvinizare. Iar natura are grija sa existe diversitate maxima, lucrurile durabile sa se intample prin efort mult si un pic de noroc nu sa iasa din prima si fara pic de "sudoare" :mrgreen:
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde BUNKA » 05 Ian 2013, 13:10

Acu doi ani cand am avut eu stupii bomba eram cu 40 de bucati la tei si langa mine era un prieten preot care avea si el vreo 80 de bucati...zburau matci la imperecheat incontinuu in jurul orelor 13.00-15.00, parintele nu observase fenomenul si cand ne-am intalnit pe acolo i-am aratat...a ramas uimit, treceau carduri de trantori urmarind matci si pe langa noi la inaltimea de 1,5-3-4m...altele mai departe se vedeau zburand si mai sus, dar nu mai sus de 6-7m, se imperecheau direct in poiana in care aveam stupii desi in arealul respectiv pe o raza de 2-3 km erau cateva mii de stupi.
Cand am vazut cum decurge imperecherea unei matci s-au spulberat multe dintre cele scrise prin carti cum ca ar pleca matca si la distante de 10 km pt imperechere etc...cine a vazut stie cum decurge treaba, oricum e un adevarat spectacol.
Noroc de parintele ca a venit cu stupii cu probleme ca altfel nu vedeam un asemenea show!! :P

Eu cred ca trantorii simt o matca neimperecheata care urmeaza sa-si faca zborul...am observat ca stupii care au matci tinere ce urmeaza sa se imperecheze sunt mai plini cu trantori, si zborul lor la urdinis este mai agitat, parca activitatea trantorilor acolo este mai mare, incepe sa fie vizitat de trantorii din alti stupi, se aduna acolo si de acolo pleaca la imperecheat...cred.. pt ca sunt neobisnuit de multi in astfel de stupi.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde Adi Hodis » 05 Ian 2013, 15:07

trintorache scrie:De acum 2 ani de la reusita obtinerii primelor regine cu ajutorul sistemului Jenter am o intrebare care ma framinta: Stiu trintorii ca in stup sa afla o regina virgina ? Ma pot ajuta crescatorii de regine albinateob si valter: in documentatia lor au intilnit ceva legat de subiect. Multumesc.

Sigur ca stie.
De la data cand canta in botci, le simte prezenta prin vibratiile care le transmit cantand. Dupa eclozionare se intalnesc pe faguri, printre albine. Nu se poate sa nu se intilneasca. Mai au si mirosul foarte dezvoltat.
Interesant este ... evolutia naturala a pasilor spre perpetuarea speciei.
Asemenea regnului animal, genul masculin ... si trintorii sint cuminti pina la maturitatea matcilor si in special, pina la zborul de imperechere. Atunci incepe festivalul care ... e admirabil. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde trintorache » 05 Ian 2013, 16:31

@ alt stupar : " Nu chiar" Ce? Cele spuse de mine?
@Adi Hodis"Mai au si mirosul foarte dezvoltat. "Eu unul nu cunosc ca reginele virgine ar avea un feromon specific pe care trintorii sa detecteze prin miros.
"si trintorii sint cuminti pina la maturitatea matcilor si in special, pina la zborul de imperechere. "
Din lecturile mele despre subiectul in discutie lucrurile ar sta asa :trintorii viziteaza zilnic zona de adunare a trintorilor si asteapte aparitia reginelor.In momentul cind fetele apar se arunca in lupta. Englezul care a facut studii despre "drone congregation area" DCA,"zona de adunare a trintorilor"
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde trintorache » 05 Ian 2013, 22:10

alt stupar,
desciere plina de suflet facuta dar se naste intrebarea de unde stiti ca in "zbenguiala" nebuna erau trintori.
Cit despre :"Cat despre persistenta "zonei de adunare"... urmatoarele zile liniste absoluta." Consider ca faceti o gresala.
De ce postati pozele si filmul respectivului.
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde florinapi » 06 Ian 2013, 00:18

Dar de ce viziteaza trantorii locul de adunare,stiu ei instinctual ca acolo o sa vina matcile,de unde stiu?Intreb pentru ca nu stiu,sincer, nici nu ma interesat pana acum.
Eu cred ca nu se inperecheaza in stup,nu pentru ca nu ar simti feromonul matcii virgine,ci pentru ca nu pot sa adopte o pozitie ideala pentru copulatie.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde nae » 06 Ian 2013, 01:16

valter scrie:Citii u interes opiniile...cat si apelul facut la mine .
Nu cunosc si nici nu ar trebui sa-mi dau cu parerea .Dar.
Daca matca virgina s-ar manifesta in lada ar fi toti peretii lazii plini de sperma si matca nu ar mai face superbul zbor de imerechere.Iar ...ar putea obtine 5000 de matci in sezon cu usurinta ,indiferent de ploua, ninge, bate vantul.

Sa traiesti,nea Valter !
Se nimereste ca am citit intr-o revista ,zilele trecute ,ca matca cauta locul de adunare al trantorilor si ca feromonul responsabil cu procreerea se simte de la 30 cm , de ce nu-l simte si in stup nu zice .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde nae » 06 Ian 2013, 01:19

florinapi scrie:Dar de ce viziteaza trantorii locul de adunare,stiu ei instinctual ca acolo o sa vina matcile,de unde stiu?Intreb pentru ca nu stiu,sincer, nici nu ma interesat pana acum.
Eu cred ca nu se inperecheaza in stup,nu pentru ca nu ar simti feromonul matcii virgine,ci pentru ca nu pot sa adopte o pozitie ideala pentru copulatie.

Mustele cum stiu ?, ca nu cresc capre .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde trintorache » 06 Ian 2013, 10:38

Mesajul colegului de armata stupar mai vechi ca mine,cu traditie in familie,ma admonesteaza:"Sergent,tu acum ti-ai gasit sa stresezi oameni cu zonele de adumare a trintorilor si cum sa le gasesti? Exista subiecte mai interesante cu impact,de viitor cum ar fi-
"Initiativei Globala a Crescatorilor de Albine " cu impact in viitor si folositoare." Dar ce ma fac daca nu stiu nici cum gasesti zonele de adunare si nici despre Initiativa Globala.
l-am intrebat. Liniste.
Am sa-mi reprofilez intrebarile cu mai mult impac la public.
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde trintorache » 06 Ian 2013, 11:00

Intrebarea corecta era ,ghitacusman, daca colegul stia sa gaseasca zonele de adunare a trintorilor. Da,stia si concluzia a fost ca era chiar o joaca.Daca vi le-as spune ar replica " asa de simplu".
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde alt stupar » 06 Ian 2013, 11:35

trintorache scrie:alt stupar,
desciere plina de suflet facuta dar se naste intrebarea de unde stiti ca in "zbenguiala" nebuna erau trintori.

stiu... ca stiu ! adica cand vezi carduri de 10-30 de insecte prinse in zig-zag rapid... crede-ma pe cuvant ;)
trintorache scrie:Cit despre :"Cat despre persistenta "zonei de adunare"... urmatoarele zile liniste absoluta." Consider ca faceti o gresala.

Exclus !
Am urmarit sa revad fenomenul in zilele urmatoare dar n-a fost sa fie...
Adagiu: este vorba de un fenomen observat in cel putin trei veri, pe trei vetre diferite si de fiecare data imediat langa stupina dar in partea dinspre vale (la propiu !).
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde trintorache » 06 Ian 2013, 12:03

Zonele de adunare a trintorilor sint vizitate intre orele 1-4 pm fiecare trintore zburind cca 20 de minute, revine in stup,maninca polen si miere dupa care zboara de urgenta ‘napoi in zona de adunare a trintorilor.
Verile cind ati urmarit eu acum nu o pot face dar va sugerez sa postati pozele unui lipovean si asa am putea discuta.
"More important than talent, strength or knowledge is the ability to laugh at yourself and enjoy the pursuit of your dreams"
trintorache
 
Mesaje: 39
Membru din: 16 Ian 2012, 13:01
Localitate: Avram Iancu, jud Bihor

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde kamy » 06 Ian 2013, 12:16

de acord trantorache trantorii zboara in fiecare zi da comete d-alea cu coada care o observi doar dupa zgomotu produs ca se misca foarte rapid nu vezi in fiecare zi!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Ciclul intrebari intrebatoare 1

Mesajde alt stupar » 06 Ian 2013, 12:52

trintorache scrie:Verile cind ati urmarit eu acum nu o pot face dar va sugerez sa postati pozele unui lipovean si asa am putea discuta.

Poftim:
ok_56621.jpg

ok_56620.jpg

sursa: http://stuparitul.3xforum.ro/post/2004/6/Radomires33/

Iar ca sa putem discuta mai departe, respectuos va sugerez sa va completati profilul specificand localitatea de unde sunteti (al cui din Congo... cum s-ar zice ;) ) respectiv sa incercati sa rasfoiti nitel mai atent meterialele deja postate pe forumurile STUPARITUL astfel incat sa existe o baza de discutie.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori