Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: introducere botci

Mesajde jenica67 » 14 Ian 2014, 23:00

Mircea_63 scrie:Daca vrei sa fii metodic si exact, introdu-o dupa fix sase ore. O botca inainte de eclozionare nu are nimic daca o neglijeaza albinele cateva ore. Eventual intarzie putin cu eclozionarea.

Mircea se poate cum zici tu, dar daca fac roiurile dupa amiaza putin mai tarziu, nu ma mai scol noaptea sa o bag. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 14 Ian 2014, 23:05

Tine doar de varsta! Baietii astia tineri o fac la orice ora. Sunt pasionati. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde jenica67 » 14 Ian 2014, 23:24

Ma refeream la matca, nu te gandi la prosti, ca suntem pe Stuparitul. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: introducere botci

Mesajde stefanmadalin » 14 Ian 2014, 23:26

Aurel Malaiu zice ca se altoieste botca in momentul in care numai este picior de ou sau larva prin stup si dupa ce in prealabil s-au rupt toate botcile de salvare.
Acum gandesc asa: imediat ce am facut roiul constat ca am si oua si larve. Dupa cele mentionate mai sus trebuie sa astept cam 9 zile pana oul sa fie capacit. Asta in cazul in care roiul format are si oua si larve.

Nu contest ca se pot face roi numai din puiet capacit, dar o mai scapa cateva oua pe o fata....
Ce ziceti?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 14 Ian 2014, 23:44

Zicem ca nu e bine!

Pierdere de timp. Albinele alea imbatranesc cu totul daca le mai tii sa le cauti de oua si larve.

Ce te impiedica sa faci roiul cu doica scuturata?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde stefanmadalin » 14 Ian 2014, 23:54

Desi nu am experienta in recunoasterea doicilor, doar cele citite, sper ca la primavara macar sa incerc.

Exista riscul ca atunci cand scutur rama cu puiet necapacit( pe care stau doicile(???)) sa daunez cumva puietului?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: introducere botci

Mesajde jenica67 » 14 Ian 2014, 23:59

Daca este numai cu albina tanara si puiet, acesta este mai toleranta si accepta botca. Poti oricum sa o lasi intr-un bigudiu, pana la eclozare ca sa vezi cum se comporta cu ea. Bun ar fi un bigudiu de protectie laterala, pentru a nu fi roasa. Acum ca sa ai numai puiet capacit, poti face un artificiu. Alegi ramele care vrei sa le folosesti la roiuri, si le pui in magazie, separate de matca cu haneman. Astfel le lasi de pe o saptamana pe alta si o sa fi sigur, ca nu mai ai saptamana cealalta, puiet necapacit. Operatia o faci cand te duci acasa la tara vineri si le folosesti sambata cealalta.
Puietul nu are nimic daca il scuturi. Nu este indicat sa scuturi larvele, care le folosesti la cresterea matcilor, dar am vazut la Dan Puisorul ca le scutura de numai, si tot crestea matci din ele.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: introducere botci

Mesajde stefanmadalin » 15 Ian 2014, 00:10

Chiar ma gandeam la introducerea botcii intr-un bigudiu/cusca speciala.
Multam de ponturi!! O sa ma mai gandesc. Pe departe cea mai avantajoasa mi se pare ce in care roii se fac doar cu puiet capacit.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: introducere botci

Mesajde thomas » 15 Ian 2014, 00:44

Va multumesc pt raspunsuri. Putem concluziona?
La roii formati numai cu albina, botca poate fi data imediat. Iar la roii formati si cu rame de puiet, botca poate fi data imediat, protejata in bigudiu, sau la 6,7 zile dupa formarea roiului, pentru a putea elimina botcile de salvare linistita. Idee vehiculata si de CL Hristea in Stuparitul si de Manualul Apicultorului.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: introducere botci

Mesajde un OM » 15 Ian 2014, 08:55

Nu exista botci de salvare linistita, doar de salvare,in urma orfanizarii familiei. Cele de schimbare linistita, sunt in numar mic, in prezenta matcii batrane.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: introducere botci

Mesajde joohny » 15 Ian 2014, 11:01

Va salut.Eu citisem intr-o carte ca albinele nu au treaba cu botca chiar daca in familie mai sint oua sau larve.Si inca ceva albinele niciodata nu omoara matca prin intepare ci prin asfixiere,iar matca este singura in care isi baga acul in botca pt. a o omori iar albinele fac curatenie.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde gabi bee » 15 Ian 2014, 11:11

sa fii sigur ca albinele omoara matca si prin intepare !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 15 Ian 2014, 11:53

Mircea_63 scrie:Ce te impiedica sa faci roiul cu doica scuturata?


stefanmadalin scrie:Desi nu am experienta in recunoasterea doicilor, doar cele citite, sper ca la primavara macar sa incerc.
Exista riscul ca atunci cand scutur rama cu puiet necapacit( pe care stau doicile(???)) sa daunez cumva puietului?


Madaline, adu-ti aminte ca doica=tanara. Zbor de orientare= bacalaureat. Albina se intoarce la stupul ei pe o raza de 3 km sau chiar mai mult, dar NUMAI cea care a facut zborul de orientare.
Asa ca nu trebuie sa "recunosti" doicile (mai mici, pufoase, deschise la culoare), ci scuturi sau perii albina in alta lada si o asezi prin stupina, undeva. In maxim un ceas, culegatoarele si babele au plecat la stupul lor, iar in lada ti-a ramas numai tineret=doici.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde jenica67 » 15 Ian 2014, 16:49

thomas, la roiul numai cu albine, botca o poti da imediat, numai daca esti sigur ca eclozeaza in scurt timp si nu raceste, daca este neglijata de albine. Altfel, o dai mai bine dupa cel putin 6 ore sau, a doua zi, cand sunt deja disperate.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: introducere botci

Mesajde thomas » 15 Ian 2014, 18:42

da, intr-adevar, bine punctat.

@un OM
un OM scrie:Nu exista botci de salvare linistita, doar de salvare,in urma orfanizarii familiei. Cele de schimbare linistita, sunt in numar mic, in prezenta matcii batrane.


m-am grabit si am gresit.. botci salvare, fara..linistita :D
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: introducere botci

Mesajde thomas » 04 Mai 2014, 11:52

Botcile obtinute prin sistemul Nicot, in cupule de plastic, le mai altoiesc pe ramele roilor, sau le asez direct intre spetezele ramelor?

(Roii sunt facuti cu aprox 4 zile inainte si sunt formati din 2R puiet capacit si 2R provizii. Vor primi cate 2 botci de 14 zile. N-am mai facut niciodata operatiunea, si ma gandeam sa le pun botcile libere, fara bigudiuri de protectie, intre spetezele ramelor. Eventual le concep o protectie laterala..)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori