Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 04 Mai 2014, 12:01

Plasati botcile fara probleme!
Gaselnita cu "asteptatul si cu protejarea" este pentru incepatori!
Se poate intampla sa fie cate o "matca" mai mica decat o albina, care poate produce avarii grave, sau alte "chestii". pe care doar un incepator le poate produce!
Nu conteaza daca sunt oua, larve sau orice altceva! Nu trebuie sa existe MATCA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde thomas » 05 Mai 2014, 19:40

Am inteles! si ar mai fi o chestie.. sa zicem ca azi ar trebui sa eclozioneze matcile din botci. Pot umbla maine, usor in stup, sa asez ramele la loc, care erau mai departate si sa caut matca?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 05 Mai 2014, 22:06

thomas scrie:Am inteles! si ar mai fi o chestie.. sa zicem ca azi ar trebui sa eclozioneze matcile din botci. Pot umbla maine, usor in stup, sa asez ramele la loc, care erau mai departate si sa caut matca?


NU! Ai "putintica rabdare, stimabile"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde Trantorul@ » 05 Mai 2014, 22:26

thomas scrie:Am inteles! si ar mai fi o chestie.. sa zicem ca azi ar trebui sa eclozioneze matcile din botci. Pot umbla maine, usor in stup, sa asez ramele la loc, care erau mai departate si sa caut matca?


Eu fac in felu urmator stiu in mare cand tre sa-mi eclozeze , nu pot sti la minut ( se mai nimereste sa eclozeze cand ma uit ) si daca matcile au pana in 20 de ore de la eclozare nu am patit sa se sperie nici una si sa fuga pe faguri sau sa o hacuiasca albinele in intervalul asta de 20 de ore de la eclozare (cresc in botci nicot si imi trebuiau pentru o noua crestere) dupa tre lasate pana se imperecheaza si depun si atunci exista unele care se sperie de numa ....
vezi daca o eclozat , aranjezi si o lasi asa nu trebuie sa o cauti .... , daca o vezi ii bine, daca nu il lasi asa nu o cauta express ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 11:05

andy scrie:a dat rezultate metoda de altuire de botci in stupi orfani ? la mine nu a dat rezultate si an incercat de 2-3 ori . dar pana la urma am bagat o matca gata eclozionata si am reusit sa il aduc pe drumul cel bun .
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 11:08

vevidadra scrie:
andy scrie:a dat rezultate metoda de altuire de botci in stupi orfani ? la mine nu a dat rezultate si an incercat de 2-3 ori . dar pana la urma am bagat o matca gata eclozionata si am reusit sa il aduc pe drumul cel bun .
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 11:11

ignatov andrei scrie:Plasati botcile fara probleme!
Gaselnita cu "asteptatul si cu protejarea" este pentru incepatori!
Se poate intampla sa fie cate o "matca" mai mica decat o albina, care poate produce avarii grave, sau alte "chestii". pe care doar un incepator le poate produce!
Nu conteaza daca sunt oua, larve sau orice altceva! Nu trebuie sa existe MATCA!


Ce părere aveți de metoda izrailiană de schimbarea reginelor bătrîne din stup prin introducerea botcilor, fără a ști cei în stup și verificarea lor peste 12-14 zile ?
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde proapis13 » 20 Iul 2014, 11:14

vevidadra scrie:Ce părere aveți de metoda izrailiană de schimbarea reginelor bătrîne din stup prin introducerea botcilor, fără a ști cei în stup și verificarea lor peste 12-14 zile ?

Detaliaza sa ne facem o idee despre ceea ce vrei sa faci....pina acuma nu suna bine ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 20 Iul 2014, 12:14

Interesanta treaba sa schimbi din mers matca batrana, dar... daca dai botca, va fi roasa. Pui gratie sa nu se intalneasca, dar tot va trebui sa o ridici ca sa aibe loc batalia. Daca invinge virgina si apoi se pierde la imperechere...e buba mare.

Poate au "izrailieni" o metoda mai aparte. Te rog si eu sa vii cu detalii!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 12:24

Mircea_63 scrie:Interesanta treaba sa schimbi din mers matca batrana, dar... daca dai botca, va fi roasa. Pui gratie sa nu se intalneasca, dar tot va trebui sa o ridici ca sa aibe loc batalia. Daca invinge virgina si apoi se pierde la imperechere...e buba mare.

Poate au "izrailieni" o metoda mai aparte. Te rog si eu sa vii cu detalii!

Este vorba de apicultură industrială.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 20 Iul 2014, 12:31

Da... :cry: la industrie nu ma bag, dar o masina de facut miere mi-ar trebui si mie sau o fabricuta de albine. ;)

A naibii industria asta. :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 12:41

Mircea_63 scrie:Interesanta treaba sa schimbi din mers matca batrana, dar... daca dai botca, va fi roasa. Pui gratie sa nu se intalneasca, dar tot va trebui sa o ridici ca sa aibe loc batalia. Daca invinge virgina si apoi se pierde la imperechere...e buba mare.

Poate au "izrailieni" o metoda mai aparte. Te rog si eu sa vii cu detalii!


În prisacă pe locul 1 este regina. Pentru ca un apicultor să întrețînă 500 de colonii de albine problema ar fi în regine. De mult timp caut metoda cea mai eficientă și rapidă de schimbare a reginelor bătrîne. Și iată că un apicultor de origine rusă, la un congres, le explică rușilor de texnologia izrailiană de schimbare a reginelor prin introducerea botcilor în stup, fără a ști situația familiei. Peste 2 săptămîni verifică dacă sînt ouă. În cazul lipsei de ouă introduce altă botcă.
În r. Moldova e greu de cercetat această metodă din cauza că se aduc necontrolat 5 rase de albine.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 12:49

Mircea_63 scrie:Da... :cry: la industrie nu ma bag, dar o masina de facut miere mi-ar trebui si mie sau o fabricuta de albine. ;)

A naibii industria asta. :?


Rentabilitatea apiculturii se rezumă la semicostul producției apicole. Pentru înperecherea reginelor se fac cheltuieli enorme, iar procurarea lor este la un preț mare și nimeni nu garantează calitatea lor mai ales la noi.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde un OM » 20 Iul 2014, 12:53

O metoda interesanta ca si concept. Voi incerca sa fac treaba asta cu prima ocazie. Mai am cateva babe prin nuclee in locul celor tinere.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: introducere botci

Mesajde TDI » 20 Iul 2014, 12:54

Infiintarea de noi roi cat mai de timpuriu, identificarea coloniilor cu probleme si desfiintarea lor treptata. La 1000 de familii, in cazul in care avem mătci de anul 2 si 3 cu o populație de peste 3.5-5 kg albina, - eventual cu gratie peste cuib in functie de conditiile de cules e probabil sa functioneze metoda, datorita slăbirii emisei de feromon a matcii - dar mi se pare, si e riscant in majoritatea situatiilor. Acum vreo cativa ani am identificat 14 colonii cu 2 mătci, in toamna - in primăvara 4 colonii aveau in continuare 2 mătci.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 13:48

TDI scrie:Infiintarea de noi roi cat mai de timpuriu, identificarea coloniilor cu probleme si desfiintarea lor treptata. La 1000 de familii, in cazul in care avem mătci de anul 2 si 3 cu o populație de peste 3.5-5 kg albina, - eventual cu gratie peste cuib in functie de conditiile de cules e probabil sa functioneze metoda, datorita slăbirii emisei de feromon a matcii - dar mi se pare, si e riscant in majoritatea situatiilor. Acum vreo cativa ani am identificat 14 colonii cu 2 mătci, in toamna - in primăvara 4 colonii aveau in continuare 2 mătci.


Introducerea botcilor cu larve proaspăt transvazate în stup sînt acceptate la un număr de pînă la 3 în prezența reginei fără a fi izolate. Asta am constatat-o la stupii ME și la cei orizontali de 20 de rame.
Cu 2 ani în urmă o doamnă m-a rugat să-i fac rost de 2 botci. Fiind în oraș nu aveam timp să plec la prisacă, care se află la 50 de km și me-a venit o idee. În unul din stupii orizontali de 20 de rame a ei am introdus 2 botci tăiate de pe o ramă în care am transvazat 2 larve. După ultima ramă cu puiet s-a pus o ramă cu păstură și una cu miere apoi s-a introdus rama cu botcile lipite la mijloc. Cu 2 zile înainte de eclozionarea reginelor doamna a extas botcile și a format 2 nuclee de înperechere a reginelor.
Alt caz a fost anul acesta la stupii ME la mine în prisacă. La verificarea acceptării botcilor transvazate în al 2-lea corpus am găsit numai 3 botci primite. De obicei se accepta 14 botci. După verificarea tuturor ramelor am depistat regina. Ca să fie clar, în primul corpus trebuia să fie regina, după care se pune gratia Haneman și al doilea corpus în care se introduce rama cu botci. Deci, în prezența reginei în corpus s-a acceptat 3 botci.
Cu toate acestea e nevoie de introdus botci din care va ecloziona regina peste 1-2 zile și anume botci crescute în prezența reginei.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori