Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: introducere botci

Mesajde gigipok » 25 Iul 2015, 22:28

eu ma refer in cazul in care albinele si-au facut botci de salvare.. sa altoiesc una capacita (din transvazare.. etc) langa botcile de salvare necapacite si care au 2-3 zile de ex.
imi cer scuze ca nu am precizat.
gigipok
 
Mesaje: 39
Membru din: 21 Mai 2014, 22:42
Localitate: Cetateni Arges

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 25 Iul 2015, 22:57

Chiar daca nu ai precizat, cu atat mai mult ca e de salvare, de ce s-ar apuca sa distruga o botca?

Precizez la randul meu: botcile sunt construite de albine. Daca ele au luat o astfel de decizie, clar nu lasa matca sa le distruga. Singurul caz in care ea poate face asta e acela cand e prima iesita din botca si ataca alte botci.
Daca sunt de salvare, evident ca nu ai matca. Ei bine, albinele vor o matca. Nu vor distruge botca introdusa de tine, chiar daca au si propriile botci.

Mare grija la primele trei zile dupa capacire, perioada in care botcile sunt extrem de gingase si prin mutare le poti vatama larva, caz in care botca va fi eliminata.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 26 Iul 2015, 00:21

Mircea_63 scrie:Chiar daca nu ai precizat, cu atat mai mult ca e de salvare, de ce s-ar apuca sa distruga o botca?

Precizez la randul meu: botcile sunt construite de albine. Daca ele au luat o astfel de decizie, clar nu lasa matca sa le distruga. Singurul caz in care ea poate face asta e acela cand e prima iesita din botca si ataca alte botci.
Daca sunt de salvare, evident ca nu ai matca. Ei bine, albinele vor o matca. Nu vor distruge botca introdusa de tine, chiar daca au si propriile botci.

Mare grija la primele trei zile dupa capacire, perioada in care botcile sunt extrem de gingase si prin mutare le poti vatama larva, caz in care botca va fi eliminata.


Vai, ce explicatii...!!!
Tu, Mircea, oricum le stiai!!!
Erai doar "pus acolo" sa atragi oameni pentru... STUPARITUL! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 26 Iul 2015, 00:30

Multumesc pentru compliment, nu stiam ca sunt atat de "atragator".

Explicatiile nu au alt rost decat de a-l ajuta pe celalalt sa inteleaga. Degeaba vii cu explicatii pompoase daca nu isi ating scopul. Exista si explicatii tipice, gen: "sau... lasa".
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 26 Iul 2015, 00:34

Mircea_63 scrie: Degeaba vii cu explicatii pompoase daca nu isi ating scopul. Exista si explicatii tipice, gen: "sau... lasa".


Se mai inseala omul...!
Uite, vezi, asa patesc cand ma gandesc ca unii au chemare catre stuparie, ma chinui sa le explic si apoi constat ca... mi-am racit gura degeaba!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 26 Iul 2015, 00:38

Mircea_63 scrie:O botca poate fi roasa de matca, daca o lasa albinele.


Tii minte, draga Mircea (Mirciulica) cand iti spuneam ce tampenii spun colegii tai, moderatorii...?!?

Uite ca am mai aflat una:
- matcile rod botcile... :o :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 26 Iul 2015, 00:56

Te-ai tranformat in vanator de greseli? Stii bine ca matca inteapa botca, daca din neatentie am scris ca o roade, hop si tu.

Vezi tu? D`aia n-ai decat prieteni proaspeti. Dupa ce se lamuresc... la revedere.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 26 Iul 2015, 08:22

Mircea_63 scrie:Vezi tu? D`aia n-ai decat prieteni proaspeti. Dupa ce se lamuresc... la revedere.


N-ai inteles...
Tot castigul este altul: nu ma uita nici in mormant! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde paul » 26 Iul 2015, 09:02

Mircea_63 scrie:
Vezi tu? D`aia n-ai decat prieteni proaspeti. Dupa ce se lamuresc... la revedere.

:lol: :lol: :lol:
Eu is mai vechi si-mi place prietenia cu Andrei ! Totu-i sa incerci sa-l intelegi !
Andrei e ... ca sampania. Doar putin sa-l agiti si ... :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori