Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Momeli pentru prinderea roiurilor

Mesajde conufanica » 08 Mar 2013, 09:42

APIMAM - Momeală pentru prinderea roiurilor

Produs pe baza de plante, utilizat pentru prinderea roiurilor în stupină. De asemenea, utilizat în recuperarea roiurile fara stapan. Capsula cu un feromonul special se destupa si se plaseaza în roinita/nucleu.
INGREDIENTE: momeala are in componenta feromoni sintetici similari cu feromonii produsi de glandele Nasonov, ale albinei lucrătoare care folosesiti pentru marcarea si identificarea matcii din familia de albine
ACTIUNE: Atrage roiul de albine, faciliteaza acceptarea matcilor in roii nou formati.
INSTRUCTIUNI DE APLICARE
Preparatul este ambalat în tub de plastic, închis pe laturi cu bumbac si închis ermetic într-o folie de plastic. Înainte de utilizare, folia trebuie perforata în 5-6 locuri, pentru a permite degajarea unor cantităti adecvate de feromon in mediul inconjurator.

Momeala pentru roiuri poate fi utilizată astfel:
1. În locul special pregătit la înăltimea de aproximativ 2-3 metri, montati o roinita cu momeala în interior. Mirosul feromonului atrage albinele. Dupa identificarea acestui feromon de catre albinele cercetase ce parasesc familia roitoare, acestea transmit Reginei (matcii) identificarea locului pentru stabilirea roiului.
Dupa ce roiul se stabileste în roinita, el trebuie mutat în stupul pregătit, apoi capcana cu momeală poate fi folosita pentru a prinde alte roiuri.
2. Dacă nu va fi folosit ca si capcana pentru roi, acest produs poate fi folosit pentru recuperarea roiului gasit in stupina si scuturat intr-un stup ce poate fi apoi amplasat chiar in stupina.
3 Pentru inlocuirea matcii produsul va fi folosit în felul următor:
- colivia cu matca noua se asaza la aproximativ 5 cm sub leatul de sus al ramei din mijloc iar banda cu APIMAN se ataseazata la partea de sus a ramei. Feromonul de Apimam se transmite prin contact între albine. Lucratoarele prin contactul cu banda acumuleaza feromonul de matca, atingând-o cu mandibulele si cu corpul lor, apoi acestea il transmit prin intermediul suitei catre matca. Într-o familie medie se estimează că durata de actiune a feromonului este de trei săptămâni.
După utilizarea prelungită a momelilor, tubul de plastic, care este plasat într-o punguta, perforata de
dv-tra poate fi desfacut complet.
Alte avantaje:
Cresterea pontei matcii; Punerea in stup la inceputul primaverii, poate contribui în mod semnificativ la consolidarea familiei; Odata cu introducerea produsului intr-o familie fără matca, calmeaza albinele si asigura integritatea familiei; Atrage roii fugiti; Reduce atacurile din exterior asupra familiei de albine; Creste cantitatea de polen depozitata in stup;
Manipulare si depozitare
Evitati contaminarea cu momeala! Nu lucrati cu instrumente murdare. Daca se păstra într-un pachet bine inchis poate fi utilizat în termen de 18 luni de la deschidere.
Scoateti momeala din stup după ce nu mai este necesar. Păstrati produsul departe de copii.
Apimam nu este periculos pentru albine si alte insecte si plante.

Dozare - 1 unitate pentru prinderea a cinci roiuri.
Ambalaj: 1 capsulă pe cutie
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde delorin I » 08 Mar 2013, 10:57

Este un produs mai nou?
Acum am vazut ca e un produs sarbesc! Colegii de prin Banat si de prin vest au folosit asa ceva? VAd ca e un singur distribuitor in Romania care il vinde cu 15 Ron fiola! Ca unul care am comandat in USA - SWARM catch with NAsonov - si am primit niste produse fara eticheta - nu stiu ce sa spun! In USA pretul variaza in functie de cantitatea comandata. Dar este intre echivalentul a 2 dolari si 1 dolar si 20...
Fişiere ataşate
apimam.jpg
Asa arata se pare ambalajul!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2013, 19:06

Neaparat trebuie folosite manusi de protectia. Mare atentie, daca ai mainile contaminate cu aceea substanta se iau albinele dupa tine.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde delorin I » 08 Mar 2013, 20:01

Folositi? E bun de ceva?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde alt stupar » 08 Mar 2013, 20:43

e bun de speriat tzantarii :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde conufanica » 08 Mar 2013, 21:23

alt stupar scrie:e bun de speriat tzantarii :lol:


Anul asta voi testa.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde catalin_valenii » 08 Mar 2013, 22:22

In urma cu cativa ani am luat asa ceva de la un magazin de profil din Bucuresti de la Obor impreuna cu o cosnita in ideea sa incerc eficacitatea. Rezultat=0 . Nu am prins nimic in acel an cand mi au si roit cateva familii. Miroase foarte intens, avand un miros de roinita. L am folosit cum mi au spus la magazin numai ca nu a avut efect la mine in stupina. Poate am gresit ceva nu ar fi exclus.
Anul acesta mi am procurat Abejar sa il testez si pe acesta, in ideea ca poate prind macar un roi. O sa vad daca voi reusi sau nu.
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde balasbebe » 08 Mar 2013, 22:26

Produsul ar trebui livrat cu o scara in functie de pomi sau de cladiri, dupa necesitate. Mai consultati forumul inainte de a fi pacaliti

Produsul Abejar fugareste albinele, nu le atrage .
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde alt stupar » 08 Mar 2013, 23:24

tot caut o fotografie si nu reusesc sa mai dau de ea... surprinsesem momentul in care un roi tocmai incepuse sa se aseze pe niste cregi la 20 de metri de stupul din care a roit si la 2 metri de porcaria aia de Apimam.
Nici n-o baga in seama. Am incercat si cu Abejarul spaniol, e tot aia, fix-pix !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde Dila Daniel » 08 Mar 2013, 23:52

Abejarul l-am incercat si eu...
Si am sa-l mai folosesc pana termin cutiutza.
Nu sa prind roiuri(ca nu mi s-a parut sa aiba efectul scontat)ci...ca si crema de maini(miroase frumos) :)
Apimam,recunosc ca nu am folosit,dar nici nu mai pun asa usor botul...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde LUCIAN AVRAM » 09 Mar 2013, 00:21

am incercat si eu tot felul de smacuri , efect ..............................zero :x
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde MyBees » 09 Mar 2013, 00:59

alt stupar scrie:tot caut o fotografie si nu reusesc sa mai dau de ea... surprinsesem momentul in care un roi tocmai incepuse sa se aseze pe niste cregi la 20 de metri de stupul din care a roit si la 2 metri de porcaria aia de Apimam.
Nici n-o baga in seama. Am incercat si cu Abejarul spaniol, e tot aia, fix-pix !



Uite aici una de la mine, din vara. In roinita aia sunt doua rame si ulei de Melissa. Le-a durut fix in pix de roinita mea si s-au asezat tot unde le-a fost lor bine. Cu vreo 30-40 cm. sub urdinis. Oricum, aproape ca am avut succes, roisorul ala a nimerit pomul : :lol:

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde conufanica » 09 Mar 2013, 12:16

Eu am folosit cu succes abejar-ul anul trecut la introducerea matcilor in nuclee.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde balasbebe » 09 Mar 2013, 13:08

Coane vezi ca suntem deocamdata mai multi cei care nu mai pun botul.
Poate ai contract de publicitate, si noi nu stim.
Daca platesti doar transportul, mai am 3 cutii gratis.
Si acel cutit care se vinde pe TV, este gratis, dar costa doar transportul.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde aparul » 09 Mar 2013, 13:42

dar de "roinita" sau "lamiita"((Melissa officinalis L.) nu ati aauzit?
au cam acelasi efect si costa mult mai putin :lol: :lol:
aparul
 

momeală pentru prinderea roiurilor

Mesajde ovidiu_78 » 09 Mar 2013, 14:10

Tocmai azi am primit un catalog de la firma din anglia de unde mi-am facut comanda la niste lucruri ce le-am postat,si am gasit la capitolul roiuri asta
Chestia cu cusca aceea de prinde regina pare intersanta,a mai folosit cineva asa ceva?!sau vazut?!
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori