Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cauza depopulare micronuclee?

Mesajde ignatov andrei » 07 Iun 2013, 00:37

clabescu.marius scrie: au stat doar intr-un colt al cutiei si nu au bagat in seama botca.


Pentru ca matca era deja moarta, sau nu mai putea fi salvata, iar albinele au simtit asta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cauza depopulare micronuclee?

Mesajde badguy_goodguy » 07 Iun 2013, 02:01

Ce intelegi prin hrana semilichida? apifonda? acuma vara?

Se maclaiesc si daca pui multe cregunte?
Eu nu am avut probleme. Am tot nuclei din plastic, dar in hranitor am pus rumegus si multe cregunte :ugeek:
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cauza depopulare micronuclee?

Mesajde ignatov andrei » 07 Iun 2013, 09:30

bob scrie:Stie cineva, care ar putea fi cauza plecarii albinelor dupa deschiderea urdinisurilor micronuclelor de imperechere(de tip Apis Pusior 2010), desi aveau hrana si botca pusa iar in unele cazuri matca in colivie?
Multumesc.


La formarea roilor (si nucleele sunt niste roi), se pomeneste de "scuturatul albinelor de pe ramele cu puiet tanar".
Ca sa putem scutura albina, trebuie gasita matca etc.... corect?!?
Daca tot se procedeaza asa...

Calculati (in mare) necesarul de albina (tanara). Pregatiti cateva lazi, echipate cu faguri crescuti (din cei pe care ii veti folosi la roi) si 1-2 rame cu foarte putin puiet. Scuturati acolo TOATA albina de care aveti nevoie, luata din mai multe familii. Dupa cel putin 3 ore, dupa ce au plecat cele care "stiu sa plece", va ramane doar albina "de stup". Aceasta albina o folositi acolo unde este nevoie. Nu va trebuie Rahova, Jilava sau ale beciuri si nici nu va trebuie rachiu (doar pentru "cinstit"), sau alte "metode de parfumare"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cauza depopulare micronuclee?

Mesajde un OM » 07 Iun 2013, 22:42

Multam frumos, domn Andrei.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cauza depopulare micronuclee?

Mesajde balu » 13 Iun 2013, 16:03

anul trecut , si anul acesta am incercat imperecherea matci in nuclee acelea mici de polistiren, dupa o saptamina au dezertat inainte ca matca sa oua, le-am pus cite un faguras crescut dar fara puiet. sa fie de vina nucleul ca e prea mic?
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Cauza depopulare micronuclee?

Mesajde italianu » 13 Iun 2013, 16:20

nu,nu e de vina nucleul.
Citeste cu atentie ce e scris,si fa intocmai
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori