Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde kamy » 24 Iun 2013, 06:48

Am tinut matci imperecheate in bigudiu,din prostie,uitucime si curiozitate nemteasca(auswitz) pana la o luna de zile dar scade matca devine mai silueta slabeste si nu e indicat,multe dintre ele nu suporta detentia si se bronzeaza pe burta(adeca se intorc cu picioarele in sus) !!!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde italianu » 24 Iun 2013, 07:16

kamy scrie:Am tinut matci imperecheate in bigudiu,din prostie,uitucime si curiozitate nemteasca(auswitz) pana la o luna de zile dar scade matca devine mai silueta slabeste si nu e indicat,multe dintre ele nu suporta detentia si se bronzeaza pe burta(adeca se intorc cu picioarele in sus) !!!


kamy, le-ai lasat sa depuna?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde balu » 24 Iun 2013, 09:26

Am dat unui nucleu o botca la eclozionare, si ma asteptam sa fie imperecheata, cind colo captiva, portcupulele transparente nu le vad, asa ca n-a avut pe unde iesi. Nucleul a capacit 2 botci , n stiu ce virsta aveau.Puteam sa arunc matca, dar am lasat-o sa vedem daca se mai poate imperechea, cred ca a stat 9-10 zile inchisa. Cind am descis capacul la bigudiu a iesit ca migu, dupa o jumatate de ora era in nucleu, se daduse la botci..
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde alexx » 24 Iun 2013, 11:10

balu scrie:Am dat unui nucleu o botca la eclozionare, si ma asteptam sa fie imperecheata, cind colo captiva, portcupulele transparente nu le vad, asa ca n-a avut pe unde iesi. Nucleul a capacit 2 botci , n stiu ce virsta aveau.Puteam sa arunc matca, dar am lasat-o sa vedem daca se mai poate imperechea, cred ca a stat 9-10 zile inchisa. Cind am descis capacul la bigudiu a iesit ca migu, dupa o jumatate de ora era in nucleu, se daduse la botci..

sigur se poate imperechea
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde Trantorul@ » 24 Iun 2013, 14:12

italianu scrie:
Trantorul@ scrie:
badguy_goodguy scrie:Totusi ce se intampla cu o matca care nu iese din bidighiu ca de ex. (intr-un micronucleu) in 14 zile, si tu ii dai drumul doar in a-15-a zi din neglineta? Aceea matca nu va mai fi apta sexual? Cate zile o poti pastra pana cand o intruduci intr-un nucleu de imperechere?


Aia nu se mai poate numi sub nici o forma matca , si o super matca tanara imperecheata tinuta mai mult de 48 de ore prin custi,bigudiuri si alte cele sar putea sa ajunga o epava .


trintore , bancile de matci cum se fac?sau, de ce se fac?[/quote]

eu vb. despre o tanara matca ce a pontat de numa si dupa ce am tinut-o 48 de ore in colivie in alt stup a fost pa (in plin sezon ), am patit-o cu mai multe nu cu una, sa lasam bancile de matci deoparte ca e destul de grele cu ele .... si eu iernez matci in nucleele in care le imperechez (ce-i drept nu multe intre 3 si 5 da sunt de ajuns , anul asta o sa iernez poate mai multe) .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde italianu » 24 Iun 2013, 21:07

hai sa demontez legenda asta,,metropolitana",nu de alta dar am scris-o odata.
In 2010,la apicultorul la care lucram ,am schimbat matcile.
mi-a fost mila sa le dau cu capul de pereti,asa ca le-am bagat in cutiute,alea galbene din plasticchestia e ca de cind le-am ,,recoltat " si pina m-am dus in concediu au trecut 2 saptamini bune.
au ajuns toate cu bine pe plaiurile mioritice
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde Trantorul@ » 24 Iun 2013, 23:16

pentru mine nu ai ce demonta , mjoritatea traiesc da ajung epave chiar daca ponteaza crezi ca ma incanta ca le-am tinut o luna in cutiute si pe urma pun ceva oua mediocru??? , cand ai ochiu format vezi cum o mers o matca si cum merge dupa ce o muti intr-o familie mai puternica ar trebui sa mearga si mai bine nu mai rau mai ales cand intra ceva de afara si nectar si polen ..... , si nu am zis ca toate ajung sa fie asa decat unele , eu nu mai schimb cu bigudiuri si cutiute si .. ca am pierdut anul trecut 5 bucati shimbate ca la carte si 1 din vina mea cele mai babane matci , orfanizare fara nimic minim 5 zile cu cat mai mult cu atat mai bine la 7, 8 zile nu ai nici o emotie ca nu o ia si pe urma dau doar matca din nucleu singura direct pe fagure, anul trecut am schimbat asa dupa 20 iulie pe foame crancena si nu am avut probleme fara stimulari fara nimic ... si cand era cules bunicel le-o hacuit cu cutiute cu bigudiuri cu castrari ... am avut cateva care or umplut cu ceara gaurile sa sufoce matcile nu alta , e grele in sezon cu schimbatu matcilor :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde samuellazea » 25 Iun 2013, 10:25

Cu bucurie pot spune ca sambata 22.06 am gasit primele mele 2 matci imperecheate. Am tot asteptat dupa ele si pana la urma am vazut ca s-a meritat. Am gasit cate o rama ouata foarte frumos la fiecare. Acum mai astept dupa una si gata pe anul asta ;)

Toate bune la fiecare si spor la cat mai multe imperecheri :)
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde italianu » 25 Iun 2013, 11:36

asteapta capaceala
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: in cat timp trebuie sa se imperecheze matca?

Mesajde alexx » 25 Iun 2013, 17:31

samuellazea scrie:Cu bucurie pot spune ca sambata 22.06 am gasit primele mele 2 matci imperecheate. Am tot asteptat dupa ele si pana la urma am vazut ca s-a meritat. Am gasit cate o rama ouata foarte frumos la fiecare. Acum mai astept dupa una si gata pe anul asta ;)

Toate bune la fiecare si spor la cat mai multe imperecheri :)

cat de mult ai asteptat?
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori