Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde jonny_it » 18 Noi 2011, 12:57

andrei_calinescu scrie:Depinde cu cat cumperi matcile nefecundate. Il lume in general, una nefecundata are pretul catre jumate fata de una iubita. Vorbesc de ce vine industrial din Chile, Argentina sau Mexic. Uneori chiar mai ieftine.


Nu cred ca exista asemenea matci in Romania, sper ca nu!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde al_bor » 20 Dec 2011, 12:21

Ovidiu.Turda scrie:Salutare la toti. Ma gandeam sa cumpar regine nefecundate, si sa le bag eu in nuclee mici de imperechere cu ceva albine, ies mai ieftin asa zic eu, nu imi permit sa iau gata imperecheate, le bag in nucleu si se imperecheaza ele. Ce ziceti?

cumpara botci.daca ai de unde.1/3 din pretul unei matci de rand.treaba cu matci de prasila e frectie la picior de lemn
salutare.
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde Badea. claudian » 20 Dec 2011, 12:55

nae scrie:Am cumparat 10 M imperechiate ,crescatorul a omologat o rasa, i-am cumparat o carte... Acceptare 100%. Dupa 2-3 rame pontate 3 M s-au schimbat linistit... Daca sunt IMPERECHIATE stii ce CUMPERI !? :shock:


Si totusi de la un asa crescator ai pretentii mari nu?... cam banui eu cine este !... si daca este asa sa sti ca mai are reclamatii in legatura cu calitatea ...asa ca !!!!... un proverb spune ca : La pomul laudat sa nu te duci cu sacul !!! :o
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde valy55 » 20 Ian 2012, 17:53

ma ocup de albine din 1985 si imi cresc singur reginele,prin mai toate metodele cunoscute. In 2010am cumparat o regina,prin intermediul unui prieten,de la un crescator f cunoscut.A fost o regina medie de nota 7.In 2011 05 17 am cumparat 10 regine de la MOARA VLASIEI .Au fost fecundate iar 4/5 sunt f bune.Peste 2 saptamani am cumparat tot prin ACA DB 10 regine de la Baneasa care au fost ne fecundate ( 4 omorate la introducere,2 pierdute la imperechere,4 au inceput sa oua la8/10 zile dupa eliberare din cusca).Sfatul meu:creste singur reginele chiar de esti incepator
valy55
 
Mesaje: 19
Membru din: 20 Ian 2012, 14:19

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde Badea Alin » 20 Ian 2012, 22:51

nu știu calitatea matcilor dar am cumparat „broșura”. Cam piperat prețul pentru informațiile întâlnite. Asta este, mi-am asumat riscul comandând-o! :cry:
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2012, 00:55

La pomul laudat nu te duci cu sacul, ca probabil e deja cules. La pomul laudaros, nu am idee cu ce sa te duci.

Orice banut trebuie cheltuit judicios. Dar experienta nu se castiga usor cand se invata pe cont propriu, domnilor. De lucru iti faci si cu cativa roi culesi din pom, lazi facute cu soarecul, o botca pe suport de plastic, dar ca sa le faci decent pe toate, investesti timp, energie si bani. Un atelier decent, facut cu un mester, ia macar 10.000 lei. Tehnica de lucru cere si ea 1-2 ani, teorie si practica, sau ma rog, sa vorbeasca cei din domeniu. Regine bune nu ies la prima botca. Fenomenul nu prea are repetabilitate, alt mai sau iunie vine tocmai anul urmator, asa ca evoluezi ciclic. Daca nu esti riguros si nu-ti notezi, unele lucruri risti sa le uiti. Pe cont propriu, parerea mea e ca ai nevoie sa produci cateva mii de bucati, pana sa iti insusesti cum trebuie tehnica si fineturile care nu-s chiar putine.

La nivel mare, orice proprietar de ferma apicola mai rasarita are fie un crescator cu care colaboreaza, fie un angajat care se ocupa de treaba asta. Altii au furnizori de roi, direct. La 4-600 de familii n-ai cum altfel. Cam asta e sensul in care se misca lucrurile si la noi.

Daca esti incepator, pentru experienta, ia-ti cateva si apoi decizi. Costul e mic, dar castigul sigur, macar sub acest aspect.

:!:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde pngflorin » 22 Ian 2012, 20:00

lucky5strike scrie:La pomul laudat nu te duci cu sacul, ca probabil e deja cules. La pomul laudaros, nu am idee cu ce sa te duci.

Orice banut trebuie cheltuit judicios. Dar experienta nu se castiga usor cand se invata pe cont propriu, domnilor. De lucru iti faci si cu cativa roi culesi din pom, lazi facute cu soarecul, o botca pe suport de plastic, dar ca sa le faci decent pe toate, investesti timp, energie si bani. Un atelier decent, facut cu un mester, ia macar 10.000 lei. Tehnica de lucru cere si ea 1-2 ani, teorie si practica, sau ma rog, sa vorbeasca cei din domeniu. Regine bune nu ies la prima botca. Fenomenul nu prea are repetabilitate, alt mai sau iunie vine tocmai anul urmator, asa ca evoluezi ciclic. Daca nu esti riguros si nu-ti notezi, unele lucruri risti sa le uiti. Pe cont propriu, parerea mea e ca ai nevoie sa produci cateva mii de bucati, pana sa iti insusesti cum trebuie tehnica si fineturile care nu-s chiar putine.

La nivel mare, orice proprietar de ferma apicola mai rasarita are fie un crescator cu care colaboreaza, fie un angajat care se ocupa de treaba asta. Altii au furnizori de roi, direct. La 4-600 de familii n-ai cum altfel. Cam asta e sensul in care se misca lucrurile si la noi.

Daca esti incepator, pentru experienta, ia-ti cateva si apoi decizi. Costul e mic, dar castigul sigur, macar sub acest aspect.

:!:


asta daca traiesti din apicultura, daca esti hobyst cred ca e interesant sa incerci sa obtii matci, iti poti permite sa gresesti.

Referitor la intrebarea cu care a plecat topicul, sunt convins ca matca e cea ce dicteaza mersul familiei, aici intra si productivitatea.
In mod clar este o investitie f buna, iar pretul de 35-50 de lei se amortizeaza in timp daca binenteles ei de la persoane serioase .
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde badea marian2012 » 29 Ian 2012, 23:03

pngflorin scrie:
lucky5strike scrie:La pomul laudat nu te duci cu sacul, ca probabil e deja cules. La pomul laudaros, nu am idee cu ce sa te duci.

Orice banut trebuie cheltuit judicios. Dar experienta nu se castiga usor cand se invata pe cont propriu, domnilor. De lucru iti faci si cu cativa roi culesi din pom, lazi facute cu soarecul, o botca pe suport de plastic, dar ca sa le faci decent pe toate, investesti timp, energie si bani. Un atelier decent, facut cu un mester, ia macar 10.000 lei. Tehnica de lucru cere si ea 1-2 ani, teorie si practica, sau ma rog, sa vorbeasca cei din domeniu. Regine bune nu ies la prima botca. Fenomenul nu prea are repetabilitate, alt mai sau iunie vine tocmai anul urmator, asa ca evoluezi ciclic. Daca nu esti riguros si nu-ti notezi, unele lucruri risti sa le uiti. Pe cont propriu, parerea mea e ca ai nevoie sa produci cateva mii de bucati, pana sa iti insusesti cum trebuie tehnica si fineturile care nu-s chiar putine.

La nivel mare, orice proprietar de ferma apicola mai rasarita are fie un crescator cu care colaboreaza, fie un angajat care se ocupa de treaba asta. Altii au furnizori de roi, direct. La 4-600 de familii n-ai cum altfel. Cam asta e sensul in care se misca lucrurile si la noi.

Daca esti incepator, pentru experienta, ia-ti cateva si apoi decizi. Costul e mic, dar castigul sigur, macar sub acest aspect.

:!:


asta daca traiesti din apicultura, daca esti hobyst cred ca e interesant sa incerci sa obtii matci, iti poti permite sa gresesti.

Referitor la intrebarea cu care a plecat topicul, sunt convins ca matca e cea ce dicteaza mersul familiei, aici intra si productivitatea.
In mod clar este o investitie f buna, iar pretul de 35-50 de lei se amortizeaza in timp daca binenteles ei de la persoane serioase .



Dorinta omului a fost este si va fi sa incerce, sa experimenteze, sa cunoasca... si aceasta este f. bine. Este loc de ,,dat cu capul'' si cu siguranta asa se invata...
,,Sa fac singur matci'' este posibil si interesant, pt. a cunoaste, de a te bucura de produsul tau, dar cu siguranta calitatea si pretul va avea de suferit. Noi rom. asa sintem invatati, sa facem totul, dar nimic cum trebuie... Neamtul care este: apicultor stie sa produca produsele stupului si stie bine: crescatorul sa creasca matci, produce matci si stie bine... noi... Nu a produce este problema, ci ce producem, la ce cost..
-ce producem - din ce trage apicultorul ro.? din ce are prin ograda (el zice ,,din fam recordiste'',fac selectie). Aici avem mari, mari carente, pt. ca selectia nu sta la indemina apic. de rind, ci aceasta este treaba institutului, care la rindul sau sta. sta, si nu face nimic pt. a ameliora o rasa care daca ar fi fost lucrata fara doar si poate erea f. buna... dar am pierdut 30 de ani in care cei care au baut cafele si pe bani nostri, nu pot sa iti vinda o matca de prasila, pt ca nu au. Deci tragi ... ce caractere trazmiti descendentelor, trintori, la rindul lor ce aduc in ,,bagajul genetic'' al viitoarei matci si implicit in stupina ta ? Aaaa de hobii... este loc si bine faci... dar albina noastra a ajuns asa ca generatii am incurajat roirea naturala, nu a fost cine sa faca selectie (numai un institut care este platit de stat, care are locatii izolate, care este platit sa urmareasca caracterele ceneratiilor... numai el poate pt. ca are mijloace). Poate sint inteles gresit, nu ca nu stim sau nu avem abar, dar sintem depasiti ,,tehnic''.
- pretul - daca o produc eu nu ma costa... Gresit. Un nucleu mic trebuie sa produca cel putin 2 matci ca sa fi pe profit (nu discutam de nuclei de inperechere cu rame mari)... Daca cresterea matcilor erea o ,, afacere'' ro. erea oportunist, putini fac ce trebuie sa faca...
la tot coltul ,,fac matci sau vind matci'' dar...
Concluzie : daca crezi ca poti avea calitate la un pret rezonabil... spor la treaba!
Cu stima BM!
PS oare de ce mari apicultori (mi de stupi) cumpara anual matci de la pepiniere? nu ii duce mintea? nu au ce face cu mii de eu?
-
badea marian2012
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Ian 2012, 21:04

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde nae » 30 Ian 2012, 20:44

Dl. BM subscriu celor scrise de dv. ;sunt apicultori care cunosc tehnica /au mijloacele tehnice /au timp /au locatie ...
In '11 am cumparat 10 matci sa improspatez sangele in stupina .... dezamagire .Nu am timp , nu am tehnica..vreau sa cumpar matci (chestia cu selectia e discutabila ) dar mai bune ca ale mele (si fara varos in nuclei... ).
Multe lucruri ,bune ,sunt facute de tineri ,selectia nu !
Ai 30 de ani ,practici apic. de 10 ,faci selectie de 5 ani ... matca asta nu e selectionata e mai buna ca a lu' Nae ,atat .
Lucrezi intr-un institut care face asta de 30 ani si continui munca altora si tu o slefuiesti , da .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde stroe » 31 Ian 2012, 10:21

Cred ca pana la un anumit nivel se pot folosi matci proprii sau cumparate fara sa-ti pese de caracteristicile de performanta. Atunci cand esti deja meserias , le ai pe toate si-ti mai lipseste acel ceva pentru perfect poti cumpara matci selectonate de super calitate cu garantia producatorului in care sa ai incredere totala.E destul de greu sa faci selectie (vecinii au stupi cu trantori iubareti) in conditii normale. Pentru selectie este evident ca ai nevoie de materialul de prasila si izolare totala( prima sa zicem ca se poate ca izolarea e mai greu)
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde ciptheman » 31 Ian 2012, 11:26

eu cred ca se poate si cu izolarea dar presupune ceva cheltuiala atat cu banii cat si cu timpul dar anul asta cred ca o sa o fac vreau sa incerc si tranzvazarile(simpla si dubla)cat si impercherea dirijata.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde badea marian2012 » 02 Feb 2012, 01:13

Cu siguranta colegul are dreptate ,, Cred ca pana la un anumit nivel se pot folosi matci proprii''. Defapt se pot folosi matci propii la ori ce nivel, depinde de apicultor, de,,pretentii''...
Imi cer scuze dar selectia este ,,un sector sensibil'' pe care noi il tratam cu usurinta. A face selectie nu inseamna numai sa trag din matci recordiste, de a avea un loc izolat... ar fi prea simplu. Institutele ce fac cercetare, au angajati, platesc salarii, du sarcini clare, pretind rezultate (nu este vorba de ai nostri... la noi asa cum am spus se beau cafele si se bate din gura - se vad rezultate...OOOooo). Sint convins ca am putea sa facem si noi selectie pina la un anumit nivel, dar dupa care sintem depasiti. Istoricul si statistica sint conditiile de baza in selectie. Care din noi stie cu cel putin 5 ceneratii in urma totul despre matcile mama si matcile tata? Cu cine s-au incrucisat, au respectat cele 7 caractere de baza, s-a lucrat la caracterul nedorit si daca s-a optinut sau nu o ameliorare, teste si analize de lab... Aparent este simplu dar cu siguranta nu sta la indemina nostra de a optine ,,linii selectionate''. .. ameliorare cu multa rabdare da. Fiecare trebuie sa se preocupe de binele stupinei lui si fiecare decide cum. O matca de prasila (de insula) rareori uimeste, dar informatia genetica care o trazmite... e lucrata. Sincer imi pare rau ca nu am avut sansa sa fac apicultura intr-o tara in care cei care sint platiti sa faca selectie, SA FACA. sa aiba rezultate, sa putem cumpara o matca de prasila lucrata... pacat... de timp, bani, pingele rupte. Eu am pierdut toate 3 dar nu se poate alfel.
Cu stima!
PS colegul, scuze, nu te ,,obosi'' cu tranzvazare dubla... ,,frectie la piciorul de lemn''
badea marian2012
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Ian 2012, 21:04

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde bogdannn » 02 Feb 2012, 10:05

chiar daca pe anunturi apicole majoritatea vand rase selectionate de Carnica, Carpatina, Ligustica, Aurea, Buckfast etc .. nici eu nu cred ca la noi in tara se face selectie in adevaratul sens al cuvantului principala cauza fiind lipsa locurilor izolate

eu sfatuiesc pe cei care fac apicultura de weekend sau care merg pe inmultire (perioada asta sunt destui) sa-si faca singuri matcile, este destul de simplu, sunt destule metode fara tranzvazare din care ies matci bune, si daca un incepator are o matca de calitate oricum nu stie sa o exploateze la adevarata ei valoare
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde Badea Alin » 02 Feb 2012, 10:13

bogdannn scrie:chiar daca pe anunturi apicole majoritatea vand rase selectionate de Carnica, Carpatina, Ligustica, Aurea, Buckfast etc .. nici eu nu cred ca la noi in tara se face selectie in adevaratul sens al cuvantului principala cauza fiind lipsa locurilor izolate

Bogdan, dacă îț duci materialul de selecție la Padina eu cred că ai toate șansele să realizezi o împerechere controlată. :lol:
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde bogdannn » 02 Feb 2012, 10:19

Badea Alin scrie:Bogdan, dacă îț duci materialul de selecție la Padina eu cred că ai toate șansele să realizezi o împerechere controlată. :lol:


am urcat de la Padina la Babele si la Crucea Caraimanului in ultimii doi ani si intotdeuna am numarat cel putin 100 de albine pe flori :D
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde Badea Alin » 02 Feb 2012, 11:07

cred că trebuie să înaintăm cât mai mult în „creierul” munților ceva de genul valea Lotrului, Transalpina, dar mai ales zonele cu altitudini ridicate, însă cele din urmă îți oferă un timp limitat de creștere.
Alte locuri mai izolate nu prea se mai găsesc.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori