Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

sa cumpar sau nu regine

Mesajde Ovidiu.Turda » 27 Iun 2011, 10:03

Salutare la toti. Ma gandeam sa cumpar regine nefecundate, si sa le bag eu in nuclee mici de imperechere cu ceva albine, ies mai ieftin asa zic eu, nu imi permit sa iau gata imperecheate, le bag in nucleu si se imperecheaza ele. Ce ziceti?
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde gigiploesteanu » 27 Iun 2011, 12:34

Nu va recomand sa cumparati matci neimperecheate pentru ca nu stiti ce cumparati.
Să ştii să lupţi, când vrei să ai, Să nu regreţi când pierzi sau dai
Avatar utilizator
gigiploesteanu
 
Mesaje: 62
Membru din: 05 Apr 2011, 14:04
Localitate: Galati 0746922437

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde Ovidiu.Turda » 27 Iun 2011, 14:23

multumesc de sfat
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde nae » 15 Noi 2011, 22:41

Am cumparat 10 M imperechiate ,crescatorul a omologat o rasa, i-am cumparat o carte... Acceptare 100%. Dupa 2-3 rame pontate 3 M s-au schimbat linistit... Daca sunt IMPERECHIATE stii ce CUMPERI !? :shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde jonny_it » 15 Noi 2011, 22:49

nae scrie:Am cumparat 10 M imperechiate ,crescatorul a omologat o rasa, i-am cumparat o carte... Acceptare 100%. Dupa 2-3 rame pontate 3 M s-au schimbat linistit... Daca sunt IMPERECHIATE stii ce CUMPERI !? :shock:


Ce rasa a omologat? :)

Matcile de multe ori sunt afectate si de transport, mai bine zis chiar daca matca este de calitate daca transportul nu se face in conditii corespunzatoare ea este afectata si chiar daca pentru moment este acceptata pana la urma albinele o schimba.
Mai exista si posibilitatea ca vanzatorul sa fi trimis matci batrane, totusi nu erau schimbate toate daca transportul se facea in conditii bune.

Cele mai bune matci sunt matcile care le cumperi de la fata locului, direct din nucleele de imperechere! ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde bogdannn » 16 Noi 2011, 09:25

jonny_it Cele mai bune matci sunt matcile care le cumperi de la fata locului, direct din nucleele de imperechere! ;)

Corect cel mai bine si cel mai corect asa se procedeaza, mai ales daca e prima data cand cumperi de la crescatorul respectiv


Faza cu achizitionarea de matci neimperechiate mi se pare o mare greseala, daca esti incepator mai bine le faci acasa cu metoda Miller :D
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde janese » 16 Noi 2011, 10:09

cand cumperi o matca..direct din nucleu....ce vezi??
ca e fecundata..ca face puiet de lucratoare...si ca e intreaga!...toate astea inseamna 20% din insusiri..restul de 80% trebui sa le accepti!si sa le verifici, probezi!
treaba cu puietul capacit compact...e relativa!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde bogdannn » 16 Noi 2011, 10:42

pai tot e ceva in comparatie cu o matca nefecundata trimisa prin posta :D
parca dumneavostra ati avut ceva experiente negative cu matci primite de la Maximus, trimise in plic :?:
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde stupar » 16 Noi 2011, 14:39

Matca neinperecheata n-are valoare.Accepta foarte greu!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde stroe » 16 Noi 2011, 16:59

iti faci singur cateva matci dupa metoda explicata de janese pe forumul vechi sau cumperi matci fecundate /riscuri exista la ambele variante doar ca la prima e gratis.
Dupa parerea mea daca se cumpara matci trebuie facut la fata locului direct din nucleele de imperechere din mai multe motive. Eu am cumparat matci si una era trantorita, dar mi-am asumat riscul - se intampla.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde janese » 17 Noi 2011, 12:45

in legatura cu matcile de la maximus..a lasat de dorit transportul si hrana din cushca..atat!!!!

cand cumperi matci..trebui sa accepti o perdere la acceptare de 30%...deci din zece raman sapte...si apoi dupa acceptare..din sapte doua vor fi sub media celor pe care le ai tu in stupina..deci sa faci un plus de calitate eventual in stupina ta...mai raman cinci..din care potzi sa iei in atentie doua...si eventual dupa ce le urmaresti sa vezi din care tragi samanta!
dar numai daca te nemultumeste linia ta!!!!

varianta:
1. ori ai familii tari si te induri sa bagi una in friguri(controlat)...si faci botci
2.ori esti pus pe inmultire(automat nu prea ai roi tari,familii tari )..si atunci nu ai de unde sa faci ceva de luat in seama calitativ,si iei de undeva
am mai zis...daca esti pus pe inmultire...nu te uita sa iei neaaparat matci pe spranceana!!!!ca vei constata ca orice ai cumpara..nu te astepti...nu te alegi cu minuni!..apoi dupa ce tia-ai facut efectivul incepi sa cauti una-doua...cinci pe spranceana!!!
ce vreau sa zic?...un incepator cand se hotaraste sa bage bani in matci...se asteapta ca matcile cumparate de la ,,x"sa-i suplineasca lipsa lui de experienta...si stupii sa infloreasca!!...
in general cand nu esti multumit de ,,linia ta" si vrei ceva ..,,mai bun"... si cumperi,vei obtine in cel mai fericit caz o crestere de calitate cu 10-20 de procente plus,in stupina ta!...restul tine de ,,priceperea ta!!!!.minunile in stupina incepatorului,nu vin de la cine stie ce shusha de albine...grosul minunilor vin de la ce face el in stupina!..asha zice janese!!..nu vreau clinciuri.!..contre!..este o parere...bazata pe ce am vazut eu la matcile carpatine!!!! :P

ps...in legatura cu procurarea de matci neimperecheate...eu ash sfatui sa-si procure..dar vezi pretul...in asha fel incat asa iesi la vopsea daca ai 50-60% perderi la acceptare plus imperechere!...dar fii atent!!!...experienta pe care o vei castiga mergand pe procurare matci neimperecheate,valoreaza infinit mai mult decat cele 60% pierdere de bani!!!!sunt comportamente,lucruri care trebui sa le vezi cu ochiitai ca sa-ti ramana in cap!!!!ca dealtfel 95% din apicultura.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde Donbazil » 17 Noi 2011, 21:15

Sal'tare!
Bine Jane, da' acuma cand afacerea cu matci e mai mult pe hartie, pentru decontare prin PNA, crezi ca mai conteaza?.....
Sa ai factura, sa dovedesti cheltuiala si sa ceri banii napoi......Deci biznis ordinar....
Restul e......Poveste..... :idea:
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde andrei_calinescu » 17 Noi 2011, 23:04

Donbazil scrie:Sal'tare!
Bine Jane, da' acuma cand afacerea cu matci e mai mult pe hartie, pentru decontare prin PNA, crezi ca mai conteaza?.....
Sa ai factura, sa dovedesti cheltuiala si sa ceri banii napoi......Deci biznis ordinar....
Restul e......Poveste..... :idea:
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

Donbazil buna seara.
Mai concret vorbind omul cumpara matci nefecundate dar ia factura pentru fecundate? Si i se deconteaza dublu?
Spune-mi si mie ca sa invat treaba asta cu biznisul ordinar. Ca povesti am tot auzit.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde un OM » 18 Noi 2011, 00:22

Donbazil vorbeste doar de cumpararea de matci pe ...hartie, fara macar a le vedea la culoare. Doar pentru decontarea contravalorii matcilor, minus TVA.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde janese » 18 Noi 2011, 09:31

fratilor...eu vorbesc de apicultura...nu de comertz...alb sau negru!!!!
flacau care a facut topicu la ce s-o fi referit????? :roll:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: sa cumpar sau nu regine

Mesajde andrei_calinescu » 18 Noi 2011, 12:17

Ovidiu.Turda scrie:Salutare la toti. Ma gandeam sa cumpar regine nefecundate, si sa le bag eu in nuclee mici de imperechere cu ceva albine, ies mai ieftin asa zic eu, nu imi permit sa iau gata imperecheate, le bag in nucleu si se imperecheaza ele. Ce ziceti?

Salut,
Daca poti face fecundari dirijate(cu trantorii tai provenind din matci performante), esti castigat si calitativ si ca pret.
Depinde cu cat cumperi matcile nefecundate. Il lume in general, una nefecundata are pretul catre jumate fata de una iubita. Vorbesc de ce vine industrial din Chile, Argentina sau Mexic. Uneori chiar mai ieftine.
Daca e doar o economie bugetara, e OK sa cumperi nefecundate, bineinteles cu aspectele relative de rigoare.
Dar daca vrei matci, asa cum spune maitre Jean, baga una in roit controlat.. Sau orfanizeaza unul si trage botci din el. Pana cresti efectivul, orice e bun.
Asta-i bine la albine ca poti avea materia prima gratis , cand vrei.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori