Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde badguy_goodguy » 10 Iun 2013, 02:38

1.

Mi s-a intamplat ceva dezastruos. Intr-o familie-starter unde am pus la crescut 20 de matci.
15 matci le-am gasit moarte efectiv in bidighiu, iar 5 dintre ele le-am gasit moarte in botca, inainte sa eclozioneze.
Precizez ca cele moarte in botca,erau mature, nu aveau nuante de alb pe corp. Erau niste matci frumoase, maturizate complet.
Stie cineva care ar fi cauza?

2. Mi-am cumparat niste micronuclee din plastic.
Imagine
Am scuturat frumos albina tanara dupa rame intr-o cutie, apoi am umplut nuclele de imperechere cam cu jumate de pahar de 250 ml (e putin ?!)
Am lasat micronucele la umbra in jur de 2 zile, apoi le-am deschis. Am vazut ca albinele fac zbor de orientare in jurul nucleului, si ca intra si ies din micronucleu fara probleme.

Unui micronucleu i-am dat o matca proaspat iesita (de cateva minute, am auzit-o cand facea zgomot sa iasa din botca, au un rontoit care se aude cand duci botca la ureche). Era o matca provenita dintr-o botca de schimb linistit de toata frumsetea. Te uitai la ea si ziceai ca e matca imperecheata/batrana de cel putin cateva luni, asa de mare era. Seara m-am uitat sa vad cum se comporta cu matca... surpriza: nici o albina nu mi-a ramas in micronucleu...au plecat absolut toate cu matca cu tot!!!
Revenind la micronuclee..am obs. ca daca le dai la 12-24 de ore cate o botca/matca risti sa constati ca ingrijez matca/botca respectiva. Gen: se muta in alta parte a micronucleului (chiar si in hranitor), si botca/matca ramane descoperita.
Cu unul am patit asa: am vazut ca albinele e in fata, i-am pus o botca in fata. Cand m-am uitat azi in micronucleu am vazut ca e s-a mutat in spate...si botca era neacoperita(nu stiu ce se va alege de aceea botca...).
O alta matca mi-a murit in micronuclei (le banuiesc ca nu i-au dat de mancare).

----
Este primul an cand folosesc micronuclei, pana acuma imperecheam matcile in nuclee de 1/1. (infintam un roi pt. fiecare matca).
Insa din anumite motive (vand albine) imi trebuiesc matci in plus, si nu imi convine sistemul 1/1 si nici 1/2 (desi....acolo nu aveam problemele pe care le intampin aici! - sa nu imi bage in seama botca, matca sau sa roiasca cand le dau insfarsit o matca)
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Matci moarte in bidighiu/botca. Alte probleme.

Mesajde mirel » 10 Iun 2013, 08:15

In bigudiu, ai pus si tu un strop de miere?
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Matci moarte in bidighiu/botca. Alte probleme.

Mesajde TmZ » 10 Iun 2013, 12:41

din 13 matci am gasit si eu 5 moarte in botca,insa a fost vina mea pt ca le-am transportat 15 km la roi si ma prins ploaia cand le-am bagat in roi...sigur au racit,la mine!
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde Mircea_63 » 10 Iun 2013, 18:03

Dar de "boale" le-ai cautat? Preventiv ai facut ceva sa previi ce aduce vremea asta rece care tine de cateva saptamani?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde dicu.ion57 » 10 Iun 2013, 19:35

badguy_goodguy scrie:1.

Mi s-a intamplat ceva dezastruos. Intr-o familie-starter unde am pus la crescut 20 de matci.
15 matci le-am gasit moarte efectiv in bidighiu, iar 5 dintre ele le-am gasit moarte in botca, inainte sa eclozioneze.
Precizez ca cele moarte in botca,erau mature, nu aveau nuante de alb pe corp. Erau niste matci frumoase, maturizate complet.
Stie cineva care ar fi cauza?

2. Mi-am cumparat niste micronuclee din plastic.
Imagine
Am scuturat frumos albina tanara dupa rame intr-o cutie, apoi am umplut nuclele de imperechere cam cu jumate de pahar de 250 ml (e putin ?!)
Am lasat micronucele la umbra in jur de 2 zile, apoi le-am deschis. Am vazut ca albinele fac zbor de orientare in jurul nucleului, si ca intra si ies din micronucleu fara probleme.

Unui micronucleu i-am dat o matca proaspat iesita (de cateva minute, am auzit-o cand facea zgomot sa iasa din botca, au un rontoit care se aude cand duci botca la ureche). Era o matca provenita dintr-o botca de schimb linistit de toata frumsetea. Te uitai la ea si ziceai ca e matca imperecheata/batrana de cel putin cateva luni, asa de mare era. Seara m-am uitat sa vad cum se comporta cu matca... surpriza: nici o albina nu mi-a ramas in micronucleu...au plecat absolut toate cu matca cu tot!!!
Revenind la micronuclee..am obs. ca daca le dai la 12-24 de ore cate o botca/matca risti sa constati ca ingrijez matca/botca respectiva. Gen: se muta in alta parte a micronucleului (chiar si in hranitor), si botca/matca ramane descoperita.
Cu unul am patit asa: am vazut ca albinele e in fata, i-am pus o botca in fata. Cand m-am uitat azi in micronucleu am vazut ca e s-a mutat in spate...si botca era neacoperita(nu stiu ce se va alege de aceea botca...).
O alta matca mi-a murit in micronuclei (le banuiesc ca nu i-au dat de mancare).

----
Este primul an cand folosesc micronuclei, pana acuma imperecheam matcile in nuclee de 1/1. (infintam un roi pt. fiecare matca).
Insa din anumite motive (vand albine) imi trebuiesc matci in plus, si nu imi convine sistemul 1/1 si nici 1/2 (desi....acolo nu aveam problemele pe care le intampin aici! - sa nu imi bage in seama botca, matca sau sa roiasca cand le dau insfarsit o matca)

Domnule Badguy incerc sami spun parerea in legatura cu problema dv.Sint multe motive din care poate sa moara reg in botca ,dar si reg eclozate chiar daca dv leati pus bigudiu.In primul rind ati pus foarte putina albina in nucleu,de aici putem trage concluzia ca ramele nu au fost acoperite de albine iar cind nr. de albine este mic nici pe departe nu are grije de botca mai ales daca nu ati scuturat albina tinara dupa puietul necapacit.Cu siguranta chiar daca au fost inchise doua zile si reg nu a eclozat albina sa intors la stupul mama ,si au ramas in nucleu citva albine iar acestea au abandonat botca,si neavind caldura a murit.O alta problema poate sa fie o manevra gresita din partea dv.Daca din graba s-au neatentie ati zdruncinato prea tare socurile fiind mari poate cind ati bagat rama cu botca in nucleu numai simpla scapare din mina de la o inaltime relativ mica,reg in botca este pzitionata cu capul in jos ,si involuntar sa accidentat.Daca atunci cind ati desprins botca dupa fagure,si in corpul botci sa produs o cit de mica fisura mai ales la fundul botci unde se gaseste laptisorul albinele maninca laptisorul si botca moare .Niciodata albinele nu repara botcile daca au fost capacite.depopularea nucleelor se produce daca sint asezati pe vatra aceleiasi stupine,s-au chiar daca plecati cu ei mai departe si in apropiere sint stupi tot se depopuleaza mai ales nuclei la care nu a eclozat reg.Aceste albine daca nu are reg proprie ,cauta si se duce la stupul sau nucleul cel mai apropiat care are reg.pentru ca aceste albine si-au pierdut mirosul in zilele care au stat inchise ,si nu a eclozat matca ca sa aiba mirosul noi matci ,si aceste albine sint primite fara probleme.Daca la un nucleu eclozeaza o reg mai devreme, o sa vedeti ca acel nucleu se umple de albina mai ales daca sint apropiati,si abandoneaza propria botca in favoare matci.Se intimpla frecvent acest fenomen din cauza ca nucleele sint populate cu prea putina albina.Sfatul meu este sa populati cu cit mai multa albina ,ca daca ramineti pe vatra se intoarce tot la stupi dv.dar ramine si in nucleu .Va spun din proprie experienta sa nu credeti ca numai dv .ati patito.Oalta problema ar fi hrana daca ati bagat cita trebuie la fel putin sirop sau apa in citeva celule,pentru ca acest nucleu odata ce are boca si la noroc si reg ,devine o micuta fam. Cred ca stiti ca nucleii se pune la umbra in caz contrar,fiind albine putine nu reuseste sa mentina temperatura adecvata si atuncea botca moare se de caldura pre mare.Spuneti ca va murit reg in bigudiuri.Un coleg bine va atras atentia ,daca ati bagat putina miere sau serbet,daca nu sigur va murit de foame.Daca ati asistat vreo data cind eclozeaza o reg poate ati observat ca prima data cind iese din botca dupa numai citeva miscari baga capul in celula cu mire si se hraneste singura din instinct.Ar mai fi o cauza destul de des intinlita si anume ca din neatentie sa va fi scapat in starter vreo botca, aceasta a eclozat mai repede si chiar daca reginele au fost protejate ,dar gaurile din bigudiuri sint mai mari prima regina ajutate de albine le omoara pe celelalte.Am patit si eu odata,ni-am facut citeva cusculite de bagat reg .si ochiurire la plasa erau mai mari.Prima data am gasit moarte albinele insotitoare iar cind am mai verificat omorise si reg,deci este o varianta de luat in seama.Stresul de asemenea reprezinta o mare problema pentru reg tinere,atentie la manevre si la inceput daca ati vazut ca reg a eclozat mai verificati dupa 10-12 zile cind ar tebui sa si oua.Sint multe cauze care duce la moartea botcilor si-a reginelor nu neglijati bolile care apare in stup,care afecteaza in multe cazuri productia de matci.Va recomand sa cititi mult despre albine ca sint probleme care nu le putem cuprinde aici,si care pe viitor o sa va ajute foarte mult pin o sa capatati mai multa experienta.Va salut si va urez succes.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde delorin I » 10 Iun 2013, 21:44

Buna seara! Intervin si eu aici pentru ca am si eu in aceasta categorie nevoie de un sfat! Am format treptat in interval de vreo 2 saptamani- 6 roi! Dupa primul roi cu botca de schimbare linistita am inregistrat primul esec evident din cauza mea adica o manevrare nepotrivita! Dar - am capatat apoi 2 matcute din care una s-a imperechiat si la un momet dat avea si oua proaspete! Asta acum mai bine de 2 saptamani! Acum nu mai e! Nici ea nici ouale depuse de ea sau vreo botca! Am trimis apoi, din Bucuresti pentru cei 6 roi 6 matci de roire neimperechiate! (Ma rog le am tinut o noapte acoperite dupa ce le-am hranit cu miere! )La controlul de astazi cam la vreo 11 zile de la introducerea matcilor in cusca si in acei roi formati toti pe 2 rame cu puiet capacit si 2 rame cu miere, in conditiile in care matcile aveau cel putin 2 zile, in conditiile in care a si plouat dar au fost si intervale cu soare- nu am gasit oua! Ultimii 3 roi formati- care au primit in momentul extragerii din familie cate o cusca cu o matcuta care a stat inchisa timp de 48 de ore au botci de salvare trase si capacite ceea ce ma face sa ma intreb cat de capacite au fost ramele. Din ceilalti 3 unul a epuizat toata rezerva de mancare- daca astazi nu primea o rama cu miere- cred ca il pierdeam de foame! Desi poate e posibil sa fi fost si atacat! NU mai sunt botci! Nu mai e puiet pe faguri doar albina care nu culege! Probabil ar trebui sa mai dau acestora 3, din care unul e posibil sa aiba o matca de salvare care fie nu e imperechiata inca sau nu a ouat - deoarece avea 3 botci de salvare, una ecloziona la controlul de acum vreo 10 zile iar celelalte 2 au fost roase intre timp se pare. Nu imi vine sa cred ca-urmand procedura descrisa in carti cu matci tinute in custi, cu roi cu albina tanara, cu hrana - am inregistrat asa esec! E drept cu una din matci am experimentat introducera prin ungere cu miere....intr-un roi orfan de 2 zile. Si totusi- nu a mers! Este posibil totusi ca o matca sa depuna oua dupa 13 zile sau mai multe? Mi s-a spus ca undeva in nu stiu ce carte scrie si despre posibilitatea ca matca sa oua pana in 40 de zile! Eu nu am intalnit asa ceva in lecturile mele! Am plecat cu roii devreme in ideea e a fi puternici in iarna! Si totusi, 6 Doamne si toti 6?
Ultima oară modificat de delorin I pe 10 Iun 2013, 22:53, modificat 1 dată în total.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 10 Iun 2013, 22:06

Va salut!
Si cu respect va spun ca famili de albine nu-i o jucarie sa ne varam nasul permanent in dansa! Chiar de e roi sau stup puternic; orice interventie trebiue calculata in asa fel incat a nu-i stricam metebolismul ei. Este stiut ca ori de cate ori intervenim asupra lor este asemenea unei operatii pe cord deschis!!! Asa cum poate a-ti mai citit, dar e perfect adevarat.
Cand avem de facut o lucrare in stup, totul trebiue sa fie calculat din inainte, chiar si eventualele posibilitati ale problemelor ce le putem intampina.Astfel putem lasa familia de albine sa lucreze in grija noastra fara ca noi sa ne-o facem(grija)!
Si ca un sfat fratesc: cand faceti roi :ori le faceti cu matca , ori cu botca de calitate, pt ca restul...e apa de ploaie!(daca va place mierea si vreti s-o gustati din munca propie!).
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde popik50 » 10 Iun 2013, 22:58

Personal fac doar roi artificiali cu botci de schimbare linistita . Pun 2 rame cu puiet capacit + rama cu botca + 2 cu provizii (miere si pastura ). Pun in roi si un hranitor cu apa pentru ca las roiul pe aceiasi vatra . Ideal ar fi sa pun roiul pe o alta vatra la 4-5 km distanta de familia mama. Dar eu le las pe aceeasi locatie . Mai ridic dupa 2 zile putin capacul si umplu hranitorul cu apa . In rest fara alte deranjuri. Dupa 8 - 10 zile ii fac o inspectie . De obicei gasesc matca imperecheata si ceva oua sau in cel mai rau caz gasesc matca iesita dar inca neimperecheata . Dupa inca 4-5 zile mai primeste 2 rame cu puiet capacit si apoi sirop de stimulare. Am facut pana acum cateva zeci de roiuri si procentajul de reusita a fost de 98 %(la un singur roi am avut probleme cu o matca). Pana in toamna mai cladeste 2 rame cu FA si asta e familia . Precizez ca roiurile sunt facute pana la data de 1 iulie . Mai tarziu e cam riscant pentru iernare. Ce depaseste aceasta data le fac nuclee ptr a schimba matcile batrane .
Ultima oară modificat de popik50 pe 11 Iun 2013, 00:02, modificat 1 dată în total.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 10 Iun 2013, 23:06

Si uite-asa se vand famili de albine in toamna cu matci din anul curent!!!!
Binenteles obiectiv, D-zeu sa-ti ajute!!!
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde Florin Dobre » 10 Iun 2013, 23:26

Faina metoda, domule Adrian.
Cum reusiti sa aveti botci de schimbare linistita pentru zeci de roiuri intr-un sezon?
Multumesc!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde popik50 » 10 Iun 2013, 23:55

Florin Dobre scrie:Faina metoda, domule Adrian.
Cum reusiti sa aveti botci de schimbare linistita pentru zeci de roiuri intr-un sezon?
Multumesc!

In fiecare an am familii de albine care isi schimba linistit reginele si atunci cand fac o botca sau doua le ridic si fac roiuri cu ele . Pentru ca familia respectiva ramane cu 3 rame in minus ,completez cu alte rame de puiet capacit la iesire din alte familii ca sa fie lada plina cu rame si cu albine . Matca batrana ramane in stup si albinele fac din nou botci de schimbare si asa se repeta ciclul . Daca ai 5 - 6 stupi care vor sa-si schimbe matcile faci 20 - 30 de roiuri fara probleme . Cam asa fac eu.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 11 Iun 2013, 00:05

Dar nu va puneti problema de ce vor sa le schimbe??
Dvs. stiti cu siguranta productivitatea lor! Insa nu inseamna ca de la 6 stupi putem schimba 20-30 de matci care la anul sa fie de prima clasa, si s-o duca asa inca un an cel putin!Selectarea e regula de aur- a noastra !!! A lor.. o fac din ce au!!!!
Sanatate!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde popik50 » 11 Iun 2013, 00:07

Nu folosesc toate botcile de schimbare de la orice familie. Folosesc doar de la familiile mai bune. Si la selectie e de vorbit ...Cu stima
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde Florin Dobre » 11 Iun 2013, 00:27

Multumesc pentru raspuns domnule Adrian!
Procedez relativ similar. Banuiam ca le induceti cumva starea de schimbare linistita.

Va felicit domnule Gabriel ca aveti stupina 100% in prima clasa. Avem stupinele relativ apropiate ca distanta, Stefanesti-Budeasa. Daca o sa trec prin zona, o sa va spionez stupii printre uluci. 8-)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Matci moarte in bigudiu/botca. Alte probleme.

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 11 Iun 2013, 00:36

Va stau la dispozitie cu orice informatie , d-le Florin, de Stefanesti, pt ca "printre uluci" stupina mea nu se vede decat iarna!
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori