Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde ursulakhe » 01 Sep 2013, 22:56

joohny eu zic ca la martca acea mai bine dai pace si unifica sau daca vrei dai o rama de albina si pastreaz-o pt matci de prasila daca ai pierderi de matci peste iarna (asta numai daca incepe sa depuna ceva oua sa vezi si tu daca este inperecheata)dar sansele zic eu ca sunt minime
Si eu astazi am verificat toti roii si familiile si puiet exista intre 3-5 rame bineinteles nu sunt cu puiet integral
Un stupar batran zicea ca in urma cu catva ani a avut o problema cu lipsa pontei de la inceputul luni sectembrie si multe familii au murit in acel an si multe din iele au iesit cam sifonate din iarna iar la intrebarea mea "din ce cauza credeti ca sa intamplat chestia asta "iel mi-a raspuns ca din cauza prezentei paduchelui varoua adica primul tratament din luna august si al doilea nu a fost asa eficient
El mi-a sugerat ca in ani in care puiedul dispare foarte accentuat de la inceputul luni august in perioada 15 august-01sectembrie sa mai fac un tratament contra varooa dar cu multa atentie sa fie cat mai eficient
Jean Valjean incepe sa faci tratamentele la roii aceia cu probleme si pune bine accent pe aceste tratamente si la fel cum zice si domnul IOAN GUIST lasale in pace daca au rezerve bogate
ursulakhe
 
Mesaje: 102
Membru din: 18 Iun 2012, 16:11
Localitate: Sanmartin de Beius Bihor

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Adi Hodis » 02 Sep 2013, 03:07

namzeb scrie:Anul acesta totul este dat peste cap.Si albinele se adapteaza timpului.Unele matci fiind tinere nu au reusit sa-si dezvolte spermatica atit de mult incit sa depuna oua incontinuu.Acestia trebuie un pic ajutati cu puiet de la altii mai puternici.Adevarat ca se aduce polen masiv,aceasta si propolizarea puternica ne dovedeste ca vremea se va strica repede chiar daca nu va veni iarna curind,ele simt ca timpul se va raci.Noaptea este destul de rece.La controlul de astazi puietul exista inca 3-5 rame,nu exista oua deci totul va ecloza luna aceasta.Dar s-ar putea sa fie numai o perioada mai rece cei care fac prognoza ne vor lamuri. Cu respect

Stati asa ca nu-i asa cu tineretea matcilor si dezvoltarea spermatecii. Nu va suparati ca va contrazic, dar nu aceasta este cauza intreruperii pontei.
Nu am sa dau explicatii din carti ... ci de pe acest topic.
Colegul Jan, zice ca:
Jean Valjean scrie:...
Insa tin minte ca si anul trecut, familia care a dat unul din roii care nu mai au puiet acum nu mai avea decat doua pame de puiet capacit la 1 septembrie, in timp ce in celelalte familii care s-a pontat in continuare.
Am iesit cu toti din iarna, numai ca am avut noroc de iarna blanda.
Cine stie ce o fi in iarna asta.

Deci, au iesit din iarna ... matcile au reluat ponta ... cu spermateca dezvoltata suficient.

Din ce stiu eu ( din carti ) matcile cu probleme de ponta, sint schimbate linistit ... ori acelea care sint pastrate de catre colonii, sint in regula.

Cauza reala, nu o pot spune ... nefiind la fatza locului in aceasta perioada dar una din explicatii ar putea fi lipsa polen.
Nu merg toate culegatoarele in acelasi loc ... aspect vizibil la recoltarea polenului. Cine recolteaza polen, poate confirma.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde cristi_vidican » 02 Sep 2013, 08:20

Când albina nu crește puiet, nu se uzează și implicit va trăi mai mult. Nu cred că vor fi probleme cu acei stupi în care a încetat ponta.
Să vă dau un exemplu întâlnit în această primăvară.
Din cauza vremii, prin martie, stupii nu au putut crește puiet decât foarte puțin. Se știe ce vreme a fost în martie.
Pentru că nu s-a prea crescut puiet, albina de iarnă a trăit mult mai mult decât în anii când creșterea puietului a fost mult mai timpurie și mai susținută.
Așa că, să fie populație, să fie rezerve de miere și păstură, să fi albine sănătoase că nu vor fi probleme.
Sunt unii stupari care în perioada aceasta duc stupii pe vetre fără aport de nectar ca să oprească ponta. Or fi nebuni?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde alt stupar » 02 Sep 2013, 11:18

citeam pe vremuri nu mai stiu pe unde niste pareri conform carora dupa un sezon de turat motoarele la blana matcilor le este tare necesara o anumita perioada de repaus... or` fi avut dreptate ? n`or fi avut ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde samuellazea » 02 Sep 2013, 13:34

As vrea sa pun si eu ceva intrebari in legatura cu ponta in vremea asta.

La mine in fiecare familie am cel putin 3 rame de puiet. Dar pentru asta le-am stimulat la fiecare 2 zile cu sirop ( 1:1, 2 plicuri de menta si protofil). Intrebarea mea acum, pana cand e bine sa le stimulez? Oricum cu protofilul am cam terminat anul asta. Si daca o sa le mai stimulez nu o sa le mai pun protofil fiindca eu zic ca au avut destul anul asta. O alta intrebare ar fi: voi cand incepeti cu tratamentele pentru pregatit de iernat? Stiu ca trebuie facute 3 tratamente la cate 7 zile iar ultimul sa fie fara puiet. Tin sa mentionez ca sunt in zona de campie ( Timisoara ). Multumesc anticipat

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Florin Dobre » 02 Sep 2013, 14:11

samuellazea scrie:As vrea sa pun si eu ceva intrebari in legatura cu ponta in vremea asta.

La mine in fiecare familie am cel putin 3 rame de puiet. Dar pentru asta le-am stimulat la fiecare 2 zile cu sirop ( 1:1, 2 plicuri de menta si protofil). Intrebarea mea acum, pana cand e bine sa le stimulez? Oricum cu protofilul am cam terminat anul asta. Si daca o sa le mai stimulez nu o sa le mai pun protofil fiindca eu zic ca au avut destul anul asta. O alta intrebare ar fi: voi cand incepeti cu tratamentele pentru pregatit de iernat? Stiu ca trebuie facute 3 tratamente la cate 7 zile iar ultimul sa fie fara puiet. Tin sa mentionez ca sunt in zona de campie ( Timisoara ). Multumesc anticipat

Toate cele bune,
Sami


Ma indoiesc ca ai acum 3 rame de puiet...poate puiet pe 3 rame.
Eu zic ca stimularea se face atat timp cat sunt rezultate....adica vezi puiet alb(oua/larve) in cuib si inca exista aport de polen din natura.
Referitor la cantitatea de protofil administrata...scrie clar pe bidon: intre 50-80 ml/familie/an.
Tratament cu varachet forte le-am facut doua in august sa mai subtiez din populatia de paduchi. Nu au eficienta maxima in prezenta puietului capacit dar mai scade din populatia de paraziti, le mai tai din avant. Urmeaza 3 tratamente la 7-10 zile. Primul o sa-l fac cand voi observa ca puietul alb(oua/larve) s-a diminuat considerabil. In 14-20 zile, cat dureaza cele 3 tratamente, eclozeaza si ultimul puiet capacit si prinzi majoritatea parazitilor liberi pe faguri.

Parerea mea!

p.s. Sunt doar un pinguin care incearca sa danseze. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde marcel muresan » 02 Sep 2013, 14:46

Stie cineva sa ma lamureasca si pe mine care ar putea fi motivul pentru care nu poate fi administrat mai mult de 50-80 ml de protofil/familie/sezon? Stiu ca asa scrie pe eticheta, dar care este motivul?
Sau ce se intampla daca le dai mai mult... ?
marcel muresan
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Feb 2011, 16:35
Localitate: Satu Mare

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde delorin I » 02 Sep 2013, 14:59

Pur si simplu devin dependente de alcool...si se pare ca de aici rezulta chiar o agresivitate mai mare!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde samuellazea » 02 Sep 2013, 14:59

Florin Dobre scrie:Ma indoiesc ca ai acum 3 rame de puiet...poate puiet pe 3 rame.


Florin,

Apreciez precizarea ta. Este buna pentru ceilalti cititori ;). Cand am zis de puiet eu am calculat minimul care il am in toti. Puietul este pe mai multe rame si tot adunat face 3 rame de puiet ;)

PS: pt cei care nu cred pot argumenta cu poze ( dar intai sa le fac :) )

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Florin Dobre » 02 Sep 2013, 15:11

In cazul asta se schimba treaba. Nu am zis-o cu aroganta, doar ca sa fim cat mai exacti.

Numa' bine!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde samuellazea » 02 Sep 2013, 15:31

Florin Dobre scrie:In cazul asta se schimba treaba. Nu am zis-o cu aroganta, doar ca sa fim cat mai exacti.

Numa' bine!


Precum ziceam, buna precizarea ;) Nu m-am gandit nici pt o secunda la aroganta ;)

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Dragos2006 » 02 Sep 2013, 15:59

delorin I scrie:Pur si simplu devin dependente de alcool...si se pare ca de aici rezulta chiar o agresivitate mai mare!


Cred ca glumesti !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde marcel muresan » 02 Sep 2013, 16:12

Dragos2006 scrie:
delorin I scrie:Pur si simplu devin dependente de alcool...si se pare ca de aici rezulta chiar o agresivitate mai mare!


Cred ca glumesti !


Asta n-ar fi o problema. Stiu mesteri care umbla numa'n freza si fac treaba... oioioi.
Cred totusi ca altu-i spilu'
marcel muresan
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Feb 2011, 16:35
Localitate: Satu Mare

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde TDI » 02 Sep 2013, 16:26

http://en.wikipedia.org/wiki/Bees_and_t ... ion_models
Alcoolul este un solvent in sine pentru substantele active din plante. In rest, este toxic - poate fi benefic in cantitati mici. Sursa de informatii de mai sus e mai elocventa.
A, si pentru un zambet :D http://www.youtube.com/watch?v=AbXJunKCq60
Ultima oară modificat de TDI pe 02 Sep 2013, 16:31, modificat 1 dată în total.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde delorin I » 02 Sep 2013, 16:26

intr-o teza de doctorat care circula pe net, avand ca subiect agresivitatea albinelor, se prezinta efectul alcoolismului asupra albinelor...cat o fi poveste si cat realitate nu stiu! Oricum am mai citit undeva, nu retin exact despre riscul de dependenta al albinelor de alcool! Pot cita si pagina daca este necesar, dar parca nu imi doresc sa faca nimeni experimentul pe albinele mele...sau ale voastre!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Dragos2006 » 02 Sep 2013, 16:37

In primul rand subiectul trebuie impartit in doua :
1) intoxicatia ACUTA cu alcool,
2) intoxicatia CRONICA cu alcool .

Protofilul ICDA adaugat in sirop face ca acesta sa contina undeva la 1- 1,5 la suta alcool . Ca o comparatie berea contine cam 4,5 % alcool . Chiar credeti ca dupa 80 ml de protofil ICDA , albinele vor deveni niste betive nesimtite ?
Apropo , ICDA are macar un studiu in care sa prezinte efectul benefic al respectivei tincturi asupra albinelor ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori