Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Florin Dobre » 02 Sep 2013, 17:40

Comparatia intre albine si om, in acest caz, mi se pare improprie.
Eu am 100 de kile...poate duc 5-7-10 beri pana sa ma aburesc. Tie, Dragos, poate dupa 10 beri abia ti se face sete.
Nu sunt chimist, nici doctor. Dar am facut oaresce sport. Toata medicatia si alimentatia suplimentara(vitamine/minerale ori proteine/glucide/lipide) era dozata per kg corp si in functie de efortul depus.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde marius_vfp » 02 Sep 2013, 19:29

domnule dobre referitor la alcool ,in cazul omului , cred ca cel mai indicat e sa ne raportam la cantitatea de sange in litri pe care o are un om nu la greutatea lui in kg , se stie faptul ca un om ceva mai ponderal detine mai multa grasime , iar grasimea nu e asa de vascularizata ca si muschiul, daca gresesc corectati-ma .

referitor la subiect , e posibil ca tratamentele cu varachet forte sa produca incetarea pontei matcilor tinere , am mai auzit acest lucru , dar de ce la unele au incetat ponta si altele nu? desi continui cu stimularile iar polen baga destul de binisor .
spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Florin Dobre » 02 Sep 2013, 19:50

Aveti dreptate. Chestiunea cu alcoolul mai tine si de antrenament si de cat de bine functioneaza organele.

Legat de subiect...noi incercam sa prelungim/turam ponta matcii intr-o perioada in care familia de albine este in regresie naturala.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde paul » 02 Sep 2013, 19:55

Nu se intampla ABSOLUT NIMIC daca administrati mai mult de 50-80 ml. de Protofil /familie. Aceasta cantitate este recomandata pentru prevenirea sau eventual tratarea nosemozei . Ca si "efecte secundare"... stimuleaza ponta matcilor . In rest ... no problem !
In primul an in care am iernat albinele am adaugat de fiecare data cate 17 ml de Protofil / litru de sirop incepand din august la stimulare si sfarsind in octombrie cand am incheiat completarea. Si au iesit in primavara bine merci . Si au facut si roi si miere ... Si nici n-am observat sa intre in sevraj datorita lipsei de alcool ... 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde IGNITE » 02 Sep 2013, 20:09

eu am inteles că protofilul "tratează" nosemoza, mai exact ajută la combaterea ei prin faptul că matca ouă mai mult şi în stup apar mai multe albine, în felul acesta, familia rezistând mai bine nosemozei, învinge nosemoza. nosemoza scurtând viaţa albinelor.

deci termenul de tratare ar fi relativ impropriu.
nu ştiu dacă m-am exprimat pe înţeles.

în orice caz, sunt unele persoane care folosesc şi mai mult de 80 de ml de protofil. spre ex. stropesc foiţa de ceară cu acesta pentru a fi luată în lucru mai repede, pe lângă ceea ce pun în sirop.

dar, Dragoş a pus o problemă...acest produs a fost testat? face ceea ce se spune că face? de unde ştim? din propriile constatări sau cum?
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde paul » 02 Sep 2013, 20:18

IGNITE scrie:
dar, Dragoş a pus o problemă...acest produs a fost testat? face ceea ce se spune că face? de unde ştim? din propriile constatări sau cum?

Dragos pune mai multe ... probleme!!! :)
Protofilul asa cum a fost produs de ICDA , testat sau netestat ...A TRECUT TESTUL TIMPULUI!Toti care l-au folosit au constatat diferente pozitive fata de un lot martor caruia nu i s-a administrat !
Dragoshelu' da apipixu' ala la care-i faci tu maxima reclama a fost testat ??? Sau macar un buletin de analiza emis de un laborator serios ... are ??? :shock:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde IGNITE » 02 Sep 2013, 20:24

eu am întrebat...nu te aprinde te rog frumos.

sub nici o formă, nu vreau să fiu prins în meciurile dintre voi.

eu mă gândeam că protofilul are totuşi un preţ destul de mare...şi, în mod firesc, m-aş simţi mai bine dacă aş şti că este testat de către specialişti. sau dacă ar fi testat...ar costa 1000 de lei sticluţa?

şi eu folosesc, însă, eu nu pot compara cu stupi martori, pentru simplul motiv că am folosit la toţi stupii.

oricum ... tot nu am aflat dacă a fost testat indiferent de diversele aspecte ridicate de unul sau altul...
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Florin Dobre » 02 Sep 2013, 20:30

Eu nu concep sa nu fi fost testat. Sunt niste cercetatori acolo, oameni destepti si responsabili. Nu cred sa scoata un produs pe piata fara sa aiba un studiu/un dosar al produsului in spate.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde joohny » 02 Sep 2013, 20:50

Va salut.Din cite stiu eu,din TEORIE,protofilulnu se administreaza mai mult decit scrie in instructiuni deoarece nosens devine rezistent in timp iar dupa o perioada de timp la administrarea protofilului dupa indicatii efectiv nu-si mai face efectul.Acest lucru e valabil si la alte tratamente.Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde joohny » 02 Sep 2013, 20:52

joohny scrie:Va salut.Din cite stiu eu,din TEORIE,protofilulnu se administreaza mai mult decit scrie in instructiuni deoarece nosema devine rezistent in timp iar dupa o perioada de timp la administrarea protofilului dupa indicatii efectiv nu-si mai face efectul.Acest lucru e valabil si la alte tratamente.Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde marius_vfp » 02 Sep 2013, 20:55

fiti fermi convinsi ca unii mai merg si pe ghicite , testat sau netestat il vand ca si fiind cel mai bun , insa vreau sa va spun ca eu de 3 ani nu folosesc acest "aditiv"(protofilul adica) si deocamdata merge totul bine , la primavara ma decid daca pe viitor voi administra si asa ceva sau nu , insa intr-un film a lui dragos gavrila ,am vazut cum isi prepara singur din produse naturale protofilul made home , intotdeauna eu administrez siropul facut doar cu ceai din diferite plante(mai mult de 5 plante diferite tei salcam ,musetel patlagina coada soricelului etc ) care le putem gasi pe camp si nu costa nimic.

considerati ca incetarea timpurie a pontei constituie o problema ?
spor.
Ultima oară modificat de marius_vfp pe 02 Sep 2013, 21:02, modificat 1 dată în total.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde nae » 02 Sep 2013, 20:56

joohny scrie:Va salut.Din cite stiu eu,din TEORIE,protofilulnu se administreaza mai mult decit scrie in instructiuni deoarece nosens devine rezistent in timp iar dupa o perioada de timp la administrarea protofilului dupa indicatii efectiv nu-si mai face efectul.Acest lucru e valabil si la alte tratamente.Toate cele bune.

Tot din ''teorie'' doza se raporteaza la MATCA (ea trece 2 sezoane :D ), incearca cu F.B
Baga matale ca nu-i strica .
In urma cu 1 mil de ani nu se consangviniza acum daca nu cumperi de la meseriasi nu existi ...
Ultima oară modificat de nae pe 02 Sep 2013, 21:10, modificat 1 dată în total.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde nae » 02 Sep 2013, 20:59

marius_vfp scrie:fiti fermi convinsi ca unii mai merg si pe ghicite , testat sau netestat il vand ca si fiind cel mai bun , insa vreau sa va spun ca eu de 3 ani nu folosesc acest "aditiv"(protofilul adica) si deocamdata merge totul bine , la primavara ma decid daca pe viitor voi administra si asa ceva sau nu , insa intr-un film a lui dragos gavrila ,am vazut cum isi prepara singur din produse naturale protofilul made home , intotdeuna eu administrez siropul facut doar cu cei din diferite plante(mai mult de 5 plante diferite tei salcam ,musetel patlagina coada soricelului etc ) care le putem gasi pe camp si nu costa nimic.

considerati ca incetarea timpurie a pontei constituie o problema ?
spor.

Sa traiesti , nene ! Bravo ! :lol:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde delorin I » 02 Sep 2013, 21:08

Intrebarea asta legata de Protofil mi se pare un NON SENS! In tara asta au existat niste nume in apicultura, candva ICDA sau cum se cheama a fost un nume, inca produce produse exceptionale! Acolo pe unde au trecut Hristea si Harnaj oare au produs pleava sa prosteasca apicultorii din anii 200O? Nu stiu cat de cautate sunt in afara, nu stiu ce piata au! Imi vine greu sa cred ca se foloseste Protofil de ani de zile si nu l-a testat nimeni! Si l-au scos asa pe piata sa isi dea cu parerea unii care ieri au deschis ochii in lumea apicola! Daca nu as fi vazut ce a fost acel Complex Apicol Baneasa, as fi tacut! Ori doar pentru ca e romanesc trebuie sa il exterminam? E drept ca acum s-a trecut de la 17 ml la 20 fara sa stim de ce sau cine a decis. Dar e un produs romanesc! Unul dintre putinele de pe piata! Si cat de scump poate fi daca il poti achizitiona cu 28 de lei? Nu cred ca e o avere incat sa ne vaitam de pret!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde marius_vfp » 02 Sep 2013, 21:11

nae scrie:
joohny scrie:In urma cu 1 mil de ani nu se consangviniza acum daca nu cumperi de la meseriasi nu existi ...


chiar daca detii mai mult de 50 familii sau eventual in acelasi areal sa fie mai mult de 200 familii exista inca riscul consangvinizarii , uite eu prefer sa nu cumpar de la meseriasi , insa am prieteni la 30 km distanta si facem schimb intre trantori , el imi da mie 200 de trantori aproximativ si eu la fel . hai ca nu-i chiar asa de greu sa ridici cateva rame cand ai timp prinzi repede niste abgabonti si ii faci voiajori , sau alta varianta e sa deplasam nucleele pe alt areal si am rezolvat problema consangvinizarii.

sa traiesti si tu , nene , bravo :?

delorin , tot ce e roamnesc , parerea mea , eu il preaslavesc , respect lucrurile de calitate ce le-au facut romanii pentru ca au fost bune , noi suntem printre primii la inventica cam in orice domeniu din europa , ca si scule electrice detamplarie si nunumai , am avut fabrici precum umaro , electroputere , roman , si altele , dar voit se vrea distrugerea lor , am pus mana pe niste spoturi led facute la noi romlux sunt de o calitate ireprosabila , philipsu si osram sunt kakaturi. daca gasiti lampi de genul nu ezitati sa cumparati, eu garantez.

spor
Ultima oară modificat de marius_vfp pe 02 Sep 2013, 21:25, modificat 1 dată în total.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde nae » 02 Sep 2013, 21:25

marius_vfp scrie:sa traiesti si tu , nene , bravo :?

Oau !, alo !, m-am vrut ironic .
Contesti o eticheta /dosar/marca inregistrata /... si .. vrei sa comentez ?
:shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori