Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: intrebare

Mesajde paul » 16 Apr 2014, 12:20

Dr.Faith scrie:E Aiurea!Exact invers e ordineea de valori:

1. Schimbare linistitia
2. Roire

3. Regina de salvare.

Asa ma gandeam si eu, dar mai stii ??? :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: intrebare

Mesajde Florin Dobre » 16 Apr 2014, 12:58

paul scrie:Eu asta n-am inteles-o !
De ce-i mai OK din botci de salvare decat din botci de roire ??? :o :o :o

DD s-a referit ca e ok de salvare in context, adica nu va roi. Nu s-a referit la calitatea matcii din botca de salvare.
Poate fi si de roire dar, daca se schimba conjunctura, se pot razgandi...ramane una si nu mai roieste. Vorbesc din patite. :shock:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: intrebare

Mesajde paul » 16 Apr 2014, 13:09

Florine, roiesc si matcile de schimb linistit, roiesc si matcile de salvare ! Depinde de ... mai multi factori ! Cum la fel, nu roiesc matcile obtinute din botci de roire, tot functie de un cumul de factori !
Parerea mea, caracterul roitor exista la toate tipurile de matci !Eu zic ca-i mult mai importanta calitatea reginei respective in sensul depunerii unui mare nr. cat mai mare de oua decat asa zisul caracter roitor !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: intrebare

Mesajde Florin Dobre » 16 Apr 2014, 13:14

De acord dar nu vorbesc de caracterul roitor. Aici era temerea de ce tip de matca ar fi cantareata cu pricina...ce ganduri are acum, imediat.
Orice matca are un prag de roire...depinde cand il atinge.
Vorbim aceeasi limba. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: intrebare

Mesajde paul » 16 Apr 2014, 13:26

Florin Dobre scrie: Aici era temerea de ce tip de matca ar fi cantareata cu pricina...ce ganduri are acum, imediat.

Indiferent ce tip este cantareata, pana la anul nu roieste SIGUR ! Care-ar fi problema ???
Reginele canta in momentul in care sunt mai multe in stup ! Atat ! Isi pun en garde ... concurenta !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: intrebare

Mesajde Florin Dobre » 16 Apr 2014, 13:30

:lol:
Pai nu-i problema. Omului ii e teama sa nu-i roiasca familia acum. Crezi ca-i exclus un roi in pom acum? :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: intrebare

Mesajde tiby visan » 16 Apr 2014, 13:48

Deci sa inteleg ca matca cinta numai atunci cind sunt mai multe in stup? Si de aici sa numi fac grij asta la cum spune d-l Paul.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: intrebare

Mesajde paul » 16 Apr 2014, 14:05

tiby visan scrie:Deci sa inteleg ca matca cinta numai atunci cind sunt mai multe in stup? Si de aici sa numi fac grij asta la cum spune d-l Paul.

Tiby ... stai linistit !
Se omoara intre ele, ramane o singura regina, da Doamne sa se imperecheze si ... succes !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: intrebare

Mesajde tiby visan » 26 Apr 2014, 23:36

Buna seara domnilor.Am dat asta seara sirop la stupi, le dau sirop din2 in2 zile si la vro 2 familii care pina acum erau linistite la adinistrarea siropului astazi ereau asa de agresive ca numi venea sa cred ca sint acele familii blinde de dinainte, intrbarea este de ce? Albine sunt foarte multe in stupi ma gindesc, ca miine sa mauit pe le ei si la care mai trebuie largit cuibul sa le mai bag cite o rama cu FA la cladit pentru ca rame cladite nu mai am ce ziceti?Paducelul a inflorit ce ziceti aremiere?pentru ca am vazut ca vin cu polen dar si fara .
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: intrebare

Mesajde tiby visan » 26 Apr 2014, 23:42

Ma scuzati cred ca am gresit sectiunea topc unde am scris.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori