Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Transvazare finalizata cu inmultire familii

Mesajde asdf » 27 Iul 2014, 19:55

Nici io n-am bagat in bigudiu. Ar fi fost imposibil oricum ca am facut cupe de ceara. La fel am aruncat chinezaria si am facut dintr-o sarma de Cu. Starter intr0o cutie bine aerisita de 5 rame (3/4). Scuturate vreo 6-7 rame de albina(trebuie sa fie vreo 3 kg de albina in el), 2 rame cu rezerver fara puiet, tinute 2 ore sa intre bine in criza, transzvazare, introducere bara botci, 24h - mutat tot starterul in al doilea corp impreuna cu toate albinele deasupra gratiei haneman, 10 zile recoltate botcile si bagate in nuclee (facute cu o zi inainte sau chiar in aceeasi zi).
Cel mai dificil mi s-a parut formarea starterului ca nu am avut costum si m-au impuns la greu.
Primele 2 runde le-am facut ca la carte si au iesit regine faine. La urmatoarele 2 am trisat si nu recomand.
Transvazarea e usoara atata timp cat ai ochi buni, mai importante sunt resursele ulterioare (albine, polen, miere - starter si finisher puternic). Am format starterul cu albine din finisher si inca din alti 2 stupi deci nu a fost nici-o problema in a le baga pe toate in finisher fara nici un fel de precautii.

Recomand pt. cei ce stiu engleza Jay Smith - Queen rearing simplified.

Pentru acceptare botci e foarte importanta hranirea albinelor cu 2 zile inainte de introducerea botcilor, la fel si starterul si finsherul.

https://www.youtube.com/watch?v=Sq5fFhWo-mY
asdf
 
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 08:11

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori