Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde livas » 16 Oct 2014, 19:31

pab scrie:Si nu ma chinui deloc sa pastrez cate 2 matci, le las pe ele sa-si urmeze cursul firesc. Nu mi-au iesit niciodata 2 matci in primavara. Datorita substantei de matca mai puternica emisa de cea tanara, albinele fac ghem peste ea, si o marginalizeaza pe cea batrana. Cu stima.


http://tinypic.com/view.php?pic=2d10cw2&s=8#.VD_wzhZ2FX0
Imagine

http://tinypic.com/view.php?pic=apoq0&s=8#.VD_x2hZ2FX1
Imagine

Se vede ca nenea Pab stie!!!! ;)
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde livas » 16 Oct 2014, 19:37

am uitat sa spun ca matca cu verde am marcat-o cu 2 saptamani in urma, da am pus-o langa ..alba sa vad ce se intampla!!!
...si uite ce sa intamplat!!! :D :D
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 16 Oct 2014, 21:22

nae scrie:
nae scrie:Doua pe-o rama (am si eu /multi) acum inseamna multa manopera in mai-iun, s-o tii in cutie .

Traduc :
-sa ai SL in toamna (>3ani) trebuie sa nu roiasca in mai-iun .

SL presupune stationar si >3 ani = neproductiva pt masa mare /merge urmarita pt cine ''poate''.
SL anual il faci crescand in prezenta matcii si asta se face PREDICTIBIL .
SL/salvare/roire =nu-i predictibila= nu ma satisface .


Nae iar nu intelegi un lucru .... NU TREBUIE SA FaCI TU NIMIC IN MAI / IUNIE ca sa le tii in lada si sa poti vorbi de SL .

SI ca sa ai tu din ce sa faci crestere anuala tre sa faca altu/altii ce pe tine/altii nu te/ii satisface ....
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde nae » 16 Oct 2014, 21:43

Trantorul@ scrie:Nae iar nu intelegi un lucru .... NU TREBUIE SA FaCI TU NIMIC IN MAI / IUNIE ca sa le tii in lada si sa poti vorbi de SL .

Eu de fel sunt neintelegator .
Cine intelege SL o foloseste cine nu o ASTEAPTA .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ignatov andrei » 16 Oct 2014, 22:01

Pe acest aspect - SL - chiar nu pot sta "linistit" !
Pab si alti colegi, au recunoscut ca SL reprezinta ceva recesiv !
NIMENI, dar NIMENI, nu poate veni cu argumente clare ca au reusit o selectie pe acest criteriu !
Se manifesta... azi, maine, dar NU INTOTDEAUNA se obtin si matci de calitate !

Nu este un principiu de selectie !
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 16 Oct 2014, 22:13

nae scrie:
Trantorul@ scrie:Nae iar nu intelegi un lucru .... NU TREBUIE SA FaCI TU NIMIC IN MAI / IUNIE ca sa le tii in lada si sa poti vorbi de SL .

Eu de fel sunt neintelegator .
Cine intelege SL o foloseste cine nu o ASTEAPTA .



" CINE II DESTEPT FOLOSESTE SI CINE II PROST ASTEAPTA"... interpretarea la a doua fraza a ta Nae ....

Pacat ca-mi pierd timpul pacilea fara nici un rost Daca nu ASTEAPTAU altii aldea mine si eu ca ei asa mai prosti nu ai ce sa folosesti tu sau altii ( asta in caz ca ai cumparat ceva material selectat cat de cat ) ca de nu degeaba intelegi si ce folosesti ??? Ragalii!
Nu am chef de cearta Nae ,asta ca sa stii ....
Iti repet din nou prima data s-o asteptat si pe urma s-o folosit!!! Adica si mai concret ca sa obtii ceva de calitate ASTEPTI , si pe urma folosesti ce ai inteles (ASTEPTAT)..... :lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 16 Oct 2014, 22:22

Pai tocmai de aia ii si asa de greu de obtinut SL de calitate si care sa si contina principalele ( daca nu toate :lol: ) criterii de selectie .... si cresti doar din cele de super calitate , la ce sa te apuci sa cresti din ragalii ...... tocmai de aia nu poti face si urmarii numai din 10 - 20 fam. de albine selectie , nici 100 nu-s multe ...
Am mai scris , omu avea 5 roiuri de toamna trecuta si se apuca de crescut matci in primavara asta( nu sa invete sa stapaneasca tehnica si alte cele , ci era ferm convis ca va face matci de calitate!!! DIN CE ???)
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde nae » 16 Oct 2014, 22:31

Trantorul@ scrie:" CINE II DESTEPT FOLOSESTE SI CINE II PROST ASTEAPTA"... interpretarea la a doua fraza a ta Nae ....

Pt ca folosesc in multe ocazii exprimarea interpretabila va inteleg supararea , nu va cer sa ma credeti dar eu am zis:
Cine intelege beneficiile creste matci in prezenta MATCII si nu mai insist aici .
Cine n-a inteles ce e SL asteapta 3-4-6 ani si daca rateaza urdinisul(o mananca ...) sau hotararea o ia in octombrie sau martie (o babardeste ..) va avea o salvare/o SL slaba/....
NU, nu m-am gandit la prostie .
Sunt diferente mici intre cele doua abordari ca .. intre transvazarea simpla sau dubla/ umeda sau uscata ...
Eu nu fac cercetare = cine asteapta nu e prost , are un interes ; interesul meu e sa am SL azi la fara si 5 minute .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde proapis13 » 16 Oct 2014, 23:42

Trantorul@ scrie:Am mai scris , omu avea 5 roiuri de toamna trecuta si se apuca de crescut matci in primavara asta( nu sa invete sa stapaneasca tehnica si alte cele , ci era ferm convis ca va face matci de calitate!!! DIN CE ???)

Si ca el sunt multi altii,o sa-i gasiti pe siteurile de vinzari sau pe FB in diferitele grupuri de apicultori :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde feederman » 24 Oct 2014, 11:12

pab scrie: esti departe de adevar, nu cred ca este vina ta, ci pur si simplu cred ca nu ai lucrat cu ce trebuia.
si pui etichete in graba, selectia cere timp si multa rabdare.

Ai dreptate. Sunt grabit . Nu pot compara experienta mea de cca 12cicluri x 3 ani cu aceea de ??? x 3 ani. Parca de 3 ani spunea un foarte respectat coleg. Promit sa invat.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 25 Oct 2014, 13:43

feederman scrie:Am fost formati sa ne bucuram cand intalnim acest fenomen. Nu cred ca optimismul are un temei. Observatiile mele duc in directia: nu se obtin matci cu super calitati, iar in 2-3 ani de stimulare si repetare a situatiei, familia in care are loc SL, devine una din cele mai neperformante. Are loc un regres calitativ. Se pare ca de fapt are loc o consolidare a caracterelor negative. Singurul avantaj este faptul ca nu roiesc primavara si vara.




feederman scrie:

Ai dreptate. Sunt grabit . Nu pot compara experienta mea de cca 12cicluri x 3 ani cu aceea de ??? x 3 ani. Parca de 3 ani spunea un foarte respectat coleg. Promit sa invat.


Ceva ii putred in Danemarca ...:lol:
Imi e imposibil sa cred ca in atatea cicluri de 3 ani s-a obtinut doar cele scrise in primul mesaj ... chiar si fara imperecheri controlate/artificiale tot trebuia sa se obtina ceva ,ceva ... doar daca se fac in zona respectiva infuzii destul de dese si considerabile de alte rase ....
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 25 Ian 2015, 19:44

Teoretic, schimbarea linistita este enuntata in cartile de specialitate ca cea mai buna metoda de schimbare a matcilor! De ce? Pt ca stuparul nu face nimic, doar gaseste o noua matca in stup.
Sincer, eu m.am bucurat cand am gasit in toamna trecuta o familie care mi.a schimbat linistit. O s.o urmaresc anul acesta sa vad cum evolueaza.
Este adevarat, o SL poate cauza si probleme. Daca se imperecheza tanara, cu cine..
M.ar interesa totusi aceasta modalitate. De aceea va intreb care ar fi timpul potrivit pt a demara artificial acest proces (prin calicire)?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde MUSTA » 21 Feb 2015, 17:03

buna ziua! ce sanse sunt sa o matca sa se imperecheze in martie?
in octombrie a trebuit sa duc puiet capacit la analize, asa ca am decupat 10 dm2 dintrun fagure; ideea este ca am introdus rama la loc in stup doar sa vad cum ierneaza cu acel gol, cu toate ca aveam rame cu miere.Interesant,pentru mine,este faptul ca regina din acel stup desi s-a imperecheat l-a sfarsitul lui august si a pontat destul de bine,astazi am observat in acel stup, doua botci, una capacita si una necapacita care atarnau chiar in interiorul patratului de unde am luat puietul, iar pe langa ele puiet capacit.Ce sanse sunt ca matca care va iesi sa se imperecheze? ms
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 21 Feb 2015, 21:46

Sanse foarte mici. Nu sunt trantori si e inca foarte rece afara. Daca mai are matca e ok.
Am gasit si eu in primavara trecuta botci de SL intr.o familie. E foarte ciudat pt perioada asta. Le.am rupt fiindca avea regina. Schimbarea o fac eu dupa salcam sau tei..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde un OM » 22 Feb 2015, 15:23

Sanse exista. Ca noua matca va fi buna sau nu este alta vorbarie. Am trantori in stupi, in special cu cele cateva matci de 2-3 ani. Nu este neobisnuit ca la aceasta data sa existe trantori. Daca nu are trantori in stupii proprii pot fi prin vecini. Problema principala este posibilitatea zborului de imperechere. Totusi ar trebui sa controleze matca, daca aceasta exista si oua normal botcile ar trebui rupte. Daca va reincepe sa construiasca botci, macar trebuie amanat momentul zborului de imperechere macar spre aprilie. Nici atunci nu este treaba sigura.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 13 Apr 2015, 22:37

La o familie aveam o matca din 2012. Astazi , umbland prin stupi, am gasit o botca mare de SL pe ultima rama de langa diafragma, la prima vedere eclozionata.. Caut prin stup si o gasesc pe batrana ok. semn bun zic si mai iau o data ramele la observat si-n sens invers. Si asa gasesc minunea: pe rama de langa diafragma, cu botca de SL gasesc si regina tanara, roscata, foarte frumoasa, plimbandu.se linistita printre albine. Inchid stupul si o sa.l las asa mai mult timp. Le-am dat si rama pentru extinderea cuibului, ca aveau polen la greu si ceva nectar. Trantori am, sper sa se imperecheze, ca e vremea buna. Dar n-am mai gasit pana acum vreun caz de eclozionare asa de devreme in primavara, mai ales ca a fost destul de rece iar matca batrana ponteaza super bine.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


cron