Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Sep 2011, 16:45

si eu am gasit acum 2 saptamani o botca mare si frumoasa intr-un stup la care i-am schimbat matca si vopseaua i-a lipit o aripa intr-o pozitie anormala !!! am luat botca si am pus-o intr-un nucleu de imperechere care a ramas fara matca !!! pe pagina personala am si poze !!!duminica trecuta nimic !!! saptamana trecura marti am vazut o matca superba !!! astept sa vad daca se va imperechea sau nu !!! speranta moare ultima !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 17:06

da lucian ,acum 2 saptamani e altceva dar matca mea ar trebui sa eclozioneze la inceput de octombrie si e deja f tarziu . deci ce ar trebui sa fac ? :roll:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde proapis13 » 25 Sep 2011, 18:17

Daca o sa iasa si nu se v-a imperechea or sa convietzuiasca mama si fiica
pana in primavara dupa care mama natura si albina or sa decida ce se intampla
Eu unul nu asi dori sa le duc grija
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde gabi bee » 25 Sep 2011, 19:16

deci ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde -tedy- » 25 Sep 2011, 22:04

si eu am un roi care are 3 botci de schinbare.le las sa ved ce se intampla
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Ioan Guist » 25 Sep 2011, 22:09

Eu am vazut inca trantori de o partida ...buna.Daca se strica timpul va scoate trantorii afara si nu vor fi in oct.
Acu ...nu stiu ce-i la mneata in stupina.Ai nu ai trantori.

Eu zic sa lasi botca acolo si cum ziceau si colegii, ce o fi o fi.Nu pierzi.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde gabi bee » 26 Sep 2011, 08:28

trantori inca mai sunt si la mine cativa, si am doi stupi care au avut puiet de trantori [ nu mult] pana mai acum vreo saptamana . deci o las , ce o fi o fi . teama mea este sa nu dispara cumva matca actuala dupa aparitia celei noi iar cea noua sa nu apuce sa se imperecheze , dar, incercam ! ;) numai bine !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde stroe » 26 Sep 2011, 09:58

Exista trantori peste tot.Vremea este frumoasa (daca se poate spune asa la seceta asta). Matca se va imperechea sigur.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde popik50 » 26 Sep 2011, 21:52

Sa ne tii la curent ca si eu sunt curios daca se va imperechea :)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde popik50 » 11 Oct 2011, 20:35

Am avut o matca care s-a imperecheat acum o saptamana si a inceput sa oua si ce tare ma bucur. Deci matcile se pot imperechea si in luna octombrie :D :D
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Badea. claudian » 11 Oct 2011, 23:24

popik50 scrie:Am avut o matca care s-a imperecheat acum o saptamana si a inceput sa oua si ce tare ma bucur. Deci matcile se pot imperechea si in luna octombrie :D :D

Da ai dreptate dar calitatea inperecheri lasa de dorit !!!
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde bogdannn » 12 Oct 2011, 08:49

popik50 scrie:Am avut o matca care s-a imperecheat acum o saptamana si a inceput sa oua si ce tare ma bucur. Deci matcile se pot imperechea si in luna octombrie :D :D


daca trece iarna iti recomand s-o schimbi cu prima ocazie, in general matcile imperecheate toamna nu sunt de calitate
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde jonny_it » 12 Oct 2011, 09:43

Dragos scrie:Buna seara! am si eu cateva nelamuriri, rog apicultorii experimentati sa ma rezolve!!
As dori si eu sa schimb matcile la fam. mele dar consider ca nu sunt informat de ajuns! sunt batrane oua putin si au un instinct de roire ridicat. nu le-am schimbat niciodata (3 ani) ( as dori prin taierea piciorului matcii batrane ca sa nu umblu mereu la ele iar stupii sunt orizontali.)

Cand pot sa fac acesta lucrare?,Daca trebuie sa fie cules sau tr. sa fie fam. puternica ETC. Dvs stiti mai bine conditiile!
Va multumesc! ast. raspunsurile cu nerabdare!


Cateva precizari:
- Daca au instinct de roire ridicat nu inseamna ca daca le fortezi sa faca botci de schimbare matcile rezultate vor fi altfel.
- Cea mai sigura metoda de a calici matca este prin taierea unei aripi; la inceputurile mele de apicultor foloseam destul de frecvent aceasta metoda, totusi mi s-a intamplat de cateva ori ca matcile fara un picior sa fie omorate si scoase afara de catre albine.

Cel mai simplu e sa tai o aripa dar prin mai/iunie o sa obtii rezultate maxime.

Daca vrei sa scapi de instinctul de roire cel mai bine este sa studiezi putin cum se poate preveni, nu este foarte complicat chiar daca multi apicultori asa zisi "cu experienta" stau prin copaci toata vara :)
Abinele nu trebuie sa aiba pauza deloc(inclusiv matca), adica sa le mentii tot timpul in activitate: faguri artificiali, rame goale, extragi ramele capacite, daca spatiul din stup nu permite extinderea scoti cate o rama de puiet si mai dai la roi.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Condurache Bogdan Constantin » 16 Oct 2011, 16:25

Dragos scrie:Multumesc pentru ca m-ati lamurit! Am inteles!
din pacate nu pot sa cumpar matcile pentru ca nu detin "capital" (bani).
O sa incerc la primavara, pana atunci ma mai documentez , nu ma grabesc!eventual ii mai cer si parerea vecinului apicultor. !Am ce face!!'
Sa scot mierea pt ca nu am scos deloc si apoi Sa ies eu bine cu ele din iarna ca le rezolv!
vecinul meu creste matci dar sunt scumpe, sunt selectionate, incrucisate ETC. (are si caucaziene cumparate din franta)

Numai bine!! Multam!! ;)


Dragos, iti dau un sfat lucreaza cu carpatina noastra care ii aici de mii de ani si s-a adaptat foarte bine la conditiile climatice. Crescatorii de matci sau expertii in apicultura care au aparut peste noapte sunt foarte multi si eu nu am incredere in ei. Unde au dobandit aceste calificari?
Sunt si foarte multi apicultori care au calificarea respectiva, sunt oamenii de nadejde si stiu ce fac, cum sunt colegii nostrii de pe forum.
Cei care zic ca au selectionat, au incrucisat diferite rase sa obtina un hibrid mai rezistent la boli, daunatori si sa aduca si productii marite de produse apicole, nu-i cred.
Selectionarea/amelioararea, incrucisarea nu se face acasa, nu dispune de laborator. Toate acestea se fac in laborator de catre cercetatori. Asa si eu zic ca am regine nu stiu de care dar, eu deabia stiu care ii trantorul si care-i albina.
In momentul in care se cumpara ceva trebuie sa aiba un certificat de calitate, mai ales ca sunt selectionate. Vecinul tau are?
Dupa ce se face selectia sunt tinute sunb supraveghere cativa ani, pentru ca apoi sa fie scoase pe piata. In momentul in care cumperi o regina de nu stiu unde, nefiind sigur daca stupina respectiva a fost imuna de boli, iti poti introduce "mortul" in casa. O sa te trezesti ca ai imbolnavit toate familiile de albine.
Sa auzim numai de bine. :roll:
Toate in aceasta lume, sunt relative!
Avatar utilizator
Condurache Bogdan Constantin
 
Mesaje: 52
Membru din: 16 Oct 2011, 13:21
Localitate: Todiresti, Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde kamy » 12 Feb 2012, 09:47

csabio scrie:Salut,
acum 2-3 saptamani am taiat o piciorusa de la o matca de 3 ani in speranta ca o sa se schimbe linistit, matca si azi se..... plimba linistit.... in stup si ponteaza destul de binisor, matca a fost luat din cires dupa salcam. Este cules de f.s.

taie-i ambele aripi in primavara s-ar putea sa mai gasesti in toamna foarte putine pe consideraratia albinelor ca nu merita schimbate,incercati sa va restabiliti increderea in albine stiu mai bine decat noi ce fac
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde kamy » 12 Feb 2012, 09:56

liviu1965 scrie:
bonzo scrie:Poate nu se pune problema de schimbarea matcilor, ci de eventuale unificari si mai multa atentie in viitor in prevenirea roitului.


Din cate stiu matcile, ca orisice fiinta se naste cu ADN-ul parintilor, chiar si a bunicilor.
Exemplu:
iepuri: M = negru+alb ; F= alb => 8pui alb+alb cu negru dar si 3 gri!!!!!
papagali ( perusi ) : M=verde ; F=verde => 4pui din care 1=alb si 1= alb cu albastru
Asta o spun din experienta proprie si nu din auzite

Revin la albine, cazul lui Dragos si al meu de asemeni : o regina nascuta cu anumite caracteristici defectuase ptr. om ( roire, ..... ) . Singura noastra sansa este ca o noua regina iesita din aceasta familie sa se imperechieze cu trantori de " calitate " . Urmeaza peste 1 - 2 ani ca progenitura acesteia din urma sa se imperechieza din nou cu trantori de calitate s.a.m.d. Aceasta este varianta ta de aplicare, cea fara bani. Daca sunt bani ptr.matci scurtezi masiv procesul.

De acum intru intr-un teritoriu la care sunt incepator: ai rame cu larve? , destula albina?... aici sfatul meu: asculta sfaturile celor care se pricep

Toate bune si rog colegii sa-l ajute mai rapid ca stiu si eu ce inseamna sa astepti un raspuns rapit. Parca esti in
" frigurile roitului"

Sa auzim de bine

imperecherea cu trantori de calitate pe cale naturala fara a dispune de o zona unde nu este aripa de trantor decat cei doriti,e betie cu apa rece.
imperecherea naturala in stupina functioneaza dupa lagile hazardului,i-o fi alergand matca putin pe trantori,dar tot cel mai bine hranit devine tata
am citit multe anunturi cu atent selectionat(cu matcile nu ne maritam fata ca sa-i impunem pe cine sa ia de barbat)
mama conteaza cam 20%,concluziile sant personale.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori