Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 05 Oct 2015, 13:47

Am umblat putin ieri la cativa stupi, ca sa-i mai strang. La unul, care avea regina cu aripile taiate (ca sa nu plece in vara), am gasit inca o matca, mare, frumoasa, nemarcata. Era linistita, semn ca probabil e imperecheata. Le las pe amandoua, sa vad daca o mai gasesc pe batrana in primavara.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 05 Oct 2015, 14:03

thomas scrie:Am umblat putin ieri la cativa stupi, ca sa-i mai strang. La unul, care avea regina cu aripile taiate (ca sa nu plece in vara), am gasit inca o matca, mare, frumoasa, nemarcata. Era linistita, semn ca probabil e imperecheata. Le las pe amandoua, sa vad daca o mai gasesc pe batrana in primavara.


Scoate batrana cat mai repede .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde nae » 05 Oct 2015, 14:21

Trantorul@ scrie:Scoate batrana cat mai repede .

DE CE ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Dragos2006 » 05 Oct 2015, 14:30

Din cauza legii lui Murphy .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde TDI » 05 Oct 2015, 14:34

nae scrie:
Trantorul@ scrie:Scoate batrana cat mai repede .

DE CE ?

Sau strânge cuibul la maxim, in asa fel încât pe ultima rama sa se faca ghem.
Colegii recomanda sa elimini matca bătrână ca sa nu se formeze doua gheme, crescând astfel riscul ca ambele sa nu treacă iarna.
Eu personal am băgat 14 familii cu cate 2 mătci in iarna, in primavara iesind doar 4 cu 2 mătci, celelalte 10 familii erau bine-sănătoase doar cu matcile tinere.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde nae » 05 Oct 2015, 14:47

TDI scrie:
nae scrie:DE CE ?

Colegii recomanda sa elimini matca bătrână ca sa nu se formeze doua gheme, crescând astfel riscul ca ambele sa nu treacă iarna.

Multumesc , m-am linistit .
Credeam ca vorbiti de anecbalie , probabil ''colegii'' vorbesc de fam slabe unite sau alte ... ,sigur nu de SL .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 05 Oct 2015, 14:55

Nu cred ca e fenomen de anecbalie, deoarece matca a avut aripile taiate de catre mine. Totusi ma abtin s-o scot pe batrana. Daca tanara nu e fecundata, pierd roiul. Stiu ele mai bine pe care s-o aleaga.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde proapis13 » 05 Oct 2015, 15:16

Tinand cont ca le ai restranse pe 3-4 rame acum,in curand or sa se intalneasca si atunci se decide.... ;)
De obicei piere babaciunea...dar nu e o regula... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde nae » 05 Oct 2015, 15:20

thomas scrie:Nu cred ca e fenomen de anecbalie, deoarece matca a avut aripile taiate de catre mine

Aripa taiata nu are legatura cu SL/anecbalie .
Un picior ,doua, poate ; nea Giovanni indica ca sigura ''amputarea unei antene '' , n-am incercat .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde ignatov andrei » 05 Oct 2015, 20:27

thomas scrie:Am umblat putin ieri la cativa stupi, ca sa-i mai strang. La unul, care avea regina cu aripile taiate (ca sa nu plece in vara), am gasit inca o matca, mare, frumoasa, nemarcata. Era linistita, semn ca probabil e imperecheata. Le las pe amandoua, sa vad daca o mai gasesc pe batrana in primavara.


Nu se intampla nimic! Va pieri sigur doar regina care nu va rezista peste iarna! Eu am unificat doi roi (unul parea ca nu are matca), dar cum: am luat ramele din lada si le-am pus in alta lada, am scuturat ramele mai goale de miere si imediat am adus si ramele din celalat roi...
Surpriza a fost pe masura cand, a doua zi, pe o rama erau doua matci, una pe o parte, una pe cealalta. Am lasat asa si in primavara au ouat amandoua pana am facut din nou doi roi.
Matcile nu erau nici macar surori!

Toamna se ingroapa securea razboiului!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 05 Oct 2015, 20:43

nae scrie:
Trantorul@ scrie:Scoate batrana cat mai repede .

DE CE ?


Se vor face doua gheme de iernare .... am iernat stup pe 7 rame si or trecut iarna amandoua ( unu singur) nu scriu cum o iesit si consum destul de mare ... si cum se depopulase si primavara se formasera doua tabere .... ( rahat cu apa) .... restul de pana acum le scoteau toamna cel mai tarziu pe cele batrane ala nu o vrut... de ce sa lasi tanara sa mai fie umbrita de "babaciune" vedeti si cateva postari mai in spate ce am scris ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 05 Oct 2015, 20:45

proapis13 scrie:Tinand cont ca le ai restranse pe 3-4 rame acum,in curand or sa se intalneasca si atunci se decide.... ;)
De obicei piere babaciunea...dar nu e o regula... :!:


Pot sa stea din Mai pana toamna tarziu doua matci in stup mama si fiica pe aceeasi rama si parte si una langa alta ... am avut destule cazuri .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde Trantorul@ » 05 Oct 2015, 21:00

ignatov andrei scrie:
thomas scrie:Am umblat putin ieri la cativa stupi, ca sa-i mai strang. La unul, care avea regina cu aripile taiate (ca sa nu plece in vara), am gasit inca o matca, mare, frumoasa, nemarcata. Era linistita, semn ca probabil e imperecheata. Le las pe amandoua, sa vad daca o mai gasesc pe batrana in primavara.


Nu se intampla nimic! Va pieri sigur doar regina care nu va rezista peste iarna! Eu am unificat doi roi (unul parea ca nu are matca), dar cum: am luat ramele din lada si le-am pus in alta lada, am scuturat ramele mai goale de miere si imediat am adus si ramele din celalat roi...
Surpriza a fost pe masura cand, a doua zi, pe o rama erau doua matci, una pe o parte, una pe cealalta. Am lasat asa si in primavara au ouat amandoua pana am facut din nou doi roi.
Matcile nu erau nici macar surori!

Toamna se ingroapa securea razboiului!


Sau .... ceva probleme cu feromonu la amandoua ( nu bag mana in foc ) dar ... indiferent cat de toamna/iarna ii de regula si normal nu se prea accepta doua matci care nu sunt mama si fiica ( sunt cazuri cand nu ramane nici una) .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 19 Oct 2015, 08:47

Update la situatia cu 2 matci: facand o verificare sumara ieri, am gasit-o decat pe cea tanara. Situatia s-a regat deci natural. Era singura matca care inca mai oua. O palma de puiet pe ambele fete ale unei rame din mijlocul cuibului.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde asd » 19 Oct 2015, 09:28

La unificari nu are rost sa iti bati capul cu matcile ca se regleaza conturile in mod natural. Albinele fac alegerea si stiu mai bine decat noi. Am unificat zilele trecute cativa. La unul inca erau ambele matci dupa 3 zile. Ultima data cand am deschis stupul am gasit pe fund un ghemulet de albine cu matca batrana in mijloc. Am inchis repede si l-am lasat.
Din cate vad la vremea asta slabaturile merg unificate si doar prin afumare si intercalare rame. Nu le arde de batai mai ales unde sunt probleme cu matcile(feromon slab).
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Schimbarea linistita a matcii! cum fac ??

Mesajde thomas » 26 Oct 2015, 14:16

Am aproximativ 20% din matci obtinute anul acesta ca matci de schimbare linistita. La unele din batrane am taiat eu varful unei aripi, la altele, pur si simplu au schimbat singuri, si am gasit matca noua si veche impreuna.
Avand in vedere ce se scrie in cartile de apicultura, este cu adevarat matca de schimbare linistita, cea mai buna matca?
Eu nu am avut timp sa fac observatii, dar am un prieten, care a schimbat 50% din efectivul de matci, declansand schimbarea prin retezarea aripii/aripilor. Din spusele lui, matca de SL nu prea a dat rezultate. In sensul ca a plecat mai greu primavara si la salcam nici n-avea populatie sa urce in caturi. Asta poate sa fie si eroarea lui, ca a lasat poate cuiburile prea largi...dara asta e subiectivism.
In fine, de ce intreb acest lucru? Ma intereseaza ce observatii aveti la stupii care v-au schimbat singuri matcile. Sunt deasupra celorlalti ca rezultate?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori