Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Scula IGI in functie

Mesajde ves.lucian.zabrani » 27 Iul 2011, 17:37

Sunt incepator si voi creste matci anul viitor . Deocamdata le marchez pe cele care le am cu o metoda pe care am vazut-o la IGI .
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
ves.lucian.zabrani

Re: Scula IGI in functie

Mesajde viorel_v2000 » 27 Iul 2011, 21:47

ves.lucian.zabrani scrie:
Sunt incepator si voi creste matci anul viitor . Deocamdata le marchez pe cele care le am cu o metoda pe care am vazut-o la IGI .

Interesant.

Prima intrebare care-mi vine in minte este insa ce tip de vopsea folositi ? Se pare ca albinele nu sunt iritate de mirosul nou pe care-l are matca.
viorel_v2000

Mesajde ves.lucian.zabrani » 27 Iul 2011, 21:55

l-am luat de la Faget de la targ . am luat si unul alb , dar bunicii au reusit sa mi-l sparga !!! voi face o poza cu el sa vedeti cum arata . arata exact ca si oja pentru muieri doar ca in locul pensulei nu este nimic . cred ca se vede din film !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
ves.lucian.zabrani

Mesajde liviu1965 » 28 Iul 2011, 08:39

Este o carioca speciala ptr.asa ceva . Am dat 30mii.Am sa-i fac o poza...
Ma uit si nu vad nici un attach....
A gata l-am vazut
Pe mai tarziu....
liviu1965

Mesajde ciptheman » 29 Iul 2011, 06:46

sa vezi ce scula am eu pentru matca,degetele de la mana dreapta,nu inteleg care e treaba cu prastia aia ti e frica sa prinzi matca cu mana?
ciptheman

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Iul 2011, 07:16

nu mi-e frica deloc . prima data l-am vazut pe alt stupar cum marcheaza matcile si desi mi-a spus sa nu fac inca fiind incepator , nu m-am lasat si am marcat primele 7 cu mana fara nici o scula . am vrut doar sa vad cum este cu aceasta prastie cum zici tu !!!
ves.lucian.zabrani

Mesajde victor s » 30 Iul 2011, 21:03

sincer m-i se pare destul de riscant...de fapt intreg procesul de marcare m-i se pare riscant...asta e culmea...sa pot face aproape tot ce tine de apicultura, mai putin marcarea...! si mai e si testul suprem in apicultura...colectorul de venin.
am avut o incercare de marcare, a fost un esec total si am ramas cu aceasta slabiciune...sper sa trec peste acest obstacol pana la urma.
toate cele bune !
victor s

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Iul 2011, 21:09

da-i inainte cu tupeu !!!poti sa incerci cu scula care seamana cu o seringa decupata intr-o parte !!! trebuie sa-ti iasa !!! nu exista !!!
ves.lucian.zabrani

Mesajde IGI » 31 Iul 2011, 19:55

Da frumoasa matca aveti acolo !
Toata stima.
IGI

Mesajde balanescuadrian » 18 Aug 2011, 22:51

ce nu-mi place mie la treaba asta!....marchez matca , iar apoi se plimba libera pe rame!...albinele ce crezi ca sunt proaste sa o lase murdara!...se duc si sug toata vopseaua ..si din 100% mai ramane cel mult 50% ca sa nu zic 30% din vopsea!...adica misiunea neindeplinita!.... tot la clasica manevra..prind matca o marchez, o bag in bigudiu o las 3 minute si apoi o eliberez pe rame.... totul este ok!

daca nu pot prinde matca (ptr ca am un moment nefast!) fac in asa fel incat matca sa se urce pe deget!...apoi o plasez in palma si inchid pumnul pana o ingramadesc!..ea da sa iasa afara ...o las pana scoate capul afara..apoi o blochez strangand pumnul mai mult(atentie sa nu striviti matca!!!... o marchez linistit!..o plasez in bigudiu!..imi ia 2 min toata manevra mea...dar merita! zic eu!
balanescuadrian

Mesajde Adi Hodis » 18 Aug 2011, 23:09

balanescuadrian scrie:ce nu-mi place mie la treaba asta!...
...apoi o plasez in palma si inchid pumnul pana o ingramadesc!..ea da sa iasa afara ...o las pana scoate capul afara..apoi ...

Da´ sa vezi ce-mi place mie cand o scapi si incepi sa " inoti " in aer ca s-o prinzi ... ma dau in vant dupa faze d´astea ... :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

Mesajde ves.lucian.zabrani » 20 Aug 2011, 13:45

pe asta am marcat-o printre primele cand inca nu aveam scula IGI !!!
nu am observat sa o "linga" albinele !!! incepator fiind , am marcat-o si eu cum am putut !!!
acum eu zic ca mi-am imbunatatit tehnica !!!
Fişiere ataşate
rsz_1dscn1666.jpg
ves.lucian.zabrani

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Aug 2011, 15:23

aceeasi "MAMI" din alta pozitie !!!
Fişiere ataşate
rsz_1dscn1669.jpg
ves.lucian.zabrani

Mesajde nae » 15 Noi 2011, 22:18

Nu marchez M . Nu comercializez M ... Accept s-o prind cu mana, NICIODATA cu un ZGARCI.N-asi marca cu MARCAR (se sterge/estompeaza ) poate cu OJA (speciala) M imobilizata intr-un TUB +timp de asteptare altfel moarte sigura _ZIC .
nae

Mesajde gabriel.stoica » 12 Feb 2012, 09:28

Am vazut tot felul de opinii, pro si contra marcarii matcilor.
Care considerati ca este cea mai curata substanta de marcare?

Multumesc!
gabriel.stoica

Mesajde kamy » 12 Feb 2012, 09:43

ves.lucian.zabrani scrie:

de acord e simplu dar siv riscuri uneori din cauza mirosului albinele-i fac prohodul matcii
kamy

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR