Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Situatie inedita

Mesajde mirceas » 06 Iun 2014, 21:58

Salutare tuturor, se pare ca anul acesta nu este un an extraordinar, facand un mic control familiilor de albine, am avut o regina care mi-a iesit saptamana trecuta, iar pe o rama am gasit o botca capacita frumoasa parca ai fi spus ca in cateva zile ar iesi !!! Dau sa rup botca, sa ii desfac capacelul inauntru ce sa vezi nu era nici o regina, nici o larva, nimic, nimic. Matca iesita saptamana trecuta, nici ea nu mai este !!! Daca imi poate da cineva o explicatie fenomenului as aprecia foarte mult !!!

Sanatate si imi cer scuze daca v-am deranjat cu mica mea situatie !!!
mirceas

Situatie inedita

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Situatie inedita

Mesajde Mircea_63 » 06 Iun 2014, 22:16

Matca o fi fost plecata la umplut spermateca. Iar botca, posibil sa fie chiar botca din care a iesit matca. Uneori capacelul este deschis incomplet. Se strecoara matca afara si capacul revine la loc, precum cel de la toaleta (scuzati comparatia).
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde Closcutz » 07 Iun 2014, 17:06

Parerea mea e alta. Cred ca din pacate s-a pierdut matca vazuta saptamana trecuta si intre timp ( mai ales daca nu ai mai avut puiet larvar sau oua) roiul s-a bezmeticit. Sper sa ma insel, dar din mesaj lipsesc anumite date. Unde era situata botca, daca are puiet (nu de trantor), cum arata albina. Daca predomina albina batrana( neagra si lucioasa) mai bine renunti( adica il scuturi). La inceput e cam greu sa faci asta si atunci ai mai avea ca alternative sa-i dai o rama cu puiet de toate varstele si sa vezi ce se intampla. Mult succes, dar trebuie sa fii cu ochii pe el si sa actionezi urgent.
Closcutz

Mesajde mirceas » 08 Iun 2014, 00:58

Closcutz scrie:Parerea mea e alta. Cred ca din pacate s-a pierdut matca vazuta saptamana trecuta si intre timp ( mai ales daca nu ai mai avut puiet larvar sau oua) roiul s-a bezmeticit. Sper sa ma insel, dar din mesaj lipsesc anumite date. Unde era situata botca, daca are puiet (nu de trantor), cum arata albina. Daca predomina albina batrana( neagra si lucioasa) mai bine renunti( adica il scuturi). La inceput e cam greu sa faci asta si atunci ai mai avea ca alternative sa-i dai o rama cu puiet de toate varstele si sa vezi ce se intampla. Mult succes, dar trebuie sa fii cu ochii pe el si sa actionezi urgent.

Am rezolvat, i-am dat o regina imperecheata, insa curiozitatea mea ramane, de ce botca aceea nu avea nimic in ea, mentionez ca, capacelul eu l-am desfacut si nu a avea cum sa fie lipit din nou de albine, tare mi-as fi dorit sa fi putut fotografia botca aceea , din pacate nu am avut aparatul la mine

Merci oricum de raspunsuri !!!
mirceas

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR