Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ponta matcii tinere

Mesajde ovidiuph » 10 Iun 2014, 20:48

dupa cat timp isi redreseaza matca tanara,ponta??am gasit la o matca pe langa oua depuse pe fundul celulei si oua depuse pe peretele celulei!
ovidiuph
 
Mesaje: 12
Membru din: 07 Feb 2014, 23:58
Localitate: jud.prahova

Re: ponta matcii tinere

Mesajde ovidiuph » 12 Iun 2014, 18:18

chiar nu stie nimeni?? :roll:
ovidiuph
 
Mesaje: 12
Membru din: 07 Feb 2014, 23:58
Localitate: jud.prahova

Re: ponta matcii tinere

Mesajde B.K » 12 Iun 2014, 18:25

Isi regleaza ea tirul las-o in pace.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: ponta matcii tinere

Mesajde janese » 12 Iun 2014, 20:59

ovidiuph scrie:dupa cat timp isi redreseaza matca tanara,ponta??am gasit la o matca pe langa oua depuse pe fundul celulei si oua depuse pe peretele celulei!

ouale depuse pe peretii celulei sunt de la albine outoare,,,,,,le pune pe pereti ca are poponata mai scurta si nu ajunge pe fundul celulei....asteapta regularizarea ouatului pana apare puiet capacit...au grija albinele sa faca ordine in celule!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: ponta matcii tinere

Mesajde B.K » 12 Iun 2014, 22:12

Am avut o matca de curand care proaspat imperecheata ponta aiurea la inceput chiar si la suprafata ramei. Si-a revenit dupa scurt timp.De ce ar oua albina cand e matca in stup ? Intreb pentru ca eu stiu ca albina oua doar cand se bezmeticeste.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron